دوشنبه 4 تیر 1397

بازگشت مسکن از سقوط 3ماهه

بررسی تازه‌ترین آمار مربوط به معاملات خرید و فروش مسکن در اردیبهشت ماه نشان می‌دهد که حجم قراردادهای امضا شده در این ماه نسبت به فروردین رشد 72درصدی را تجربه کرده است.

کسب و کار | اقتصاد آنلاین | 1 ماه پیش |5/26/2018 7:21:59 AM 1772 بازدید

بازگشت مسکن از سقوط 3ماهه

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، بر اساس آماری که دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی منتشر کرده است، تعداد معاملات انجام شده در اردیبهشت ماه 17هزار و 605مورد بوده است، در حالی که آمار قراردادهای فروردین ماه به 5 هزار مورد هم نمی‌رسد. البته علاوه بر افزایش حجم معاملات مسکن در اردیبهشت نسبت به ماه قبل متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اردیبهشت ماه (‌5میلیون و 984هزار تومان) هم نسبت به فروردین ماه 10.84درصد رشد داشته است.

انتشار آمار افزایش 72درصدی حجم معاملات مسکن طی اردیبهشت ماه در حالی صورت گرفته است که مشاوران املاک 5 منطقه تهران (شمال، غرب، ‌مرکز، ‌شرق و جنوب)  عنوان کرده بودند که تعداد معاملات ملک در اردیبهشت کاهش خواهد یافت. اما گروه مسکن با در نظر گرفتن تحولات سایر بازارها پیش‌بینی متفاوتی از پیش‌بینی مشاوران املاک داشت مبنی بر اینکه حجم معاملات ملک در اردیبهشت ماه بر اثر سرریز شدن نقدینگی سرگردان به سمت بازار مسکن افزایش می‌یابد. حال انتشار آمارهای تازه نشان می‌دهد که پیش‌بینی تعادل مقرون به صحت بوده و تحقق یافته است.

 افزایش معاملات به 2 دلیل

عباس اکبریان استاد دانشگاه درباره علت افزایش حجم معاملات مسکن در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه می‌گوید: رشد معاملات در اردیبهشت ماه به دو دلیل کاملا طبیعی به نظر می‌رسد، نخستین دلیل این است که دولت کنترل مناسبی نسبت به نوسانات بازار ارز داشت که با این اقدامات، کسب درآمدهای هنگفت و تصنعی با خرید و فروش ارز به ‌شدت کاهش یافت.

اکبریان می‌افزاید: با توجه به کنترل دولت بر قیمت ارز، سرمایه‌ها به سمت بازار سکه و مسکن حرکت می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: دومین دلیل این است که با کاهش نرخ بهره‌های بانکی، سود حاصل از سپرده‌گذاری‌ها کاهش می‌یابد و بر همین اساس سرمایه‌گذارانی که در گذشته، منابع مالی خود را با نرخ سود 20درصد در بانک سپرده‌گذاری می‌کردند هم ‌اکنون اقدام به سرمایه‌گذاری در سایر بازارها می‌کنند و با توجه به اینکه بازار مسکن از سایر بازارها امن‌تر است، این سرمایه‌گذاری به سمت بخش مسکن می‌رود.

به گفته اکبرپور، علاوه بر سرمایه‌گذارانی که به سمت بازارمسکن سوق پیدا می‌کنند، متقاضیانی هم هستند که قصد خرید واحد یا تبدیل به احسن را دارند، بر همین اساس رشد معاملات طی اردیبهشت ماه پیش‌بینی می‌شد.

این استاد دانشگاه اظهار می‌کند: انتظار می‌رود که رشد معاملات که از اردیبهشت ماه آغاز شده تا شهریورماه ادامه یابد، زیرا نرخ بهره بانک‌ها کم است و مردم و سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند که در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنند.

 قیمت مسکن در ۲۲ منطقه تهران

با توجه به افزایش قراردادهای خرید و فروش مسکن در اردیبهشت ماه نگاهی به آمار معاملات مناطق 22 گانه تهران در روشن شدن این موضوع می‌تواند کمک‌کننده باشد. بر اساس آمار دفتر اقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی، بازار مسکن پایتخت طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال شاهد تغییرات عمده هم در تعداد مبایعه‌نامه‌ها و هم قیمت مسکن بوده است.

در مجموع کل مبایعه‌نامه پس از حذف کدهای پستی نامعتبر برای ماه اردیبهشت 17هزار و 605 فقره بوده که نسبت به فروردین ماه با 4796فقره افزایش حدود 27درصد رشد داشته است و متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کل مناطق 22گانه تهران طی فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب 5 میلیون و 335هزار تومان و 5میلیون و 984هزار تومان بوده است.

 بر این اساس بیشترین تعداد مبایعه‌نامه اردیبهشت ماه با 2296فقره مربوط به منطقه 5 و کمترین مبایعه‌نامه برای منطقه 19 با 112فقره است. در فروردین ماه امسال قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک، 11میلیون و 773هزار تومان بوده که این قیمت در ماه بعدی یعنی اردیبهشت ماه با رشد بیش از 7درصدی به 12 میلیون و 600هزار تومان افزایش یافته است. در این منطقه طی 31 روز فروردین 191مبایعه‌نامه ثبت شده که در اردیبهشت ماه به 720 فقره افزایش یافته است.

تعداد مبایعه‌نامه ثبت شده در منطقه 2 طی فروردین امسال 425فقره بوده که در ماه گذشته به 1423 فقره افزایش یافته است. متوسط قیمت یک دستگاه آپارتمان در این منطقه هم از هر مترمربع 8.6 میلیون تومان در نخستین ماه سال به 9.5میلیون تومان در اریبهشت 97 افزایش یافته است، یعنی 10.5درصد افزایش قیمت.

در منطقه 3 متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در فروردین امسال نسبت به اردیبهشت تغییر چندانی نداشته است؛ در ماه گذشته قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در این منطقه 10.5 میلیون تومان بود. در فروردین قیمت متوسط این منطقه 10.4میلیون تومان بوده است.

طی فروردین امسال 420فقره و در اردیبهشت ماه 1593مبایعه‌نامه در منطقه 4 ثبت شده است. متوسط قیمت در این منظقه طی فروردین ماه 5 میلیون و 730هزار تومان بوده که یک‌ماه بعد این متوسط قیمت به 6میلیون و 260هزار تومان افزایش یافته است.

در مناطق 5، 6، 7 و 8 به ترتیب طی اردیبهشت ماه امسال 2296فقره، 629، 1052 و 1111فقره مبایعه‌نامه امضا شده است و متوسط قیمت هر مترمربع در این مناطق هم به ترتیب در دومین ماه بهار 7میلیون و 670هزار تومان (7درصد رشد نسبت به فروردین)، 8میلیون و 63هزار تومان (4درصد رشد نسبت به فروردین 97)، 5میلیون و 183هزار تومان (8درصد رشد نسبت به فروردین) و 5میلیون و 259 هزار تومان (10.2درصد رشد قیمت نسبت به فروردین 97) بوده است.

در مناطق 9، 10، 11، ‌12، 13 و 14 متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اردیبهشت ماه امسال به ترتیب 3.9میلیون تومان، 3.7، 3.7، 3.4، 5.3 و 4.2میلیون تومان بوده است. در منطقه 15 متوسط قیمت در فروردین ماه امسال 3میلیون و 112هزار تومان بوده که در ماه گذشته به 3میلیون و 259هزار تومان افزایش یافته است. در این منطقه طی فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب 279فقره و 1048فقره مبایعه‌نامه ثبت شده است.

طی فروردین امسال در منطقه 16 حدود 78 مبایعه‌نامه ثبت شده که این تعداد در ماه بعدی با رشد 333درصدی به 338فقره افزایش یافته است البته افزایش متوسط قیمت چنین رشدی نداشته است. در اردیبهشت امسال قیمت متوسط هرمترمربع آپارتمان در این منطقه 2میلیون و 931هزار و در فروردین ماه امسال 2میلیون و 852 هزار تومان بوده است.

در مناطق 17، 18 و 19 به ترتیب قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در ماه گذشته 2.9میلیون تومان، 2 میلیون و 693هزار تومان و 3میلیون و 135هزار تومان بوده است.

در منطقه 20 آمار مبایعه‌نامه حدود 380درصد طی اردیبهشت امسال نسبت به ماه پیش از آن رشد داشته است، با وجود این افزایش مبایعه‌نامه‌ها، ‌متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه طی اردیبهشت 97 در مقایسه با فروردین 97 کاهش یافته است. هر مترمربع آپارتمان در منطقه 20 در فروردین امسال 2میلیون و 918هزار تومان بود که یک‌ماه بعد (اردیبهشت 97) به 2میلیون و 845هزار تومان کاهش یافته است. در مناطق 21 و 22 هم متوسط قیمت طی اردیبهشت ماه امسال به ترتیب 4میلیون و 494هزار تومان و 5میلیون و 635هزار تومان بوده است.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

نقش مشاوران املاک در بالا رفتن قیمت‌ها

نقش مشاوران املاک در بالا رفتن قیمت‌ها

29 روز پيش
این قیمتی که شما روی ملک گذاشتی مال سه ماه پیشه، الان مظنه تکون خورده، من متری نیم میلیون بالاتر می‌فروشم به شرطی که متری ۲۵۰ تومنش به خودم برسه". ادامه مطلب...

ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق مسکونی کدام هستن

ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق مسکونی کدام هستند؟

1 ماه پيش
بررسی بازار مسکن در مناطق 22 گانه شهرداری تهران نشان می دهد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه افزایش محسوسی را در 20 منطقه تهران تجربه کرده است . ادامه مطلب...

نشانه‌های افزایش معاملات مسکن

نشانه‌های افزایش معاملات مسکن

1 ماه پيش
اولین آمارهای ارائه شده از تعداد معاملات مسکن شهر تهران حاکی از افزایش ۷ درصدی قراردادهای خرید و فروش دارد. ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز
طلا گران می‌شود یا ارزان؟ طلا گران می‌شود یا ارزان؟
سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟
دلار بالا رفت، مسکن کساد شد
واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو ه واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها
نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟
مردم هول نزنند؛ دلار گران نمی‌شود
شوک جدید دولت به بازار خودرو؟
عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!
سکه سد 3 میلیون را شکست سکه سد 3 میلیون را شکست
خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک
 ورود تاثیرگذار سازمان بازرسی به بازار مسکن ورود تاثیرگذار سازمان بازرسی به بازار مسکن
تیر خلاص دولت به واردکنندگان خودرو/آینده بازار ناامیدکننده‌است
هجوم سرمایه‌ها به سمت طلای خام هجوم سرمایه‌ها به سمت طلای خام
۵ راه مهار دلار

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بنزین در آسیای مرکزی لیتری چند؟
برپایی کارگاه آموزشی رایگان در حوزه مواد غذایی
۱۸ ساحتمان ماندگار در کشور ساخته می‌شود
نظارت جدی بر واحدهای دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی
آرامش به بازار بازگشت/ تلفن همراه ارزان می‌شود
موافقت سیف با تشکیل بازار ثانویه ارز/تعیین قیمت ارز براساس عرضه و تقاضا
اخذ مالیات از خرید و فروش ۵هزار دلار به بالا
گزارشی از اعتراضات کسبه در تهران
سایه روشن اعتراض امروز بازاریان
اعلام صرافی‌های گران‌فروش به مصلحت نیست
انبار تولیدکنندگان لوازم‌خانگی خالی است
19توقف و 15بازگشایی در معاملات امروز/ توقف‌های پی‌درپی به خاطر نوسان شدید
تخصیص 25درصد ارز مورد نیاز واردکنندگان موبایل
نامه کمیسیون عمران به رئیس‌جمهور در اعتراض به «عدم تنظیم بازار مسکن»
اوج گیری شاخص بورس با جهش 3113واحدی/رکوردهای تاریخی بازار سهام در آستانه جابجایی
Back to Top