جمعه 30 شهریور 1397

اشتغال پایدار را در گرو توسعه تولید/سرعت اعطای وام به مشاغل خانگی کند است

معاون توسعه کارافرینی و اشتغال وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: به رغم ابلاغ بانک مرکزی، سرعت اعطای تسهیلات به طرح های مشاغل خانگی از سوی بانک ها کند است.

بازار | اقتصاد آنلاین | 4 ماه پیش |5/24/2018 4:53:40 PM 589 بازدید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، عیسی منصوری در جسله شورای اشتغال استان خوزستان که در عصر چهارشنبه در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه افزایش بهره وری، جهت گیری سیاست گذاران در طرح اشتغال روستایی است، اظهار کرد: پرداخت وام جزئی از فرآیند اشتغال است اما تضمین کننده ایجاد اشتغال پایدار نیست.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد طرح های متقاضیان تسهیلات مشاغل روستایی در خوزستان ارائه شده اند، افزود: طرح های ارائه شده در حوزه پرورش دام های سبک، کمترین تعداد را به خود اختصاص داده اند.

منصوری، اشتغال پایدار را در گرو توسعه تولید دانست و بیان کرد: اگر ایجاد مشاغل خدماتی نیز مورد هدف باشد، باید مشاغل خدماتی مولد مانند حوزه گردشگری مورد توجه قرار گیرند؛ همچنین حرکت به سمت طرح های ایجاد دامداری های صنعتی و پرورش اصلاح نژاد دام باید در دستور کار قرار گیرد.

معاون توسعه کارافرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دستگاه های مربوطه باید فرآیند تحویل طرح های اشتغال را تسهیل کنند و پس از آن طرح ها را برای بررسی به بانک ها معرفی کنند تا متقاضیان معطل نشوند.

وی با بیان اینکه جهت گیری و بهرهوری اقتصادی در هر منطقه بر عهده دستگاه های متولی است، بیان کرد: در واقع وظیفه دستگاه های متولی، بهبود فضای کسب و کار برای بخش خصوصی است.

منصوری یادآور شد: سیاست گذار موظف به اجرای سیاست انتخابی است و دستگاه های متولی طرح های اقتصادی مطابق با منطقه خود را بررسی و بهترین های آن را برگزیند.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود به سامانه کارا اشاره کرد و گفت: در استان خوزستان بررسی طرح ها برای ایجاد تسهیلات با سرعت خوبی همراه است اما در مرحله اعطای وام باید همکاری بیشتری از سوی بانک ها رخ دهد. طبق مصوبه طرح های پیشنهادی باید ۱۰ روز در دستگاه ها، چهار روز در کمیته فنی بررسی طرح ها و ۱۴ روز نیز در بانک ها بمانند.

منصوری در خصوص مشاغل خانگی اظهار کرد: به رغم ابلاغ بانک مرکزی اما سرعت اعطای تسهیلات به طرح های مشاغل خانگی از سوی بانک ها کند است.

وی، یکی از برنامه های وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی را شناسایی روستاهای کانون برای توسعه مشاغل خانگی عنوان کرد و افزود: در این طرح، منظور روستاهایی است که بیشترین میزان داد و ستد را با روستاهای مجاور خود دارند که از ۴۴ هزار روستایی که شناسایی شده اند حدود پنج هزار روستا دارای چنین قابلیتی بوده اند.

معاون توسعه کارافرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یادآور شد: قرار است در فاز نخست، یک هزار روستا برای توسعه اشتغال، تهیه مواد اولیه و نحوه دسترسی به بازارهای هدف مورد ارزیابی قرار گیرند.

منصوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: صادرات فرش دستباف ایران در ۹ سال پیش حدود پنج هزار تخته در سال بود اما درحال حاضر به کمتر از ۵۰۰ تخته رسیده است. کاهش صادرات فرش ایران تنها به تحریم ها مرتبط نیست بلکه بخش عمده ای از آن ناشی از آشنا نبودن با قوانین جدید بازارهای جهانی است.

وی ادامه داد: معرفی کارگزار به استان ها ابلاغ شد ولی در استان خوزستان این امر به درستی محقق نشد؛ باید در اسرع وقت سه یا چهار نفر کارگزار از سوی استان خوزستان معرفی شود.

منصوری با بیان اینکه جهت گیری اقتصاد استان باید بر اساس کارهای مطالعاتی بوده و بر همان مبنا اجرایی شوند، گفت: سرمایه در گردش در خصوص نواحی و شهرک های صنعتی بر اساس قانون برای واحدهای تولیدی موجود تسهیلات با نرخ ۱۰ درصدی است.

منصوری ادامه داد: نباید تنها به پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش در نواحی صنعتی فقط توجه کرد بلکه افراد سرمایه گذار باید برای حضور در نواحی یا شهرک های صنعتی تشویق شوند.

معاون توسعه کارافرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اعلام کردیم که رسته فعالیت های مطالعه شده در کارگروه اشتغال به تصویب برسد و موارد مصوب شده باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی در خصوص افراد دارای چک های برگشتی و اقساط معوق برای ثبت در سامانه کارا گفت: در این سامانه سقف اقساط معوق طبق دستورالعمل خاص سیستم بانکی پذیرفته می شود.

معاون توسعه کارافرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: این حق سرمایه گذار است که امکان ویرایش طرح های توجیهی اقتصادی خود را داشته باشد ولی این کار باید با حضور کارشناسان و امضای صورتجلسه انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در همه نقاط کشور محدودیت منابع آب وجود دارد، اضافه کرد: بنابراین باید طرح های اقتصادی یا اشتغالزایی در حوزه خدمات از جمله آی تی و گردشگری تعریف شود و این نقش آفرینی دستگاه ها خواهد بود که طرح های فوق در این بخش ها فعال شوند.

منصوری با اشاره به محدودیت منابع کشور عنوان کرد: برای مشوق های بیمه ای هرچند منابعی در اختیار قرار نگرفته ولی امروز توافقی داشتیم تا این مشوق ها برای کارورزان درنظر گرفته شود.

معاون توسعه کارافرینی و اشتغال وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در خصوص بالا بودن سرانه اشتغال در حوزه صنعت گفت: دولت برای کاهش سرانه در صنعت تلاش می کند تا فعالان این بخش بیشتر به حوزه تولید توجه داشته باشند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بازار مسکن در نیمه دوم سال به کدام سو می‌رود؟ بازار مسکن در نیمه دوم سال به کدام سو می‌رود؟
پیش‌بینی یک اقتصاددان از تضعیف دلار در آینده
مالباختگی و مردمی که عبرت نمی گیرند
سپرده سرمایه گذاری یک‌ساله سودمند بانک آینده
حال بازار مسکن درنیمه دوم سال/ پیش‌بینی تداوم حال بازار مسکن درنیمه دوم سال/ پیش‌بینی تداوم رکود تورمی با رشد ملایم قیمت
کوپن الکترونیکی برای چه افرادی شارژ می‌شود
صنعت بازی سازی ایران پیشتاز در منطقه، کم فروغ صنعت بازی سازی ایران پیشتاز در منطقه، کم فروغ در عرصه جهانی
ماجرای سکه ثامن از کجا آغاز شد؟
تاثیرات برداشته شدن محدودیت در سقف رقابت محصو تاثیرات برداشته شدن محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی
چقدر اسکناس و سکه داریم؟
خودروسازها افزایش 80 درصدی قطعات را نپذیرفته‌اند
دلیل نگرانی بانک‌های آمریکایی از قطع شدن دسترسی ایران به سوئیفت چیست؟
تحریم‌های ایران دلار را تضعیف می‌کند
هند از طریق چابهار روابط خود را با افغانستان هند از طریق چابهار روابط خود را با افغانستان توسعه می دهد
 رکود گریبان‌گیر بازار مسکن خواهد بود/ مسکن ا رکود گریبان‌گیر بازار مسکن خواهد بود/ مسکن اجتماعی، تنها راه‌حل این بحران

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

صادرات غیرنفتی در ۵ ماه اول سال 97 به ۱۹ میلیارد دلار رسید
قیمت نفت به مرز 80 دلار در هر بشکه رسید
دلیل نگرانی بانک‌های آمریکایی از قطع شدن دسترسی ایران به سوئیفت چیست؟
ایران ۳۵۶ هزار تن LPG صادر کرد
توتال ۲۰ سال نفت ایران را معطل کرد
کره به نفت ایران وابسته است
کلاهبرداری ۱۵هزار میلیارد تومانی از خریدوفروش سکه!
تثبیت ۵۰۰ هزار شغل در سال ۹۶
اجناس محتکران هنوز وارد بازار نشده است
شرکت‌های کره‌ای همکاری خود را با ایران قطع نکرده‌اند
شرکت‌های کره جنوبی همکاری خود را با ایران قطع نکرده‌اند
رکود گریبان‌گیر بازار مسکن خواهد بود/ مسکن اجتماعی، تنها راه‌حل این بحران
آزمون و خطا تا کی؟!
برنامه‌های اقتصادی جدید ترکیه اعلام شد
هشدار تازه فرابورس به معامله‌گران بازار پایه