پنجشنبه 1 فروردین 1398

بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت مناطق آسیب پذیر لرستان

خرم آباد - ایرنا - در سال های اخیر پدیده ای که بیشتر در کنار آسیب های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد عنوان می شود، مساله بافت های فرسوده و آسیب دیده شهری است؛ به همین دلیل دولت طرح بازآفرینی شهری را برای ارتقای کیفیت زندگی در این محله ها تصویب کرده است.

کسب و کار | ایرنا | 10 ماه پیش |5/24/2018 2:04:55 PM 849 بازدید

بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت مناطق آسیب پذیر لرستان
به گزارش ایرنا، براساس گزارش سازمان ملل سکونتگاه ‌های غیر رسمی (حاشیه نشینی) چالش اصلی هزاره سوم معرفی شده اند به طوری که در دنیا از هر 6 نفر یک نفر در سکونتگاه ‌های غیر رسمی زندگی می‌ کند.
براساس این گزارش در صورتی که این روند ادامه پیدا کند و دولت ‌ها برنامه ‌ای برای آن نداشته باشند تا سال 2030، حدود 2 میلیارد نفر از جمعیت شهرنشین دنیا در این سکونتگاه ها زندگی خواهند کرد لذا در سال های اخیر یکی از دغدغه های مزاحم در توسعه پایدار شهری مساله حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیرمجاز شهری است.
مناطقی که به گفته برخی کارشناسان از نظر اجتماعی و جغرافیایی قابل تفکیک هستند، بدون شک در درازمدت معضلات اجتماعی و فرهنگی بسیار ناخوشایندی برای نسل های آینده خواهند داشت.
حاشیه نشینی هایی که در اثر مهاجرت روستاییان و با فقر شهرنشینان رفته رفته افزایش می یابند همانند توده هایی بی سر و صدا در بدنه شهرها ایجاد می شوند.
سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشینی تنها در ایران وجود ندارد بلکه در دنیا به ویژه کشورهای جهان سوم به یک دغدغه تبدیل شده است؛ چراکه گفته می شود در حال حاضر 42 درصد جمعیت کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه در همین سکونتگاه ‌ها زندگی می ‌کنند.
البته امروزه همگان می دانند یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی فقر اقتصادی و فرهنگی است که شهروندان به دلیل آن نمی توانند محل مناسبی برای زندگی در اختیار داشته باشند.
بیش از 350 هزار نفر از شهروندان لرستانی در بافت های ناکارآمد و نابسامان(سکونتگاهای غیررسمی و حاشیه نشینی) زندگی می کنند که طرح بازآفرینی شهری به همراه توانمندسازی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در این مناطق برنامه ریزی شده است.
اکنون 2 هزار و 25 هکتار معادل 14 درصد بافت های شهری استان ناکارآمد و هشت درصد بافت های شهری معادل یکهزار و 124 هکتار فرسوده و 901 هکتار سکونتگاه غیررسمی است.
در تعریف جدید بافت های فرسوده پنج محدوده تاریخی فرهنگی، ناکارآمد شهری، سکونتگاه های غیررسمی، روستاهای اضافه شده به محدوده شهر و بافت های ناسازگار شهری از جمله کارخانه ها تعریف شده است.

** آیا سکونتگاه غیررسمی و حاشیه نشینی مشابه است؟
مسئول طرح بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی لرستان در این باره گفت: حاشیه نشینان در حوالی محدوده قانونی شهرها سکونت دارند اما سکونتگاه های غیر رسمی به نوعی حاشیه نشینان درونی و مرکزی شهرها هستند.
برزو بردی نشین افزود: سکونتگاه های غیر رسمی مناطقی از شهر است که عده ای به دلیل فقر و بدون برنامه ریزی در محدوده اراضی دولتی اقدام به ساخت و ساز کرده اند که این سکونتگاه ها در هر نقطه شهر می توانند وجود داشته باشند و دستگاه های خدمات رسان از جمله آب و برق مجبور به ارائه خدمات به این افراد هستند.
وی ادامه داد: در برخی موارد سکونتگاه های غیر رسمی به دلیل مهاجرت روستاییان به شهر برای دریافت شغل و درآمد مناسب ایجاد می شود چراکه این افراد به صورت خانوادگی مهاجرت کرده و با تصرف اراضی و ساخت و ساز در هر نقطه شهر موجب ناهنجاری شهرنشینی می شوند.

** حاشیه نشینان کمتر از 50 درصد خدمات شهری را دریافت می کنند
وی اظهار داشت: افراد مستقر در بافت های حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی کمتر از 50 درصد خدمات شهری را دریافت می کنند که این امر منجر به بروز مشکلات بسیاری برای آنان شده است.
بردی نشین فقدان سند مالکیت رسمی و محرومیت از خدمات و زیرساخت‌ های شهری را از شاخص‌ های سکونتگاه های ناکارآمد عنوان کرد و افزود: شرایط موجود و حاکم بر این گونه نواحی در بروز ناهنجاری ‌های اجتماعی بسیار مساعد است.
وی ادامه داد: ساکنان بافت های ناکارآمد به طور عمده از خدماتی نظیر مدرسه، پارک، ورزشگاه و معابر مناسب محروم هستند و درصورت بروز حوادث، روند امداد رسانی کند می شود.
این کارشناس بهسازی شهری درخصوص چگونگی مواجهه با بافت های ناکارآمد گفت: بدون شک انجام اقدامات ضربتی راه حل نهایی بهسازی و یا حذف این مناطق نیست.
وی افزود: توانمندسازی این مناطق از تمامی جهات فرهنگی، امنیتی، اقتصادی و آموزشی راه حل مناسبی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته است.
بردی نشین گفت: توانمندسازی رویکرد جدیدی برای کاهش فقر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و مجموعه اقداماتی را در بر می‌ گیرد که منجر به شکوفایی قابلیت‌ ها و خلاقیت ‌های فردی برای ارتقای وضعیت موجود به وضعیت بهتر شود.
وی یادآور شد: در طرح های توانمندسازی، ارتقای زیرساخت‌ ها و خدمات شهری، حمایت از گروه های آسیب ‌پذیر اجتماعی (کودکان، زنان سرپرست خانوار، معلولان)، ارتقای وضعیت معیشت و اشتغال ‌زایی در کنار بهبود مسکن اجرا می شود.

** مشکلات مشخص بافت های ناکارآمد برای جامعه
مسئول طرح بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی لرستان در خصوص مشکلات حاشیه نشینان و اهالی سکونتگاه های غیررسمی گفت: مسائل اجتماعی، نداشتن امنیت، نبود شغل و رشد فرهنگی مناسب از جمله معضلات این مناطق است.
وی اضافه کرد: از نظر کالبدی و مهندسی شهری نیز این مکان ها چهره زشتی به شهر داده اند و متناسب با روند توسعه نیستند.
بردی نشین با بیان اینکه بسیاری از بزهکاری های اجتماعی حاصل سکونتگاه های غیررسمی است، اظهار داشت: بدون شک هزینه کردن اعتبار در این برهه از بسیاری از هزینه های سنگین تر مالی و اجتماعی در آینده جلوگیری خواهد کرد.
وی بهترین راه حل برای کمرنگ شدن این سکونتگاه ها را کاهش فقر شهری دانست و افزود: رشد فرهنگی بدون داشتن اقتصاد مناسب، کار سختی است.
مسئول طرح بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی لرستان همچنین درخصوص اقدامات دولت در رابطه با بافت های ناکارآمد گفت: هیات دولت در سال 93، سند ملی بازآفرینی شهری را مصوب کرده است و بدون شک بر اساس این سند، بهسازی و نوسازی بافت های ناکارآمد شهری وظیفه یک دستگاه نیست و این سند نیز برای همکاری بیشتر نهادهای دولتی و غیردولتی تنظیم شده است.
بردی نشین با بیان اینکه جلسات ستاد ملی بازآفرینی شهری به ریاست رئیس جمهوری برگزار می شود، اضافه کرد: خرم آباد و بروجرد بیشترین مساحت بافت فرسود ه را در لرستان دارند و تهیه طرح بازآفرینی این شهرها تصویب شده است.

** 27 محله لرستان معادل 2 هزار هکتار برای اجرای طرح بازآفرینی شهری انتخاب شد
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان به خبرنگار ایرنا گفت: 27 محله در پنج شهرستان لرستان برای اجرای طرح بازآفرینی شهری انتخاب شده است.
علی علیخانی افزود: این محلات در شهرهای خرم آباد، بروجرد، کوهدشت، الیگودرز و دورود هستند که طرح بازآفرینی و توانمندسازی آنها در ابعاد مختلف با همکاری دستگاه های مربوطه انجام می شود.
وی ادامه داد: سال گذشته در راستای اجرای طرح های بازآفرینی شهری استان لرستان، 63 میلیارد و 500 میلیون ریال جذب شد که تلاش می شود با افزایش تخصیص در سال جاری، حجم فعالیت های زیرساختی و عمرانی در محلات ارتقا یابد.
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: در مجموع 2 هزار هکتار برای اجرای طرح بازآفرینی شهرهای لرستان انتخاب شده که در حال حاضر عملیات اجرای طرح در سطح 300 هکتار در دست اجرا است.

** طرح بازآفرینی 20 درصد جمعیت لرستان را زیرپوشش قرار می دهد
مدیرکل راه وشهرسازی لرستان گفت: 350 هزار نفر معادل 20 درصد جمعیت استان لرستان زیرپوشش طرح بازآفرینی قرار می گیرد.
وی افزود: مادامی که اجرای طرح در 27 محله مشخص شده تمام نشود، محله جدید برای این طرح معرفی نخواهد شد و هم اکنون حدود 30 طرح با توجه به نیاز محلات از جمله آسفالت معابر، جمع آوری آبهای سطحی و فاضلاب، احداث خانه محله و مرمت بازار در دست اقدام است.
وی اظهار داشت: برای نخستین بار شهردار محله های تاریخی در بروجرد منصوب شده که این امر کمک شایانی به بازآفرینی شهری کرده تا علاوه بر اجرای طرح، آثار تاریخی نیز حفظ شوند.
علیخانی هدف اصلی طرح بازآفرینی شهری را افزایش کیفیت زندگی در مناطق حاشیه ای و آسیب دیده عنوان کرد و افزود: نخستین اقدام در این محلات نه تخریب، بلکه بازسازی است.

** پرداخت تسهیلات کم بهره در طرح بازآفرینی شهری
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: برای نوسازی و بهسازی در مناطق حاشیه ای و فرسوده، تسهیلات مناسب با سود کم و مدت بازپرداخت طولانی مصوب شده است.
وی ادامه داد: در این راستا تسهیلاتی با سود هشت تا 12 درصد و مدت بازپرداخت 13 سال به متقاضیان نوسازی اعطا می شود.
علیخانی گفت: درمجموع 2 هزار و 700 محله کشور مشخص شده اند که هر سال باید 270 محله در قالب یک برنامه 10 ساله نوسازی شود و متقاضیان استانی نیز باید برای دریافت تسهیلات مصوب شده، اقدام کنند.

** احیای هویت شهری و جلوگیری از توسعه بی رویه شهرها
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان اظهار داشت: احیای هویت شهری از ویژگی های بارز طرح بازآفرینی است که در قالب آن نماد تاریخی، هویتی و شخصیتی شهرها حفظ می شود.
وی افزود: این طرح با هدف کاهش توسعه شهر در حاشیه و احیای بافت مرکزی شهر اجرا می شود.
علیخانی گفت: در اجرای طرح بازآفرینی نیازی به ایجاد زیرساخت های جدید آب، برق و گاز نیست که این امر در کاهش هزینه ها و تسریع در روند کار بسیار موثر است.
وی اضافه کرد: در بسیاری از سایت های مسکن مهر، دستگاه های خدمات رسان و مراکز مورد نیاز از جمله مدرسه، مسجد و درمانگاه وجود ندارد اما با توجه به اینکه طرح بازآفرینی درون شهر انجام می شود، دسترسی به امکانات رفاهی همچنان میسر است.

** لرستان جزو استان های پیشرو در طرح بازآفرینی
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: لرستان در سال 96 جزو استان های موفق کشور درخصوص اجرای طرح بازآفرینی بوده و تمام برنامه ریزی های انجام شده در این استان اجرایی شده است.
وی مشکل اصلی در اجرای این طرح را ناهماهنگی بین دستگاهی دانست و افزود: فعالیت مثبت شهرداری ها در این طرح بسیار مهم است و به همین دلیل استاندار لرستان دستور داده شهرداری ها با جدیت در اجرای این طرح در کنار مردم به عنوان مولفه اصلی حضور داشته باشند.
وی تصریح کرد: براساس بخشنامه دولت، دستگاه های دولتی مکلف هستند زمین های بی استفاده خود در محدوده شهرها را برای اجرای طرح بازآفرینی واگذار کنند که تحقق این مهم، نیازمند همکاری همه ادارات است.
وی ادامه داد: دولت نیز همه دستگاه ها را ملزم کرده 30 درصد اعتبار خود را در محله های هدف بازآفرینی هزینه کنند.
7269/3022
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سرمایه‌گذاری در کدام بازار در سال ۹۸ سودآور است؟
پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم
آخرین گروه مشمولان سهام عدالت ابتدای ۹۸ سود می‌گیرند
حداقل دستمزد کارگران، یک میلیون و 516هزار تومان تعیین شد/ افزایش حق مسکن، بن و سنوات
هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
آخرین گروه مشمولان سهام عدالت ابتدای ۹۸ سود می‌گیرند
قیمت طلای سیاه بازهم افزایش یافت قیمت طلای سیاه بازهم افزایش یافت
نمره منفی وفای به عهد در هلدینگ خلیج فارس/بور نمره منفی وفای به عهد در هلدینگ خلیج فارس/بورس تهران چشم انتظار ماند
بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفا بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفاوت
مأموریت دشوار نوروزی
گرانی بلیت، مسافران را به جاده کشاند
آغاز پرداخت الکترونیکی در آزادراه‌ها از امروز
حداقل عیدی کارگران در98 بالای ۳میلیون تومان شد
کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتب کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

105مورد تخلف صنفی در طرح نظارت نوروزی گچساران کشف شد
پیروزی بر مشکلات با رونق تولید؛ سال ۹۸، سال تحول سایپا خواهد بود
شرط اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
شرط اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
سال ۹۸ را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش غیرمجاز ویلا
مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰میلیارد دلار افزایش می‌یابد
معاملات مسکن در تهران به یک‌ سوم کاهش یافت
ظرفیت های منطقه آزاد انزلی برای رونق تولید افزایش می یابد
هنوز گزینه حمله سایبری به فیس‌بوک روی میز است
روند صعودی طلای جهانی هموار شد
عقب نشینی گسترده دلار
عقب نشینی گسترده دلار
روز خوب بورس‌های آسیایی
۷ رویکرد راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای «رونق تولید»