جمعه 2 فروردین 1398

سالانه 310 میلیون متر مکعب فاضلاب به کارون می‌ریزد

اهواز - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: سالانه 450 میلیون متر مکعب فاضلاب وارد پیکره آبی این استان می شود که از این میزان، 310 میلیون متر مکعب در سال فاضلاب ورودی به کارون است.

انرژی | ایرنا | 10 ماه پیش |5/23/2018 7:39:00 PM 1148 بازدید

سالانه 310 میلیون متر مکعب فاضلاب به کارون می‌ریزد
به گزارش ایرنا صادق حقیقی پور روز چهارشنبه در نشست شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون در محل استانداری بیان کرد: اقداماتی در 2 بخش سامانه‌های جمع آوری و دفع فاضلاب و تصفیه خانه ها برای کاهش فاضلاب ورودی به کارون در دست انجام است.
وی افزود: در حوزه طرح های فاضلاب هم اکنون در شهرهای اندیمشک، دزفول، شوش، شوشتر، آبادان و خرمشهر در مجموع 2 هزار و 100 میلیارد ریال پروژه فعال با طول 400 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب داریم.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان توضیح داد: اعتباری که امسال از محل شورای حفاظت کیفی کارون برای ما در نظرگرفته شد 280 میلیارد ریال برای 2 پروژه در شهرهای شوشتر و دزفول بود که تاکنون تخصیص داده نشده است.

** موافقت شورای اقتصاد با اختصاص 100 میلیون یورو برای ایذه و مسجد سلیمان
وی گفت: همچنین با موافقت شورای اقتصاد برای اجرای شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب مسجدسلیمان و ایذه به مبلغ100 میلیون یورو جذب شده که در مرحله مناقصه است.

** ریختن فاضلاب به رودخانه کارون باید کنترل و مدیریت شود
استاندار خوزستان نیز در این نشست با تاکید بر مدیریت پساب‌ها و نجات بخشی و حفاظت از رودخانه کارون گفت: با توجه به خشکسالی ها و دبی کم آب، دفع فاضلاب ها در رودخانه شرایط را بدتر می‌کند لذا باید هر سه بخش فاضلاب خانگی، صنعتی و کشاورزی به صورت متوازن کنترل و مدیریت شوند.
غلامرضا شریعتی افزود: اگر کارها با جدیتی که در زمینه آب و فاضلاب شروع شده تا چند سال آینده به همین شکل تداوم داشته باشد قادر خواهیم بود از ورود بخش قابل توجهی از فاضلاب خانگی به رودخانه های خوزستان به ویژه کارون جلوگیری کنیم.
وی گفت:در حوزه حفاظت از منابع آب شورای حفاظت کیفی آب کارون فعال بوده و باید فعال‌تر شود و جلسات مرتب و منسجم برگزار شود و در حوزه فاضلاب صنعت وقت ویژه‌ای گذاشته شود.
استاندار خوزستان بیان کرد: علاوه بر پساب‌ فاضلاب خانگی و بیمارستانی، پساب صنایع هم به رودخانه کارون می ریزد که باید میزان آلودگی مشخص، و با آنها اتمام حجت شود.
وی ادامه داد: صنایع خوزستان باید به شورای حفاظت کیفی کارون دعوت شوند و به آنها فرصت دهیم که جلوی ورود فاضلاب به رودخانه را بگیرند در غیر این صورت با آنها برخورد خواهد شد.
شریعتی با بیان اینکه هم اکنون حفاظت منابع آب از همه چیز مهمتر است گفت: سازمان حفاظت
محیط زیست و آب و برق خوزستان، گزارشی از وضعیت کارون و دز تهیه،و سهم هربخش در آلودگی
آن مشخص شود و اینکه چه کارهایی برای اصلاح این وضعیت باید صورت گیرد.
وی ادامه داد: احیای کارون و رفع آلودگی آن جزو مصوبات برنامه پنج ساله ششم است و ما باید از این مصوبه نهایت استفاده را بکنیم.
وی اضافه کرد: این گزارش باید تا جلسه آینده این شورا تهیه شود و صنایع در برنامه زمانی مشخص از تخلیه فاضلاب در رودخانه ها جلوگیری کنند و اگر هم برای این کار نیاز به تسهیلات و وام داشته باشند در اختیار آنها قرار خواهیم داد.
استاندار خوزستان گفت: سهم آلودگی زهاب های کشاورزی نیز باید مشخص، و راهکارهای مقابله با آن ارایه شود البته در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی طرح شورورزی در حال پیگیری است.
وی با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت کارون در محدوده اهواز اهمیت مضاعف دارد افزود:سازمان آب و برق، آب و فاضلاب اهواز و شهرداری اهواز وظایف خود را به صورت جدی انجام دهند.
استاندار خوزستان با بیان اینکه تصفیه خانه شرق اهواز در حال اتمام است توضیح داد: امیدواریم عملیات اجرایی تصفیه خانه غرب اهواز نیز به زودی آغاز شود.
وی بیان کرد: سیستم کلکتورها (شبکه های جمع آوری) در شرق کارون به زودی شروع می شود و در غرب اهواز هم پیگیر آن هستیم تا این کار انجام شود.
شریعتی گفت: موافقت رییس جمهوری گرفته شده تا اگر کار ایستگاه های پمپاژ فاضلاب تسریع داده شوند و تا 19 خرداد تکمیل شود، 80 میلیون دلار هم از طریق فاینانس چین جذب شود و بتوانیم ایستگاه پمپاژ فاضلاب اهواز را در قالب فاینانس لحاظ کنیم؛ اگر این ایستگاه پمپاژ ساخته شود وضعیت فاضلاب خانگی اهواز تا سه سال آینده سامان دهی جدی می شود.
وی با اشاره به آلودگی ناشی از دفع فاضلاب بیمارستانی در کارون اظهار کرد: بیمارستان ها باید جدیت به خرج دهند و پیگیری شود که جلوی تخلیه فاضلاب بیمارستان ها در رودخانه گرفته شود.

** فاضلاب از 24 نقطه به کارون می ریزد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز نیز گفت: 24 نقطه فاضلاب به رودخانه کارون می ریزد که با استفاده از مشاور بررسی و دبی سنجی شد که بیشترین دبی را نقاط شرق و غرب کارون دارند.
حسن کریمی بیان کرد: از این 24 نقطه پنج نقطه بیشترین حجم فاضلاب را به خود اختصاص می دهند که چهار نقطه در شرق کارون و یک نقطه در غرب کارون واقع شده و 154 هزار متر مکعب فاضلاب وارد کارون می‌ کنند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز با اشاره به آخرین اقدامات شورای حفاظت رودخانه کارون بیان کرد: تشکیل کارگروه حفاظت کیفی رودخانه های کارون و دز در شهرستان های حوضه این 2 رودخانه(دزفول، شوش، اندیمشک، گتوند، شوشتر ، اهواز ، شادگان، آبادان، خرمشهر) و تهیه
برنامه اجرایی کاهش آلودگی رودخانه کارون و ارایه آن به معاون اول رییس جمهوری از جمله این اقدامات است.
احمدرضا لاهیجان زاده ادامه داد: بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی رودخانه کارون، ردیابی ایزوتوپی و شناسایی آلاینده های فلزات سنگین در مخزن و محدوده پایین دست سد گتوند علیا، بررسی منابع شوری، کیفیت آب، آلاینده های فلزات سنگین و هیدروکربن های آروماتیک چندحلقه ای رودخانه های کارون و دز و بررسی کیفیت رسوب رودخانه های کارون و دز، از جمله فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی در این حوزه هستند.
وی افزود: راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان فاطمه زهرا(س) اهواز، شروع عملیات ساخت تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان شرکت نفت سجد سلیمان، پیگیری مداوم به منظور ساماندهی فاضلاب های بیمارستانی، تفکیک و جداسازی پسماند و نصب و راه اندازی سیستم های غیرسوز در بیمارستان‌های خوزستان از جمله اقدامات در دست پیگیری در این حوزه به شمار می رود.

** 95 درصد بیمارستان های خوزستان سیستم تصفیه فاضلاب دارند
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت:هم اکنون کلیه بیمارستان های شهرستان اهواز به سیستم تصفیه خانه فاضلاب مجهز بوده و در کل خوزستان از 52 بیمارستان 95 درصد دارای سیستم تصفیه خانه فاضلاب هستند.
وی همچنین بیان کرد: در سال 1395 مبلغ 900 میلیارد ریال اعتبارات طرح احیای کارون از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور مشخص شد و توزیع اعتبارات و اولویت پروژه های اثر گذار طی چهار جلسه با محوریت سازمان برنامه و بودجه و با حضور ارگان های مربوطه مشخص شد که با وجود پیگیری انجام شده تخصیص اعتباری صورت نگرفت.
وی افزود: در سال 1396 نیز مبلغ 600 میلیارد ریال تعیین شد که تاکنون نیز نتیجه ای نداشته است.

** وضعیت کارون رقت بار شده است
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نیز گفت: وضعیت کارون با وجود خشکسالی و میزان دبی فعلی در مقطع اهواز وضعیت رقت باری پیدا کرده که باید فکری به حال آن شود.
کیامرث حاجی زاده افزود: با توجه فاضلاب‌هایی که به کارون می‌ریزد، بوی نامطبوع آن در حاشیه کارون مردم را اذیت می‌کند.
وی با اشاره به چاره اندیشی برای نیزارهای روییده در کارون گفت: هنوز تکلیف این موضوع که متولی نگهداری و بهره برداری از کارون چه کسی است مشخص نشده و بین شهرداری و سازمان آب و برق بلاتکلیف است؛ این موضوع باید هر چه سریع‌تر حل شود.
به گزارش ایرنا حوضه آبریز کارون بزرگ شامل استان چهارمحال و بختیاری، بخش‌های از استان‌های لرستان و خوزستان و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و فارس است آبراهه اصلی حوضه، رود کارون است که شاخه اصلی آن از کوهرنگ زردکوه سرچشمه می‌گیرد. 2 شاخه دیگر در بهشت‌آباد به آن می‌رسند و رود کارون تشکیل می‌شود. پس از تلاقی با رود خرسان به سوی شمال غربی جریان می‌یابد و پس از گذر از شمال ایذه، به سوی جنوب غربی متمایل می‌شود. در شمال شوشتر به 2 شاخه تقسیم و به سوی جنوب خوزستان سرازیر می‌شود. در بند قیر دوباره 2شاخه به یکدیگر می‌پیوندند. در همین نقطه، رود دز نیز به آن متصل می‌شود و در نهایت، در آبادان وارد اروندرود می‌شود.
شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون در مورخ 16تیر سال 81 به استناد اصل 138قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران توسط هیات وزیران تصویب شد.
7164/ 6037
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سرمایه‌گذاری در کدام بازار در سال ۹۸ سودآور است؟
رشد اندک معاملات مسکن/ پیش‌بینی قیمت مسکن در رشد اندک معاملات مسکن/ پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده
پیروزی بر مشکلات با رونق تولید؛ سال ۹۸، سال تحول سایپا خواهد بود
وام مسکن چند؟ وام مسکن چند؟
روند صعودی طلای جهانی هموار شد روند صعودی طلای جهانی هموار شد
حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال 97 به طول کامل پرداخت شد
همه برای تولید بیشتر با کمیت بالاتر و کیفیت بهتر تلاش کنیم
جدول بهترین و بدترین اتفاق سال 97 از دیدگاه 25 نماینده مجلس
انجام سفرهای نوروزی با بیش از 21 هزار صندلی ه انجام سفرهای نوروزی با بیش از 21 هزار صندلی هواپیما
جهاد کشاورزی البرز در زمینه توسعه اشتغال موفق جهاد کشاورزی البرز در زمینه توسعه اشتغال موفق به دریافت لوح سپاس شد
تب افزایش قیمت طلا فرونشست تب افزایش قیمت طلا فرونشست
کاهش قیمت نفت در واکنش به دورنمای اقتصادی تیر کاهش قیمت نفت در واکنش به دورنمای اقتصادی تیره
سقف وام نوسازی مسکن روستایی به 400 میلیون ریا سقف وام نوسازی مسکن روستایی به 400 میلیون ریال افزایش یافت
اسلامی: با آژانس‌های شیاد شدیداً برخورد می‌کنم
افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی بانک صادرات ایران ثبت نهایی شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پیش بینی‌ها درباره بزرگ ترین شرکت بورسی ایران
رونق تولید وظیفه تک تک آحاد جامعه است
تورم سال آینده به کدام سو می رود؟
ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخب
تکمیل ۴۰۰هزار واحد مسکن مهر در سال 98/ رونق ساخت مسکن را رقم می‌زنیم
گلایه معدنی‌ها از شدت خودتحریمی‌ها!
تولید چگونه رونق می یابد؟
سرمایه‌ای ناملموس به ارزش طلا
ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخب
چه بلایی سر سهام بوئینگ آمد؟
وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک
سرگردانی کارت سوخت در سال 98
رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97
آیا ارز دلار دوباره افزایش می یابد؟
اظهار نظر نوکیا در مورد ادامه تجارت با ایران