پنجشنبه 1 فروردین 1398

حساب ایرانیان در گرجستان بلوکه شد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان روز گذشته اعلام کرد، برخی حساب‌های تجار ایرانی در گرجستان بلوکه شده است و اجازه افتتاح هیچ حساب جدیدی به آنها داده نمی‌شود.

بازار | اقتصاد آنلاین | 10 ماه پیش |5/22/2018 6:35:08 AM 602 بازدید

حساب ایرانیان در گرجستان بلوکه شد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، این خبر در روزهایی که نگرانی وضع تحریم‌های اقتصادی در بین فعالان اقتصادی جدی شده و بسیاری از آنها در انتظار موضع‌گیری قطعی اتحادیه اروپا برای ماندن در برجام هستند، بسیار مهم است. آیا تحریم‌های اقتصادی در کشورهای اروپایی آغاز شده؟ آیا انسداد حساب‌‌های ایرانیان در گرجستان نقطه شروعی برای تکرار این رخداد در دیگر کشورهای اروپایی است؟ فاطمه مقیمی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان، امیدوار است با پیگیری‌ از طریق سفارت ایران در گرجستان این مشکل حل شود اما محمود دودانگه، معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت، این انسداد حساب‌ها را بیشتر از اینکه به تحریم‌های اقتصادی آمریکا مرتبط بداند، معتقد است به‌دلیل رعایت‌نکردن ضوابط FATF (مبارزه با پول‌شویی و حمایت مالی از تروریسم) است.

ایران درگیر تحریم‌های غیرهسته‌ای

 سیده‌فاطمه مقیمی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان، درباره بلوکه‌شدن حساب تجار ایرانی در گرجستان به پژوهشکده پولی و بانکی گفته است: این مسئله را پیگیری کرده‌ایم، اما به‌صورت مبهم جواب دادند که تعدادی از حساب‌های ایرانیان مسدود شده و همچنین فعلا به‌دلایلی، اجازه افتتاح حساب جدید را نمی‌دهند.

او اضافه کرده است: بسیاری از موارد به‌دلیل بحث اقامتی و مهاجرتی بوده که در حال بررسی است، همچنین مقداری هم به شرایط تحریمی بازمی‌گردد که آمریکا دوباره علیه ایران اعمال کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان تأکید کرد: با توجه به اینکه اتحادیه اروپا تحریم‌ها را تأیید نکرده، انتظار می‌رود این مسئله حل شود که به عنوان اعتراض این موضوع را اعلام کردیم. همچنین با سفارت ایران در گرجستان صحبت کردیم و قرار شد که پیگیری بیشتری داشته باشند و اعلام نتیجه کنند.

فاطمه مقیمی گرچه دلیل انسداد حساب ایرانیان در گرجستان را وضع تحریم‌های اقتصادی آمریکا بعد از خروج از برجام گمانه‌زنی کرده بود، اما در توضیحات تکمیلی  گفت: بعد از پیگیری‌های سفارت ایران در گرجستان متوجه شدیم حساب ایرانیان در گرجستان به‌دلیل رعایت‌نکردن ضوابط FATF بوده و نه تحریم‌های اقتصادی مربوط به برجام. او اضافه کرد: باتوجه به اینکه180روز به مهلت وضع تحریم‌های اقتصادی خروج آمریکا از برجام باقی مانده و اتحادیه اروپا نیز تا این لحظه هیچ اطلاعیه‌ای مبنی بر خروج از برجام ارائه نداده است، علت انسداد حساب ایرانیان در کشور اروپایی گرجستان برای ما بسیار مبهم بود. ابتدا حدس ما این بود که گرجستان تحریم هسته‌ای علیه ایران را آغاز کرده اما بعد مطلع شدیم، بلوکه‌شدن حساب ایرانیان در این کشور به‌دلیل رعایت‌نکردن ضوابط FATF بوده است.

کشورهای تحت ضوابط FATF ما را حذف می‌کنند

محمود دودانگه، معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت، نیز این گفته فاطمه مقیمی را تأیید کرد و  گفت: در گرجستان تعداد زیادی از ایرانیان حضور دارند و مبادلات مالی چشم‌گیری انجام می‌دهند. اما نکته‌ای که درخصوص این اتفاق وجود دارد این است که شفافیت حساب‌ها در گرجستان بسیار دقیق است و مبدأ مبادلات باید روشن و شفاف باشد.

او ادامه داد: گرچه آمریکا از برجام خارج شده اما سه ماه فرصت به وضع تحریم‌ها و الزام و تعهد کشورها به آن باقی مانده است؛ ضمن اینکه اروپا همچنان به برجام متعهد است و اگر تحریمی هم وضع شود بعد از اعلام موضع قطعی اروپا و گذشت فرصت 180روزه آمریکاست.

دودانگه تأکید کرد: بنابراین تنها دلیلی که می‌توان برای این تصمیم گرجستان مبنی بر مسدودکردن حساب ایرانیان برشمرد، رعایت ضوابط FATF است. در همین زمینه نظر کاظم دوست‌حسینی، عضو کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی تهران، را نیز جویا شدیم؛ اینکه تحریم‌های اقتصادی آمریکا و همچنین تحریم‌های مبتنی بر عدم الحاق ایران به قرارداد بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی و حمایت مالی از تروریسم، چه موانعی بر سر مراودات بین‌المللی تجار ایرانی می‌گذارد. او توضیح داد: در کشورهایی که سطح نفوذ آمریکا بالاست، ممکن است این کشورها زودتر از مهلت سه‌ماهه اقدام به تحریم ما کنند. تجربه تحریم‌های اقتصادی سال‌های 85 و 86 نیز نشان می‌دهد زمانی که وضع تحریم‌ها هنوز درحد تهدید بود، بسیاری از کشورهای تحت نفوذ آمریکا زودتر از موعد ایرانیان دارندگان حساب‌های خارجی را تحریم کردند.

او اضافه کرد: در شرایط فعلی ما با کشورهایی مانند امارات هم روبه‌رو هستیم که مدت‌ها بود مترصد فرصتی برای تحریم ایران بودند و نیاز چندانی به تهدید ترامپ نداشتند.

انسداد حساب ایرانیان در گرجستان تنها اقدام تحریمی این بانک نبوده است؛ بانک «تی‌بی‌سی» گرجستان نیز، به‌تازگی با صدور بخش‌نامه‌ای، انجام هرگونه تراکنش بانکی برای ایرانیان بدون کارت اقامت را ممنوع کرده است. بر‌این‌اساس در‌حال‌حاضر حساب کسانی که قبلا در این بانک حساب داشتند و کارت اقامت آنها آماده نیست، بلوکه شده است. همچنین گرجستان اخیرا مقررات اقامت اتباع خارجی را نیز در این کشور سخت‌تر کرده و در حال تدوین قانون جدیدی است که براساس آن مجوز اقامت دائمی به آن عده از اتباع خارجی داده می‌شود که در 10 سال اخیر در گرجستان اقامت داشته باشند.

همه اینها را در کنار هم بگذاریم، متوجه ضرورت الحاق ایران به FATF می‌شویم. به گفته وزارت اقتصاد به عنوان متولی این امر، مشکل عدم الحاق ایران، نه سیاسی بلکه فنی است. سال گذشته بعد از مذاکرات ایران با گروه ویژه اقدام مالی، ایران به‌مدت یک سال از لیست سیاه پول‌شویی خارج شد اما این تعلیق نتوانست دائمی شود. تصویب دو لایحه زیرساختی برای الحاق به FATF در مجلس شورای اسلامی به‌قدری زمان‌بر شد که به زمان نهایی فرصت FATF نرسید و درنهایت با رایزنی‌های وزارت اقتصاد، FATF تعلیق ایران را به مدت شش ماه دیگر نیز تمدید کرد. از این فرصت شش‌ماهه حدود  چهار ماه بیشتر باقی نمانده است، یکی از لوایح مبارزه با پول‌شویی به‌صورت ناقص (سه ماده از چهار ماده) تصویب شده و یکی‌دیگر از لوایح نیز در دست بررسی است. اتفاقی که درحال‌حاضر در گرجستان افتاده است نشان می‌دهد برخلاف اظهارات منتقدان دولت و اقدامات آن برای الحاق به FATF سرمنشأ تحریم‌های ایران فقط هسته‌ای نیست و در روزهایی که ایران به‌دنبال راه‌های جایگزین برای انجام مراودات مالی و بانکی بین‌المللی بدون آمریکاست، رعایت ضوابط FATF و دائمی‌شدن خروج ایران از لیست سیاه پول‌شویی تا چه حد ضروری و راهگشاست.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سرمایه‌گذاری در کدام بازار در سال ۹۸ سودآور است؟
پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم پایانی بر ستاره - مربع های مزاحم
آخرین گروه مشمولان سهام عدالت ابتدای ۹۸ سود می‌گیرند
حداقل دستمزد کارگران، یک میلیون و 516هزار تومان تعیین شد/ افزایش حق مسکن، بن و سنوات
هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
آخرین گروه مشمولان سهام عدالت ابتدای ۹۸ سود می‌گیرند
قیمت طلای سیاه بازهم افزایش یافت قیمت طلای سیاه بازهم افزایش یافت
نمره منفی وفای به عهد در هلدینگ خلیج فارس/بور نمره منفی وفای به عهد در هلدینگ خلیج فارس/بورس تهران چشم انتظار ماند
بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفا بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفاوت
مأموریت دشوار نوروزی
گرانی بلیت، مسافران را به جاده کشاند
آغاز پرداخت الکترونیکی در آزادراه‌ها از امروز
حداقل عیدی کارگران در98 بالای ۳میلیون تومان شد
کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتب کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پیروزی بر مشکلات با رونق تولید؛ سال ۹۸، سال تحول سایپا خواهد بود
شرط اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
شرط اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
سال ۹۸ را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش غیرمجاز ویلا
مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰میلیارد دلار افزایش می‌یابد
معاملات مسکن در تهران به یک‌ سوم کاهش یافت
ظرفیت های منطقه آزاد انزلی برای رونق تولید افزایش می یابد
هنوز گزینه حمله سایبری به فیس‌بوک روی میز است
روند صعودی طلای جهانی هموار شد
عقب نشینی گسترده دلار
عقب نشینی گسترده دلار
روز خوب بورس‌های آسیایی
۷ رویکرد راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای «رونق تولید»
صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا صفر شد