دوشنبه 4 تیر 1397

کودک توانمند؛ تار و پود تعالی کشور

تهران- ایرنا- توسعه و تعالی یک کشور با وجود انسان های توانمندی میسر می شود که از کودکی سرمایه با مهارت های بازار صنعت، کشاورزی و تجارت بدرستی آشنا شده باشند و .

کسب و کار | ایرنا | 1 ماه پیش |5/21/2018 8:00:40 PM 251 بازدید

کودک توانمند؛ تار و پود تعالی کشور
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، توسعه را زمانی با رشد تدریجی و پیشرفت مترادف می دانستند اما اکنون اندیشمندان فرایند توسعه را بیش از پیشرفت در زمینه های اقتصادی می دانند.
امروزه توسعه هم نگهداری محیط زیست را در بر می گیرد و هم به انسان نگاهی عمیق دارد که باید برای اداره جامعه تربیت شود.
«محسن رنانی» استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان، این پرسش را مطرح می کند که چرا با وجود اجرای 10 برنامه توسعه (پنج برنامه پیش از انقلاب و پنج برنامه پس از آن) و حجم زیاد استفاده از منابع طبیعی هنوز نتوانسته ایم به توسعه یافتگی دست بیابیم؟
در دهه های گذشته آموزش عالی گسترش زیادی کرد اما رنانی معتقد است «با وجود این گسترش آموزش عالی، کودکان را نه فقط رها که تخریب کرده ایم».
وی با مثالی توضیح می دهد: به طور معمول وقتی تصادفی در خیابان رخ می دهد به جای گفت و گو درصددیم یکدیگر را محکوم و با صدای بلند و گاه زد و خورد مشکل را حل کنیم؛ زیرا در کودکی راه های صحیح ارتباط را نیاموخته ایم.
«کودکان ما به مدارس می روند اما آموزش آنها مبتنی بر مواردی است که در زندگی عملی احساس نمی شود. مطالب نظری خسته کننده از بسیاری از آنان افرادی می سازد با انبوهی از اطلاعات ناکارآمد که حتی به درد حضور در بازار کار نمی خورند».

**کودکان «تاب آور» توسعه را محقق می کنند
یک پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات معتقد است: توسعه پایدار مستلزم انسان های توسعه یافته (تاب آور) است و تربیت این انسان ها از کودکی باید محور برنامه های تعلیم تربیت قرار گیرد.
«پوراندخت نیرومند» در گفت و گو با ایرنا ایده «آموزش بافت فرش به کودک» را مطرح می کند و می گوید: چندی پیش در جلسه ای عملکرد «نوروفیدبک» را روی یک دانشجو مشاهده کردم و در ذهنم به مقایسه کارکردهای فرش دستبافت و این روش درمانی پرداختم و افسوس خوردم چرا از ظرفیت‌های این هنر-صنعت و فناوری های بومی آن به نحو احسن در تربیت نیروی انسانی تاب آور استفاده نشده و نقش آن در بهبود هوش های هیجانی، هنری، موسیقیایی، فنی، پیرامونی، فرهنگی و اقتصادی ناشناخته مانده است.
نوروفیدبک نوعی پس‌خوراند زیستی است که در آن از امواج مغزی به عنوان بازخورد استفاده می‌شود.
«با آموزش این هنر به عنوان یک واحد درسی از مقطع ابتدایی، ضمن بهره برداری از ویژگی های بالا می توان از ظرفیت آن برای مشارکت اقتصادی بیشتر فرزندان در یک محیط امن بهره برداری شود».
وی یادآوری کرد: تاثیر صنعت فرشبافی در نظام تعلیم و تربیت چنان است که حتی قضات در مجازات‌های جایگزین حبس با هدف جلوگیری از مشکلات خانوادگی، اقتصادی و فردی به آن توجه می کنند و به عنوان ابزاری موثر در کاهش آسیب های اجتماعی و جرایم اتفاقی با ریشه های روانشناختی، اجتماعی و فرهنگی شناخته می شود.

**کارهای عملی را از کودکی بیاموزیم
این پژوهشگر تاکید کرد در دوران ابتدایی باید به کودکان کارهای عملی آموخت تا صبر و شکیبایی آنان فزونی یابد.
وی که دوران کودکی را به بافت قالی گذرانده است، گفت: فرش دستباف اثری هنری، کالایی مصرفی، صنعتی اشتغالزا و ابزاری برای کاردرمانی در روانشناسی است.
نیرومند توضیح داد: قالی دستبافت حاصل کنار هم قرار گرفتن گره ها روی تارهاست. در هر رج برای استحکام بیشتر ضربات سنگین دفه لازم است و در نهایت کالایی ایجاد می شود که هم اثر هنری است و هم کالای مصرفی.
گره ها براساس نقشه ای از پیش تهیه شده یا بدون طرح و نقش با الهام از قوه خلاقیت بافنده در رنگ های مختلف کنار هم قرار می گیرند و باید هارمونی طرح ها و رنگ ها رعایت شود. همین هارمونی در کنار موسیقی حاصل از زدن گره ها روی تارها و دفه ها روی پودها، محیط کاری سرشار از آرامش را برای بافنده فراهم می کند.
وی ادامه داد: رعایت این هارمونی و تولید کالای با کیفیت به صفت هایی نظیر صبر، پشتکار، توجه و تمرکز نیاز دارد؛ به عبارتی تولید این محصول شمشیری دولبه است که مهارت فنی، مدیریت احساسات و هیجانات، استمرار در کار، پشتکار و صبر را لازم دارد؛ وگرنه در صورت افراط و تفریط، کالای معیوب تولید می شود.

** راه حل های بومی را بیابیم
«مهارت» تنها سرمایه‌ای است که فرد فقط باید با صرف زمان و انرژی در میدان عمل کسب کند. هر چه این زمان را زودتر آغاز کنیم، نتیجه ملموس تری به دست می آوریم و توانمندسازی نیروی کار به راحتی میسر می شود.
رشد یک بُعدی توانایی ها در کودک، وی را در رویارویی با جامعه و بازار کار سرخورده می کند. وی با مهارت آموزی های چندگانه می تواند اعتماد به نفس لازم را به دست آورد و در مواقع ضروری توانایی لازم برای نه گفتن به درخواست های نابجا داشته باشد.
در مجموع با مهارت آموزی در شاخه های مختلف و استفاده از اوقات فراغت کودکان، می‌توان هم شخصیت آنان را قوی تر کرد و هم اعتماد به نفس و توانمندی خانواده را بالا برد.
بنابراین ضروری است کودکان را با کار عجین کنیم تا بتوانند انسان های تاب آوری برای آینده تربیت کرد.
مدیریت هدفمند اوقات فراغت کودکان و نوجوانان برای پیشبرد همزمان اهداف تفریحی و آموزش های مهارتی و آینده‌نگرانه امری است که اکنون بر عهده خانواده ها قرار دارد و نباید از کنار آن بی تفاوت گذشت.
از سوی دیگر، راه های مشابه هنر فرشبافی برای شکوفایی خلاقیت، در سنت های ما بسیار است.
لازم نیست برای توانمندسازی انسان و تحقق توسعه همه جانبه راه دور برویم؛ فقط کافی است راه حل را در فرهنگ بومی خود جست و جو کنیم.

اقتصام*9123*1961*
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز
طلا گران می‌شود یا ارزان؟ طلا گران می‌شود یا ارزان؟
سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟
دلار بالا رفت، مسکن کساد شد
واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو ه واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها
نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟
مردم هول نزنند؛ دلار گران نمی‌شود
شوک جدید دولت به بازار خودرو؟
عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!
سکه سد 3 میلیون را شکست سکه سد 3 میلیون را شکست
خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک
 ورود تاثیرگذار سازمان بازرسی به بازار مسکن ورود تاثیرگذار سازمان بازرسی به بازار مسکن
تیر خلاص دولت به واردکنندگان خودرو/آینده بازار ناامیدکننده‌است
هجوم سرمایه‌ها به سمت طلای خام هجوم سرمایه‌ها به سمت طلای خام
۵ راه مهار دلار

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

143 طرح صنعتی با تامین مالی بانک صنعت و معدن در کشور در حال اجراست
دستور شریعتمداری برای تشکیل ۴ کمیته بررسی مشکلات کسبه
بنزین در آسیای مرکزی لیتری چند؟
برپایی کارگاه آموزشی رایگان در حوزه مواد غذایی
۱۸ ساحتمان ماندگار در کشور ساخته می‌شود
نظارت جدی بر واحدهای دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی
آرامش به بازار بازگشت/ تلفن همراه ارزان می‌شود
موافقت سیف با تشکیل بازار ثانویه ارز/تعیین قیمت ارز براساس عرضه و تقاضا
اخذ مالیات از خرید و فروش ۵هزار دلار به بالا
گزارشی از اعتراضات کسبه در تهران
سایه روشن اعتراض امروز بازاریان
اعلام صرافی‌های گران‌فروش به مصلحت نیست
انبار تولیدکنندگان لوازم‌خانگی خالی است
19توقف و 15بازگشایی در معاملات امروز/ توقف‌های پی‌درپی به خاطر نوسان شدید
تخصیص 25درصد ارز مورد نیاز واردکنندگان موبایل
Back to Top