جمعه 2 فروردین 1398

اجرای قانون انسداد، آغازی خوب برای اقتصاد ایران

تهران- ایرنا- کارشناسان اقتصادی معتقدند اجرای قانون انسداد که اروپایی ها اجرای آن را با هدف حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا کلید زده اند، نشان دهنده موفقیت نسبی مذاکره با اروپا و آغازی خوب برای اقتصاد ایران در دوره برجام بدون آمریکاست.

بانک وبیمه | ایرنا | 10 ماه پیش |5/21/2018 10:33:28 AM 2981 بازدید

اجرای قانون انسداد، آغازی خوب برای اقتصاد ایران
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که پس از تصدی این پست بارها به اشکال مختلف در مسیر اجرای توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) سنگ اندازی کرده بود، سرانجام 18 اردیبهشت خروج کشورش از این توافق بین المللی را اعلام کرد تا تحریم های یکجانبه این کشور که در 2 سال و نیم گذشته تعلیق شده بود، بار دیگر در دو بازه زمانی 90 و 180 روزه اجرا شود.
تصمیم آمریکا در خروج از برجام با مخالفت دیگر کشورهای حاضر در توافقنامه مواجه شد؛ فرانسه، انگلیس و آلمان به همراه چین و روسیه ضمن اعلان پایبندی به تعهدات خود در برجام، تلاش هایی را برای خنثی کردن و محافظت از شرکت های خود در قبال تحریم های آمریکا کلید زدند.
سران اتحادیه اروپا چهارشنبه شب (26 اردیبهشت) در صوفیه بلغارستان اعلام کردند که به حمایت از فعالیت شرکت های تجاری خود با ایران ادامه می دهند و کمیسیون اروپا روز جمعه در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که روند تجدید «قانون انسداد» را آغاز کرده است تا شرکت های اروپایی فعال در ایران را از تحریم های آمریکا محافظت کند.
بر پایه این بیانیه، قرار است این تمهیدها تا پانزدهم مردادماه امسال و پیش از آغاز دور نخست اعمال دوباره تحریم های آمریکا اجرا شود.
در این پیوند «احمد حاتمی یزد» صاحب نظر پولی و بانکی در گفت گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قانون انسداد یک بار در سال 1996 در پی قراردادی که شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز یک پارس جنوبی با ایران بسته بود، اجرایی شد.
وی توضیح داد: در آن دوران، توتال قراردادی به ارزش 2 میلیارد دلار با ایران منعقد کرده بود در حالی که طبق قوانین آمریکا نباید بیش از 40 میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری می کرد و در غیر این صورت مشمول تحریم می شد.
حاتمی یزد افزود: در آن دوران «ژاک شیراک» نخست وزیر فرانسه بنا بر قانون انسداد با «بیل کلینتون» رییس جمهوری وقت آمریکا توافق کرد که قرارداد توتال در ایران اجرا شود و تحریمی هم اعمال نشود.
این صاحب نظر پولی و بانکی گفت: اگر اروپایی ها اراده سیاسی در این موضوع داشته باشند می توانند این قانون را اجرا کنند.
حاتمی یزد اظهار داشت: سران کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در اظهارات اخیر خود اعلام کردند که از شرکت های کوچک و متوسط در برابر تحریم ها حمایت می کنند و اگر در مبادله با ایران ضرر و زیانی متوجه آنها شود، جبران خواهند کرد که این خبر خوبی است.
وی افزود: این کشورها در ادامه از شرکت های بزرگ خواستند با توجه به قدرت اقتصادی که دارند، با ترامپ مذاکره کنند و موافقت آن را به دست آورند بنابراین وضعیت شرکت های بزرگی همچون توتال و بانک های بین المللی روشن نیست و این قانون شامل حال آنها نمی شود.
این صاحب نظر پولی و بانکی پیش بینی کرد: ممکن است اتحادیه اروپا با این کار بخواهد نظر مثبت ایران را جلب کند تا در آینده بر سر موضوعاتی چون توان موشکی و نفوذ منطقه ای کشورمان مذاکره شود.
حاتمی یزد ابراز امیدواری کرد، روند مذاکره با کشورهای اروپایی عملیاتی و قانون انسداد نیز برای ایران به خوبی اجرا شود.

** باید از سال ها پیش مبنای مبادله ارزی به یورو تغییر می کرد
این صاحب نظر پولی و بانکی همچنین در ادامه درباره اقدام ایران برای تغییر ارز گزارشگری به یورو و نیز تمایل اروپا به مبادلات تجاری بر پایه یورو با ایران اظهار داشت: با توجه به قطع روابط سیاسی ایران و آمریکا در چهار دهه گذشته و نیز تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان، باید از سال ها پیش مبنای مبادلات تجاری ایران از دلار به یورو تغییر می کرد و ذخایر ارزی نیز به یورو نگهداری می شد.
حاتمی یزد افزود: البته شرکت ملی نفت تا حدودی این تغییر را در زمان تحریم ها آغاز کرد و در قراردادهای فروش و هنگام صدور فاکتور نفت قید می کرد که خریدار می بایست معادل یورویی مبلغ مورد معامله را به حساب ایران واریز کند.
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: باید گزارش های مالی ایران از این پس بر مبنای یورو باشد و همچنین ذخایر ارزی کشور نیز بر این اساس نگهداری شود زیرا می تواند دردسرهای آمریکا برای منابع ایران را کاهش دهد.
وی با بیان اینکه هنوز مردم به تغییر ارز از دلار به یورو عادت نکردند، گفت: اکنون یورو یک واحد پولی پذیرفته شده در سراسر جهان است و باید مردم نیز به این رویه عادت کنند چرا که در گذشته های دور نیز ارز رسمی ایران پوند انگلیس بود که بعد از تضعیف آن، دلار انتخاب شد.
حاتمی یزد تاکید کرد: تغییر ارز رسمی از دلار به یورو امکان پذیر است زیرا این رویه در پنج کشور عمده اقتصاد دنیا همچون برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی که در اتحادیه بریکس (BRICS) عضو هستند نیز مطرح و در حال پیگیری است.
وی اظهار داشت: تغییر ارز از دلار به یورو سخت است اما اقدامی ضروری به شمار می رود.

** همراهی کشورهای بزرگ اروپایی موفقیتی برای ایران است
«علی اکبر نیکو اقبال» عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اجرای قانون انسداد در اروپا اظهار داشت: اتحادیه اروپا با هماهنگی چین و روسیه در تلاش است که تحریم های آمریکا را سست تر کرده و ممنوعیت مبادله با ایران را تا حدودی برطرف کنند.
وی اظهار داشت: این شروع خوبی برای ایران است که توانسته همراهی کشورهای بزرگ اروپایی را به دست آورد و می توان گفت موفقیت نسبی برای کشور است.
نیکو اقبال تاکید کرد: البته نباید فراموش کنیم که این کشورها روابط اقتصادی خوبی با آمریکا دارند که نمی خواهند به دلیل حمایت از ایران، امتیاز مبادلات تجاری با آمریکا را از دست بدهند بنابراین ما باید تلاش کنیم این توفیق نسبی را با موفقیت های دیگر همراه کنیم.

**استفاده از یورو به نفع ایران است
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران همچنین درباره تغییر مبادلات تجاری کشور از دلار به یورو نیز گفت: با توجه به تحریم های مورد نظر ترامپ علیه ایران، از این پس معاملات ارزی بر اساس دلار غیرممکن می شود و بنابراین این تغییر به نفع کشور است.
این کارشناس اقتصادی گفت: تغییر مبادلات از دلار به یورو حتی از معاملات پایاپای نیز بهتر است زیرا امکان دارد بسیاری از محصولات کشورهای دیگر را استفاده نکنیم در حالی که می توانیم به کمک تغییر ارز، درآمدهای ارزی نیز داشته باشیم.
نیکو اقبال در عین حال افزود: نباید فراموش کرد که شرکت های بزرگی همچون توتال و زیمنس به دلیل جریمه های سنگین آمریکا از معامله با ایران هراس دارند و بنابراین درصدد هستند فعالیت های اقتصادی خود با ایران را به صفر برسانند.
وی معتقد است اگر ایران بتواند دریچه های گفت و گو را با کشورها بگشاید و به توافق های بیشتری دست یابد، اثر تحریم های یکجانبه آمریکا بر کشورمان به مراتب بسیار کمتر از سال های 90 و 91 خواهد بود.
اقتصام**9132*2025
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

کاربر مهمان
1397/02/31 13:05
0
0
اینم شد بازار !!!

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سرمایه‌گذاری در کدام بازار در سال ۹۸ سودآور است؟
رشد اندک معاملات مسکن/ پیش‌بینی قیمت مسکن در رشد اندک معاملات مسکن/ پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده
پیروزی بر مشکلات با رونق تولید؛ سال ۹۸، سال تحول سایپا خواهد بود
وام مسکن چند؟ وام مسکن چند؟
روند صعودی طلای جهانی هموار شد روند صعودی طلای جهانی هموار شد
حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال 97 به طول کامل پرداخت شد
همه برای تولید بیشتر با کمیت بالاتر و کیفیت بهتر تلاش کنیم
جدول بهترین و بدترین اتفاق سال 97 از دیدگاه 25 نماینده مجلس
انجام سفرهای نوروزی با بیش از 21 هزار صندلی ه انجام سفرهای نوروزی با بیش از 21 هزار صندلی هواپیما
جهاد کشاورزی البرز در زمینه توسعه اشتغال موفق جهاد کشاورزی البرز در زمینه توسعه اشتغال موفق به دریافت لوح سپاس شد
تب افزایش قیمت طلا فرونشست تب افزایش قیمت طلا فرونشست
کاهش قیمت نفت در واکنش به دورنمای اقتصادی تیر کاهش قیمت نفت در واکنش به دورنمای اقتصادی تیره
سقف وام نوسازی مسکن روستایی به 400 میلیون ریا سقف وام نوسازی مسکن روستایی به 400 میلیون ریال افزایش یافت
اسلامی: با آژانس‌های شیاد شدیداً برخورد می‌کنم
افزایش سرمایه ٢٠٣ درصدی بانک صادرات ایران ثبت نهایی شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

رونق تولید وظیفه تک تک آحاد جامعه است
تورم سال آینده به کدام سو می رود؟
ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخب
تکمیل ۴۰۰هزار واحد مسکن مهر در سال 98/ رونق ساخت مسکن را رقم می‌زنیم
گلایه معدنی‌ها از شدت خودتحریمی‌ها!
تولید چگونه رونق می یابد؟
سرمایه‌ای ناملموس به ارزش طلا
ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخب
چه بلایی سر سهام بوئینگ آمد؟
وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک
سرگردانی کارت سوخت در سال 98
رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97
آیا ارز دلار دوباره افزایش می یابد؟
اظهار نظر نوکیا در مورد ادامه تجارت با ایران
چراغ نیم‌سوز عرضه نفت در بورس