دوشنبه 4 تیر 1397

اجرای قانون انسداد، آغازی خوب برای اقتصاد ایران

تهران- ایرنا- کارشناسان اقتصادی معتقدند اجرای قانون انسداد که اروپایی ها اجرای آن را با هدف حفاظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا کلید زده اند، نشان دهنده موفقیت نسبی مذاکره با اروپا و آغازی خوب برای اقتصاد ایران در دوره برجام بدون آمریکاست.

بانک وبیمه | ایرنا | 1 ماه پیش |5/21/2018 10:33:28 AM 1603 بازدید

اجرای قانون انسداد، آغازی خوب برای اقتصاد ایران
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که پس از تصدی این پست بارها به اشکال مختلف در مسیر اجرای توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) سنگ اندازی کرده بود، سرانجام 18 اردیبهشت خروج کشورش از این توافق بین المللی را اعلام کرد تا تحریم های یکجانبه این کشور که در 2 سال و نیم گذشته تعلیق شده بود، بار دیگر در دو بازه زمانی 90 و 180 روزه اجرا شود.
تصمیم آمریکا در خروج از برجام با مخالفت دیگر کشورهای حاضر در توافقنامه مواجه شد؛ فرانسه، انگلیس و آلمان به همراه چین و روسیه ضمن اعلان پایبندی به تعهدات خود در برجام، تلاش هایی را برای خنثی کردن و محافظت از شرکت های خود در قبال تحریم های آمریکا کلید زدند.
سران اتحادیه اروپا چهارشنبه شب (26 اردیبهشت) در صوفیه بلغارستان اعلام کردند که به حمایت از فعالیت شرکت های تجاری خود با ایران ادامه می دهند و کمیسیون اروپا روز جمعه در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که روند تجدید «قانون انسداد» را آغاز کرده است تا شرکت های اروپایی فعال در ایران را از تحریم های آمریکا محافظت کند.
بر پایه این بیانیه، قرار است این تمهیدها تا پانزدهم مردادماه امسال و پیش از آغاز دور نخست اعمال دوباره تحریم های آمریکا اجرا شود.
در این پیوند «احمد حاتمی یزد» صاحب نظر پولی و بانکی در گفت گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قانون انسداد یک بار در سال 1996 در پی قراردادی که شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز یک پارس جنوبی با ایران بسته بود، اجرایی شد.
وی توضیح داد: در آن دوران، توتال قراردادی به ارزش 2 میلیارد دلار با ایران منعقد کرده بود در حالی که طبق قوانین آمریکا نباید بیش از 40 میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری می کرد و در غیر این صورت مشمول تحریم می شد.
حاتمی یزد افزود: در آن دوران «ژاک شیراک» نخست وزیر فرانسه بنا بر قانون انسداد با «بیل کلینتون» رییس جمهوری وقت آمریکا توافق کرد که قرارداد توتال در ایران اجرا شود و تحریمی هم اعمال نشود.
این صاحب نظر پولی و بانکی گفت: اگر اروپایی ها اراده سیاسی در این موضوع داشته باشند می توانند این قانون را اجرا کنند.
حاتمی یزد اظهار داشت: سران کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در اظهارات اخیر خود اعلام کردند که از شرکت های کوچک و متوسط در برابر تحریم ها حمایت می کنند و اگر در مبادله با ایران ضرر و زیانی متوجه آنها شود، جبران خواهند کرد که این خبر خوبی است.
وی افزود: این کشورها در ادامه از شرکت های بزرگ خواستند با توجه به قدرت اقتصادی که دارند، با ترامپ مذاکره کنند و موافقت آن را به دست آورند بنابراین وضعیت شرکت های بزرگی همچون توتال و بانک های بین المللی روشن نیست و این قانون شامل حال آنها نمی شود.
این صاحب نظر پولی و بانکی پیش بینی کرد: ممکن است اتحادیه اروپا با این کار بخواهد نظر مثبت ایران را جلب کند تا در آینده بر سر موضوعاتی چون توان موشکی و نفوذ منطقه ای کشورمان مذاکره شود.
حاتمی یزد ابراز امیدواری کرد، روند مذاکره با کشورهای اروپایی عملیاتی و قانون انسداد نیز برای ایران به خوبی اجرا شود.

** باید از سال ها پیش مبنای مبادله ارزی به یورو تغییر می کرد
این صاحب نظر پولی و بانکی همچنین در ادامه درباره اقدام ایران برای تغییر ارز گزارشگری به یورو و نیز تمایل اروپا به مبادلات تجاری بر پایه یورو با ایران اظهار داشت: با توجه به قطع روابط سیاسی ایران و آمریکا در چهار دهه گذشته و نیز تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان، باید از سال ها پیش مبنای مبادلات تجاری ایران از دلار به یورو تغییر می کرد و ذخایر ارزی نیز به یورو نگهداری می شد.
حاتمی یزد افزود: البته شرکت ملی نفت تا حدودی این تغییر را در زمان تحریم ها آغاز کرد و در قراردادهای فروش و هنگام صدور فاکتور نفت قید می کرد که خریدار می بایست معادل یورویی مبلغ مورد معامله را به حساب ایران واریز کند.
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: باید گزارش های مالی ایران از این پس بر مبنای یورو باشد و همچنین ذخایر ارزی کشور نیز بر این اساس نگهداری شود زیرا می تواند دردسرهای آمریکا برای منابع ایران را کاهش دهد.
وی با بیان اینکه هنوز مردم به تغییر ارز از دلار به یورو عادت نکردند، گفت: اکنون یورو یک واحد پولی پذیرفته شده در سراسر جهان است و باید مردم نیز به این رویه عادت کنند چرا که در گذشته های دور نیز ارز رسمی ایران پوند انگلیس بود که بعد از تضعیف آن، دلار انتخاب شد.
حاتمی یزد تاکید کرد: تغییر ارز رسمی از دلار به یورو امکان پذیر است زیرا این رویه در پنج کشور عمده اقتصاد دنیا همچون برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی که در اتحادیه بریکس (BRICS) عضو هستند نیز مطرح و در حال پیگیری است.
وی اظهار داشت: تغییر ارز از دلار به یورو سخت است اما اقدامی ضروری به شمار می رود.

** همراهی کشورهای بزرگ اروپایی موفقیتی برای ایران است
«علی اکبر نیکو اقبال» عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اجرای قانون انسداد در اروپا اظهار داشت: اتحادیه اروپا با هماهنگی چین و روسیه در تلاش است که تحریم های آمریکا را سست تر کرده و ممنوعیت مبادله با ایران را تا حدودی برطرف کنند.
وی اظهار داشت: این شروع خوبی برای ایران است که توانسته همراهی کشورهای بزرگ اروپایی را به دست آورد و می توان گفت موفقیت نسبی برای کشور است.
نیکو اقبال تاکید کرد: البته نباید فراموش کنیم که این کشورها روابط اقتصادی خوبی با آمریکا دارند که نمی خواهند به دلیل حمایت از ایران، امتیاز مبادلات تجاری با آمریکا را از دست بدهند بنابراین ما باید تلاش کنیم این توفیق نسبی را با موفقیت های دیگر همراه کنیم.

**استفاده از یورو به نفع ایران است
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران همچنین درباره تغییر مبادلات تجاری کشور از دلار به یورو نیز گفت: با توجه به تحریم های مورد نظر ترامپ علیه ایران، از این پس معاملات ارزی بر اساس دلار غیرممکن می شود و بنابراین این تغییر به نفع کشور است.
این کارشناس اقتصادی گفت: تغییر مبادلات از دلار به یورو حتی از معاملات پایاپای نیز بهتر است زیرا امکان دارد بسیاری از محصولات کشورهای دیگر را استفاده نکنیم در حالی که می توانیم به کمک تغییر ارز، درآمدهای ارزی نیز داشته باشیم.
نیکو اقبال در عین حال افزود: نباید فراموش کرد که شرکت های بزرگی همچون توتال و زیمنس به دلیل جریمه های سنگین آمریکا از معامله با ایران هراس دارند و بنابراین درصدد هستند فعالیت های اقتصادی خود با ایران را به صفر برسانند.
وی معتقد است اگر ایران بتواند دریچه های گفت و گو را با کشورها بگشاید و به توافق های بیشتری دست یابد، اثر تحریم های یکجانبه آمریکا بر کشورمان به مراتب بسیار کمتر از سال های 90 و 91 خواهد بود.
اقتصام**9132*2025
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

کاربر مهمان
1397/02/31 13:05
0
0
اینم شد بازار !!!

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز
طلا گران می‌شود یا ارزان؟ طلا گران می‌شود یا ارزان؟
سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟
دلار بالا رفت، مسکن کساد شد
واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو ه واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها
نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟
مردم هول نزنند؛ دلار گران نمی‌شود
شوک جدید دولت به بازار خودرو؟
عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!
سکه سد 3 میلیون را شکست سکه سد 3 میلیون را شکست
خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک
 ورود تاثیرگذار سازمان بازرسی به بازار مسکن ورود تاثیرگذار سازمان بازرسی به بازار مسکن
تیر خلاص دولت به واردکنندگان خودرو/آینده بازار ناامیدکننده‌است
هجوم سرمایه‌ها به سمت طلای خام هجوم سرمایه‌ها به سمت طلای خام
۵ راه مهار دلار

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بنزین در آسیای مرکزی لیتری چند؟
برپایی کارگاه آموزشی رایگان در حوزه مواد غذایی
۱۸ ساحتمان ماندگار در کشور ساخته می‌شود
نظارت جدی بر واحدهای دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی
آرامش به بازار بازگشت/ تلفن همراه ارزان می‌شود
موافقت سیف با تشکیل بازار ثانویه ارز/تعیین قیمت ارز براساس عرضه و تقاضا
اخذ مالیات از خرید و فروش ۵هزار دلار به بالا
گزارشی از اعتراضات کسبه در تهران
سایه روشن اعتراض امروز بازاریان
اعلام صرافی‌های گران‌فروش به مصلحت نیست
انبار تولیدکنندگان لوازم‌خانگی خالی است
19توقف و 15بازگشایی در معاملات امروز/ توقف‌های پی‌درپی به خاطر نوسان شدید
تخصیص 25درصد ارز مورد نیاز واردکنندگان موبایل
نامه کمیسیون عمران به رئیس‌جمهور در اعتراض به «عدم تنظیم بازار مسکن»
اوج گیری شاخص بورس با جهش 3113واحدی/رکوردهای تاریخی بازار سهام در آستانه جابجایی
Back to Top