پنجشنبه 3 خرداد 1397

47 مجوز فعالیت در حوزه نفت قشم باطل شد

قشم - ایرنا - مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی گفت: تا سال 1394 تعداد 67 مجوز فعالیت اقتصادی در حوزه های نفت و انرژی صادر شده بود که 47 مجوز طی 2 مرحله باطل شد.

بازار | ایرنا | 7 روز پیش | 302 بازدید

47 مجوز فعالیت در حوزه نفت قشم باطل شد
محمد جواد دهقانی تفتی روز پنجشنبه در بازدید از دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) قشم افزود: این مجوز ها برای ایجاد پالایشگاه، پتروشیمی، سوخت رسانی و ذخیره سازی صادر شده بود که به علت مطابقت نداشتن با اصول و قانون و مقررات شرکت های ملی نفت، گاز و صنایع پتروشیمی باطل شد.
وی افزود: با لغو این قراردادها فضای مناسبی برای انجام فعالیت های جدید در این حوزه فراهم شد و هم اکنون طرح های مختلف در پنج حوزه پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه، ذخیره سازی و سوخت رسانی در حال انجام است که پیشبینی می شود بیش از 10 میلیارد دلار در این جزیره سرمایه گذاری شود.

** احداث چهار واحد پالایشگاهی در قشم
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی تصریح کرد: با تعیین ظرفیت منطقه آزاد قشم توسط وزارت نفت، مجوز ایجاد چهار پالایشگاه با خوراک نفت سنگین و فوق سنگین صادر شد که به سرمایه ای برابر با 22 هزار و 178 میلیارد ریال نیاز دارد.
وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح یکی از واحدها برای تولید 70 هزار بشکه قیر با پنج هزار و 548 میلیارد ریال هزینه کلی در سال 1395 آغاز شد که تا کنون با یک هزار و 660 میلیارد ریال هزینه، 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
دهقانی تفتی گفت: یک واحد پالایشگاهی دیگر نیز با ظرفیت تولید 30 هزار بشکه قیر و برآورد اعتبار سه هزار و 367 میلیارد ریال تا کنون 28 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که هم اکنون برای تغییر کاربری، فروش و انقال سهام آن اقدام شده است.
وی افزود: پالایشگاه تولید 40 هزار بشکه بنزین در روز با اعتبار 10 هزار و 114 میلیارد ریال تا کنون پنج درصد پیشرفت فیزیکی دارد که سازمان منطقه آزاد قشم جهت تامین منابع مالی آن با یک شرکت داخلی در حال مذاکره است.
دهقانی تفتی ادامه داد: اجرای واحد چهارم پالایشگاه جهت تولید 30 هزار بشکه قیر در روز نیز به اعتباری معادل سه هزار و 149 میلیارد ریال نیاز دارد که به دلیل تمدید نشدن موافقت اصولی از طرف وزارت نفت و نیز تمدید نشدن مجوز فعالیت اقتصادی، اجرای این طرح متوقف مانده است.

**احداث چهار واحد پتروشیمی در جزیره
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی تصریح کرد: در حوزه پتروشیمی با رایزنی هایی که با وزارت نفت صورت گرفت 25 میلیون متر مکعب گاز در روز برای خوراک 4 واحد پتروشیمی و احداث واحدهای جانبی آن در این جزیره تخصیص داده شد.
وی افزود: برای ایجاد این چهار واحد پتروشیمی 170 هزار و 435 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که هم اکنون در مرحله تهیه برنامه جامع و جانمایی قرار دارد.
دهقانی تفتی گفت: گاز متان، پروپیلن، متانول و محصولات پایین دستی از جمله محصولات این واحدها است که پیشبینی می شود سالانه 6 میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید شود.

**ایجاد نیروگاه های سیکل ترکیبی و خورشیدی در قشم
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی اظهار داشت: طرح یک نیروگاه سیکل ترکیبی با توان تولید 500 مگاوات برق و 100 هزار متر مکعب آب شیرین در روز با سرمایه ای برابر با 386 میلیون یورو ارز و سه هزار و 550 میلیارد ریال در حال اجراست که تا کنون 31 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی افزود: یک نیروگاه سیکل ترکیبی دیگر نیز با همان ظرفیت توان تولید و با اعتبار 16 هزار و 950 میلیارد ریال هشت درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
دهقانی تفتی ادامه داد: در حوزه نیروگاه های پاک و تبدیل انرژی خورشیدی نیز تا کنون یک طرح با توان تولید 10 مگا وات برق و با هزینه هشت میلیون یورو به بهره برداری رسید.
وی خاطرنشان کرد: احداث سه طرح نیروگاه خورشیدی دیگر نیز با توان 20،10 و 40 مگاوات و با سرمایه ای معادل 94 میلیون و 800 هزار یورو در دست اقدام است که تا کنون این نیروگاه ها جانمایی و تفاهمنامه فروش برق تولیدی آنان نیز اخذ شده است.

** ایجاد سایت ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی گفت: در حوزه ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی 2 واحد ذخیره سازی پیشبینی شده است که اجرای آنها حدود 750 میلیون یورو اعتبار نیاز دارد.
وی افزود: یک واحد با ظرفیت ذخیره سازی 20 میلیون بشکه نفت خام و با اعتبار یکهزار و 135 میلیارد ریال تاکنون 34 درصد پیشرفت داشته است اما فعالیت های اجرایی آن به دلیل تغییر شرایط مالی و منابع خارجی به کندی صورت می گیرد.
دهقانی تفتی ادامه داد: واحد ذخیره سازی فرآورده های نفتی نیز با ظرفیت 10 میلیون بشکه و با اعتبار 250 میلیون یورو در مرحله صدور مجوز فعالیت اقتصادی قرار دارد.

** ایجاد سایت سوخت رسانی به کشتی ها
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی تصریح کرد: یک واحد سوخت رسانی با ظرفیت 50 هزار تن و با اعتبار 485 میلیارد ریال در مرحله بهره برداری قرار دارد.
وی افزود : مرحله دوم آن نیز با اعتباری برابر با 330 میلیارد ریال تا کنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که برای توسعه نیاز به تامین منابع مالی دارد و مذاکرات با سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حال انجام است.
دهقانی تفتی ادامه داد: همچنین یک سایت سوخت رسانی با ظرفیت 500 هزار تن و با اعتبار 500 میلیون یورو به همراه کلیه طرح های جانبی شامل ارائه 23 خدمت به کشتی ها از قبیل تعمیر، نگهداری و رفع نیازهای کشتی های ورودی از جمله آب آشامیدنی و تغذیه در دست بررسی است.
وی افزود: تامین مسائل بهداشتی و درمانی کشتی ها، کترینگ، جابجایی نفرات، گمرک، بازار، هتل، فرودگاه، بانک، ترانزیت و ترانسپورت از دیگر خدمات تدوین شده در این طرح است که عملیات اجرایی آن پس از تهیه طرح جامع و تامین منابع مالی آغاز می شود.
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی با اشاره به تغییر سوخت کشتی ها به LNG تا سال 2020 میلادی گفت: یک واحد LNG با ظرفیت تولید یکهزار تن در روز و با اعتبار 350 میلیون دلار در این جزیره ایجاد می شود که این طرح هم اکنون در مرحله تهیه طرح جامع و انتخاب سرمایه گذار قرار دارد.
وی اذعان کرد: برای تخلیه خوراک طرح های ذکر شده و نیز بارگیری فرآورده های نفتی در قشم یک اسکله نفتی با اعتبار 2 هزار و 439 میلیارد ریال در سایت پالایشگاهی در منطقه صنعتی کاوه در حال اجراست.
دهقانی تفتی افزود: اجرای این اسکله تا کنون 44 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و پیشبینی می شود در خردادماه سال جاری به بهره برداری برسد.

** ایجاد خط انتقال گاز از بندرعباس به گَوَرزین
وی گفت: همچنین شرکت ملی گاز ایران برای تامین سوخت نیروگاه ها و تخصیص خوراک طرح خط انتقال گاز 30 اینچ و به طول 53 کیلومتر از بندرعباس به گَوَرزین را اجرا می کند که اجرای آن به یکهزار و 200 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی تصریح کرد: هم اکنون فعالیت های مقدماتی این طرح 10 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پس از اتمام مطالعات زیست محیطی برای عبور لوله از کف یا زیر دریا، در مدت 14 ماه به انجام می رسد.
وی ادامه داد: همچنین خط لوله انتقال گاز از میدان گازی گَوَرزین به منطقه های صنعتی سوزا و کاوه هر کدام به طول تقریبی 25 کیلومتر در مرحله مطالعه قرار دارد که برای اجرای آن به یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار نیاز است.
17 میدان نفت و گاز در جزیره قشم و حومه آن وجود دارد که 2 میدان در داخل جزیره و در نزدیکی روستاهای سَلَخ و گَوَرزین قرار دارد. هم اینک پالایشگاه گورزین 15 هزار بشکه نفت در روز تولید می کند.
جزیره قشم با وسعت یکهزار و 500 کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول 135 کیلومتر و عرض میانگین 11 کیلومتر در خلیج فارس گسترده شده است. شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک حدود یکهزار و 628 کیلومتر مربع وسعت و 150 هزار نفر جمعیت دارد.
7500/
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفو +1 مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ +1 دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
پیش بینی دلار در پایان برجام +1 پیش بینی دلار در پایان برجام
برجام تمام +1 برجام تمام
دلار پس از برجام +1 دلار پس از برجام
سیاست آمریکا درباره برجام +1 سیاست آمریکا درباره برجام
+1 قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
ایران پس از برجام +1 ایران پس از برجام
+1 دلار 7.000 تومانی
فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری +1 فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
برجام و نمایش ترامپ +1 برجام و نمایش ترامپ
طلا پشتوانه قوی یا ضعیف +1 طلا پشتوانه قوی یا ضعیف
+1 برجام و تاثیرات آن بر آینده قیمت دلار
+1 پیش بینی نواسانات مسکن در 6 ماه آینده
پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران +1 پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران
+1 چه وقت خانه بخریم؟
+1 پیش بینی کارشناسان درباره آینده مسکن در سال 97
+1 آیا مسکن از رکود خارج خواهد شد؟
تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران +1 تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران
+1 سامانه نیما می تواند به ثبات قیمت ارز کمک نماید؟

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

افزایش غیرمنتظره سکه نقدی/ پرواز قیمت ها در بازار آتی
انحصار بانک‌ها شکست/ بازگشت صرافی‌ها به معاملات ارزی
آمارهای حیرت‌انگیز کسب و کار استارتاپی
پرداخت وام۵۰میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد پرداخت وام۵۰میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد
ارز صادراتی‌مان را 4200 به دولت بدهیم و خودما ارز صادراتی‌مان را 4200 به دولت بدهیم و خودمان 6200 بخریم؟
بازار خودرو در گرداب قیمت
اگر اروپا کاری نکند چین مدافع ایران نخواهد بود
علت افزایش قیمت طلا، رشد قیمت‌های جهانی است علت افزایش قیمت طلا، رشد قیمت‌های جهانی است
اظهارات رییس صداوسیما درباره حمایت از کالای ایرانی
تقسیم سود ۳۵تومانی برای هر سهم «سبجنو»/ کاهش تولید ۵درصدی
بلاک‌چین‌؛ ابزار کمرنگ‌ کردن اثر تحریم/ آینده سوئیفت در ایران چه خواهد شد؟
انبارهای خودرو زیر ذره بین کمیسیون صنایع مجلس انبارهای خودرو زیر ذره بین کمیسیون صنایع مجلس
اروپایی‌ها در ازای برجام، تصویب FATF را خواسته‌اند
"ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی! "ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!
بانک ها هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداختند
پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست
اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد
۶۹۶میلیارد تومان ارزش معاملات/ «ورق سرد B» مبارکه با ارزشترین
استاندار خوزستان:مقاوم سازی اماکن روستایی درا استاندار خوزستان:مقاوم سازی اماکن روستایی دراولویت قرار گیرد
صادرات کشور در 2 ماه نخست سال 28.5درصد افزایش یافت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

باز هم ریزش در بورس‌های آسیایی
تازه‌ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات تازه‌ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات مسکن
روسیه به فکر جایگزینی برای سوئیفت
50 درصد درآمد کامیونداران در جیب واسطه ها 50 درصد درآمد کامیونداران در جیب واسطه ها
قیمت نفت کاهش یافت قیمت نفت کاهش یافت
مجبوریم کنار مسکن مهر چادر بزنیم! مجبوریم کنار مسکن مهر چادر بزنیم!
رشد 110 درصدی قیمت خرید تضمینی عاملی برای ایج رشد 110 درصدی قیمت خرید تضمینی عاملی برای ایجاد انگیزه جهت پرورش کرم ابریشم
34 شهرک کشاورزی در کشور فعالیت می کند 34 شهرک کشاورزی در کشور فعالیت می کند
ورود بلاک چین به عرصه بانکداری
بانک قرض الحسنه مهر ایران به یک میلیون نفر تس بانک قرض الحسنه مهر ایران به یک میلیون نفر تسهیلات می دهد
هشدار نسبت به فاجعه نفت ۱۰۰ دلاری برای آمریکا هشدار نسبت به فاجعه نفت ۱۰۰ دلاری برای آمریکا
در شرایط هیجانی شرکتی را وارد بورس نمی‌کنیم
رشد اقتصادی آلمان کند می‌شود
نیازمند احیای اعتماد به تعاونی ها هستیم نیازمند احیای اعتماد به تعاونی ها هستیم
ترامپ قیمت نفت را به ۱۰۰دلار می‌رساند ترامپ قیمت نفت را به ۱۰۰دلار می‌رساند
شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی
آیا روسیه رفیق نیمه راه می‌شود؟ آیا روسیه رفیق نیمه راه می‌شود؟
ورود بلاک چین به عرصه بانکداری
گرانی ۱تومانی دلار گرانی ۱تومانی دلار
قیمت نفت کاهش یافت قیمت نفت کاهش یافت
Back to Top