پنجشنبه 4 بهمن 1397

47 مجوز فعالیت در حوزه نفت قشم باطل شد

قشم - ایرنا - مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی گفت: تا سال 1394 تعداد 67 مجوز فعالیت اقتصادی در حوزه های نفت و انرژی صادر شده بود که 47 مجوز طی 2 مرحله باطل شد.

بازار | ایرنا | 8 ماه پیش |5/17/2018 11:42:15 AM 602 بازدید

47 مجوز فعالیت در حوزه نفت قشم باطل شد
محمد جواد دهقانی تفتی روز پنجشنبه در بازدید از دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) قشم افزود: این مجوز ها برای ایجاد پالایشگاه، پتروشیمی، سوخت رسانی و ذخیره سازی صادر شده بود که به علت مطابقت نداشتن با اصول و قانون و مقررات شرکت های ملی نفت، گاز و صنایع پتروشیمی باطل شد.
وی افزود: با لغو این قراردادها فضای مناسبی برای انجام فعالیت های جدید در این حوزه فراهم شد و هم اکنون طرح های مختلف در پنج حوزه پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه، ذخیره سازی و سوخت رسانی در حال انجام است که پیشبینی می شود بیش از 10 میلیارد دلار در این جزیره سرمایه گذاری شود.

** احداث چهار واحد پالایشگاهی در قشم
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی تصریح کرد: با تعیین ظرفیت منطقه آزاد قشم توسط وزارت نفت، مجوز ایجاد چهار پالایشگاه با خوراک نفت سنگین و فوق سنگین صادر شد که به سرمایه ای برابر با 22 هزار و 178 میلیارد ریال نیاز دارد.
وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح یکی از واحدها برای تولید 70 هزار بشکه قیر با پنج هزار و 548 میلیارد ریال هزینه کلی در سال 1395 آغاز شد که تا کنون با یک هزار و 660 میلیارد ریال هزینه، 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
دهقانی تفتی گفت: یک واحد پالایشگاهی دیگر نیز با ظرفیت تولید 30 هزار بشکه قیر و برآورد اعتبار سه هزار و 367 میلیارد ریال تا کنون 28 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که هم اکنون برای تغییر کاربری، فروش و انقال سهام آن اقدام شده است.
وی افزود: پالایشگاه تولید 40 هزار بشکه بنزین در روز با اعتبار 10 هزار و 114 میلیارد ریال تا کنون پنج درصد پیشرفت فیزیکی دارد که سازمان منطقه آزاد قشم جهت تامین منابع مالی آن با یک شرکت داخلی در حال مذاکره است.
دهقانی تفتی ادامه داد: اجرای واحد چهارم پالایشگاه جهت تولید 30 هزار بشکه قیر در روز نیز به اعتباری معادل سه هزار و 149 میلیارد ریال نیاز دارد که به دلیل تمدید نشدن موافقت اصولی از طرف وزارت نفت و نیز تمدید نشدن مجوز فعالیت اقتصادی، اجرای این طرح متوقف مانده است.

**احداث چهار واحد پتروشیمی در جزیره
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی تصریح کرد: در حوزه پتروشیمی با رایزنی هایی که با وزارت نفت صورت گرفت 25 میلیون متر مکعب گاز در روز برای خوراک 4 واحد پتروشیمی و احداث واحدهای جانبی آن در این جزیره تخصیص داده شد.
وی افزود: برای ایجاد این چهار واحد پتروشیمی 170 هزار و 435 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که هم اکنون در مرحله تهیه برنامه جامع و جانمایی قرار دارد.
دهقانی تفتی گفت: گاز متان، پروپیلن، متانول و محصولات پایین دستی از جمله محصولات این واحدها است که پیشبینی می شود سالانه 6 میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید شود.

**ایجاد نیروگاه های سیکل ترکیبی و خورشیدی در قشم
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی اظهار داشت: طرح یک نیروگاه سیکل ترکیبی با توان تولید 500 مگاوات برق و 100 هزار متر مکعب آب شیرین در روز با سرمایه ای برابر با 386 میلیون یورو ارز و سه هزار و 550 میلیارد ریال در حال اجراست که تا کنون 31 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی افزود: یک نیروگاه سیکل ترکیبی دیگر نیز با همان ظرفیت توان تولید و با اعتبار 16 هزار و 950 میلیارد ریال هشت درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
دهقانی تفتی ادامه داد: در حوزه نیروگاه های پاک و تبدیل انرژی خورشیدی نیز تا کنون یک طرح با توان تولید 10 مگا وات برق و با هزینه هشت میلیون یورو به بهره برداری رسید.
وی خاطرنشان کرد: احداث سه طرح نیروگاه خورشیدی دیگر نیز با توان 20،10 و 40 مگاوات و با سرمایه ای معادل 94 میلیون و 800 هزار یورو در دست اقدام است که تا کنون این نیروگاه ها جانمایی و تفاهمنامه فروش برق تولیدی آنان نیز اخذ شده است.

** ایجاد سایت ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی گفت: در حوزه ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی 2 واحد ذخیره سازی پیشبینی شده است که اجرای آنها حدود 750 میلیون یورو اعتبار نیاز دارد.
وی افزود: یک واحد با ظرفیت ذخیره سازی 20 میلیون بشکه نفت خام و با اعتبار یکهزار و 135 میلیارد ریال تاکنون 34 درصد پیشرفت داشته است اما فعالیت های اجرایی آن به دلیل تغییر شرایط مالی و منابع خارجی به کندی صورت می گیرد.
دهقانی تفتی ادامه داد: واحد ذخیره سازی فرآورده های نفتی نیز با ظرفیت 10 میلیون بشکه و با اعتبار 250 میلیون یورو در مرحله صدور مجوز فعالیت اقتصادی قرار دارد.

** ایجاد سایت سوخت رسانی به کشتی ها
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی تصریح کرد: یک واحد سوخت رسانی با ظرفیت 50 هزار تن و با اعتبار 485 میلیارد ریال در مرحله بهره برداری قرار دارد.
وی افزود : مرحله دوم آن نیز با اعتباری برابر با 330 میلیارد ریال تا کنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که برای توسعه نیاز به تامین منابع مالی دارد و مذاکرات با سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حال انجام است.
دهقانی تفتی ادامه داد: همچنین یک سایت سوخت رسانی با ظرفیت 500 هزار تن و با اعتبار 500 میلیون یورو به همراه کلیه طرح های جانبی شامل ارائه 23 خدمت به کشتی ها از قبیل تعمیر، نگهداری و رفع نیازهای کشتی های ورودی از جمله آب آشامیدنی و تغذیه در دست بررسی است.
وی افزود: تامین مسائل بهداشتی و درمانی کشتی ها، کترینگ، جابجایی نفرات، گمرک، بازار، هتل، فرودگاه، بانک، ترانزیت و ترانسپورت از دیگر خدمات تدوین شده در این طرح است که عملیات اجرایی آن پس از تهیه طرح جامع و تامین منابع مالی آغاز می شود.
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی با اشاره به تغییر سوخت کشتی ها به LNG تا سال 2020 میلادی گفت: یک واحد LNG با ظرفیت تولید یکهزار تن در روز و با اعتبار 350 میلیون دلار در این جزیره ایجاد می شود که این طرح هم اکنون در مرحله تهیه طرح جامع و انتخاب سرمایه گذار قرار دارد.
وی اذعان کرد: برای تخلیه خوراک طرح های ذکر شده و نیز بارگیری فرآورده های نفتی در قشم یک اسکله نفتی با اعتبار 2 هزار و 439 میلیارد ریال در سایت پالایشگاهی در منطقه صنعتی کاوه در حال اجراست.
دهقانی تفتی افزود: اجرای این اسکله تا کنون 44 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و پیشبینی می شود در خردادماه سال جاری به بهره برداری برسد.

** ایجاد خط انتقال گاز از بندرعباس به گَوَرزین
وی گفت: همچنین شرکت ملی گاز ایران برای تامین سوخت نیروگاه ها و تخصیص خوراک طرح خط انتقال گاز 30 اینچ و به طول 53 کیلومتر از بندرعباس به گَوَرزین را اجرا می کند که اجرای آن به یکهزار و 200 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی تصریح کرد: هم اکنون فعالیت های مقدماتی این طرح 10 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پس از اتمام مطالعات زیست محیطی برای عبور لوله از کف یا زیر دریا، در مدت 14 ماه به انجام می رسد.
وی ادامه داد: همچنین خط لوله انتقال گاز از میدان گازی گَوَرزین به منطقه های صنعتی سوزا و کاوه هر کدام به طول تقریبی 25 کیلومتر در مرحله مطالعه قرار دارد که برای اجرای آن به یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار نیاز است.
17 میدان نفت و گاز در جزیره قشم و حومه آن وجود دارد که 2 میدان در داخل جزیره و در نزدیکی روستاهای سَلَخ و گَوَرزین قرار دارد. هم اینک پالایشگاه گورزین 15 هزار بشکه نفت در روز تولید می کند.
جزیره قشم با وسعت یکهزار و 500 کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول 135 کیلومتر و عرض میانگین 11 کیلومتر در خلیج فارس گسترده شده است. شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک حدود یکهزار و 628 کیلومتر مربع وسعت و 150 هزار نفر جمعیت دارد.
7500/
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پیشنهاد عرضه قیر به صورت رقابتی در بورس
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به دوش‌های لاکچری
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد
تفکیک بودجه بر مبنای دولتی و غیردولتی نادرست است
رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی‌شود؟
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
«فلوله» ناکام در فروش سهام / «رمپنا» مالک آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال شد
جمعیت شهرهای جدید سال آینده از مرز ۱میلیون عبور می‌کند
«لوتوس» 205 تومانی روانه بازار سرمایه شد/ آیا شرکت‌های تامین سرمایه ارزش ریسک کردن دارند؟