پنجشنبه 25 مرداد 1397

کاهش تولید و تأخیر در پرداخت حقوق مشکل بیشتر کارخانه‌ها است

کارگران کارخانه «هپکو» اراک دیروز برای چندمین بار طی 4 سال اخیر، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و معوقات، تجمع کردند که در نهایت با مداخله و وساطت جمعی از مسئولان استانی خاتمه یافت.

بازار | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |5/17/2018 10:54:42 AM 394 بازدید

کاهش تولید و تأخیر در پرداخت حقوق مشکل بیشتر کارخانه‌ها است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، این تجمع البته، این بار شدید‌تر از سال‌های گذشته بود، به‌طوری‌که کارگران طی 3 روز گذشته با تحصن در مسیر راه‌آهن شمال به جنوب، اقدام به بستن مسیر آن کردند. این اعترضات تا جایی پیش رفت که یکی از کارگران هم دست به خودکشی ناموفق زد که خوشبختانه با دخالت کارگران دیگر ختم بخیر شد.

 مسیر راه آهن شمال-جنوب دیروز بعد از چند ساعت وقفه، از سوی کارگران تخلیه و دوباره حرکت قطارها از سرگرفته شد. آنها البته پیش از ترک این محل، خواستار رسیدگی به مشکلات‌شان تا روز دوشنبه از سوی مسئولان استانی شدند. آنطور که استاندار استان مرکزی  اعتراض کارگران در روزهای اخیر بوده است. برخی از این کارگران معتقدند سهامدار فعلی باید برکنار شود.

سید علی آقا‌زاده با اشاره به این‌که در حال حاضر این کارگران، حقوق اسفند و فروردین ماه خود را دریافت نکرده‌اند اما قراراست حقوق اسفندماه آن‌ها تا هفته آینده پرداخت شود، ادامه می‌دهد: «متأسفانه تشکل‌های کارگری به جای حل موضوع با اقدامات ناکارآمد به این اعتراضات دامن می‌زنند و هیچ کمکی برای حل این مسأله انجام نمی‌دهند.»

وی می‌افزاید: «بستن ریل راه آهن توسط کارگران اقدام ناپسندی است، چراکه این اقدام باعث بسته شدن راه و بروز مشکل در عبور قطار‌های مسافری شده است. متأسفانه سهامدار فعلی کارخانه تا به حال نتوانسته به دلایلی خط تولید را احیا کند و ما در حال مذاکره با کارگران برای حل مشکلات به وجود آمده هستیم.»

استاندار استان مرکزی با اشاره به این‌که این کارخانه وابسته به سازمان خصوصی‌سازی است، می‌گوید: «مسئولیت تعیین سهامدار فعلی برعهده این سازمان است و به همین دلیل آن‌ها باید راه حل مؤثری برای مشکل ایجاد شده ارائه دهند.»

آقا‌زاده با تأکید بر این‌که عقب افتادن حقوق کارگران در شرکت‌های تولیدی در این استان طبیعی است، گفت: «تعداد زیادی از کارخانه‌های استانی به دلایل مختلف از جمله رکود و عدم تولید حتی 2 تا 4 ماه هم نمی‌توانند حقوق کارگران خود را بپردازند و در نتیجه تأخیر 2 ماهه حقوق این کارگران، طبیعی است.»

هزار میلیارد بدهی داریم

با این همه «اسداله احمدپور»، سهامدار اصلی کارخانه هپکو در خصوص اعتراض چند روز اخیر کارگران این کارخانه می‌گوید:«سازمان خصوصی‌سازی برنامه‌هایی برای حل مشکلات کارخانه از سال گذشته تدوین کرده است، اما این برنامه‌ها به علت بدهی‌های گذشته کارخانه، هنوز به‌طور کامل اجرایی نشده است.»

وی با اشاره به این‌که درحال حاضر هپکو حدود هزار میلیارد تومان به اشخاص حقیقی و حقوقی بدهکار است، ادامه می‌دهد: «با وجود این بدهی‌ها، ما به تنهایی قادر به حل مشکلات کارخانه نیستیم. به همین خاطر دولت و بانک‌ها باید نسبت به حل مشکلات کارخانه توجه ویژه‌ای داشته باشند. البته تاکنون تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام شده اما هنوز کارخانه به وضعیت مطلوب نرسیده است.»

وی می‌افزاید: «کارخانه در حال حاضر مشمول ماده 141 و ورشکستگی کامل است و با وجود این موضوع چطور می‌توان انتظار داشت مشکلات هپکو با گذشت مدت کوتاهی حل شود؟»

سهامدار اصلی کارخانه با تأکید بر این‌که این مشکلات از سال 85 آغاز شده است، می‌افزاید: «مدیریت سابق در 10 سال گذشته بدون هیچ برنامه مدونی کارخانه را اداره می‌کرد که این موضوع موجب بدهی‌های کلان و ورشکستگی کارخانه شده است.»

وی درباره متوقف شدن چرخه تولید کارخانه می‌گوید: «فعال شدن چرخه تولید نیازمند تأمین مواد اولیه داخلی و خارجی است. در حال حاضر چرخه تولید با 10 تا 15 درصد فعالیت می‌کند که این میزان برای کارخانه‌ای که باید در آن سالانه 2300 دستگاه تولید شود بسیار ناچیز است.»

احمدپور با اشاره به این‌که حدود 900 نفر تنها در کارخانه اصلی هپکو مشغول به کار هستند، می‌افزاید: «هیچ اقدامی برای تعدیل نیرو انجام نداده‌ایم و درباره این موضوع هم تاکنون هیچ بحثی مطرح نشده است، بنابراین به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم هیچ نیرویی تعدیل شود.»

فعال شدن چرخه تولید خواسته کارگران

«مجید لطیفی»، عضو سابق انجمن کارگری کارخانه هپکو و یکی از کارگران شاغل در این کارخانه با اشاره به این‌که هپکو در حال حاضر شورای کارگری ندارد، می‌گوید: «به علت بروز اختلاف در زمان برگزاری و تعیین صلاحیت اعضای انجمن کارگری، کارخانه هم‌اکنون فاقد انجمن کارگری است.»

 لطیفی با بیان این‌که علت اصلی اعتراض کارگران، بلاتکلیفی آن‌ها در طول یک سال گذشته است، می‌افزاید: «آن‌ها در چند سال اخیر با انواع مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست و پنجه نرم کرده‌اند. به‌طوری‌که برای تعدادی از آن‌ها به خاطر اعتراض‌شان، پرونده امنیتی تشکیل شده و خانواده برخی از این کارگران هم در اثر این مشکلات از هم پاشیده‌اند. در این زمان آن‌ها با تجمع در راه‌آهن خواستار تغییر سهامدار فعلی و فعال شدن چرخ تولید کارخانه هستند.»

لطیفی با اشاره به این‌که در سال 95 با تغییر سهامدار، قرار بود وضعیت اقتصادی کارخانه تغییر کند، ادامه می‌دهد: «پس از این تغییرات، کارگران کارخانه خوشحال شدند چراکه فکر می‌کردند با این تغییرات مشکلات‌شان حل می‌شود اما متأسفانه اینطور نشد.»

وی ادامه می‌دهد: «از طرفی پس از مدتی، سهامدار به استانداری اعلام کرد که 50 درصد کارگران شرکت باید تعدیل شوند. زمانی که کارگران در جریان این موضوع قرار گرفتند نسبت به اجرا نشدن وعده‌های سهامدار جدید اعتراض کردند. چراکه او در ابتدا متعهد شده بود اشتغال کارگران را حفط کند، معوقات آن‌ها را بپردازد و حقوق‌های آن‌ها را به‌روز کند.»

لطیفی می‌گوید: «در تیرماه 96، پس از این‌که پرداخت حقوق کارگران 5 تا 6 ماه به تعویق افتاد آن‌ها دوباره شروع به اعتراض کردند و سهامدار وعده داد 8 میلیارد مواد خام برای شرکت خریداری کند تا چرخ تولید کارخانه دوباره فعال شود که این اقدام هم عملی نشد.»

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا دوباره سقوط می‌کند طلا دوباره سقوط می‌کند
با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید
 چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانی چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانیم
آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود ۹درصد از شهریور
سود در بانک‌ها بالا رفت/ نرخ سود بانکی ۱۸درصد یکساله
وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است/ قیمت پراید به ۴۳میلیون تومان می‌رسد؟
جزئیات مربوط به ایران در لایحه بودجه دفاعی آمریکا
صرافی‌ها رونق گرفتند صرافی‌ها رونق گرفتند
تهران چگونه از مذاکرات خزر نفع برد؟
نسبت محتکر با وزیر سابق
تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی
شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود
موج جدید آزادسازی هزاران میلیارد سپرده بانکی
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

کشف ۴ لکسوس سرقت شده از ایتالیا، روسیه و سوئد در تهران +تصاویر
نهادهایی که باید با فساد برخورد کنند بعضا آلوده به فساد می‌شوند
دولت به دنبال کوچک سازی واحدهای تولیدی است
کاستی در جانشین پروری برای مدیران مجرب صنعتی
اتاق بازرگانی فارس نسبت به تحولات ارزی بی تفاوت نبود
روش جدید پزشکان برای فرار مالیاتی
دستور وزیر اقتصاد برای کمک به ترخیص کالاهای صنعتی از گمرک
دلار جهانی در بالاترین سطح ۱۳ماه اخیر
جلسه ویژه نوبخت با ۳۸اقتصاددان امضاکننده نامه به رئیس‌جمهور
کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات
بسته حمایت از صنایع کوچک و متوسط به زودی تصویب می‌شود
جمعیت جوان و تحصیلات زنان، زمینه‌ساز رشد اقتصادی ایران
داستان مابه‌التفاوت و کالاهای در گمرک مانده به کجا رسید؟
باید به سمت "شهروند هوشمند" حرکت کنیم/محیط زندگی ما متناسب با تحول دیجیتال باشد
۱۳۹بنگاه دولتی در صف واگذاری