چهارشنبه 25 مهر 1397

کاهش تولید و تأخیر در پرداخت حقوق مشکل بیشتر کارخانه‌ها است

کارگران کارخانه «هپکو» اراک دیروز برای چندمین بار طی 4 سال اخیر، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و معوقات، تجمع کردند که در نهایت با مداخله و وساطت جمعی از مسئولان استانی خاتمه یافت.

بازار | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |5/17/2018 10:54:42 AM 472 بازدید

کاهش تولید و تأخیر در پرداخت حقوق مشکل بیشتر کارخانه‌ها است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، این تجمع البته، این بار شدید‌تر از سال‌های گذشته بود، به‌طوری‌که کارگران طی 3 روز گذشته با تحصن در مسیر راه‌آهن شمال به جنوب، اقدام به بستن مسیر آن کردند. این اعترضات تا جایی پیش رفت که یکی از کارگران هم دست به خودکشی ناموفق زد که خوشبختانه با دخالت کارگران دیگر ختم بخیر شد.

 مسیر راه آهن شمال-جنوب دیروز بعد از چند ساعت وقفه، از سوی کارگران تخلیه و دوباره حرکت قطارها از سرگرفته شد. آنها البته پیش از ترک این محل، خواستار رسیدگی به مشکلات‌شان تا روز دوشنبه از سوی مسئولان استانی شدند. آنطور که استاندار استان مرکزی  اعتراض کارگران در روزهای اخیر بوده است. برخی از این کارگران معتقدند سهامدار فعلی باید برکنار شود.

سید علی آقا‌زاده با اشاره به این‌که در حال حاضر این کارگران، حقوق اسفند و فروردین ماه خود را دریافت نکرده‌اند اما قراراست حقوق اسفندماه آن‌ها تا هفته آینده پرداخت شود، ادامه می‌دهد: «متأسفانه تشکل‌های کارگری به جای حل موضوع با اقدامات ناکارآمد به این اعتراضات دامن می‌زنند و هیچ کمکی برای حل این مسأله انجام نمی‌دهند.»

وی می‌افزاید: «بستن ریل راه آهن توسط کارگران اقدام ناپسندی است، چراکه این اقدام باعث بسته شدن راه و بروز مشکل در عبور قطار‌های مسافری شده است. متأسفانه سهامدار فعلی کارخانه تا به حال نتوانسته به دلایلی خط تولید را احیا کند و ما در حال مذاکره با کارگران برای حل مشکلات به وجود آمده هستیم.»

استاندار استان مرکزی با اشاره به این‌که این کارخانه وابسته به سازمان خصوصی‌سازی است، می‌گوید: «مسئولیت تعیین سهامدار فعلی برعهده این سازمان است و به همین دلیل آن‌ها باید راه حل مؤثری برای مشکل ایجاد شده ارائه دهند.»

آقا‌زاده با تأکید بر این‌که عقب افتادن حقوق کارگران در شرکت‌های تولیدی در این استان طبیعی است، گفت: «تعداد زیادی از کارخانه‌های استانی به دلایل مختلف از جمله رکود و عدم تولید حتی 2 تا 4 ماه هم نمی‌توانند حقوق کارگران خود را بپردازند و در نتیجه تأخیر 2 ماهه حقوق این کارگران، طبیعی است.»

هزار میلیارد بدهی داریم

با این همه «اسداله احمدپور»، سهامدار اصلی کارخانه هپکو در خصوص اعتراض چند روز اخیر کارگران این کارخانه می‌گوید:«سازمان خصوصی‌سازی برنامه‌هایی برای حل مشکلات کارخانه از سال گذشته تدوین کرده است، اما این برنامه‌ها به علت بدهی‌های گذشته کارخانه، هنوز به‌طور کامل اجرایی نشده است.»

وی با اشاره به این‌که درحال حاضر هپکو حدود هزار میلیارد تومان به اشخاص حقیقی و حقوقی بدهکار است، ادامه می‌دهد: «با وجود این بدهی‌ها، ما به تنهایی قادر به حل مشکلات کارخانه نیستیم. به همین خاطر دولت و بانک‌ها باید نسبت به حل مشکلات کارخانه توجه ویژه‌ای داشته باشند. البته تاکنون تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام شده اما هنوز کارخانه به وضعیت مطلوب نرسیده است.»

وی می‌افزاید: «کارخانه در حال حاضر مشمول ماده 141 و ورشکستگی کامل است و با وجود این موضوع چطور می‌توان انتظار داشت مشکلات هپکو با گذشت مدت کوتاهی حل شود؟»

سهامدار اصلی کارخانه با تأکید بر این‌که این مشکلات از سال 85 آغاز شده است، می‌افزاید: «مدیریت سابق در 10 سال گذشته بدون هیچ برنامه مدونی کارخانه را اداره می‌کرد که این موضوع موجب بدهی‌های کلان و ورشکستگی کارخانه شده است.»

وی درباره متوقف شدن چرخه تولید کارخانه می‌گوید: «فعال شدن چرخه تولید نیازمند تأمین مواد اولیه داخلی و خارجی است. در حال حاضر چرخه تولید با 10 تا 15 درصد فعالیت می‌کند که این میزان برای کارخانه‌ای که باید در آن سالانه 2300 دستگاه تولید شود بسیار ناچیز است.»

احمدپور با اشاره به این‌که حدود 900 نفر تنها در کارخانه اصلی هپکو مشغول به کار هستند، می‌افزاید: «هیچ اقدامی برای تعدیل نیرو انجام نداده‌ایم و درباره این موضوع هم تاکنون هیچ بحثی مطرح نشده است، بنابراین به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم هیچ نیرویی تعدیل شود.»

فعال شدن چرخه تولید خواسته کارگران

«مجید لطیفی»، عضو سابق انجمن کارگری کارخانه هپکو و یکی از کارگران شاغل در این کارخانه با اشاره به این‌که هپکو در حال حاضر شورای کارگری ندارد، می‌گوید: «به علت بروز اختلاف در زمان برگزاری و تعیین صلاحیت اعضای انجمن کارگری، کارخانه هم‌اکنون فاقد انجمن کارگری است.»

 لطیفی با بیان این‌که علت اصلی اعتراض کارگران، بلاتکلیفی آن‌ها در طول یک سال گذشته است، می‌افزاید: «آن‌ها در چند سال اخیر با انواع مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست و پنجه نرم کرده‌اند. به‌طوری‌که برای تعدادی از آن‌ها به خاطر اعتراض‌شان، پرونده امنیتی تشکیل شده و خانواده برخی از این کارگران هم در اثر این مشکلات از هم پاشیده‌اند. در این زمان آن‌ها با تجمع در راه‌آهن خواستار تغییر سهامدار فعلی و فعال شدن چرخ تولید کارخانه هستند.»

لطیفی با اشاره به این‌که در سال 95 با تغییر سهامدار، قرار بود وضعیت اقتصادی کارخانه تغییر کند، ادامه می‌دهد: «پس از این تغییرات، کارگران کارخانه خوشحال شدند چراکه فکر می‌کردند با این تغییرات مشکلات‌شان حل می‌شود اما متأسفانه اینطور نشد.»

وی ادامه می‌دهد: «از طرفی پس از مدتی، سهامدار به استانداری اعلام کرد که 50 درصد کارگران شرکت باید تعدیل شوند. زمانی که کارگران در جریان این موضوع قرار گرفتند نسبت به اجرا نشدن وعده‌های سهامدار جدید اعتراض کردند. چراکه او در ابتدا متعهد شده بود اشتغال کارگران را حفط کند، معوقات آن‌ها را بپردازد و حقوق‌های آن‌ها را به‌روز کند.»

لطیفی می‌گوید: «در تیرماه 96، پس از این‌که پرداخت حقوق کارگران 5 تا 6 ماه به تعویق افتاد آن‌ها دوباره شروع به اعتراض کردند و سهامدار وعده داد 8 میلیارد مواد خام برای شرکت خریداری کند تا چرخ تولید کارخانه دوباره فعال شود که این اقدام هم عملی نشد.»

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

آینده بازار ارز پس از تحریم 13آبان
بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟ بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟
۱۰ خودروی با کیفیت که با ۱۰۰ میلیون می‌توان خرید
شرایط سپرده‌گذاری ارزی در بانک ملی ایران اعلا شرایط سپرده‌گذاری ارزی در بانک ملی ایران اعلام شد
خیز طلا برای رکوردزنی جدید خیز طلا برای رکوردزنی جدید
دلار همچنان حباب دارد/ کاهش نرخ ادامه‌دار خوا دلار همچنان حباب دارد/ کاهش نرخ ادامه‌دار خواهد بود
شرایط تعیین قیمت دلار بین ۸تا ۱۰هزار تومان شرایط تعیین قیمت دلار بین ۸تا ۱۰هزار تومان
قطع یارانه نقدی پرده از پولشویی گسترده برداشت!
تاکید مدیرعامل جدید سایپا بر اصلاح قیمت‌ها
نرخ دلار در محدوده ١٣هزار تومان/ جمع آورى دلا نرخ دلار در محدوده ١٣هزار تومان/ جمع آورى دلالان از بازار فردوسی
از بانک تجارت تسهیلات آنی دریافت کنید
سهام‌داران برای خرید به صف شدند
صف خرید خانه‌های ساحلی تا کجا می‌رسد؟ صف خرید خانه‌های ساحلی تا کجا می‌رسد؟
یارانه ۲۰۰میلیارد تومانی برای حمایت از صنایع یارانه ۲۰۰میلیارد تومانی برای حمایت از صنایع کوچک ابلاغ شد
خوش‌گذرانی ارزی تمام شد/ همه صادرکنندگان باید خوش‌گذرانی ارزی تمام شد/ همه صادرکنندگان باید به نیما بیایند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مشکل تولیدکنندگان با تامین اجتماعی رسیدگی ویژه شود
400 هزار شغل توسط ستاد فرمان اجرایی امام(ره) ایجاد شده است
روایت الحسینی از جلسه اقتصادی با رییس جمهور
نوسانات ارزی مانع سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است
پروتکل های تجاری ایران و ایتالیا عملیاتی شود
FATF لازمه فعالیت های اقتصادی است
سهم ۱۶ درصدی تعاونی‌ها در بورس کالا
قوه قضائیه گوشی‌های وارداتی راتوقیف کرد نه تعزیرات
تنبیه برای برداشت ۱۴۸هزار میلیاردی
تبادل نظر نفتی ایران و روسیه از پنجره رسانه های روسی
ارز کالاهای اساسی مردم همدان را تامین می کنیم
بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آمریکا
بورس از طلا و مسکن سبقت می‌گیرد؟
بنیاد برکت در 1500 بخش و شهر کشور خدمات انجام می دهد
بنیاد برکت در 1500 بخش و شهر کشور خدمات انجام می دهد