یکشنبه 5 اسفند 1397

زمان طلایی خرید خودرو

این روزها بازار خودرو شرایط خاصی را پشت سر می‌گذارد و با وجود اینکه مجلسی‌ها رسما اعلام کرده‌اند که کارخانه‌ها حق افزایش قیمت را ندارند و خبری هم از تعیین تکلیف قیمت‌گذاری خودرو از سوی نهادهای نظارتی همچون شورای رقابت نیست، اما بازار خودرو گوی سبقت را از همه بازارها گرفته و در بازار صفر کیلومترها رونق افزایش قیمت بیشتر از رونق خرید و فروش است.

خودرو | اقتصاد آنلاین | 9 ماه پیش |5/15/2018 9:21:05 AM 4632 بازدید

زمان طلایی خرید خودرو

 در همین حال مجلسی‌ها قصد دارند در جلسه روز سه‌شنبه‌شان با خودروسازان و وزیر صنعت، معدن و تجارت مجوز افزایش چند درصدی را نیز از داخلی‌سازها بگیرند و برای حمایت از تولید داخل و افزایش سهم داخلی‌ها در فروش از آنها بخواهند تا قیمت‌های خود را در سطح پیشین حفظ کنند؛ شرایطی که موجب شده تا خریداران واقعی بازار و البته فروشندگانی که به دنبال خرید خودروی نو هستند مستاصل بین خرید و فروش بمانند و ندانند که باید وارد فضای موجود شوند یا همچنان چشم انتظار اتفاقاتی باشند که در انتظار بازار خودرو است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، بر همین اساس در گفت‌وگو با فربد‌زاوه، کارشناس و فعال بازار خودرو بر آن شدیم تا به این سوال پاسخ دهیم که در شرایط فعلی خودرو بخریم یا نخریم؟

بازار خودرو تا پایان سال به چه سمت و سویی می‌رود؟

سوال سختی است.

دقیقا، در شرایط حاضر کسانی که قصد تعویض خودروی خود را دارند مستاصل هستند که در شرایط حاضر بهتر است خودروی خود را بفروشند و منتظر شرایط برای خرید خودروی نو باشند یا فعلا برای هر نوع تصمیم‌گیری دست نگه دارند؟

در شرایط فعلی شاید بهترین پیشنهاد برای این گروه تعویض خودروی دست دوم با خودروی دست دوم دیگر و احسن است که حداقل افت قیمت خود را کرده و در شرایط بهتری نسبت به بازار صفرها قرار دارد.

ولی همین شرایط باعث شده تا بازار دست دوم‌ها از رونق خوبی برخوردار نباشد و کمتر تمایلی به این بازار وجود داشته باشد مخصوصا اینکه بازار صفر کیلومتر‌ها به خاطر فروش شرایطی نیز کمی شلوغ‌تر است.

بله، اما شرایط فروش خیلی خاصی از سوی خودروسازان ارایه نشده است و بعید به نظر می‌رسد که با توجه به شرایط بازار خودرو از سوی خودروسازان شرایط جدیدی اعلام شود. مخصوصا برای ٦ ماهه نخست سال جاری ارایه شرایط فروش از سوی خودروسازان کمی بعید است وبرای ٦ ماه دوم سال نیز به نتیجه‌ای که برجام در پیش رو خواهد داشت باز می‌گردد. البته در ٦ ماه دوم سال چنانچه اتحادیه اروپا طرح پوشش مطرح شده‌اش را اجرا و شرکت‌های خود را پوشش دهد و از سوی دیگر دولت ارز ٤٢٠٠ تومانی در اختیار صنعت قرار دهد می‌توان حتی به شکست قیمت‌ها و کاهش چشمگیر آن در بازار خودرو نیز امیدوار بود. در حقیقت حبابی که برای خرید خودروهای صفر کیلومتر ایجاد شده از بین رفته و قیمت‌ها در بازار منطقی می‌شود.

فکر می‌کنید چرا بازار صفر کیلومترها آنقدر خاص شده و هر روز با قیمت‌های جدید مواجه شده‌ایم؟

دلیل اصلی افزایش قیمت صفرکیلومترها به خاطر رفتار مردمی است که با توجه به شرایط فعلی حاکم بر بازار خودرو به طمع سود بیشتر به دنبال خرید این خودروها هستند و موجب شده با افزایش تقاضای خرید صفر کیلومترها، این خودروها بازار بی‌ثبات و رو به رشدی پیدا کنند.

علت اینکه بازار خودرو آنقدر مورد توجه مردم قرار گرفته است، چیست؟

در حال حاضر خودرو در بازار سرمایه‌گذاری از نظر مردم جای بازار ارز و مسکن را گرفته است. چرا که خودرو نسبت به ملک سهل‌المعامله‌تر است و همچنین از میزان سرمایه کمتری نیز برخوردار است. یک خودرو صفر کیلومتر را می‌توان با ٣٠ میلیون تومان هم خرید اما برای ورود به بازار مسکن حداقل باید ٤٠٠ میلیون تومان سرمایه در اختیار داشته باشید به این جهت خودرو به راحتی جایگزین سرمایه‌گذاری در بازار ملک شده است. به همین دلیل سرمایه ‌های خرد در غیاب بازار مسکن و ارز و حتی طلا وارد بازار خودرو شده‌اند.

همان‌طور که ذکر شد اگر اتحادیه اروپا طرح پوشش خود را اجرا کند و ارز دولتی از سوی دولت تامین شود می‌توان به شکست قیمت خودرو نسبت به قیمت‌های امروز امیدوار بود.

تصور می‌کنید این شرایط در بازار خودرو حداقل دو الی سه ماه دیگر ادامه خواهد یافت؟

قطعا، اما نکته‌ای که وجود دارد عدم تبعیت رفتار خرید مردم با این پیش‌بینی‌هاست. مردم در شرایط فعلی اصلا به پیش‌بینی‌ها و توصیه‌ها توجه نمی‌کنند و تنها در مواجهه با کارشناسان به دنبال این پرسش هستند که چه نوع خودرو برای سرمایه‌گذاری خریداری کنند و اصلا به این موضوع که ممکن است شرایط بازار در آینده تغییر کند توجه نمی‌کنند.

روند هیجانی بازار روند خوبی نیست وهنوز کسی به دنبال مدیریت این بازار نیست وحتی اعتماد متقابل نیز وجود ندارد و با وجودتکرارهای مکرر در مورد قیمت‌های کاذب فعلی در بازار باز هم مردم تمایل به خرید خودروهایی دارند که با شرایط فعلی از روند رو به رشد بیشتری برخوردار هستند.

برداشت من از صحبت‌های شما این بود که الان زمان گرم شدن بازار خودروهای دست دوم است و کسانی در شرایط حاضر سود می‌کنند که نیازشان را از بازار خودروهای دست دوم تامین کنند؟

این روزها به جهت نگاهی که برخی متقاضیان خرید خودرو برای نوسازی خودروهای خود و حفظ آنها حداقل برای سه الی چهار سال آینده دارند، بازار خودروهای دست دوم از تنوع و تعدد بیشتری برخوردار است و تقاضای اضافی برای فروش در این بازار شکل گرفته است، در عین حال نمی‌توان توقع داشت که همزمان با افزایش قیمت خودرو در بازار خودروهای دست دوم قیمت‌ها ثابت بماند و رشد قیمتی نداشته باشد. این افزایش قیمت در این بازار با روالی کندتر وجود دارد.

پس نباید از هم‌اکنون توقع پیش‌بینی دقیق برای بازار بلندمدت خودرو را داشت.

دقیقا تصور من این است که حداقل نمی‌توان برای شش ماه دوم سال پیش‌بینی دقیقی کرد چون تعداد متغیرهای موثر در بازار خودرو به قدری زیاد است که ضریب دقت پیش‌بینی خیلی پایین است و نمی‌توان تصویر روشنی از آینده بازار ارایه داد. شاید با این متغیرها حتی دولت به سمت حمایت‌های خاص‌تر از بازار خودرو بیاید و میزان واردات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و تعرفه‌های سی‌کی‌دی را بالاتر ببرد تا جلوی فعالیت‌های ارز بر به میزان قابل توجهی گرفته شود و حتی تعرفه‌ها را مجددا بازنگری کند تا با فشار بیشتری از خودروسازان داخلی بخواهد که با افزایش کیفیت به سمت افزایش تولید داخل و سهم بیشتر در بازار پیش بروند.

مجموعه اینها باز هم به تغییر و تحولات مختلف بازمی‌گردد و نمی‌توان به همین پیش‌بینی‌ها هم امیدوار بود. زمانی برنامه‌ریزی‌های چندین ساله بلندمدت خوانده می‌شد اما در شرایط فعلی و متغیرهای مختلف موجود به سمتی پیش رفته‌ایم که حتی برنامه‌های دو الی سه ماهه بلندمدت خوانده می‌شود. به هر حال بازار جهت‌گیری مثبتی ندارد وهمچنان بر محور گرانی پیش می‌رود.

خب با این روال می‌توان به توان خودروسازان داخلی تکیه کرد و امیدوار بود که اگر روزی دولت به این جمع‌بندی برسد که بخواهد جلوی واردات را گرفته و بر توان داخلی‌سازها تکیه کند، خودروسازان داخلی بتوانند پاسخگوی حجم تولید مورد نیاز باشند؟

بعید به نظر می‌رسد، چرا که در حال حاضرهم تولید‌کننده‌های داخلی وابستگی خاص به واردات قطعاتی دارند که در داخل کشور تولید نمی‌شود و حتی پر تیراژترین خودروی ساخت داخل نیز هم‌اکنون با ١٥ درصد وابستگی به واردات تولید می‌شود. حتی اگر بخواهیم همین ١٥ درصد را نیز نادیده بگیریم در بقیه موارد با توجه به اینکه تولید برخی خودروها به صورت سرهم کردن قطعات و مونتاژ صورت می‌گیرد در نهایت میزان سهم ساخت داخل به حدود ٤٠ تا ٦٠ درصد می‌رسد. البته در دنیا خیلی غیرمعقول نیست که بخشی از تولید از طریق واردات تامین شود و این روال فعالیت را اقتصادی‌تر می‌کند.

پرتیراژ‌ها منظورتان ٢٠٦ و تندر است؟

بله، حتی پراید نیز بخشی از قطعاتش وارداتی است و از داخل تامین نمی‌شود.

کدام قطعات؟

ایربگ، ‌ای‌سی‌یو و...

 
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

خبرهای های مرتبط

روند تولید خودروهای ملی تسریع شود

روند تولید خودروهای ملی تسریع شود

9 ماه پيش
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: خودروسازان باید خروج آمریکا از برجام را به فال نیک گرفته و روند تولید خودروهای ملی را تسریع کنند. ادامه مطلب...
افزایش قیمت خودرو به بهانه افزایش نرخ دلار

افزایش قیمت خودرو به بهانه افزایش نرخ دلار

9 ماه پيش
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با تاکید بر اینکه قیمت خودروهایی که هم چنان وارد کشور می شود با نرخ دلار سابق است، گفت: گرانی خودروهای داخلی و خارجی به بهانه ا... ادامه مطلب...
 خودروسازان فرانسوی و آلمانی بازنده اصلی لغو

خودروسازان فرانسوی و آلمانی بازنده اصلی لغو برجام

9 ماه پيش
به گفته تحلیلگران، شرکت های خودروسازی فرانسوی و شرکت دایملر آلمان احتمالا بیشترین آسیب را در میان شرکت های اروپایی از تصمیم آمریکا به خروج از برجام خواهند دید. ادامه مطلب...
قیمت خودرو کاهش می‌یابد؟

قیمت خودرو کاهش می‌یابد؟

9 ماه پيش
در شرایطی وزیر صنعت و مدیران ایران خودرو و سایپا به مجلس فرا خوانده شده اند که طی هفته‌های اخیر به همراه افزایش نرخ ارز، بازار خودرو نیز متلاطم شده و قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفته است. ادامه مطلب...
سرنوشت نامعلوم بازار خودرو با نوسانات ارزی

سرنوشت نامعلوم بازار خودرو با نوسانات ارزی

9 ماه پيش
بلاتکلیفی بازار خودرو همزمان با ثبت رکوردهای جدید در قیمت دلار و یورو این بازار را بیش از پیش وارد رکود کرده، از سوی دیگر انتظار برای مشخص شدن سرنوشت برجام پس از خروج آمریکا از این توافق نیز منجر به چ... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

چشم انداز نامساعد اقتصاد جهانی به نفع طلا، به ضرر سهام
علم الهدی: مرز مملکت دست کیست که گوسفند قاچاق می‌کنند؟
بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی
عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچ عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچستان آغاز شد
پیشنهاد افزایش 30درصدی دستمزد98
تمدید مجدد تعلیق ایران از لیست سیاه FATF
«ثتران» کامیاب در مزایده/ «غبشهر» از دلایل انحراف از پیش بینی گفت
بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد
55هزار دستگاه عابربانک در ایران فعال است
واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران
یورو بر روی ریل صعودی
روز قرمز بازارهای جهانی
قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته
شناسایی 14 منطقه برای محرومیت زدایی/ در قلعه شناسایی 14 منطقه برای محرومیت زدایی/ در قلعه گنج چه می گذرد؟
تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نمای تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نماینده مجلس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

هزینه ساخت مسکن در تهران متری چند؟‌
307 میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا صادر شد
مکانیزم قیمت گذاری خودروهای تولید داخل تعیین شود
26 میلیون و 535 هزار سهم در بورس خوزستان مبادله شد
ذوالقدر: دولت برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی اقدامی فوری و ضربتی انجام دهد
پرونده پرهیاهوی خصوصی‌سازی باطل می‌شود؟
زراعت صنوبر، حفظ منابع طبیعی همراه با درآمد و اشتغالزایی
خلخال رتیه اول مقاوم سازی مسکن استان اردبیل را کسب کرد
کارگران به ریال کار و به دلار خرج می‌کنند!
افزایش نرخ ارز دامن سیگار را هم گرفت!
راه‌های قانونی برای پول‌شویی
نسل آبزیان را نابود نکنید!
رونق دست‌دوم‌فروشی در سایه گرانی لوازم خانگی
برخی سیاست‌گذاران بازار خودرو را آشفته می‌کنند
بارسنگین زندگی بر دوشِ مردمانِ مرزنشین