پنجشنبه 4 بهمن 1397

وضعیت جدید برجام و خریداران نفت ایران

قرار است که تحریم‌های نفتی امریکا علیه ایران از پنجم نوامبر (۱۴ آبان) بازگردد، اما میزان اثر‌گذاری این ضرب‌الاجل بر صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در گرو یک موضوع است؛ پایبندی یا خروج اروپا از برجام.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 8 ماه پیش |5/14/2018 7:17:35 AM 719 بازدید

وضعیت جدید برجام و خریداران نفت ایران

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، اگر پاسخ کشورهای اروپایی به تحریم‌های وزارت خزانه‌داری امریکا منفی باشد، شرایط صادرات نفت ایران چندان تغییر محسوسی نخواهد داشت اما در صورت همراهی اروپا با امریکا از ماه نوامبر صادرات نفت خام ایران به این قاره و حتی به آسیا نیز با مشکلاتی مواجه خواهد شد. مشکلاتی در زمینه حمل محموله و کشتیرانی، مالی و بانکی و بیمه.

بعد‌از خروج امریکا از برجام، حسن روحانی، رئیس جمهوری، به اروپا مهلت کوتاهی داد که موضع خود را مشخص کند. چراکه میزان پایبندی اروپا به برجام ایران را متعهد به این معاهده نگه می‌دارد و در غیر این صورت برجام از سوی ایران نیز ملغی خواهد شد. یکی از گزینه‌های مهمی که پایبندی اروپا به برجام را نشان می‌دهد، همین معاملات نفتی شرکت‌های اروپایی با ایران است. تا زمانی که شرکت‌های اروپایی از ایران نفت بخرند و حاضر به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران باشند، برجام اثرگذاری خود را دارد و زنده است. یکی از مهم‌ترین اهداف تحریم‌های امریکا هم ممانعت از صادرات نفت خام ایران و سرمایه‌گذاری در این صنعت است. اما اینکه چه میزان شرکت‌های اروپایی که اغلب سهامداران امریکایی دارند، حاضرند به خرید نفت از ایران ادامه دهند، هنوز مشخص نیست. سیگنال‌ها از حمایت کشورهای اروپایی از برجام و مخالفت با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا خبر می‌دهد. با این حال شرکت‌های اروپایی فارغ از دولت‌های خود تصمیم گیرنده هستند و باید صبر کرد تا دید که سرنوشت برجام و روابط اقتصادی ایران و اروپا چه خواهد شد.

مراودات دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی و حتی آسیایی با آمریکا بسیار گسترده‌تر از روابط اقتصادی آنها با ایران است و یک بار در دوره تحریم‌های قبلی نشان دادند که برای حفظ منافع خود از همکاری با امریکا حاضرند که ایران را از لیست شرکا و همکاران خود خط بزنند. هنوز مشخص نیست که آیا این بار هم با امریکا همکاری خواهند کرد یا نه. اما تاکنون حمایت کشورهای اروپایی از برجام ادامه داشته. مسئولان نفتی کشور می‌گویند که خروج امریکا از برجام تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر صادرات نفت خام ایران ندارد و روابط با مشتریان سنتی نفت ادامه خواهد داشت. اما ممکن است که از ماه نوامبر در پرداخت‌ها و حمل محموله آسیب پذیر شویم. با این حال ایران به‌دنبال مشتریان جدیدی است که در صورت نیاز جایگزین خریداران اروپایی نفت کند.

شیلی مشتری جدید نفت ایران شد.

در حالی با خروج امریکا از برجام احتمال کاهش فروش نفت ایران به‌دلیل اعمال تحریم وجود دارد که شیلی مشتری جدید نفت کشورمان شده است. در همین راستا بی‌بی‌سی روز گذشته در خبری به نقل از منابع اروپایی از خرید نفت ایران توسط شیلی خبر داد. براساس اظهارات منابع آگاه قرار است روزهای 24 و 25 مه (سوم و چهارم خرداد 97) کشتی سوئزماکس مونته تولدو، محموله نفت ایران را از جزیره خارک به مقصد شیلی بارگیری کند.

تعیین تکلیف 40 درصد نفت صادراتی به اروپا

اروپا می‌تواند از تبعیت امریکا خارج شود و به واردات نفت خود از ایران ادامه دهد. مطابق با آخرین آمار شرکت‌های اروپایی دریافت‌کننده ۴۰ درصد نفت ایران در ماه آوریل سال‌جاری بودند. از توتال، شل، انی، ساراس، هلنیک و... می‌توان به‌عنوان برخی مشتریان اروپایی نفت ایران در کنار ترکیه یاد کرد. کشورهای آسیایی و مشتریان سنتی نفت ایران یعنی چین، هند، کره جنوبی و ژاپن نیز بیش از ۶۰ درصد نفت ایران را در ماه آوریل خریداری کردند. در این ماه چین و هند به‌عنوان نخستین و دومین مشتریان نفت ایران نزدیک به یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریدند. از سال 95 تاکنون نسبت صادرات نفت خام ایران به اروپا و آسیا همین 40به 60 بوده؛ اما آینده این نسبت بستگی به توان رایزنی شرکت‌های اروپایی با سهامداران امریکایی خود و میزان حمایت اتحادیه اروپا از برجام دارد.

بر اساس آمار شرکت ملی نفت ایران، در چهارمین ماه سال ۲۰۱۸ (فروردین - اردیبهشت ماه) این شرکت ۲ میلیون و ۸۷۷ هزار بشکه نفت و میعانات گازی به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر کرد. سهم نفت خام از این میزان بیش از ۲ میلیون و ۶۱۷ هزار بشکه بوده که این رقم بی‌سابقه است. پیش از این، بیشترین رقم صادرات نفت خام در اکتبر ۲۰۱۶ با رقم ۲ میلیون و ۴۴۲ هزار بشکه به ثبت رسیده بود. در ماه آوریل همچنین با توجه به افزایش مصارف داخلی، ۲۶۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی صادر شده است.

میزان تأثیر تحریم امریکا بر صادرات نفت خام

بسیاری از شرکت‌هایی که در حال مذاکره برای امضای قرارداد جدید نفتی با ایران بودند، حتی در آخرین گام‌های امضای قرارداد پا پس کشیده‌اند و منتظرند که ببینند سرنوشت برجام چه خواهد شد. سرنوشت صادرات نفت خام و داد و ستد بانکی نیز همین اندازه مجهول است. بویژه با شرکت‌های اروپایی.

تحلیلگران در نظرسنجی «اس‌اند پی گلوبال پلاتس» پیش‌بینی کردند تا نوامبر که تحریم‌ها به اجرا درمی‌آیند، حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفت ایران به بازار جهانی به‌دلیل تحریم‌ها کاهش پیدا کند و حداقل میزان پیش‌بینی شده ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز و حداکثر آن ۸۰۰هزار بشکه در روز است.

به‌گفته باب مک نالی، رئیس شرکت «راپیدان انرژی» و مشاور انرژی جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری اسبق امریکا، اگر طرفین حاضر در توافق هسته‌ای به توافق جدیدی نرسند، ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز از میزان عرضه تا پایان سال از بازار حذف خواهد شد و در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به ۵۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

به گفته پل شلدون، مشاور ژئوپلیتیکی «اس‌اند پی گلوبال پلاتس»، ۲۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات ایران تا سه ماهه چهارم امسال ممکن است از بازگشت تحریم‌ها متأثر شود. جیووانی استانوو، تحلیلگر یو‌بی‌اس اظهار کرد صادرات ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران ممکن است تا نوامبر مختل شود.

اما علی کاردر معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت اثر این تحریم‌ها بر صادرات نفت خام ایران را حدود 200 تا 300 هزار بشکه در روز می‌داند و معتقد است که اتفاق ویژه‌ای در این زمینه رخ نخواهد داد. به هر حال وزارت خزانه‌داری امریکا به شرکت‌ها یک مهلت ۱۸۰ روزه برای پایان معاملات مربوط به نفت، پتروشیمی، سرمایه گذاری‌های نفتی بالادستی، بنادر، کشتیرانی، کشتی‌سازی و بانک مرکزی ایران داده است و در این بازه زمانی سرنوشت قراردادهای فعلی مشخص خواهد شد.

ایران بیکار نخواهد نشست

بیژن زنگنه، وزیر نفت این اواخر اعلام کرد: «به‌عنوان جمهوری اسلامی ایران همه تجارب و ظرفیت‌ها را برای اینکه ترامپ نتواند به ایران ضرر برساند به‌کار می‌بریم و هیچ گزینه‌ای را کنار نمی‌گذاریم.»

 اینکه شگرد ایران برای دور زدن تحریم نفتی ترامپ چیست، هنوز مشخص نیست اما مشتریان نفت ایران با استفاده از معافیت‌ها و روش‌های پرداخت و حمل مبتکرانه توانستند خرید نفت از ایران را حتی در دوره دشوارترین تحریم‌های غرب نیز ادامه دهند و احتمالاً الان نیز می‌توانند. شگردهایی در رابطه با روابط ارزی و بانکی و حمل و بیمه تا تخفیف نفتی.

شرکت نفتی چین برای جایگزینی توتال آماده است

تنها قرارداد جذب سرمایه امضا شده با شرکت‌های اروپایی در دوره برجام مربوط به توتال فرانسه است. در رابطه با این قرارداد شرکت چینی «سی ان پی سی» آماده است تا اگر به‌دلیل خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا از برجام، شرکت توتال ایران را ترک کند، فوراً جایگزین این شرکت شود.

به‌گزارش تارنمای چاینا ارگ، قرارداد مربوط به پارس جنوبی برای توسعه فاز یازدهم است و چنانچه تغییری در شرایط موجود به‌ وجود بیاید، طرف چینی 50.1درصد سهام توتال را در اختیار گرفته و تنها مجری این طرح خواهد شد.

این شرکت اکنون 30 درصد از سهام این طرح را به خود اختصاص داده است و شرکت ایرانی پترو پارس نیز 9/19 درصد مابقی را در اختیار دارد.

شرکت «سی‌ان‌پی‌سی» چین پیشتر 20میلیون دلار نیز برای توسعه این میدان هزینه کرده است و در صورت اجرای طرح می‌توان روزانه دو میلیارد مترمکعب گاز طبیعی معادل 400 هزار بشکه نفت از آن استخراج کرد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

روسیه: جنگ نفتی با آمریکا پرهزینه خواهد بود
بخشش دیرکرد بدهی بدهکاران معدنی
دلار کاهشی شد
نمی‌توان با پول مردم را تنبیه کرد
کشورهای عربی به دنبال ارز مجازی
منتفی‌بودن فعالیت ۸ نهاد در انتشار بوی بد در تهران/آغاز راستی‌آزمایی درباره تنها فرضیه مطرح
تماس‌ها، آخرین شانس خدمه سانچی
پیشنهاد عرضه قیر به صورت رقابتی در بورس
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به دوش‌های لاکچری
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد