جمعه 1 تیر 1397

خروج آمریکا از برجام مشکلی در روابط بانکی ایران ایجاد نمی کند

تهران- ایرنا- رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت: با توجه به اینکه بانک های بزرگ پس از برجام هم با ایران همکاری نمی کردند، خروج احتمالی آمریکا از این توافق، مشکلی برای روابط بانکی کشورمان ایجاد نخواهد کرد.

بازار | ایرنا | 1 ماه پیش |5/7/2018 12:09:44 PM 667 بازدید

خروج آمریکا از برجام مشکلی در روابط بانکی ایران ایجاد نمی کند
«محمدرضا حسین زاده» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره احتمال خروج آمریکا از برجام در 22 اردیبهشت ماه اظهار داشت: پیش بینی من این است که با خروج آمریکا اتفاقی بدتر از شرایط کنونی بوجود نمی آید زیرا بانک های بزرگ که پیش از تحریم ها با ایران کار می کردند بعد از برجام نیز کار نکردند.
وی توضیح داد: بانک های بزرگ جهان به دلیل حضور گسترده و مراودات تجاری بالا در بازار آمریکا، در 2 سال و نیم گذشته احتیاط کرده و با بانک های ایرانی همکاری نمی کردند.
رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی با یادآوری اینکه روابط کارگزاری ایران با بانک های خارجی به حدود 280 بانک رسیده است، گفت: اغلب بانک هایی که با ایران کار می کنند، بانک های متوسط اند که مراوده زیادی با آمریکایی ها ندارند.
وی تاکید کرد: صرف خروج آمریکا از برجام نباید اتفاق نگران کننده تلقی شود زیرا در حوزه بانکی اتحادیه اروپا و بقیه کشورها همچنان در حال همکاری با ایران هستند.
مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه پس از برجام اغلب بانک های ایرانی روابط قابل قبولی با سایر کشورها داشته اند، گفت: برای احتمال ها پس از 22 اردیبهشت باید پیش بینی های خود را داشته باشیم و براساس آن برنامه ریزی کنیم؛ بر همین مبنا نظام بانکی پیش بینی های لازم را برای بدترین حالت های ممکن انجام داده است تا دچار مشکل نشود.
رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی با یادآوری اینکه ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تجارب بسیاری در زمینه تحریم ها و مقابله با آنها داشته است، گفت: تحریم ها از زمان جنگ تحمیلی آغاز شده بود اما شدت و ضعف داشت اما سازمان هایی که سابقه قابل توجهی داشته و از نظر منابع انسانی و زیرساخت ها قوی هستند، می توانند به سلامت از این شرایط عبور کنند.
حسین زاده در ادامه، عملکرد نظام بانکی در دوره پسابرجام را خوب ارزیابی کرد و گفت: شاید هنوز به نقطه ایده آل نرسیده باشیم اما بسیاری از مشکلات ناشی از دوران تحریم را از سر گذراندیم و امروز روابط کارگزاری بسیاری با کشورهای مختلف برقرار شده به گونه ای که کارها در حوزه روابط بانکی بر زمین نمانده است.
وی تعداد روابط کارگزاری بانک ملی را در مجموع 200 مورد اعلام کرد و گفت: البته شعب خارجی این بانک نیز در دوره پسابرجام فعال شدند و سال گذشته همه واحدهای خارجی بانک ملی به سوددهی رسیدند.
حسین زاده گفت: امروز گشایش اعتبار اسنادی در ارقام بالا به خوبی در نظام بانکی در حال انجام است و دهها هزار پیام سوئیفتی و حواله های بانکی بین ایران و شرکای تجاری رد و بدل می شود.

** شعبه بانک ملی در مسقط تقویت می شود
خبرنگار ایرنا درباره برنامه بانک ملی ایران برای عمان و قطر با توجه به سیاست کشور برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با مقسط و دوحه پرسید که حسین زاده در پاسخ گفت: فعال شدن بیشتر روابط بانکی در کشورهای حوزه خلیج فارس به معنی جایگزینی آنها با شعبه دوبی بانک ملی نیست بلکه بیشتر توسعه روابط بانکی مطرح است.
وی افزود: البته شعبه بانک ملی ایران در مسقط از 50 سال پیش تاکنون فعال است اما درصددیم با توجه به سیاست های جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهایی که از نظر سیاسی نیز روابط خوبی با کشورمان دارند، آن را تقویت و فعال تر کنیم.
حسین زاده اظهار داشت: بانک صادرات ایران برای پوشش نیازهای ارزی و تجاری در دوحه قطر فعال است؛ در صورت نیاز و اگر لازم بود، در قطر شعبه خواهیم زد.

** شعب اروپایی بروزترین مقررات بانکداری را رعایت می کنند
مدیرعامل بانک ملی ایران همچنین به فعال بودن شعب اروپایی این بانک بویژه در شهرهای هامبورگ، پاریس و لندن اشاره کرد و گفت: همه این شعب برای از سرگیری روابط بانکی پس از برجام خود را با جدیدترین مقررات بانکداری و از جمله ضوابط مبارزه با پولشویی تطبیق داده اند و به همین دلیل به سیستم تارگت 2 اتحادیه اروپا وصل هستند و می توانند به همه بانک های اروپایی رابطه داشته باشند.
حسین زاده از «پی ال سی بانک» در لندن به عنوان یک بانک مستقل تحت نظارت و قوانین بانک مرکزی انگلیس یاد کرد و گفت: از آنجا که سهامدار آن بانک ملی ایران است، برای تسهیل روابط بانکی ایران با اتحادیه اروپا فعالیت می کند.
به گزارش ایرنا، توافق هسته ‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بیست و سوم تیرماه سال 1394 (چهاردهم ژوئیه 2015) در وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 شامل انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه، چین و آلمان امضا شد.
در 2 سال و نیم گذشته، آمریکایی ها بارها به اشکال مختلف در مسیر اجرای کامل این توافق بین المللی که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز رسیده است، سنگ اندازی کرده اند که این رویه با روی کارآمدن دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در بهمن 95 شدت گرفته است.
طبق قوانین آمریکا، رییس جمهوری این کشور هر سه ماه یکبار باید تعلیق تحریم ها علیه ایران را تمدید کند اما ترامپ به بهانه های مختلف یا از تمدید آن طفره رفته یا در اظهارات خود، تهدید به خروج از برجام کرده و این رویه سبب شده تا سرمایه گذاران خارجی رفتار احتیاطی با ایران در پیش بگیرند به گونه ای که ایران در عمل از منافع حاصل از برجام محروم شده است.
با اجرای برجام از دی ماه 1394، مقام های ایرانی بارها به کارشکنی های طرف مقابل بویژه آمریکا برای اموری مانند ارتباط های مالی و تجاری اعتراض کرده اند.
در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون 11 بار پایبندی ایران را به تعهداتش در برجام تایید کرده است، 22 اردیبهشت، ترامپ باید درباره ماندن یا خروج آمریکا از این معاهده تصمیم بگیرد.
اقتصام*2025 ** 2023
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

ایران پس از برجام

ایران پس از برجام

1 ماه پيش
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس . ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد
سایر برجام و نمایش ترامپ
با توجه به نزدیک شدن به موعد امضا برجام توسط آمریکا جالب است برجام را از دید ترامپ مورد بررسی قرار دهیم

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سود بانکی بازمی‌گردد؟
با 10 میلیون تومان کجا سرمایه‌گذاری کنم؟
پیشنهاد ایجاد یک بانک ایرانی آلمانی برای حفظ تجارت نفت و گاز ایران
بازار مسکن دوباره به لاک رکود خزیده است؟/ در بازار مسکن دوباره به لاک رکود خزیده است؟/ در بازار مسکن چه می‌گذرد؟
آخرین قیمت نهاده‌های دامی اعلام شد آخرین قیمت نهاده‌های دامی اعلام شد
هر گرم طلا، ۲۱۸هزار تومان قیمت خورد هر گرم طلا، ۲۱۸هزار تومان قیمت خورد
لزوم افزایش نرخ سود بانکی
از آشوب دلار تا انفجار قیمت خودرو
ایران آماده‌ همراهی با اروپا برای ایجاد زیرساخت اقتصادی است
قیمت نفت با کاهش ذخایر آمریکا افزایش یافت قیمت نفت با کاهش ذخایر آمریکا افزایش یافت
این نقدینگی‌ها بالاخره تورم می‌آورد
حباب 400هزار تومانی سکه همچنان پابرجا است حباب 400هزار تومانی سکه همچنان پابرجا است
ثبت بدترین عملکرد اقتصادی 10 سال اخیر انگلیس
مدیریت واردات برای ۱۶قلم کالای اساسی در کشور مدیریت واردات برای ۱۶قلم کالای اساسی در کشور
تغییرات نرخ ۳۹ ارز بانکی تغییرات نرخ ۳۹ ارز بانکی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

عمان: پروژه خط لوله گازی با ایران ادامه خواهد یافت
۱۰پروژه شاخص مورد حمایت قرار می‌گیرد
سیاست جدید ارزی مانع دستیابی قاچاقچیان به ارز
قیمت نفت سه درصد جهش کرد
قول وزیر صنعت برای ترکیدن حباب قیمت خودرو
اوپک مدل پیشنهادی ایران را پذیرفت/ موافقت اعضا با افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید
رشد اقتصادی امارات افزایش می‌یابد
کاهش قیمت مسکن با سیاست‌های دستوری اتفاق نخواهد افتاد
موافقت اعضا با افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید
قرقیزستان به جای دلار و یوآن، طلا می‌خرد
قیمت طلا با افت دلار بالا رفت
سکه و سود هم به داد نقدینگی نرسید
همه چالش‌های اتاق اصناف
واردات گندم صادراتی با وجود ممنوعیت
نشست اوپک به تاخیر افتاد
Back to Top