شنبه 27 مرداد 1397

خروج از برجام با نفت 100 دلاری

تهران-ایرنا- تحلیلگران بازار انرژی اعتقاد دارند اکنون یکی از دلایل قیمت حدود 70 دلاری هر بشکه نفت سیاست های ضد برجامی «دونالد ترامپ» است؛ شوک نفتی ناشی از برقراری دوباره تحریم ها علیه ایران ممکن است قیمت نفت خام را سه رقمی کند.

انرژی | ایرنا | 3 ماه پیش |5/7/2018 8:57:46 AM 2500 بازدید

خروج از برجام با نفت 100 دلاری
بازار جهانی نفت و انرژی از جمله حوزه هایی است که به شدت منتظر تصمیم گیری «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده است.
از گذشته تا به حال یکی از مهمترین ستون های تحریمی آمریکا علیه ایران حوزه نفت بود. در «قانون جامع تحریم ایران، پاسخگویی و کاهش سرمایه گذاری» هم که بعد از سال 2010 به شدت اقتصاد ایران را آزار داد حوزه انرژی(نفت و گاز) نقش محوری داشت و تولید و صادرات ایران به شدت تحت تاثیر تهدیدها و سیاست های کاخ سفید قرار گرفت.
در آن زمان قیمت نفت در اوج بود و توان عرضه ایران در بازار جهانی به طور عمده از سوی عربستان سعودی تامین شد. اکنون اما شرایط تغییر کرده است زیرا قیمت ها به نسبت پایین آمده است و بازار تحمل تنش بیشتر و افزایش سهم یک کشور در بازار را ندارد.
سهم کشورمان در بازار جهانی نفت صادرات حدود 2.5 میلیون بشکه نفت در روز است. سهم ایران در بازار جهانی انرژی با افزودن صادرات گاز و میعات به مراتب بالاتر می برد. درخلال سال های 2012 تا 2015 صادرات نفت خام ایران از روزانه نزدیک به 3 میلیون به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسید و در برخی مواقع حتی به حدود 700 هزار بشکه در روز نزدیک شد.

**بازار انرژی نگران تنش بیشتر است
شبکه های خبری و رسانه های آمریکایی به مردم این کشور خبر می دهند اگر توافق هسته ای با ایران به وسیله ترامپ نابود گردد، شهروندان ایالات متحده ناچار می شوند تا هزینه بیشتری را برای بنزین پرداخت کنند؛ قیمت هر گالن بنزین حداقل 30 سنت افزایش خواهد یافت و از سه دلار عبور می کند.
علت این امر آن است که به باور تحلیلگران، با وجود قیمت های به نسبت بالای نفت در بازارهای جهانی، تحریم جدید علیه ایران پس از پایان ضرب الاجل می تواند همچون چند سال قبل قیمت ها را به اوج برساند.
البته شرایط بازار اکنون با چند مولفه روبرو است: نخست اینکه تقاضای جهانی برای نفت در وضعیت خوبی قرار دارد زیرا رشد اقتصادی جهان مناسب بوده است و حتی در سه ماهه نخست سال 2018 در بهترین شرایط در 8 سال اخیر قرار داشت.
نکته دوم این است که اوپک به همراه روسیه و دیگر کشورهای تولید کننده یک گروه منسجم را برای بالا بردن قیمت نفت تشکیل داده اند. تهدیدها علیه ونزوئلا نیز عامل مهمی در تعیین وضعیت بازار نفت است.
با توجه به اظهارات دونالد ترامپ هراس از نابودی برجام با خروج آمریکا و اعمال دوباره تحریم ها تشدید شده است. ممکن است با تحریم های جدید بتدریج از تولید ایران کاسته شود. با کاهش عرضه به طور قطع بر سطح کنونی قیمت ها افزده خواهد شد.
بلومبرگ اعتقاد دارد در همین شرایط هم تصمیم ترامپ برای خروج از برجام است که قیمت نفت خام را نزدیک به 68 دلار در هر بشکه نگاه داشته است. در هفته های گذشته نیز همین تردید در کنار توافق اوپک و روسیه باعث روند افزایشی قیمت نفت شد.
شبکه تلویزیونی سی.ان.بی.سی آمریکا هم به نقل از تحلیلگران اقتصادی نوشت با تهدیدهای ترامپ، توافق هسته ای ایران کم رنگ و ناتوان شده است و ادامه این شرایط می تواند باعث پرتاب قیمت نفت به اوج شود.
به اعتقاد این شبکه تلویزیونی، محرک اصلی برای بالا بودن قیمت ها در هفته های اخیر افزایش گمانه زنی ها در مورد خروج آمریکا از توافق هسته ای سال 2015 بوده است.
به نوشته شبکه خبری سی.ان.ان، بازگرداندن تحریم ها علیه ایران روزانه تا یک میلیون بشکه از عرضه نفت ایران به بازار را کم می کند. این امر می تواند ضربه بزرگی بر پیکر بازار انرژی باشد. «مایکل ویتنر» مدیر بخش پژوهش Societe Generale اعتقاد دارد این شرایط کمبود شدیدی را در بازار به وجود می آورد.
بنابر پیش بینی این شبکه، در صورت اعمال تحریم ها تا پایان سال جاری میلادی روزانه بین 250 تا 500 هزار بشکه از صادرات نفت ایران کاسته خواهد شد این میزان برای سال بعد هم دو برابر ارزیابی شده است.

** خروج از برجام و جهش قیمت نفت
در هفته نخست ماه می (6 روز گذشته) قیمت نفت برنت روند افزایشی داشت و تنها در روز 4 می (14 اردیبهشت) حدود 30سنت گران شد و به 73.92 دلار در هر بشکه رسید. حال سطح قیمت این کالا به 75 دلار نزدیک شده است. این بالاترین میزان در سه سال و نیم اخیر است.
در چند ماهی که از سال 2018 گذشته است قیمت نفت برنت بیش از 7 درصد افزایش داشته است و در حال نزدیک شدن به یک رکورد جدید است.
تحلیلگر تارنمای نشریه NEW EUROPE اعتقاد دارد در طول هفته های اخیر موضوع ایران نقش پررنگی را در بالا بردن قیمت نفت داشته است و اگر تحریم ها علیه ایران اجرایی شود قیمت ها افزایش شدیدتری را خواهد داشت.
به اعتقاد «الکسی کوکین» تحلیلگر موسسه مالی اورالسیب، «اگر چنین اتفاقی بیافتد شاهد شیب تندی از قیمت ها خواهیم بود که حداقل آن افزایش 20 دلاری هر بشکه نفت خواهد بود». گرچه این شرایط پایدار نمی ماند اما باعث واکنش عصبی عرضه کنندگان می شود.
تارنمای نشریه تحلیلی اقتصادی فوربس هم مقصد نهایی قیمت نفت با خروج ترامپ از برجام را نامشخص دانست و نوشت نشانه ها حاکی از خروج آمریکا از توافق هسته ای است و همین موضوع تاثیر خود را حتی در این روزها بر بازار نفت می گذارد.
بنا بر تحلیل سی.ان.ان اگر تحریم ها علیه تهران برقرار شوند و جایگزینی برای عرضه نفت ایران در نظر گرفته نشود شکاف میان عرضه و تقاضا مانند سال 2013 تشدید می شود و ممکن است قیمت ها به بالاتر از 100 دلار برسد. البته شاید ایالات متحده از حربه افزایش قیمت برای تحریک نفت های غیرمتعارف و تکمیل پروژه های انتقال انرژی استفاده کنند.
برخی کارشناسان ادعا دارند آمریکا ممکن است در بلند مدت بتواند با نفت شیل جای خالی ایران را پر کند. با این حال گفته می شود تنها کشوری که انعطاف لازم برای این کار را دارد عربستان سعودی است که تاکنون برای این کار علاقه مندی را نشان نداده است.
ایران سومین تولید کننده بزرگ اوپک است و در شرایط معمول بیشتر از 2.2 میلیون بشکه را صادرات دارد. مهمترین مشتری نفت ایران، کشورهای آسیایی و اروپایی هستند.
اکنون شرکت های اروپایی همچون «توتال» فرانسه یا «انی» ایتالیا که بزرگترین خریداران نفت از ایران هستند با مشکل زیادی روبرو خواهند شد زیرا تجارت گسترده ای را با آمریکا دارند. شرکت های چین و هند زیان های کمتری را خواهند دید زیرا منابع مالی کمتری را در ایالات متحده دارند. در مقابل ژاپن و کره جنوبی که رابطه نزدیک تر تجاری را با آمریکا دارند ممکن است به شدت تحت تاثیر قرار گیرند و مجبور به کاهش تجارت با ایران شوند.
از نگاه تحلیلگران بازار انرژی در دوره پس از بازگشت تحریم های آمریکا، نکته مهم این است که ایران تا چه اندازه ای قادر می شود مشتریان آسیایی را جایگزین کشورهای اروپایی کند.
اما نکته ضروری تر درک ترامپ از تاثیر خط مشی های وی بر سیاست های ایران و قیمت جهانی نفت است.
ترامپ که به تازگی اوپک را متهم کرد که به صورت مصنوعی قیمت نفت را بالا نگاه می دارد آگاه نیست که تاثیر تصمیم گیری های وی در مورد برجام، کمتر از هماهنگی تولیدکنندگان نفت برای بالابردن قیمت ها نیست.

پژوهشم**9130 **1601**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران و جهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

ایران پس از برجام

ایران پس از برجام

3 ماه پيش
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس . ادامه مطلب...

دلار 7.000 تومانی

3 ماه پيش
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته . ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

وضعیت بازار مسکن تا پایان ۹۸ وضعیت بازار مسکن تا پایان ۹۸
مانور دوباره بانکها با نرخ سود
پیش‌بینی عضو اتاق بازرگانی از قیمت دلار/ زمان پیش‌بینی عضو اتاق بازرگانی از قیمت دلار/ زمانی که وضع دلار خوب می‌شود
موج جدید آزادسازی هزاران میلیارد سپرده بانکی
برگ برنده بسته جدید ارزی/ نکته مثبت بسته جدید ارزی
پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده
کاهش جهانی قیمت طلا، به بازار تهران رسید
 کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات
صرافی یک بانک پملب شد! صرافی یک بانک پملب شد!
نرخ ارز در بازار آزاد چطور تعیین می‌شود؟ نرخ ارز در بازار آزاد چطور تعیین می‌شود؟
یک هفته دیگر وضع دلار خوب می‌شود یک هفته دیگر وضع دلار خوب می‌شود
طلا، ارز و بورس همچنان در بورس!
موج جدید آزادسازی هزاران میلیارد سپرده بانکی
بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه بازگشت دلالان ارز به معاملات شبانه
تخلف صرافی‌ها درعرضه ارز / صدای بلند دلالان ا تخلف صرافی‌ها درعرضه ارز / صدای بلند دلالان ارزی در بازار تهران

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پای مهدهای کودک به آموزش هنر-صنعت فرش باز شد
وقتی هیچ نهادی نمی‌تواند بر قیمت مسکن نظارت کند/ حباب ۲۵درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن
وزیر دارایی سابق عراق: زمان کنار گذاشتن دلار فرارسیده است
زمینه فرآوری 9 هزار تن محصول کشاورزی گلستان فراهم شد
تشکیل «فوری» کمیته‌ای برای واقعی شدن قیمت سفر و هواپیما
جبران کاهش صادرات نفت ایران آسان نیست
راهبردهای بانک صادرات ایران برای سودآوری بیشتر
بلیت هواپیما گران نخرید
قیمت گذاری دستوری فولاد دستاوردی جز رانت ندارد
نقش بزرگ صنایع کوچک در توسعه اقتصادی
استاندار قزوین: خروج دام زنده از قزوین ممنوع است
اوراق گواهی سپرده و زمزمه افزایش نرخ سود بانکی
صادرات معدن و صنایع معدنی در 4ماه به 3.7میلیارد دلار رسید
یک تحلیلگر اقتصادی: جبران کاهش صادرات نفت ایران آسان نیست
بسته ارزی جدید ثبت سفارش را کاهش می‌دهد/ تکلیف سازمان حمایت و بورس برای مقابله با سودجویی‌ها