شنبه 28 مهر 1397

برجام بر صنعت خودکفای مکانیزاسیون کشاورزی ایران اثری ندارد

تهران- ایرنا- رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران در تولید ماشین آلات کشاورزی 95 درصد خوداتکایی داخلی دارد و خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته ای برجام بر روند توسعه و سرمایه گذاری این صنعت تاثیری نمی گذارد.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 5 ماه پیش |5/7/2018 8:49:48 AM 1499 بازدید

برجام بر صنعت خودکفای مکانیزاسیون کشاورزی ایران اثری ندارد
«کامبیز عباسی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره تاثیر خروج احتمالی آمریکا از برجام بر ورود دانش فنی و مواداولیه ماشین آلات سنگین کشاورزی افزود: بیشتر نیازهای ماشینی در زمینه لوازم و تجهیزات کشاورزی و آبیاری از محل صنعت داخلی تامین می شود.
به گفته وی، بیش از 300 شرکت تولیدکننده لوازم و تجهیزات آبیاری و نزدیک 250 شرکت تامین کننده لوازم و تجهیزات کشاورزی در کشورما فعال است.
به گزارش ایرنا، توافق هسته ‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بیست و سوم تیرماه سال 1394 (چهاردهم ژوئیه 2015) در وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 شامل انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه، چین و آلمان امضا شد.
با اجرای برجام از دی ماه 1394، مقام های ایرانی بارها به کارشکنی های طرف مقابل بویژه آمریکا برای اموری مانند ارتباط های مالی و تجاری اعتراض کرده اند.
«دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده، چندین بار بر پایان دادن به برجام تاکید کرده است و اکنون بیست و دوم اردیبهشت ماه باید میان ادامه برجام یا خروج از آن تصمیم بگیرد.

** پوشش نیاز به فناوری های نوین با همکاری اروپا
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد پنج درصد باقیمانده وابستگی ایران در زمینه ماشین های کشاورزی به واردات برخی قطعات و فناوری های نوین مربوط است. ممکن است با خروج امریکا از برجام در انتقال برخی فناوری های نوین با مشکل روبرو شویم که البته در این زمینه نیز نگرانی نداریم؛ زیرا با همکاری برخی کشورهای اروپایی قابل پوشش است.
وی افزود: کشورهای اروپایی قطب تولید ماشین آلات کشاورزی به شمار می روند اما حتی مراودات ما با کشورهای اروپایی، هندوستان و ترکیه تاثیر چندانی در وضعیت تولیدات و توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور ندارد.
«کشاورزان به استفاده از ماشین های تولید داخل گرایش دارند که دلیل آن، ارایه خدمات پس از فروش و قیمت های یک سوم تا یک پنجم پایین تر از ماشین آلات خارجی است. اکنون بذرکاری گندم، عملیات سمپاشی و برداشت غلات کشور توسط ماشین آلات تولید داخل انجام می شود».
وی یادآوری کرد: ایران از سال 1357 تجربه تحریم را دارد اما در همان زمان نیز کشورهایی مانند ژاپن و آلمان با ما مراودات اقتصادی داشتند و از خطوط اعتباری و یوزانس اعتباری آنها برخوردار بودیم اما در پسابرجام از سال 1394 با اتحادیه اروپا مراودات تنگاتنگی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی را تجربه کردیم و برندهای معتبر دنیا از ایتالیا، آلمان و اتریش با ما توافق هایی در زمینه انتقال دانش فنی امضا کردند.
عباسی اظهارداشت: در پسابرجام سرمایه گذاری مشترک ایران با کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی و هند توسعه یافت که به کاهش سهم ماشین های چینی در بازار کشور منجر شد و مراودات ما با کشورهای آسیای جنوب شرقی، آسیای شرقی، اروپا، ترکیه و هند به نحو مطلوبی توسعه پیدا کرد.

** بیش از 55 هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری در بومی سازی ماشین های کشاورزی
این مسوول جهاد کشاورزی گفت: بیش از 55 هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش کسب دانش فنی و بومی سازی ماشین های کشاورزی در پنج تا 6 سال گذشته به ارتقای این بخش منجر شده است.
به گفته وی، ایران با وجود سرمایه گذاری های مشترک مناسب خارجی در زمینه ماشین آلات کشاورزی با کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا و آلمان هنوز 10 تا 15 درصد در بخش مکانیزاسیون تولید برنج، باغبانی و فناوری های نوین به دانش فنی روز دنیا وابستگی دارد.
وی افزود: در حال انتقال فناوری و دانش فنی از کشورهای معتبریم که طبق قوانین سرمایه گذاری انجام می شود و تابع قوانین بخش خصوصی و تجارت بین المللی است.
اقتصام**9186*1961*
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

ایران پس از برجام

ایران پس از برجام

5 ماه پيش
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس . ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

منتظر کاهش ۴۰ درصدی ارزش دلار باشید!
صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی
قیمت وام مسکن + محاسبات
کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز
قیمت نفت افزایش یافت قیمت نفت افزایش یافت
سرپیچی بانک‌ها از ضوابط بانک‌مرکزی/ نارسایی‌ مدیریت و تحریم‌ها؛ 2 مشکل شبکه بانکی
دلال‌های دلار مزاحم ترند یا دستفروش ها
قیمت خرید دلار و یورو در بانک‌ها
رشد 144 درصدی اعطای تسهیلات بانک آینده در نیمه نخست سال 1397
ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 م ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
3 بانک ایرانی خارج از گود تحریم
وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن در چند هفته اخیر تغییر قیمتی آنچنانی نداشت
نشست چشم انداز و توسعه روابط تجاری انگلیس و ایران آغاز شد
13 غول صنعتی در رکود 13 غول صنعتی در رکود
ترکیه و عربستان بدون معدن، ده ها برابر ایران ترکیه و عربستان بدون معدن، ده ها برابر ایران مس صادر می کنند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خرید دلار و یورو در بانک‌ها
ماجرای تایید و تکذیب عرضه اولیه سهام پورشه
۴۴ هزار میلیارد تومان سوخت!
کاهش هفتگی نفت به رغم تهدید عربستان
رشد چشمگیر درآمدهای نفتی و انضباط مالی در شش ماهه اول سال ۹۷
استقبال روسیه از پیوستن بانک‌های خارجی به سوئیفت روسی
کمک به جبران هزینه‌های زندگی کارگران
آماری از جدیدترین وضعیت صادرات
9.5 میلیارد دلار برای تامین 25 قلم کالای اساسی اختصاص یافت
کوره تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس روشن شد
۸۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها از صنعت خارج شد
عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است
بالاترین جهش رشد صادراتی مقاصد ایران بازار عراق است
عرضه ارز در بازار ثانویه شتاب می گیرد/ تامین 9.5میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری
بهره‌برداری از کف‌پوش‌های نانوساختار محققان کشور در فرودگاه مهرآباد و بندر چابهار