پنجشنبه 4 بهمن 1397

دو روی سکه بازار ارز و سکه

دیروز، روز پر افت و خیزی برای بازار ارز و طلا بود. به دشواری می‌شد نرخ‌هایی را که هر لحظه تغییر می‌کرد رصد کرد.

نفت | اقتصاد آنلاین | 8 ماه پیش |5/7/2018 7:34:51 AM 5269 بازدید

دو روی سکه بازار ارز و سکه

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، پس‌ از اوجگیری قیمت‌ها در نخستین روز هفته جاری، در دومین روز هفته نیز همین روند ادامه داشت با این تفاوت که نوسان قیمت‌ها بشدت بیشتر بود. تنها چند روز تا موعد اعلام رسمی دولت امریکا در قبال برجام یعنی 22 اردیبهشت ماه باقی مانده  و دراین مدت هیجانات بازارها به اوج خود رسیده است.

در حالی که قیمت‌ها در بازار ارز و طلا تا ساعت 14 و 30 دقیقه لحظه‌ای بالا می‌رفت، به یک باره قیمت‌ها فروریخت به طوری که نوسان قیمت‌ها در بازار ارز و به فاصله یک‌ ساعت به بیش از 500 تومان هم رسید. در بازار طلا و سکه هم وضعیت مشابهی حاکم بود، درمیانه روز در بازار سکه قیمت‌ها بسرعت رشد داشت و قیمت‌ها در حال عبور از مرز دو میلیون و 100 هزار تومان برای سکه تمام بود، اما با تغییر مسیر بازار در عرض چند دقیقه تابلوی اعلام قیمت روز سایت‌ها قرمز شد. با این حال تا لحظه تنظیم این گزارش همچنان نوسان در بازار موج می‌زد و نرخ‌ها بالا و پایین می‌شد.

 سکه طرح قدیم از جدید جلو زد

در بازار سکه در حالی که از سال‌ها قبل همواره نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید از سکه طرح قدیم گرانتر بود، دیروز این عرف در بازار برهم ریخت و پس از سال‌ها نرخ سکه طرح قدیم از سکه جدید پیش افتاد.

پس از زورآزمایی این دو سکه در ساعات اولیه بازار که همانند گذشته سکه طرح جدید خود را گرانتر از طرح قدیم  نشان می‌داد، از میانه روز این روند شکسته شد. به‌طوری که در زمان تنظیم این گزارش سکه تمام طرح جدید که خود را به نزدیک 2.1 میلیون تومان رسانده بود به زیر دو میلیون تومان بازگشت. اما سکه تمام طرح قدیم با تداوم روند صعودی خود در بالای دو میلیون تومان و در نزدیکی 2.1 میلیون تومان باقی ماند.

هرچند نوسانی که در بازار ارز به وجود آمده بود بازار سکه و طلا را نیز تحت تأثیر خود قرار داده بود، ولی با وجود نوسان قیمتی بجز سکه تمام طرح جدید انواع سکه روند صعودی خود را حفظ کردند. به‌طوری که دراین روز نیم سکه با نرخی نزدیک به یک میلیون و 100 هزار تومان رشد 45 هزار تومانی را تجربه کرد. ربع سکه هم با رشد 5 هزار تومانی روی 625 هزار تومان ایستاد. در بازار طلا نیز که در میانه روز خود را به بیش از 206 هزار تومان به ازای هر گرم طلای 18 عیار رسانده بود، با افت بیش از 7 هزار تومانی به 199 هزار تومان بازگشت که البته همچنان روند صعودی داشت.

 تحویل سکه‌های پیش فروشی یک هفته زودتر از موعد

در شرایطی که نوسان بازار طلا وسکه تشدید شده است، روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی از تحویل سکه‌های پیش فروش یک هفته زودتر از موعد خبر داد. ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه ستاد اقتصادی دولت با بیان اینکه 11 روز دیگر تعهد تحویل سکه‌های پیش فروش است، اظهارداشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها یک هفته زودتر سکه‌های پیش فروش تحویل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه، بانک مرکزی آمادگی تحویل فیزیکی سکه‌های پیش فروش شده را دارد، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی تمهیداتی را نیز در این خصوص در نظر گرفته و مشتریان می‌توانند کارت‌های الکترونیکی دریافت کنند و سکه‌ها می‌تواند در کارت‌ها باقی بماند، اما باید صاحبان آنها زودتر تعیین تکلیف کنند تا بانک‌ها وضعیت کارت‌ها را بدانند.

 اوج و فرود یکساعته در بازار ارز

دیروز بازار ارز نوسان کم سابقه‌ای را تجربه کرد، این بازار نیز همچون سکه و طلا دو چهره متفاوت از خود به نمایش گذاشت. درحالی که در میانه روز کاری بازار قیمت‌ها با رشد‌های عجیب به اوج خود رسید از ساعت 14 و 30 دقیقه عقبگرد کرد. دراین روز یورو که به بیش از 7800 تومان رسیده بود در عرض کمتر از یک ساعت به 7347 تومان رسید که نشان دهنده افت نزدیک به 500 تومانی این ارز بود. پوند انگلیس نیز دراین روز در ابتدا خود را به 8835 تومان رساند ولی به یکباره با چهار کانال افت به 8414 تومان رسید. درهم امارات هم که نرخ 1775 تومان را تجربه کرده بود با افت شدید به 1470 تومان رسید.

درحالی که از 21 فروردین ماه امسال نرخ دلار از سوی دولت با قیمت 4200 تومان تک نرخی اعلام شد، اما در بازار غیررسمی دلالان همچنان دلار را با نرخ‌هایی بالاتر از نرخ رسمی خرید و فروش می‌کنند به طوری که نرخ این ارز به بیش از 6500 تومان رسیده است.

پرداخت۱۰۰میلیون دلار ارز مسافرتی

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روند عادی ثبت سفارش برای واردات کالاها، از تأمین ارز وارداتی به میزان دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار و پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار ارز مسافرتی خبر داد. سیف در حاشیه جلسه ستاد اقتصادی دولت با اشاره به‌ گزارشی از وضعیت بازار ارز پس از صدور بخشنامه‌های ارزی و تصمیمات این ستاد گفت: خوشبختانه روند ترتیبات بخوبی پیش می‌رود. در عین حال که متأسفانه بعضاً اطلاعات غلطی در حوزه ثبت سفارش واردات اعلام می‌شود اما بررسی شرایط حاکی از آن است که ثبت سفارش روند معمول و طبیعی خود را طی می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از ۲۲ فروردین ماه تاکنون بالغ بر ۴ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار ثبت سفارش برای واردات صورت گرفته است و تاکنون معادل ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای واردات تأمین ارز شده است. این یعنی مسیر تخصیص ارز یک روند معقول را طی می‌کند. سیف همچنین درباره میزان پرداخت ارز مسافرتی گفت: از زمان صدور بخشنامه‌های جدید ارزی در حوزه پرداخت ارز مسافرتی تاکنون معادل ۱۰۰ میلیون دلار ارز به مسافران پرداخت شده است. من مطمئن هستم طی روزهای آینده بازار ارز روند بهتری خواهد داشت و نقش تمام بازیگران در بستر سامانه الکترونیکی (سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی «نیما») شفاف‌تر می‌شود. وی گفت: همچنین ترتیباتی اتخاذ شد تا در نمایشگاه کتاب نیز ارز 4200 تومانی از طریق بانک شهر تخصیص داده شود. سیف با تأکید بر اینکه، شرایط در روز‌های آینده مناسب خواهد شد، اظهارداشت: بازیگران بازار ارز در بازار الکترونیکی نقش خود را انجام می‌دهند و بر همین اساس وضعیت نسبت به گذشته مطلوب‌تر می‌شود.

بورس در مسیر عقبگرد

بازار دیگری که این روزها در فضای هیجانی به وجود آمده تحت تأثیر قرار گرفته بازار سرمایه است. در حالی که در ماه‌های پایانی سال گذشته شاخص کل و بازدهی بورس اوراق بهادار تهران به عبور از مرز 99 هزار واحد و نزدیک شدن به کانال شش رقمی رکوردهای بی‌سابقه‌ای از خود برجای گذاشت، از اسفند ماه روند نزولی خود را آغاز کرد و این روند در هفته‌های اولیه سال 97 نیز ادامه داشته است. برهمین اساس در ادامه افت روزهای گذشته شاخص بورس در جریان معاملات دیروز خود هم با ثبت افت ۲۵۰ واحدی، به کانال ۹۲ هزار واحد (92 هزار و 849 واحد) سقوط کرد. با محاسبه رکورد تاریخی شاخص کل بورس در روز چهارم بهمن ماه سال گذشته که روی عدد 99 هزار و 522 واحد ایستاد تا روز گذشته شاخص با افت 6673 واحدی معادل 6.7 درصد کاهش مواجه شده است. از ابتدای سال‌جاری تاکنون نیز شاخص 3440 واحد (3.5 درصد) عقبگرد داشته است.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور

8 ماه پيش
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم . ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به دوش‌های لاکچری
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد
تفکیک بودجه بر مبنای دولتی و غیردولتی نادرست است
رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی‌شود؟
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
«فلوله» ناکام در فروش سهام / «رمپنا» مالک آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال شد
جمعیت شهرهای جدید سال آینده از مرز ۱میلیون عبور می‌کند
«لوتوس» 205 تومانی روانه بازار سرمایه شد/ آیا شرکت‌های تامین سرمایه ارزش ریسک کردن دارند؟
عرضه چهارم نفت خام سبک در بورس انرژی تا دو هفته دیگر/ همه چیز مانند عرضه سوم خواهد بود