شنبه 28 مهر 1397

سفیر قبرس: خروج آمریکا از برجام بر روابط ایران و اروپا اثر ندارد

تهران- ایرنا- سفیر قبرس در تهران با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام بر روابط ایران و اروپا تاثیری نمی گذارد، گفت: این توافق برای جامعه جهانی سودمند است.

بازار | ایرنا | 5 ماه پیش |5/6/2018 9:47:46 AM 1057 بازدید

سفیر قبرس: خروج آمریکا از برجام بر روابط ایران و اروپا اثر ندارد
«آندریاس پ.کوزوپیس»* در حاشیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به خبرنگار اقتصادی ایرنا توضیح داد: برجام برای ایران نیز سودمند است و به توافق های بزرگ منجر می شود. از این رو، اعضای اتحادیه اروپا حامی توافق هسته ای اند و مواضع مشترکی در این باره دارند.
وی تصریح کرد: علاقه مندی طرف های اروپایی به ماندن ایران در این توافق است.
سفیر قبرس در تهران گفت: اروپا موضعی مشترک درباره این توافق دارد و اعتبار برجام را به باقی ماندن ایران می داند؛ زیرا با خروج آن، توافق هسته ای اعتبار خود را از دست می دهد.
کوزوپیس افزود: وجود برجام، اطمینان بخشی به توافق های دیگر بین ایران و اروپاست و باید به این توافق مهم احترام گذاشت.
«این توافق باعث استحکام روابط شده است و خارج شدن از آن درهای کشورها را به روی همه می بندد».
این مقام قبرسی تصمیم «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، درباره برجام را غیرقابل پیش بینی دانست و افزود: ترامپ نباید از این توافق خارج شود.
وی تصمیم ترامپ درباره برجام را نه تصمیم دولت و ملت آمریکا بلکه یک اقدام فردی دانست و گفت: زمینه های همکاری بسیاری در چارچوب برجام وجود دارد و حتی اگر ترامپ از آن خارج شود دیگر کشورهای طرف توافق در برجام باقی می مانند.
توافق هسته ‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بیست و سوم تیرماه سال 1394 (چهاردهم ژوئیه 2015) در وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 شامل انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه، چین و آلمان امضا شد.
در پی آغاز اجرای برجام از دی ماه 1394، در ازای بررسی و بازرسی بیشتر برنامه هسته ایران برای اطمینان از ماهیت صلح آمیز آن، قرار بود تحریم های هسته ای لغو شود اما مقام های ایرانی بارها به کارشکنی های طرف مقابل بویژه آمریکا برای اموری مانند ارتباط های مالی و تجاری اعتراض کرده اند.
ترامپ که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده، بارها بر پایان دادن به برجام تاکید کرده است و اکنون بیست و دوم اردیبهشت ماه باید میان ادامه برجام یا خروج از آن تصمیم بگیرد.

**تلاش برای رفع مسائل بانکی بین تهران- نیکوزیا
سفیر قبرس در تهران درباره روابط دوجانبه نیکوزیا- تهران گفت: ایران و قبرس با داشتن پیشینه تاریخی کهن در قرون متمادی و اشتراکات بسیار از جمله در زمینه فرهنگی، روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند.
قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است که در تقاطع سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد. فرهنگ قسمت شمالی قبرس برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن مشابه یونان است.
کوزوپیس روابط ایران و قبرس در زمینه های مختلف را در سطح بسیار عالی خواند که پس از توافق هسته ای نیز روند رو رشدی به خود گرفته است.
این مقام قبرسی همچنین درباره تفاهمنامه های اقتصادی ایران و قبرس از تشکیل کارگروه مشترکی در این ارتباط خبر داد و گفت: یکی از تفاهم های به عمل آمده در زمینه برقراری خطوط هوایی مستقیم بین تهرا - نیکوزیاست.
وی مهمترین مساله درباره تبادلات تجاری 2 کشور را مسائل بانکی عنوان کرد که در گروه حل مسائل مربوط به اف.ای.تی.اف(سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی و کارگروه ویژه اقدام مالی آن) قرار دارد.
گروه ویژه اقدام مالی (اف‌.‌ای.‌تی.‌اف) یک سازمان بین دولتی است که در سال 1989 برای مبارزه با پولشویی تاسیس شد و 198 عضو دارد و دبیرخانه آن در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس مستقر است.
سفیر قبرس در تهران تاکید کرد برخی مسائل بانکی وجود دارد که مانع از برقراری مطلوب تبادلات تجاری ایران و قبرس می شود که امید است در آینده شاهد نتایج مثبت در این زمینه باشیم و روابط بانکی 2 کشور تثبیت شود.

** گشایش مسائل بانکی با ایران
سفیر قبرس در تهران گفت: جامعه جهانی به سمت گشایش راه ها و رفع مسائل موجود در مسائل بانکی با ایران می رود و رفع این مسائل به گسترش تبادلات تجاری بین ایران با قبرس و دیگر کشورها منجر می شود.
کوزوپیس از برنامه ریزی برای اعزام متقابل هیات هایی از اتاق های بازرگانی ایران و قبرس خبر داد و گفت: کمیته اقتصادی مشترک ایران و قبرس امکان همکاری های آتی را فراهم می کند تا روابط اقتصادی 2کشور آینده روشنی داشته باشد.
وی افزود: مردم 2 کشور در سایه صنعت گردشگری به شناخت خوبی از یکدیگر دست پیدا کرده اند.
روابط میان قبرس و اتحادیه اروپا به دهه 1970 برمی گردد؛ زمانی که دولت جمهوری قبرس موافقت نامه همکاری اقتصادی با جامعه اقتصادی اروپا را در 1972 به امضا رساند و در سال 2004 این کشور به عضویت رسمی اتحادیه اروپا درآمد.
واحد پولی این کشور یوروست.
پارسال ارزش صادرات قبرس به ایران یک میلیون و 451هزار دلار بود و در این مدت 43 میلیون و 180هزار دلار کالا از قبرس به کشور وارد شد.
.......................................
* Andreas P. Kouzoupis

اقتصام*6984*1961*
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

برجام و نمایش ترامپ

برجام و نمایش ترامپ

5 ماه پيش
با توجه به نزدیک شدن به موعد امضا برجام توسط آمریکا جالب است برجام را از دید ترامپ مورد بررسی قرار دهیم ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

منتظر کاهش ۴۰ درصدی ارزش دلار باشید!
صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی
قیمت وام مسکن + محاسبات
کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز
قیمت نفت افزایش یافت قیمت نفت افزایش یافت
سرپیچی بانک‌ها از ضوابط بانک‌مرکزی/ نارسایی‌ مدیریت و تحریم‌ها؛ 2 مشکل شبکه بانکی
دلال‌های دلار مزاحم ترند یا دستفروش ها
قیمت خرید دلار و یورو در بانک‌ها
رشد 144 درصدی اعطای تسهیلات بانک آینده در نیمه نخست سال 1397
ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 م ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
3 بانک ایرانی خارج از گود تحریم
وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن در چند هفته اخیر تغییر قیمتی آنچنانی نداشت
نشست چشم انداز و توسعه روابط تجاری انگلیس و ایران آغاز شد
13 غول صنعتی در رکود 13 غول صنعتی در رکود
ترکیه و عربستان بدون معدن، ده ها برابر ایران ترکیه و عربستان بدون معدن، ده ها برابر ایران مس صادر می کنند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خرید دلار و یورو در بانک‌ها
ماجرای تایید و تکذیب عرضه اولیه سهام پورشه
۴۴ هزار میلیارد تومان سوخت!
کاهش هفتگی نفت به رغم تهدید عربستان
رشد چشمگیر درآمدهای نفتی و انضباط مالی در شش ماهه اول سال ۹۷
استقبال روسیه از پیوستن بانک‌های خارجی به سوئیفت روسی
کمک به جبران هزینه‌های زندگی کارگران
آماری از جدیدترین وضعیت صادرات
9.5 میلیارد دلار برای تامین 25 قلم کالای اساسی اختصاص یافت
کوره تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس روشن شد
۸۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها از صنعت خارج شد
عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است
بالاترین جهش رشد صادراتی مقاصد ایران بازار عراق است
عرضه ارز در بازار ثانویه شتاب می گیرد/ تامین 9.5میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری
بهره‌برداری از کف‌پوش‌های نانوساختار محققان کشور در فرودگاه مهرآباد و بندر چابهار