پنجشنبه 4 بهمن 1397

برجام و چشم انداز روشن اقتصاد

تهران- ایرنا- با وجود مانع تراشی های آمریکا و برخی کشورهای دیگر منطقه در مسیر برجام اما در فضای پسا برجام تلاش شده تا فرصت های تجاری و اقتصادی آن به نحو درست استفاده شود، موضوعی که به رغم دشواری ها تحقق یافته است.

بازار | ایرنا | 8 ماه پیش |5/5/2018 9:48:18 AM 1239 بازدید

برجام و چشم انداز روشن اقتصاد
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رسیدگی به وضعیت اقتصادی، هدایت کشور در مسیر توسعه و ایجاد رفاه از عمده ترین مسائل کشورهای جهان از جمله ایران محسوب می شود که نقش تعیین کننده ای در میزان رضایت جامعه دارد. موضوعی که تنها از طریق تقویت زیرساخت ها، برنامه ریزی و اقدام به هنگام محقق خواهد شد. در این ارتباط روزنامه های اقتصادی کشور طی روزهای گذشته به طور مشخص دو موضوع مسکن و گشایش های اقتصادی حاصل از برجام را مورد واکاوی قرار دادند.

** آینده بازار هواپیما و خودرو
دستیابی به توافق هسته ای و اجرایی شدن آن افق روشنی را در عرصه اقتصادی ترسیم کرده است. نوسازی ناوگان حمل و نقل و انعقاد قرارداد خرید هواپیماهای بوئینگ و ایرباس، گشایش در عرصه سوئیفت و همچنین قراردادهای مربوط به همکاری برای ساخت کارخانه های تولید خودرو و ... تنها چند نمونه از آن است.
روزنامه «جهان صنعت» در گزارشی با عنوان «خروج از برجام، قرارداد بوئینگ را لغو می‌کند» با نفی ادعای رسانه های مخالف دولت مبنی بر شکست ورود هواپیماهای خارجی به عنوان یکی از دستاوردهای مهم برجام نوشت: چند روز گذشته برخی از رسانه‌های مخالف دولت مدعی شدند که یکی از دستاوردهای برجام که ورود هواپیماهای نو است، شکست خورد و مرد شماره یک خرید هواپیماهای جدید از سمت خود در وزارت راه‌ و‌شهرسازی استعفا و کشور را ترک کرده است. این در حالی‌ است که ‌اصغر فخریه ‌کاشان‌ به دنبال حذف سمت قائم‌ مقامی در دستگاه‌های دولتی از این سمت خارج و در حال حاضر به عنوان مشاور وزیر راه‌و‌شهرسازی در امور بین‌الملل در وزارت راه‌وشهرسازی مشغول به کار است و تنها به مدت چند روز در یکی از کشورهای خارجی پیگیر درمان بیماری فرزند خود بود. در این میانه شرکت بوئینگ هم یکی از سفارشات ایران را به شرکت دیگری تحویل داد و این امر موجب ایجاد هیاهو در رسانه‌های مخالف دولت شد.
قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ به قوت خود باقی است و هیچ تغییری نکرده است. ایران‌ایر پیش‌پرداخت برای تحویل هواپیما را اگر چه با کمی تاخیر، اما فراهم کرد و این تاخیر در مهلتی بود که قانونا مجاز به آن بودیم و این تاخیر خارج از مهلت قانونی نبوده است.
در قرارداد احتیاط‌های لازم پیش‌بینی شده به طوری که اگر پولی پرداخت می‌شود در مقابل ضمانتنامه بانکی باشد. بوئینگ هم بانک مورد نظر را تعیین و متن ضمانتنامه را ارسال کرده بود و متن ضمانتنامه هم مورد تایید بانک مرکزی قرار گرفت. اما هفته گذشته زمانی که قرار شد این ضمانتنامه را صادر کنند با این مشکل مواجه شدند بانک مورد نظر صدور این ضمانتنامه را به تاریخ پس از 22 اردیبهشت موکول و اعلام کرد برای بررسی شرایط فعلا دست نگه می‌دارد البته اعلام نکرده که قصد صدور ضمانتنامه را ندارد بلکه در حال بررسی شرایط هستند. در نتیجه این مساله باعث شد که ما هم پیش‌پرداخت را آزاد نکنیم چرا که شرط واریز پیش‌پرداخت این بود در مقابل پرداخت آن ضمانتنامه بانکی دریافت کنیم.
روزنامه «صمت» در یادداشتی با درج عنوان «پیشا مسئله ‌ای در پسا برجام»، آورد: با نگاهی به فرازو فرودهای صنعت خودرو کشور که پس از نفت بزرگترین صنعت کشور به‌شمار می‌آید، درخواهیم یافت پاسخ‌های ارائه ‌شده در این حوزه در گذر زمان به صورت ‌مسئله واحدی اشاره ندارند؛ ازاین‌ رو می‌توان گفت در فقدان مسئله روشن برای صنعت خودرو کشور فرصت‌ های پیش‌ روی این صنعت می‌تواند به‌ راحتی از دست برود. بی‌ شک در صورت وجود انسجام داخلی در صنعت خودرو کشور، به فضای پسابرجام نیز می‌توان به‌عنوان فرصت مناسبی برای بهره‌برداری از فرصت‌های خارجی نگریست اما دقت کنید که حتی رویارویی با این فرصت نیز تحت تاثیر روشن نبودن مسئله صنعت خودرو کشور قرار می‌گیرد.
نمی‌توان اجماعی را در فضای گفت‌وگوی بین نخبگان این صنعت، درباره توصیف موقعیت برنده در قراردادهای خودرویی پس از برجام متصور شد؛ شاید به همین دلیل است که رویکردهای متفاوتی در رویارویی با این فضا بین خودروسازان گوناگون شکل گرفته و در مواقعی نیز شاهد دخالت دولت با رویکردی متفاوت هستیم. به‌ عبارت دیگر این پرسش مطرح است که آیا می‌توانیم موقعیت برنده در قراردادهای خودرویی پس از برجام را تنها به فراهم شدن تولید محصولی مدرن و باکیفیت ازسوی خودروساز داخلی اطلاق کنیم. حقیقت اینجاست که بی ‌آنکه تشخیص درستی از مسئله صنعت خودرو کشور داشته باشیم، گم شدن در هیاهوی سیاسی مدعیان پاسخ، چندان راهگشا نخواهد بود.
روزنامه «تجارت» در گزارشی با انتشار عنوان ««برجام قفل سوئیفت را گشود»، نوشت: خوشبختانه با اجرایی شدن برجام و گشایش‌های انجام شده پس از آن، تحریم جهانی سوئیفت رفع شد و ضمن اتصال مجدد عموم بانک‌ های کشور به این شبکه با برقراری روابط رمزدار بانکی (ار ام ای)، امکان دریافت و ارسال پیام‌های مالی با سرعت و امنیت بالا، استاندارد،‌ قابلیت اطمینان، کاهش هزینه‌ها، قابلیت دستیابی و تسویه سریع و همزمان حساب‌ها محقق شده است.
هرچند ارتباطات سوئیفتی مجدد برقرار شده است، اما آن گونه که انتظار می‌رفت تمام موانع نقل و انتقالات ارزی بین‌المللی برداشته نشده است و به دلیل مشکلاتی که برخی از آن‌ها نیز قابل پیش‌بینی بود، هنوز به روال طبیعی قبل از وضع تحریم‌ها بازنگشته‌ایم. لذا سوالی که مطرح می‌شود این است که دلیل این امر چیست و ریشه‌های این مشکل را در کجا باید جستجو کرد؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از موانع مهم در نقل و انتقالات بین ‌المللی پس از برجام مانع تراشی‌ های بانک مرکزی ایالات متحده یا فدرال رزرو و ادامه تحریم‌ های دلاری آمریکاست با این ادعا که این تحریم‌ ها مربوط به برجام نیست. ‌

** توسعه اقتصادی با تحول در بخش مسکن
حوزه مسکن یکی از مهمترین زیرساخت های اقتصادی است که رونق در آن تاثیر بسزایی در دیگر حوزه های اقتصادی دارد. ایجاد گشایش و رونق در این بخش می تواند اقتصادی پویا را به ارمغان آورد و کشور را در مسیر دستیابی به توسعه و آرمان های سند چشم انداز توسعه قرار دهد.
روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با انتخاب عنوان «راه پرترافیک گریز از تورم ملکی»، آورد: سهم آپارتمان‌های قدیمی‌ساز از کل معاملات ماهانه مسکن در مقایسه با اوایل دوره پیش‌رونق بازار معاملات ملکی 2 برابر شده است. در حالی که سهم این گروه از آپارتمان‌ها با سن بنای 16 تا 20 سال در نیمه سال 95 و همزمان با اوایل پیش‌رونق معاملات حدود 8 درصد از کل معاملات بوده است، این سهم اکنون به 16 درصد افزایش یافته و به این ترتیب اقبال به تملک آپارتمان‌های قدیمی‌ساز در بازار 2 برابر شده است.
خریداران مسکن به منظور دور زدن تورم ملکی در ماه‌های اخیر راهی را انتخاب کردند که به واسطه آن کمترین میزان اثرپذیری از تورم قیمت مسکن را تجربه کنند و آن، جایگزین کردن آپارتمان‌های سالخورده و قدیمی‌ساز به جای واحدهای مسکونی نوساز در معاملات بوده است. این روند اگرچه از حدود یک سال قبل همزمان با اوج‌گیری دوره پیش‌رونق و ورود تدریجی به فاز رونق معاملات شکل گرفت، اما اکنون اصرار به جایگزینی آپارتمان‌های با سن بنای بیش از 15 سال به جای واحدهای نوساز و تازه‌ساز با سن بنای حداکثر 5 سال، اوج گرفته و در نتیجه سهم نوسازها از معاملات مسکن در فروردین ماه به پایین‌ترین حد خود در بیش از سه سال گذشته رسیده است.
روزنامه «جهان اقتصاد» در گزارشی با درج عنوان «دهک های پایین ناتوان از بازپرداخت وام 200 میلیونی مسکن» آورد:«سقف وام خرید مسکن 200 میلیون تومان می‌شود» این خبر امیدوارکننده‌ ای است که وزیر راه و شهرسازی در نخستین روز کاری پس از تعطیلات نوروز97 به متقاضیان خرید خانه داد. این اعلام وزیر راه و شهرسازی، ادامه همان سیاستی است که طی سال‌های گذشته از سوی وی مبنی بر تلاش برای پوشش حداقل 50 درصدی وام مسکن ازهزینه خرید یک آپارتمان مصرفی مورد تاکید قرار داشته است. اما اشکالی که کارشناسان بخش مسکن به این سیاست می گیرند، بهره بالای بانکی است که توان بازپرداخت این وام را از توان متقاضیان خارج می کند.
این راه حل در کشورهایی قابل قبول است که مردم مجبور نیستند بهره های بالایی پرداخت کنند و فقط یکی دو درصد بهره می پردازند نه در ایران. به هر صورت راه حل هایی که دولت و وزیر مسکن پیشنهاد می کنند، راه حل هایی است که مشکل دهک های پایین را حل نخواهد کرد چراکه اگر این افراد در گذشته نتوانستند به اندازه کافی پول جمع آوری کنند که صاحب خانه شوند، امروز هم با این قیمت های بالا، حتی اگر میزان وام هم افزایش یابد، امکان پرداخت این پول‌ها را ندارند و راه‌حلش این است که قیمت زمین اصلاح شود.
روزنامه «تعادل» در گزارشی با انتخاب عنوان «ماراتن تملک ملک» نوشت: بی‌گمان، افزایش 30 درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن پایتخت، بیش از اینکه تحت‌تاثیر عوامل درونی این بازار همچون افزایش تقاضا باشد، از عوامل بیرونی همچون نرخ ارز تبعیت می‌کند. چه آنکه از دی ماه به بعد، همزمان با آغاز روند افزایشی قیمت‌ها در بازار مسکن، عمده متقاضیان مصرفی به‌دلیل افت قدرت خرید، این بازار را ترک کردند و زمینه روند نزولی تعداد معاملات ملک طی 4 ماهه اخیر را فراهم آوردند.
درصورتی که روند صعودی قیمت‌ها در بازار مسکن طی ماه‌های آینده با همین شتاب تداوم یابد، بی‌گمان، بخش بزرگ‌تری از متقاضیان مصرفی به‌دلیل ناتوانی از تامین هزینه خرید ملک، به‌طور موقت از این بازار خارج خواهند شد. این همه درحالی است که براساس نتایج سرشماری و نفوس سال 95 حدود 2.5 میلیون خانه خالی در کشور (500 تا 600 هزار واحد در تهران) وجود دارد و از بیش از 2 میلیون واحد مسکونی در کشور نیز در حکم اقامتگاه دوم استفاده می‌شود.

پژوهشم**9242**1601**
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

برجام و نمایش ترامپ

برجام و نمایش ترامپ

8 ماه پيش
با توجه به نزدیک شدن به موعد امضا برجام توسط آمریکا جالب است برجام را از دید ترامپ مورد بررسی قرار دهیم ادامه مطلب...

خبرهای های مرتبط

اقتصاد ایران تورم پنهان ١٠٠ درصدى دارد

اقتصاد ایران تورم پنهان ١٠٠ درصدى دارد

8 ماه پيش
استاد دانشگاه استرالیایی دوبی گفت: دردهه گذشته شاهد نوسانات بسیاری در آمارهای اقتصادی همانند رشد تولید ناخالص داخلی بوده‌ایم که ریشه آن در تحریم ها و همزمانی کاهش قیمت نفت با کاهش تولید و صادرات آن ب... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به دوش‌های لاکچری
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد
تفکیک بودجه بر مبنای دولتی و غیردولتی نادرست است
رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی‌شود؟
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
«فلوله» ناکام در فروش سهام / «رمپنا» مالک آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال شد
جمعیت شهرهای جدید سال آینده از مرز ۱میلیون عبور می‌کند
«لوتوس» 205 تومانی روانه بازار سرمایه شد/ آیا شرکت‌های تامین سرمایه ارزش ریسک کردن دارند؟
عرضه چهارم نفت خام سبک در بورس انرژی تا دو هفته دیگر/ همه چیز مانند عرضه سوم خواهد بود