پنجشنبه 4 بهمن 1397

واکنش نمایندگان به فیلتر شدن تلگرام

در پی حکم دادستانی تهران مبنی بر مسدودسازی تلگرام در روز گذشته، این پیام‌رسان برای اکثریت مخاطبان از دسترس خارج شد.

بازار دیجیتال | ایسنا | 8 ماه پیش |5/1/2018 3:55:12 PM 1031 بازدید

واکنش نمایندگان به فیلتر شدن تلگرام

به گزارش ایسنا، فیلترینگ یک پیام‌رسان ارتباطی آن هم در شرایطی که گوشی‌های هوشمند امکان برقراری ارتباط اینترنتی بین افراد را به سادگی و با نرم‌افزارهای متعدد میسر می‌کنند به نظر تحلیلگران چندان منطقی نیست؛ چون افراد بنا به نیازشان به پیام‌رسان‌های دیگر کوچ می‌کنند و امکانات مورد نیازشان در تلگرام را در آن پیام‌رسان‌ها جستجو می‌کنند.

در این بین صاحب نظران معتقدند که نباید انحصار در یک پیام رسان محدود شود و باید با رقابتی عادی همه پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی بتوانند از مزایا برخوردار شوند.

نهایتا علیرغم تمامی این نظرها، روز گذشته دادستانی تهران حکم فیلتر شدن تلگرام را صادر کرد که مورد انتقاد اقشار مختلفی از مردم از جمله نمایندگان مجلس و در مقابل استقبال برخی دیگر از مردم و نمایندگان قرار گرفت.

خبرنگار ایسنا در گفت‌وگوهای جداگانه با نمایندگان مجلس، نظرات آنها را درباره فیلترینگ تلگرام جویا شده است.

کمال دهقانی نماینده تفت و میبد و نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

موافق گردش آزاد اطلاعات هستم

«هیچ کس با گردش آزاد اطلاعات مخالفتی ندارد ولی شاهدیم که پیام‌رسان‌ها در سطح بین‌المللی و به هیچ کسی و جایی پاسخگو نیستند  که بتوان از طریق آنها جرایم را مورد پیگیری قرار داد.

فضای مجازی دارای نقاط مثبت و منفی است که باید علاوه بر نگاه به مزایای آن، از معایبش نیز غافل نشد. به هر حال بنده موافق گردش آزاد اطلاعات هستم لذا معتقدم که باید تدابیری در فضای مجازی اتخاذ شود تا اقدامی علیه امنیت و آبروی مردم صورت نگیرد و حیثیت و آبروی افراد و امنیت جانی و مالی آنها خدشه‌دار نشود.

بر این اساس باید مجلس قوانین لازم در فضای مجازی را تدوین کند تا در این عرصه با حساب و کتاب وارد شویم.»

طیبه سیاوشی نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

کاش قبل از فیلتر تلگرام، پیام‌رسان جایگزین معرفی می‌شد.

«فضای مجازی دارای فرصت‌ها و چالش‌هایی است که باید با مقابله با تهدیدات آن از فرصت‌هایش استفاده کرد؛ یعنی بر روی فرصت‌ها سرمایه‌گذاری کنیم نه اینکه با تکیه بر تهدیدها آن را فیلتر نماییم.

کاش نظام به جای فیلتر کردن، جایگزین‌های دیگر مناسب‌تری از تلگرام را به مردم معرفی می‌کرد نه اینکه با فیلترینگ از آنها بخواهد که از این پیام‌رسان استفاده نکنند، این شکل تنها بازتاب منفی بین مردم خواهد داشت. مردم نمی‌پذیرند که تلگرام صرفا یک تهدید امنیتی است.»

محمدرضا بادامچی نماینده تهران و نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس:

انتظار نداشتیم تلگرام در دولت روحانی فیلتر شود.

«آقای روحانی قول داده بود فضای مجازی هیچگاه محدود نشود با این قول ما انتظار نداشتیم که تلگرام فیلتر شود. نباید از فضای مجازی اینقدر وحشت داشت و تبلیغات علیه آن صورت گیرد.

انتظار می‌رود در مقطع کنونی که جوانان با تلگرام کار می‌کنند و دلخوشی آنها ارتباطات از طریق تلگرام و انجام کسب و کار است آن را محدود نکنند. متاسفیم که این اتفاق در دولت روحانی رخ می‌داد، انتظار می‌رفت که حداقل در این باره توضیح دهد.»

مجتبی ذوالنور نماینده قم و عضو فراکسیون ولایی مجلس:

اقدام قوه قضاییه در فیلتر تلگرام بسیار بجا بود

«اقدام قوه قضاییه در فیلتر تلگرام به دلایل متعددی بسیار بجا بود. تلگرام یک پول دیجیتالی جدیدی به نام گرام ایجاد کرد تا بتواند آن را جایگزین بیت کوین کند. بیت کوین ظرف مدت کمتر از دو ماه حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو از کاربران ایرانی در داخل کشور پول برد و آنها اکنون مطالبه‌گر بیت کوین هستند اما سهامی نیست که بتواند خرید و فروش کرده و واگذار کند چون پشتوانه‌ای از نظام مالی دنیا ندارد.

با توجه به اینکه یک چهارم مشترکان تلگرام در کل دنیا را ایران تشکیل می‌دهد اگر سرمایه‌های مردم به این سمت برود هیچ دستگاه قانونی، حقوقی، ‌دادگاهی و مرجع قضایی در دنیا برای رسیدگی به این موضوع نیست. صاحبان تلگرام اشخاص هستند که یک دولت و شرکت نیست که بتوان از طریق آن و معاهدات بین‌المللی از مردم دفاع کرد و بیم آن می‌رفت که چیزی تبدیل به وضعیت موسسات مالی و اعتباری شود.

با توجه به اینکه تلگرام هیچ ارتباط دیپلماتیکی ندارد نمی‌توان آن را از طریق دادگاه پیگیری کرد چون سرورهایش در خارج از کشور است لذا اگر در آینده سرمایه داخلی مردم دچار آسیب شود راه دفاعی وجود ندارد و مردم از این موارد بی‌اطلاع هستند. لازم بود که دولت و مسئولان نظام در این باره واکنش نشان دهند لذا اقدام قوه قضاییه شایسته است. اکنون توپ در میدان دولت است که پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت و پهنای باند آنها را زیاد کند تا مردم دچار مشکلات در ارتباطات‌شان نشوند و خلاء تلگرام در بین کاربران پر شود.»

غلامرضا حیدری نماینده تهران و عضو فراکسیون امید:

باید به نقاط مثبت فضای مجازی توجه بیشتری شود

«به نظرم باید عمیق‌تر به موضوع فیلتر شدن تلگرام نگاه کرد. به طور کلی رویکردها و ذهنیت‌های بسته مناسب نیست، نباید همیشه نیمه خالی و جنبه‌های منفی یک موضوع را نگاه کرد و از نکات مثبت آن غافل شد. این همان رویکردی است که فکر می‌کند با بگیر و ببند و پاک کردن صورت مساله می‌توان کار را پیش برد.

فیلتر ابزاری در دنیای امروز است اما تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده که می‌توان از آن استفاده خوب و بد کرد. فضای مجازی همچون چاقویی است که هم می‌توان با آن میوه پوست کرد و هم می‌توان شکم طرف را پاره کرد.

بایستی مقامات در این باره مقداری خویشتنداری می‌کردند و سعه صدر به خرج می‌دادند. امیدواریم که همه عبرت بگیرند.»

زهرا ساعی نماینده تبریز و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

فیلتر تلگرام در راستای شکسته شدن انحصار پیام‌رسان‌ها است

«در فیلتر تلگرام مباحث امنیتی مطرح بود. با این کار می‌خواهند انحصار پیام‌رسان‌ها شکسته شود و محدود به تلگرام نباشد. تلگرام ۴۰ میلیون ایرانی را درگیر کرده بود که از طریق آن به راحتی اطلاعات، آمار و ارقام به خارج فرستاده شده و در دسترس سرورهای اداره‌کننده آن قرار می‌گرفت.

با توجه به مباحث امنیتی در کشور فیلتر تلگرام کار خوبی بود منتهی باید پیام‌رسان قوی و قابل اعتمادی برای مردم جایگزین شود. در این بین ایجاد اعتماد در بین مردم اهمیت بسیاری دارد تا آنها به سمت پیام‌رسان‌های داخلی روند.»

محمد کاظمی نماینده ملایر و عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه:

مخالف فیلترینگ هستم

شخصا با فیلترینگ تلگرام موافق نیستم، البته از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت می‌کنم. مردم را باید به سمت استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی تشویق کرد، ولی در عین حال این ممنوعیت‌ها نمی‌تواند مفید باشد.

از طرف دیگر به نظر می‌رسد فیلتر تلگرام به لحاظ فنی امکان‌پذیر نیست کما اینکه روسیه هم نتوانست این کار را انجام دهد. مردم ما اینقدر عاقل، بالغ و اهل تشخیص هستند که می‌دانند چطور از پیام‌رسان تلگرام استفاده کنند. بخشی از مردم از امکانات تلگرام به عنوان منبع و ممر درآمد استفاده می‌کردند لذا به نظرم این اقدامات نتیجه‌بخش نخواهد بود. امیدوارم بتوان با فرهنگ‌سازی تلاش کرد که مردم به سمت پیام‌رسان داخلی بروند.»

محمداسماعیل سعیدی نماینده تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی:

موافق فیلتر شدن تلگرام هستم

«معتقدم با توجه به امتناع تلگرام از انتقال سرورهایش به داخل کشور باید فیلتر می‌شد. تلگرام عملا تبدیل به فضایی شده بود که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را تشدید می‌کرد و امکان اراده و کنترل آن وجود نداشت البته بسیاری از کشورها چنین دل نگرانی‌هایی را در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی‌شان دارند که ما نیز با همین دل نگرانی‌ها معتقدیم بایستی تلگرام توقیف می‌شد.

مطالب تلگرام، حاکمیت کشور و احساسات و عواطف مردم را جریحه‌دار می‌کرد لذا معتقدم فیلترینگ کار درستی بود، ‌از آن طرف باید زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای رقابت بین پیام‌رسان‌های داخلی ایجاد شود تا مردم به نیازهایشان دسترسی پیدا کنند.»

ابوالفضل سروش نماینده تهران و عضو فراکسیون امید:

فیلترینگ چاره کار نیست

«معتقدم با این مسیر و شیب تند تکنولوژی، محدود و مسدود کردن جوابگو نیست و تنها باعث نارضایتی می‌شود. ای کاش برای عوارض منفی تلگرام تدبیر بهتری اندیشیده می‌شد چون فیلترینگ چاره کار نیست.»

گفت‌وگوها از منیرسادات سیدرضا

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری

فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری

8 ماه پيش
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به دوش‌های لاکچری
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد
تفکیک بودجه بر مبنای دولتی و غیردولتی نادرست است
رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی‌شود؟
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
«فلوله» ناکام در فروش سهام / «رمپنا» مالک آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال شد
جمعیت شهرهای جدید سال آینده از مرز ۱میلیون عبور می‌کند
«لوتوس» 205 تومانی روانه بازار سرمایه شد/ آیا شرکت‌های تامین سرمایه ارزش ریسک کردن دارند؟
عرضه چهارم نفت خام سبک در بورس انرژی تا دو هفته دیگر/ همه چیز مانند عرضه سوم خواهد بود