پنجشنبه 4 بهمن 1397

دانشگاه های اقتصادمحور، مشکل اشتغال را حل می کنند

مشهد - ایرنا - نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: دانشگاه های کشور باید اقتصادمحور شده و دانشجو را براساس نیاز اقتصادی جامعه تربیت کنند تا مشکل اشتغال کشور رفع و اشتغالزایی توسط بخش صنعت انجام شود.

صنعت و معدن | ایرنا | 9 ماه پیش |4/26/2018 11:34:12 PM 693 بازدید

دانشگاه های اقتصادمحور، مشکل اشتغال را حل می کنند
به گزارش ایرنا حسن حسینی پنجشنبه شب در نشست تخصصی فعالان اقتصادی و دانشگاهی با رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوع 'تاثیر چالش های فضای کسب و کار در حوزه صنعت و دانشگاه' اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که طی چند سال اخیر در حوزه اقتصادی کشور به وجود آمده، همه انتظار دارند که بخش صنعت مشکل اشتغال کشور را حل کند که با توجه به مشکلات پیش روی صنعت، اشتغالزایی کار دشواری است.
حسینی اظهار کرد: دولت بزرگترین بدهکار بخش خصوصی و نظام بانکی است زیرا 80 درصد از بودجه دولت، جاری است، از سوی دیگر دولتها مشکلات زیادی را برای بخش صنعت به وجود آوردند اما حاضر نیستند مسئولیت این مشکلات را بپذیرند.
وی بیان کرد: نظام بانکی، نظام امور مالیاتی و نظام بیمه تامین اجتماعی از یک سو، نرخ بالای سود تسهیلات و مالیات بر ارزش افزوده از سوی دیگر قیمت تمام شده تولید را افزایش داده و کالای تولید داخل قادر به رقابت با کالاهای مشابه خارجی در بازار نیست.
وی افزود: هیچگاه بین صنعت و دانشگاه ارتباطی مطلوبی به وجود نیامده است، نه بخش صنعت دانشگاه را شناخته و نه دانشگاه بخش صنعت را شناخته است، در حالی که کلینیک درمانی بخش صنعت در هنگام بروز مشکل، دانشگاه ها هستند.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: نزدیک به 6 هزار واحد صنعتی با میانگین اشتغال 32 نفر در خراسان رضوی با سرمایه گذاری 95 درصدی بخش خصوصی و پنج درصدی بخش دولت فعالیت دارند، همچنین 550 معدن و 55 محدوده معدنی در استان وجود دارد که جزو مزیت های اقتصادی این منطقه به شمار می رود.
حسینی افزود: پارسال صادرات کالا در خراسان رضوی بدون احتساب صادرات خدمات فنی و مهندسی به مرز 2 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال 95 حدود 15 درصد افزایش داشت و با توجه به ظرفیت های صنعتی و معدنی این استان، این میزان صادرات کالا بسیار ناچیز است.
وی دیوان سالاری و بوروکراسی اداری را از چالش های عمده بخش صادرات کالا در کشور برشمرد و گفت: برای رونق صادرات و حمایت از کالای ایرانی باید مقررات زدایی شده و چالش های این بخش رفع شود.

*درآمدهای خراسان رضوی با حجم مالیات همخوانی ندارد
رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از سال 1390 تاکنون درآمد مردم استان با مالیات گرفته شده از این منطقه همخوانی نداشته است در حالی که حاکمیت به نمایندگی از مردم، از درآمدها مالیات می گیرد تا در مسیر رفاه مردم هزینه کند.
جواد باقری اظهار کرد: نرخ بیکاری خراسان رضوی از سال 90 تا 95 رو به افزایش بود و در سال 96 از 13.2 درصد به 10 درصد رسید، همچنین در سالهای مذکور سهم بخش صنعت از اشتغال استان از 35 درصد به 30 درصد و سهم خراسان رضوی از صدور پروانه های ساختمانی از کل کشور در این مدت 1.6 درصد کاهش یافت.
وی بیان کرد: موسسات مالی و اعتباری و شرکت پدیده در خراسان رضوی 400 میلیارد تومان مالیات پرداخت می کردند اما اکنون شرکت پدیده و اغلب این موسسات تعطیل شدند، تعداد زائران خارجی عرب در مشهد کاهش یافت و این مهم باعث کاهش 130 میلیارد تومانی درآمد استان و 30 میلیارد تومان در درآمد مالیاتی استان شد.
وی افزود: رفتارهای نامطلوب مالیاتی باعث شد شرکت های بزرگی مانند خودروسازان مالیات های پرداختی خود را به خارج از استان اختصاص دهند و از این طریق بخشی از درآمدهای مالیاتی خراسان رضوی به استان های دیگر رسید و این عوامل باعث کاهش درآمدهای استان شده است.
رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: نرخ رشد درآمدهای این استان از سال 1390 تاکنون رو به کاهش بوده است لذا با این شرایط سرمایه گذاری و اشتغالزایی در این استان دشوار است.
وی اضافه کرد: متاسفانه در بخش درآمدی خراسان رضوی، آستان قدس رضوی و بخش کشاورزی دیده می شوند اما در بخش مالیات ستانی از آنها مالیاتی دریافت نمی شود و در کل جمع کوچکی از فعالان اقتصادی بار مالیات را بر دوش می کشند.

*ارز در کشور دچار تضاد گفتمانی است
نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ارز، یک مولفه اقتصادی و یک نهاده برای بخش تولید است اما در مساله ارز در کشور دچار تضاد گفتمانی هستیم، همه دولتها درصدد تک نرخی کردن ارز برآمده اند اما نرخ ارز باید از نرخ تورم تبعیت کند.
محمد استادی اظهار کرد: ثابت نگه داشتن نرخ ارز افتخاری برای دولت است اما تضاد گفتمانی در این موضوع باعث می شود که هر چیزی ولو ارز نتواند خود را با واقعیت های جامعه تطبیق دهد.
وی بیان کرد: تنها مرجع صحیح برای تعیین نرخ کالاها، بازار است، تلاطم و نابسامانی و غیرقابل پیش بینی بودن نرخ ارز به عنوان نهاده تولید، همه بخش تولید را به هم می ریزد. ارز یکی از مولفه های اقتصادی است که دچار تضاد گفتمانی است.
رئیس انجمن صنایع غذایی خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، عرضه محوری به جای تقاضامحوری را مشکل دانشگاه های کشور ذکر و بیان کرد: دانشگاه ها به جای تربیت مهارت آموخته، دانش آموخته تربیت می کنند، در حالی که در بخش صنعت نیاز به مهارت آموخته داریم.
استادی اظهار کرد: سالانه چند هزار فارغ التحصیل در عرصه صنعت غذا از دانشگاه ها دانش آموخته می شوند که نیازی به همه آنها در صنعت وجود ندارد.

*ناوگان حمل و نقل کشور فرسوده و کند است
رئیس کمیسیون حمل و نقل، لجستیک و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: 80 درصد حمل و نقل کشور از طریق جاده انجام می گیرد و عمده ناوگان حمل و نقل فرسوده است زیرا هزینه تامین آنها بسیار گران است.
مجتبی بهاروند اظهار کرد: قیمت هر کامیون ترانزیتی در کشور 800 میلیون تومان است، در حالی که این کامیون در افغانستان و ترکیه بسیار ارزانتر است و تامین این کامیون ها برای کشور بسیار پرهزینه است.
وی بیان کرد: بیش از 20 دستگاه اجرایی بر بخش حمل و نقل کشور نظارت می کنند و از سوی دیگر تسهیلات بانکی با بهره 30 درصد به شرکت های حمل و نقلی پرداخت می شود.
وی با اشاره به فعالیت 200 شرکت حمل و نقل بین المللی در خراسان رضوی گفت: اگر به ترانزیت توجه شود، این بخش می تواند تا 10 میلیارد دلار در سال برای کشور درآمد داشته باشد.
رئیس موسسه آموزش عالی بینالود نیز در این نشست گفت: یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان این دانشگاه، مسائل مالی و تامین شهریه است لذا برخی از دانشجویان به دلیل مشکلات مالی از انتخاب واحد در ترم جدید منصرف می شوند.
نادر علیزاده اظهار کرد: هر چه بیکاری در جامعه بیشتر شود، تمایل افراد به تحصیل در دانشگاه ها کمتر می شود لذا باید مشکل بیکاری را حل کرد.
رئیس دانشگاه غیرانتفاعی خیام مشهد نیز گفت: 2 میلیون نفر از جمعیت چهار میلیونی دانشجویان در ایران در مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی تحصیل می کنند.
محمدحسین طیرانی اظهار کرد: برای کمک به تحصیل دانشجویان باید سطح تسهیلات مربوط به شهریه دانشجویی افزایش یابد، از سوی دیگر دانشگاه های غیردولتی باید با ارتقای سطح کیفی آموزش خود، دانشجوی بیشتری جذب کنند تا باری از دوش دولت برداشته شود.
7489/5132
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سود سپرده‌های کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد
قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!
واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز تا 300میلیو واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز تا 300میلیون دلار مجاز شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد
تفکیک بودجه بر مبنای دولتی و غیردولتی نادرست است
رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی‌شود؟
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
«فلوله» ناکام در فروش سهام / «رمپنا» مالک آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال شد
جمعیت شهرهای جدید سال آینده از مرز ۱میلیون عبور می‌کند
«لوتوس» 205 تومانی روانه بازار سرمایه شد/ آیا شرکت‌های تامین سرمایه ارزش ریسک کردن دارند؟
عرضه چهارم نفت خام سبک در بورس انرژی تا دو هفته دیگر/ همه چیز مانند عرضه سوم خواهد بود
جزئیات تسهیلات ساخت و خرید مسکن در بافت‌های فرسوده
آخرین نرخ‌ها از بازار طلا، سکه و ارز
احتمال بازگشت سپرده‌های 3، 6و 9ماهه
ارز مسافرتی امروز چند قیمت خورد؟
تعلل ادامه‌دار هلدینگ خلیج فارس در عرضه نوری/ چشم بورس به ورود پتروشیمی نوری سفید شد