سه شنبه 23 مرداد 1397

ایران و مقدونیه همکاری های اقتصادی دوجانبه را بررسی کردند

بلگراد-ایرنا- هیات تجاری ایران به سرپرستی 'غلامحسین شافعی' رئیس اتاق بازرگانی کشورمان روز پنجشنبه در همایش تجاری دو کشور که با حضور بازرگانان مقدونیه در اسکوپیه برگزار شد ظرفیت ها و توانمندی های دو کشور را برای گسترش همکاری های اقتصادی بررسی کردند.

صنعت و معدن | ایرنا | 3 ماه پیش |4/26/2018 9:34:10 PM 641 بازدید

ایران و مقدونیه همکاری های اقتصادی دوجانبه را بررسی کردند
به گزارش ایرنا از سفارت ایران در اسکوپیه، شافعی در این همایش تجاری گفت: بخش خصوصی دو کشور برای تولید کالا با نشان تجاری مشترک و صادرات آن به کشورهای منطقه می توانند همکاری کنند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی از جمله کشورهایی است که پس از استقلالِ مقدونیه و براساس دوستانه و سابقه تاریخی مشترک، مقدونیه را به رسمیت شناخته است، گفت: نگاه ایران به مقدونیه با برخورداری از شرایط مناسب در زمینه قوانین مالیاتی و تجاری به عنوان دروازه ورود به بازارهای منطقه بالکان و کشورهای اروپایی است.
شافعی افزود: ایران نیز با تلفیق فرهنگ کهن و موقعیت های اقتصادی جدید از جایگاه منحصر به فردی در جهان برخوردار است.
وی ادامه داد: ایران با استفاده بهینه از منابع و ذخایر گاز طبیعی، منابع و ذخایر معدنی به ویژه فراوری شده، زمین های کشاورزی و مدرن سازی این بخش، نوآوری و خلق مزیت های جدید، سرمایه گذاری و بهره وری از منابع انسانی، مدیریت خلاق، کارآمد و تحولگرا و توسعه بخش های تولیدی کارآمد که دارای قدرت رقابت هستند توانسته جایگاه مناسبی را در عرصه توسعه اقتصادی از آن خود کند.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشورمان گفت: استقرار ایران در منطقه ای که کشورهای بزرگ، منافع متعددی را برای خود قائل هستند به طور طبیعی منجر به گسترش تعاملات ایران با سایر کشورها شده است.
وی افزود: از نظر اقتصادی شاهراه‌های بزرگ تجاری جهان در دریا و خشکی یا از ایران یا از نزدیکی ایران می‌گذرند و بر این اساس ایران با 15 کشور همسایه دارای مرز آبی و خاکی است.
'در ضمن با برخورداری از بخش قابل توجهی از انرژی جهان، داشتن شرایط ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی مناسب جایگاه مهمی در میان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و همچنین نقش بالقوه در تأمین امنیت اقتصادی و انرژی جهان، شرایط منحصر به فردی را از آن ایران کرده است.'
شافعی اعلام کرد: حجم مبادلات تجاری ایران و مقدونیه نشان می دهد که تاکنون این دو کشور با داشتن ظرفیت ها و توانمندی های زیاد به خوبی از این ظرفیت بالا استفاده نکرده و لازم است با بهره گیری مناسب از فرصت‌ها و امکانات موجود، تحرکی در روابط اقتصادی ایجاد شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: اتاق ایران، تقویت فعالیت‌های اقتصادی با مقدونیه را برپایه ظرفیت‌های موجود بین دو کشور برنامه‌ریزی کرده است لیکن این امر محقق نخواهد شد مگر در پرتو دسترسی سهل تاجر به بازار کشور از طریق تعاملات شایسته بانکی، برقراری پرواز مستقیم، تسهیل در صدور روادید، ارائه معافیت های تعرفه ای، ارائه تسهیلات در زمینه حمل و نقل زمینی، هوایی، دریایی، تامین امنیت حمل و نقل، تسهیلات گمرکی و غیره.
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران دارای بیش از 40 هزار عضو متشکل از فعالان برجسته اقتصادی کشور، 34 اتاق محلی و بیش از 200 تشکل وابسته است اعلام آمادگی کرد که جهت گسترش روابط بین دو کشور به ویژه از طریق تقویت همکاری های استانی از ارائه هیچ گونه مساعدتی دریغ نخواهد داشت.
شافعی ضمن اعلام توانمندی های بخش خصوصی ایران، گفت: بخش خصوصی آمادگی دارد در جهت همکاری و سرمایه گذاری مشترک با عاملان اقتصادی کشور مقدونیه در زمینه های فنی و مهندسی، احداث نیروگاه، جاده، پل، توسعه همکاری های کشاورزی، فن آوری اطلاعات، توسعه زیرساخت های کشتیرانی، صنعت هوایی و تأسیس پالایشگاه همکاری نزدیکی داشته باشد.
وی افزود که دو کشور همچنین می توانند در زمینه تولید و فرآوری محصولات نفت، گاز، پتروشیمی، تجهیزات پزشکی و دارو، اکتشاف و استخراج معادن، دامپروری و پرورش دام و طیور، کاشت و تولید محصولات کشاورزی، میوه و تره بار، تولید انواع محصولات غذایی، تجهیزات ساختمانی، چوب، کائوچو، مواد غذایی و صادرات هر نوع کالای مجاز همکاری کند.
وی با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های عاملان اقتصادی ایرانی و عاملان اقتصادی کشور مقدونیه پیشنهاد کرد: بخش خصوصی دو کشور در راستای تولید کالا با نشان تجاری مشترک و صادرات به کشورهای اطراف از طریق تاسیس شرکت‌هایی با سرمایه‌گذاری مشترک همکاری کنند.
رئیس اتاق ایران ضمن ابراز امیدواری نسبت به توسعه روابط تجاری دو کشور خواستار مساعدت و همکاری اتاق مقدونیه از طریق ارائه اطلاعات تجاری، شناسایی عاملان اقتصادی مرتبط، مشارکت و ترغیب تجار و بازرگانان به حضور در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی یکدیگر، اعزام و پذیرش هیأت های تجاری، ارائه قوانین و مقررات به روز و مستند شد.
«آنگه یوشف» معاون نخست وزیر مقدونیه در امور اقتصادی نیز در این همایش با اشاره به اینکه حجم مبادلات اقتصادی مقدونیه و ایران با وجود علاقه و توانمندی طرفین بسیار کم است، گفت: ایران و مقدونیه ظرفیت‌های زیادی برای توسعه مناسبات اقتصادی دارند و در این مسیر باید حمایت از سرمایه‌گذاری را در دستور کار قرار دهند.
یوشف افزود: در مقدونیه مقرر شده که حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب دولت برسد و علاوه بر این تدابیر ویژه‌ای برای جذب سرمایه‌گذار درنظر گرفته شده است که می‌تواند روابط دوجانبه مقدونیه با کشورهای دوست را بیش از پیش توسعه دهد.
وی ادامه داد: اصلاح قانون سرمایه‌گذاری و تسهیل آن، می‌تواند گشایش خوبی در مراودات اقتصادی مقدونیه با دیگر کشورها فراهم آورد چرا که در قانون قدیمی این حمایت‌ها محدود به مناطق آزاد بوده و در این مناطق شاهد رشد خوبی بودیم.
معاون نخست وزیر مقدونیه در امور اقتصادی تصریح کرد: حمایت از شرکت‌های فعال خارجی و شناسایی بازارهای جدید در دستور کار پارلمان مقدونیه قرار گرفته و دولت در نظر دارد به تمام فعالیت‌های تولیدی برای توسعه صادرات یارانه بدهد.
یوشف، مقدونیه را به عنوان دروازه‌ای برای ورود به اروپا عنوان کرد و گفت: این بازار بسیار بزرگ است و شرکت های ایرانی و مقدونیه‌ای می‌توانند به صورت مشترک در این بازار حضور یابند.
شبک **اروپام**436**1392
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر ایران
طلا دوباره سقوط می‌کند طلا دوباره سقوط می‌کند
4 نکته مغفول در بحران ارزی
آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود ۹درصد از شهریور
دلار بخریم یا نه؟/ "ضربه زدن و عقب نشستن" سیاست اصلی بانک مرکزی است
 چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانی چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانیم
با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید
صرافی‌ها رونق گرفتند صرافی‌ها رونق گرفتند
تصویب FATF نرخ ارز را کاهش می‌دهد
سود در بانک‌ها بالا رفت/ نرخ سود بانکی ۱۸درصد یکساله
نسبت محتکر با وزیر سابق
بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صا بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صادر کرد
وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است/ قیمت پراید به ۴۳میلیون تومان می‌رسد؟
ارز مسافرتی چند؟ ارز مسافرتی چند؟
سکه 830هزار تومان حباب دارد سکه 830هزار تومان حباب دارد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اجرایی شدن بیمه تکمیلی واعطای وام به خبرنگاران
رویترز : بهای نفت به 150 دلار می رسد
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
تخصیص 98 میلیون دلار برای تامین کود کشاورزی تایید شد
مودودی: باید منتظر جنگ جهانی اقتصادی باشیم
تقاضای اتاق ایران از دولت درباره پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز
شافعی: مواد اولیه تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مستثنا شود
امام جمعه اصفهان: احتکار اجناس، اشکال شرعی دارد
مابه التفاوت قیمت مصالح ساختمانی به پیمانکاران پرداخت می شود
اسامی صاحبان اصیل کسب و کار و الگوهای موفق باید اعلام شود
بیش از 85 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد
طرح توسعه کارخانجات نساجی بروجرد اجرا شود
کل جمعیت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی است
سکه طرح قدیم ۱۰۰ هزارتومان گران شد
هیات چینی آماده سرمایه گذاری در آذربایجان غربی است