سه شنبه 23 مرداد 1397

ارز تک نرخی ویژه‌خواری را مسدود کرد

تحقق وعده یکسان سازی نرخ ارز آرامش را به بازار برگرداند و مسیر ویژه رانت و انحصار را بر روی اقلیت محدود اما بانفوذ در اقتصاد بست.

نفت | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |4/24/2018 3:21:13 PM 264 بازدید

ارز تک نرخی ویژه‌خواری را مسدود کرد

یکسان سازی نرخ ارز در جهت تثبیت شرایط اقتصادی و مبارزه با رانت خواری از مهم ترین وعده های اقتصادی دولت تدبیر بود که چند روز گذشته این وعده هم به ثمر نشست و قیمت مهم ترین بازیگر بازار ارز یعنی دلار از سوی معاون اول رییس جمهوری تنها یک نرخ آن هم 4200 تومان اعلام شد.

این اقدام دولت خواسته و آروزی چندین ساله فعالان اقتصادی کشور بود که برآورده شدن آن، بلافاصله تاثیر خود را در کاهش تب دلار در بازار نشان داد و باعث افزایش اعتماد مردم و بازار به سیاست های اقتصادی دولت شد.

از سوی دیگر مهم ترین آفت ارز چند نرخی ایجاد رانت و باز شدن مسیر ویژه برای افراد خاص برای فعالیت اقتصادی بود که این تصمیم مقتدرانه ، کار را برای چند درصدی های اقتصاد کشور سخت کرد و راه ویژه فساد را بر روی این اقلیت بست.

حال اینکه کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که برقرار ماندن ارز تک نرخی و هماهنگی بخش های اقتصادی از جمله تجارت، بازرگانی و...شرط و شروطی را می طلبد که مهم ترین آنها شناور بودن و واقعی بودن نرخ ارز (دلار) است.

**ارز تک نرخی به معنای ثبیت قیمت نیست

«کامران ندری» کارشناس اقتصادی در گفت وگو با گروه تحلیل ، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا با اشاره به عوامل موثر در نوسانات بازار ارز و رشد و کاهش نرخ دلار، گفت: یکی از عواملی که نرخ دلار را تحت تاثیر خود قرار می دهد، مسیر جریان نقدینگی است.

«شاید تصور می شد اگر نقدینگی آزاد شود به سمت تقاضا برای کالا می رود و به رشد اقتصادی کمک می کند اما نوسانات اخیر بازار ارز نشان داد که مردم به دنبال پس انداز کردن در یک بخش اقتصادی هستند و زمانی که سپرده های بانکی جذابیت خود را از دست داد این نقدینگی به سمت سایر دارایی ها از جمله ارز سرازیر و افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت شد. »

وی با بیان اینکه مهم ترین اثر یکسان سازی نرخ ارز، مبارزه با فساد و انحصار در اقتصاد است و تک نرخی شدن ارز پیش نیازهایی را می طلبد، ادامه داد: از مهم ترین اقدامات دولت برای ساماندهی بازار ارز برای ارز تک نرخی، ساماندهی تقاضا است که بخشی از آن با احیای تولید داخل قابل حل است به طوری که تقاضا برای خرید کالای خارجی کاهش یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این کارشناس اقتصادی افزود: اقدام دیگر دولت باید اصلاح ساختار بانکی باشد چرا که در حال حاضر یکی از عوامل مهم رشد پایه پولی افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی است و هر گونه تغییر سیاست ها در این سیستم بر روی بازار ارز هم می تواند اثر گذار باشد.

وی با اشاره به مهم ترین شرط ارز تک نرخی گفت: یکی از شروط اصلی تک نرخی شدن ارز این است که در بازار به هر میزان ارز چه در بخش تقاضا و چه عرضه با قیمت یکسان پاسخ داده شود و سهمیه بندی برای بخشی لحاظ نشود.

ندری تاکید کرد: باید توجه داشت که تک نرخی بودن ارز به معنای ثبات نرخ آن نیست و نمی توان انتظار داشت در نظام ارز تک نرخی، قیمت ارز به ویژه دلار بر روی یک قیمت ثابت بماند. بلکه در نظام تک نرخی شدن ارز، نوسانات بازار به حداقل می رسد.

**یکسان سازی نرخ ارز گامی مثبت برای حذف رانت

همچنین «هادی حق شناس» در گفت وگو با گروه تحلیل ، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا با بیان اینکه نرخ سود ، نرخ رشد اقتصادی ، نقدینگی و نرخ تورم در تعیین قیمت ارز اثرگذار هستند، گفت: در کنار این عوامل اقتصادی، شرایط سیاسی داخلی و خارجی می تواند بر ایجاد نوسانات نرخ ارز اثرگذار باشد.

وی با تاکید بر اینکه برای ساماندهی بازار ارز باید از سیاست های افراطی و تفریطی پرهیز کرد، اظهار داشت: پرهیز از سیاست های افراطی و تفریطی اقدام درستی است و دولت نباید در همه اجزای بازار ارز دخالت کند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه دولت باید در سال های 95 و 96 نسبت به تک نرخی کردن ارز اقدام می کرد، گفت: تک نرخی شدن ارز اقدام مثبتی بود که انجام شد تا زمینه ساز حذف زمینه فساد و رانت در بازار ارز شود.

حق شناس با بیان اینکه تک نرخی نشدن ارز در سال های گذشته بستر ایجاد رانت و فساد بود، ادامه داد: اقدام دولت در رابطه با یکسان سازی نرخ ارز صحیح بوده است. البته ۴۲۰۰ تومان ثابت نمی ماند چرا که اساسا تثبیت در اقتصاد معنایی ندارد.

**افزایش اعتماد به آینده اقتصاد

بخشی از سرگردانی نقدینگی در بازارهای غیر مولد ترس مردم از آینده اقتصاد و به دنیال آن پیدا کردن محلی امن برای پس انداز کردن است.

در چند سال گذشته هم شاهد آن بودیم که یکی از جذاب ترین محل برای ذخیره پس انداز، سپرده های بانکی بوده است اما با اجرای سیاست کاهش نرخ سود سپرده ها این نقدینگی از بانک ها خارج به سمت بازارهای موازی هدایت شد که یکی از این بازارها هم بازار ارز بود. همین هجوم تقاضا در بازار ارز، منجر به از هم گسیختگی نظام عرضه و تقاضا و درنهایت نوسانات شدید قیمت ها شد. اثر سوء نوسان در بازار ارز هم غیر قابل پیش بینی پذیری اقتصاد است.

از این رو از مهم ترین تاثیرات اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز پیش بینی پذیری اقتصاد است که منجر به باز شدن پای سرمایه گذاران خارجی به بازارهای کشورمان و برگشت سرمایه گذاران داخلی می شود که تمام این عوامل می توانند حلقه های زنجیره بهبود شاخص های اقتصادی از جمله رونق بنگاه های اقتصادی، افزایش فرصت های شغلی و در نهایت افزایش نرخ رشد اقتصادی باشند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر ایران
طلا دوباره سقوط می‌کند طلا دوباره سقوط می‌کند
4 نکته مغفول در بحران ارزی
آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود ۹درصد از شهریور
دلار بخریم یا نه؟/ "ضربه زدن و عقب نشستن" سیاست اصلی بانک مرکزی است
 چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانی چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانیم
با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید
صرافی‌ها رونق گرفتند صرافی‌ها رونق گرفتند
تصویب FATF نرخ ارز را کاهش می‌دهد
سود در بانک‌ها بالا رفت/ نرخ سود بانکی ۱۸درصد یکساله
نسبت محتکر با وزیر سابق
بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صا بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صادر کرد
وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است/ قیمت پراید به ۴۳میلیون تومان می‌رسد؟
ارز مسافرتی چند؟ ارز مسافرتی چند؟
سکه 830هزار تومان حباب دارد سکه 830هزار تومان حباب دارد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اجرایی شدن بیمه تکمیلی واعطای وام به خبرنگاران
رویترز : بهای نفت به 150 دلار می رسد
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
تخصیص 98 میلیون دلار برای تامین کود کشاورزی تایید شد
مودودی: باید منتظر جنگ جهانی اقتصادی باشیم
تقاضای اتاق ایران از دولت درباره پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز
شافعی: مواد اولیه تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مستثنا شود
امام جمعه اصفهان: احتکار اجناس، اشکال شرعی دارد
مابه التفاوت قیمت مصالح ساختمانی به پیمانکاران پرداخت می شود
اسامی صاحبان اصیل کسب و کار و الگوهای موفق باید اعلام شود
بیش از 85 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد
طرح توسعه کارخانجات نساجی بروجرد اجرا شود
کل جمعیت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی است
سکه طرح قدیم ۱۰۰ هزارتومان گران شد
هیات چینی آماده سرمایه گذاری در آذربایجان غربی است