پنجشنبه 26 مهر 1397

خروج آمریکا از برجام منجر به افزایش بهای نفت می شود

تهران- ایرنا- نشریه فوربس در گزارشی نوشت: گمانه زنی ها در مورد احتمال خروج واشنگتن از برجام منجر به افزایش یک تا سه درصدی بهای نفت شده و اگر آمریکا تصمیم به خروج خود از برجام را اعلام کند، این افزایش بها تا 5 دلار نیز پیش خواهد رفت.

انرژی | ایرنا | 5 ماه پیش |4/24/2018 2:09:18 PM 1005 بازدید

خروج آمریکا از برجام منجر به افزایش بهای نفت می شود
به گزارش روز سه شنبه ایرنا 'جود کلمنت' مدیر مرکز تحقیقات انرژی 'جی تی سی' در گزارشی با عنوان 'سه نمودار نفتی پیش از تصمیم ترامپ در مورد ایران' افزود: ''دوازدهم ماه می، روزی سخت برای ایران خواهد بود؛ روزی که در آن دونالد ترامپ تصمیم خواهد گرفت تحریم های اقتصادی علیه ایران را بازگرداند یا خیر. اما حال که بهای نفت به بالاترین میزان خود در سه سال گذشته رسیده، بازارهای جهانی نیز توجه ویژه ای به این موضوع پیدا کرده اند. ایران حدود 5 درصد نفت جهان را تولید می کند و یکی از صادرکنندگان کلیدی نفت جهان به شمار می آید.
صادرات نفت ایران در سال 2017 حدود یک میلیارد بشکه نفت (خام و میعانات گازی) بوده و این در حالی است که در همین سال، اوپک و دیگر تولیدکنندگان عمده نفت جهان تصمیم گرفتند 1.8 میلیون بشکه نفت خود را در روز کاهش دهند تا بهای نفت به تعادل برسد. به طور قطع این طرح به تقویت قیمت ها کمک کرد؛ از ابتدا تا پایان سال 2017، بهای ماه فوریه نفت 'برنت' 21درصد افزایش یافت؛ در حالی که نفت 'وست تگزاس اینترمیدیت' 16 درصد افزایش نشان داد.
از سوی دیگر، در پی مشکلات موجود، ایران به سومین تولید کننده اوپک تنزل کرده اما این کشور در تلاش است به روزهای اوج خود در دهه 70 میلادی که بیش از 6.5 میلیون بشکه نفت در روز تولید می کرد، برسد. در این میان باید بدانیم تولید نفت همسایگان ایران از جمله عراق از سال 2010 دو برابر شده و به نزدیک پنج میلیون بشکه در روز رسیده است.
در دو هفته اخیر گزارش شده است ایران خواهان رسیدن بهای نفت به 60 دلار است؛ در حالی که عربستان سعودی ظاهراً به دنبال قیمت 100 دلار می باشد. در این میان ایران اعلام کرده است بالا رفتن قیمت نفت به این صورت می تواند در میان مدت به اوپک آسیب برساند و این امر به نوسانات بازار نفت منجر خواهد شد.
تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA) نشان می دهد ذخایر نفتی کشورهای عضو 'سازمان همکاری و توسعه اقتصادی' در ماه فوریه با کاهش 26 میلیون بشکه ای به 2.84 میلیارد بشکه رسیده که این میزان از میانگین پنجساله آن یعنی 30 میلیون بشکه بیشتر است.
این آژانس با اشاره به اینکه محصولات پالایش شده نفتی کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به کمتر از سطح معمول رسیده، تصریح کرد: موجودی انبارهای نفت در ماه می باید به سطح میانگین پنجساله آن کاهش یابد.
از طرفی، موجودی ذخایر نفت خام آمریکا به عنوان بزرگترین ذخیره کننده نفت جهان (به استثنای ذخایر نفتی استراتژیک) از زمان کاهش تولید اوپک در ماه ژانویه 2017 با افت 108 میلیون بشکه ای، روبرو شده اما اوپک می گوید با چنین اقدامی توانسته است منافع 150 درصدی بدست آورد.
آژانس بین المللی انرژی اما معتقد است تقاضای جهانی نفت در سال جاری 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و این افزایش با چشم انداز اقتصادی مثبت همراه است و تقاضا برای نفت متوقف نخواهد شد. در این خصوص گزارش جدیدی از مؤسسه مطالعات انرژی آکسفورد، مصرف نفت را به عنوان عامل اصلی افزایش قیمت نفت در سال گذشته، حتی بیشتر از کاهش تولید اوپک، ارزیابی می کند.
بنابر این افزایش قیمت نفت با پایین آوردن تولید آن، امری بلندمدت نخواهد بود. سالانه با افزایش جمعیت و پیشرفت فناوری نیاز به نفت افزایش پیدا می کند و تقاضا برای تولید نیز به دنبال آن بالا خواهد رفت. اما تحریم ایران به عنوان یکی از مهمترین کشورهای تولید کننده نفت، سبب ایجاد چالش های تازه در تأمین نفت مورد نیاز جهان و برهم خوردن پیش بینی های تحلیلگران این عرصه می شود.''
نشریه فوربس در سال 1917 میلادی توسط یک مهاجر اسکاتلندی به نام 'برتی چارلز فوربس' بنا نهاده شد. او یک مقاله‌ نویس برجسته در زمینهٔ مسائل اقتصادی بود و برای مجلهٔ 'هرست' قلم می‌زد. بعد از مرگ وی در سال 1954 پسرش 'بروس' جانشین وی شد. مجلهٔ فوربس هر دو هفته یک بار منتشر می‌شود و یکی از مشهورترین مجله‌های اقتصادی آمریکا و جهان به شمار می‌آید.
اروپام***7276**1504
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران

تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران

5 ماه پيش
ژئوپلتیک بر اقتصاد ایران بدلیل هیجانی بودن بازار ایران نسبت به رویدادهای بین المللی و همچنین وابستگی به واردات کالا از کشورهای مختلف در جهان باعث گردیده ارزش ریال در این سال ها با نوسانات زیاد قیمت همراه باشد. ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

آینده بازار ارز پس از تحریم 13آبان
بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟ بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟
۱۰ خودروی با کیفیت که با ۱۰۰ میلیون می‌توان خرید
شرایط سپرده‌گذاری ارزی در بانک ملی ایران اعلا شرایط سپرده‌گذاری ارزی در بانک ملی ایران اعلام شد
خیز طلا برای رکوردزنی جدید خیز طلا برای رکوردزنی جدید
دلار همچنان حباب دارد/ کاهش نرخ ادامه‌دار خوا دلار همچنان حباب دارد/ کاهش نرخ ادامه‌دار خواهد بود
شرایط تعیین قیمت دلار بین ۸تا ۱۰هزار تومان شرایط تعیین قیمت دلار بین ۸تا ۱۰هزار تومان
بورس از طلا و مسکن سبقت می‌گیرد؟
قطع یارانه نقدی پرده از پولشویی گسترده برداشت!
نرخ دلار در محدوده ١٣هزار تومان/ جمع آورى دلا نرخ دلار در محدوده ١٣هزار تومان/ جمع آورى دلالان از بازار فردوسی
تاکید مدیرعامل جدید سایپا بر اصلاح قیمت‌ها
از بانک تجارت تسهیلات آنی دریافت کنید
خوش‌گذرانی ارزی تمام شد/ همه صادرکنندگان باید خوش‌گذرانی ارزی تمام شد/ همه صادرکنندگان باید به نیما بیایند
سهام‌داران برای خرید به صف شدند
صف خرید خانه‌های ساحلی تا کجا می‌رسد؟ صف خرید خانه‌های ساحلی تا کجا می‌رسد؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
سایپا نیاز به اصلاح ساختار دارد
اشتیاق مازندرانی ها برای بورس بازی این هفته کاهش یافت
عملکرد دولت منصفانه قضاوت شود
مشکل تولیدکنندگان با تامین اجتماعی رسیدگی ویژه شود
400 هزار شغل توسط ستاد فرمان اجرایی امام(ره) ایجاد شده است
روایت الحسینی از جلسه اقتصادی با رییس جمهور
نوسانات ارزی مانع سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است
پروتکل های تجاری ایران و ایتالیا عملیاتی شود
FATF لازمه فعالیت های اقتصادی است
سهم ۱۶ درصدی تعاونی‌ها در بورس کالا
قوه قضائیه گوشی‌های وارداتی راتوقیف کرد نه تعزیرات
تنبیه برای برداشت ۱۴۸هزار میلیاردی
تبادل نظر نفتی ایران و روسیه از پنجره رسانه های روسی
ارز کالاهای اساسی مردم همدان را تامین می کنیم