پنجشنبه 4 بهمن 1397

راه خروج از انحصار تلگرام «فیلترینگ» نیست

چندی پیش بحث خروج از انحصار تلگرام با فیلتر این شبکه اجتماعی مطرح شد. از سوی دیگر برخی از مسئولان فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی خارجی را راهی برای کوچ کاربران به سمت پیام رسان‌های داخلی می‌دانند و معتقد هستند مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی خارجی موجب می‌شود تا پیام‌رسان‌های داخلی تقویت شوند.

بازار دیجیتال | اقتصاد آنلاین | 9 ماه پیش |4/23/2018 10:37:38 AM 1434 بازدید

راه خروج از انحصار تلگرام «فیلترینگ» نیست

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، حال این سؤال مطرح است که آیا براستی فیلترینگ موجب تقویت پیام رسان‌های داخلی می‌شود؟ و اینکه راه خروج از انحصار تلگرام چیست؟ و برای جذب کاربران به سمت پیام رسان‌های داخلی چه باید کرد؟

نبود رقبا عامل افت پیام رسان‌های داخلی

مرتضی برجی مدیر یکی از پیام‌رسان‌های داخلی (ساینا) در پاسخ به این سؤال که آیا فیلتر پیام رسان‌های خارجی موجب تقویت پیام رسان‌های داخلی می‌شود؟ گفت: فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی خارجی به تنهایی نمی‌تواند راهی برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی باشد چون امکانات نرم افزارهای داخلی باید در سطح تلگرام باشد.

سهیل تقوی کارشناس فضای مجازی نیز گفت: فیلتر تلگرام به‌صورت غیر مستقیم ممکن است موجب شود تا برخی از کاربران از پیام رسان‌های داخلی استفاده کنند اما عباس منصورنژاد پژوهشگر فضای مجازی معتقد است شاید در ظاهر امر فیلترینگ راه مناسبی برای کوچ کاربران به سمت پیام رسان‌های داخلی به نظر برسد اما در واقع آسیب‌های فیلترینگ به چرخه فعالیت‌های پیام رسان‌های بومی، سنگین خواهد بود چرا که یکی از بزرگترین آفت‌ها نبود رقبای قوی برای پیام‌رسان‌های داخلی است و همین موضوع سبب می‌شود متولیان یک پیام رسان بومی انگیزه خود را برای رشد پیام‌رسان خود  از دست بدهند و نیازی به  به روزرسانی و تقویت آن احساس نکنند. در تمامی فناوری‌ها و صنعت‌ها، اگر با اعمال قوانین تنها یکسری شرکت‌های خاص، بدون رقیب، قادر به فعالیت باشند، در نهایت این مخاطب است که متضرر می‌شود.

آزادسازی شبکه‌های غیرقابل دسترس

اما راه خروج از انحصار تلگرام چیست؟ مرتضی برجی مدیر یکی از پیام رسان‌های داخلی معتقد است برای انحصارزدایی از تلگرام باید نرم‌افزارهای داخلی تقویت شده و فرهنگ استفاده از آنها در جامعه در بین کاربران ایجاد شود. وقتی بعد از چند سال تلگرام در دست کاربران رونق گرفته است، با سیاست‌های چکشی نمی‌توان این نرم‌افزار را یک شبه از انحصار خارج کرد.

برجی افزود: در چند سال اخیر سیاست صدا و سیما بر توسعه تلگرام بود و مدام در تمام برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی آدرس کانال‌های تلگرام را تبلیغ می‌کرد و اکنون به‌دلیل سیاست‌های تبلیغاتی، صدا و سیما از تبلیغ دیگر پیام رسان‌های داخلی پرهیز می‌ کند. این در حالی است که باید نرم افزارهای مشابه ایرانی تقویت شده و در عین حال برای آنها تبلیغات مشابه و گسترده صورت پذیرد تا به مرور زمان این جایگزینی انجام شود.

مصطفی رادمرد سخنگوی یکی دیگر از پیام رسان‌های داخلی (بله) با بیان اینکه انحصار تلگرام حاصل عدم دسترسی به بسترهای رقیب و مشابه داخلی و خارجی است، گفت: به نظر ما تقویت توان داخلی بخشی از کاری است که برای خروج از این انحصار باید انجام داد و در کنار آن لازم است امکان دسترسی مردم به بسترهای اطلاع و شبکه‌های اجتماعی دیگر و حتی خارجی نیز با سعه‌صدر بیشتری باز شود. لازم است این سعه‌صدر درباره‌ شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز رعایت شود تا امنیت روانی و اعتماد به جامعه بازگردد. رادمرد معتقد است حاکمیت می‌تواند با ارائه سرویس‌های دولت الکترونیک در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی، به جذابیت بیشتر این کسب‌وکارها و تسهیل خدمت‌رسانی به مردم کمک کند.

عباس منصورنژاد پژوهشگر فضای مجازی نیز معتقد است با فیلترینگ سایر شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها با برنامه‌ریزی نادرست به‌صورت غیرعمدی، مخاطبان را به سمت تلگرام هدایت کردیم از این‌رو یکی از راه‌های خروج از انحصار، آزاد‌سازی برخی از شبکه‌های اجتماعی مسدود شده است. وی گفت: از سوی دیگر باید به موازات آن شبکه‌های بومی از تمامی جهات مورد حمایت قرار گیرند و به لحاظ فرهنگی تبلیغات مناسبی برای این حوزه صورت گیرد. کاملاً مشخص است که اگر از لحاظ فنی به استانداردهای لازم دست یابیم و از لحاظ فرهنگی نیز با صبوری و برنامه‌ریزی، مردم اعتماد لازم را کسب کنند، قطعاً مردم از پیام رسان‌های بومی استفاده خواهند کرد.

سهیل تقوی کارشناس فضای مجازی نیز گفت: اگر کاربر هم بخواهد از پیام‌رسان داخلی استفاده کند به‌دلیل نداشتن ظرفیت بالا در پذیرش همه کاربران دچار مشکل می‌شود همین موضوع دلزدگی ایجاد می‌کند از این‌رو امکان اینکه یک شبه عده کثیری از کاربران از پیام رسان‌های داخلی استفاده کنند، ممکن نیست. بنابراین ضمن بالا بردن ظرفیت پیام رسان‌های داخلی، پاسخ دادن به نیازهای کاربران و ارتقای نرم افزاری و سخت افزاری پیام رسان‌ها، باید تشویق‌هایی نیز برای کاربران ایجاد کنیم تا آنها به مرور زمان به سمت پیام‌رسان‌های داخلی گرایش پیدا کنند. اگر پیام رسان‌های داخلی خدمات خوبی ارائه دهند کاربران خود به خود جذب می‌شوند. از سوی دیگر باید برند‌سازی نیز انجام شود چون خیلی از مردم پیام رسان‌های داخلی را بخوبی نمی‌شناسند و از امکانات آنها اطلاع ندارند اگر این دو بال فنی و تبلیغات بخوبی شکل بگیرد در جذب کاربران تأثیر مثبتی خواهد داشت.

نقض حریم خصوصی دغدغه کاربران

مرتضی برجی مدیر یکی از پیام‌رسان‌های داخلی درباره جذب کاربران به سمت پیام رسان‌های داخلی گفت: ارائه خدمات دولتی بر بستر نرم‌افزارهای ایرانی نیز می‌تواند یکی از راه‌های انتشار و توسعه نرم افزارهای ایرانی باشد که باعث می‌شود تلگرام به گوشه‌ای رانده شود و نرم افزارهای ایرانی در کنار ارائه خدمات دولتی و خصوصی، نقش پیام‌رسانی فعلی تلگرام را برای مردم بازی کند.

مصطفی رادمرد سخنگوی یکی از پیام‌رسان‌های داخلی نیز گفت: رسیدن به توان فنی نرم‌افزاری و زیرساختی برای افزایش کارآمدی پیام‌رسان‌های داخلی امر دور از دسترسی نیست؛ بااین‌حال اصلی‌ترین چالش اعتماد مردم به بسترهای داخلی بخصوص در موضوع حریم خصوصی و سطح دسترسی نهادها به اطلاعات خصوصی‌شان است. این موضوع در سطح حاکمیت باید حل شود؛ این نگرانی بر اساس سابقه‌ای شکل گرفته و لازمه‌اش اصلاحات و شفافیت قانونی و تغییر رویه‌هایی است که در عمل به مردم اطمینان دهد.

عباس منصورنژاد مدرس دانشگاه نیز معتقد است ما با تضعیف سرمایه اجتماعی مواجه هستیم از این‌رو باید برای حل آن برنامه‌ریزی و با متخصصان فرهنگی مشورت کرد تا راهبردهای فرهنگی ترسیم و پیاده‌سازی شود. نکته‌ دیگر اینکه برخی رسانه‌ها که مخالف فیلترینگ تلگرام هستند، اقدام به تخریب جدی پیام رسان‌های بومی می‌کنند. در اینجا نیز باید رسانه‌ها توجیه شوند که راه حمایت از نظریه‌شان، تخریب پیام‌رسان بومی نیست و این کار موجب لطمه به‌کسب و کارهای بومی خواهدشد و گاه باعث می‌شود متخصصان داخلی نتوانند به اعتماد به نفس لازم دست یابند.

تقوی کارشناس فضای مجازی نیز گفت: اینکه کاربران اعتماد و اطمینان خاطری برای استفاده از پیام رسان‌های داخلی ندارند، به‌دلیل اتفاقاتی بوده است که در گذشته افتاده و این در ذهن مردم مانده است. از سوی دیگر فضاسازی رسانه‌ای شده است. با اینکه اکثر مردم تخلفی هم انجام نمی‌دهند ولی باز اطمینان ندارند. مردم باید بدانند درصد اندکی از مردم از این فضا استفاد‌ه های نادرست می‌کنند و همان‌ها تحت پیگرد قرار می‌گیرند و این قشر هستند که بیشتر به این فضاسازی بی‌اعتمادی پیام رسان‌های داخلی دامن می‌زنند ولی مردم اگر خدمات خوبی را ببینند و بشناسند به رغم تمام سمپاشی‌ها از پیام رسان‌ها استفاده می‌کنند.از سوی دیگر نیز باید برای جذب کاربر، اعتماد و اطمینان خاطر ایجاد شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری

فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری

8 ماه پيش
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد ادامه مطلب...

خبرهای های مرتبط

۸۰درصد مخاطبان تلگرام پس از فیلترینگ هم در ای

۸۰درصد مخاطبان تلگرام پس از فیلترینگ هم در این پیام‌رسان ماندند

6 ماه پيش
فیلترینگ تلگرام به بهانه استفاده مردم از پیام‌رسان‌های داخلی حالا در آستانه شکست‌خوردن است؛ مردم نه تنها به پیام‌رسان‌های داخلی روی نیاوردند که در این بین استفاده از فیلترشکن‌ها هم رواج بیشتری پیدا کر... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

یک انتقاد جدید از سامانه نیما
روسیه: جنگ نفتی با آمریکا پرهزینه خواهد بود
بخشش دیرکرد بدهی بدهکاران معدنی
دلار کاهشی شد
نمی‌توان با پول مردم را تنبیه کرد
کشورهای عربی به دنبال ارز مجازی
منتفی‌بودن فعالیت ۸ نهاد در انتشار بوی بد در تهران/آغاز راستی‌آزمایی درباره تنها فرضیه مطرح
تماس‌ها، آخرین شانس خدمه سانچی
پیشنهاد عرضه قیر به صورت رقابتی در بورس
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به دوش‌های لاکچری
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه