سه شنبه 23 مرداد 1397

تخفیف ۹۰درصدی برای خریدار؛ سود ۳برابری برای فروشنده!

این تیتر یک شوخی، فراخوان قرعه‌کشی یا تبلیغات غیر واقعی اینترنتی و کانال‌های تلگرامی هم نیست؛ بلکه حراجی‌های اینترنتی یک گوشی ۷.۲ میلیون تومانی را حتی با تخفیفاتی تا ۹۰ درصد هم ارائه می‌کنند و گرچه ممکن است فکر کنید کاربران چه سود هنگفتی در این معامله می‌برند، باید گفت کسانی که سود واقعی را می‌برند صاحبان سایت هستند که سه برابر قیمت کالای خود سود می‌کنند.

بازار دیجیتال | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |4/21/2018 1:09:42 PM 524 بازدید

تخفیف ۹۰درصدی برای خریدار؛ سود ۳برابری برای فروشنده!

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، حتما تاکنون با برخی تبلیغات تخفیف‌های غیرقابل باور برای کالاهای لوکس و گران در فضای مجازی مواجه شده‌اید و با ورود به لینک‌های موجود در تبلیغات به نوعی توخالی بودن آنها توی ذوق شما زده است. ولی اکنون دسته جدیدی از تبلیغات روی کار آمده است که باز هم وعده به تخفیفات باورنکردنی برای برخی کالاهای لوکس مانند آخرین مدل تلفن‌های اپل، پلی استیشن ۴ یا گوشی‌های پرطرفدار و گران برندهایی مانند سونی و سامسونگ در فضای مجازی داده می‌شود که البته این بار این مژده را به شما می‌دهیم که واقعا شما می‌توانید با ۹۰ درصد تخفیف صاحب این کالاها شوید.

31

این بازاری که وعده‌هایی درست و اغواکننده می‌دهد، حراجی‌های اینترنتی هستند که به تازگی گعده‌هایی را در فضای مجازی برای خود دست و پا کرده‌اند. حراجی‌هایی که به شکل دوره‌ای رقابت‌هایی را با مکانیزم پیشنهادهای قیمتی و رقابتی میان کاربران خود برای خرید کالاها مطرح می‌کنند تا در نهایت یک نفر برنده این رقابت نفس‌گیر برای تصاحب یک تلفن همراه، لب تاپ، کنسول بازی یا مواردی از این دست با تخفیفی که حتی تا ۹۰ درصد می‌رسد، شود.

تنوع محصولات در این حراجی‌ها بالاست و شانس تصاحب کالاهایی با قیمتی بسیار پایین‌تر از سطح بازار بسیار اغواکننده است؛ تا جایی که حتی اگر در یک حراجی برنده نشوید، حداقل راه و چاه را یاد گرفته‌اید و حتما در حراجی دیگر شرکت خواهید کرد.

نکته قابل  توجه در این حراجی‌ها این است که هزینه پایه برای حضور شما در هر یک از این رقابت‌های مالی اینترنتی پایین بوده و این صرفه وجود دارد که برای به دست آوردن یک گوشی آیفون که قیمت حقیقی آن در بازار بیش از هفت میلیون تومان است، ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان هزینه اولیه انجام دهد.

آیا می‌دانید که سود حقیقی صاحبان این کسب و کارها از هر یک از حراجی‌هایی را رقم می‌زنند، چقدر است؟

بیایید برای رسیدن به سود واقعی فروش یک کالا در مکانیزم حراجی‌های اینترنتی یک بار فرآیند شرکت در حراجی را با هم مرور کنیم. فرض کنید شما برای شرکت در حراجی یک کنسول بازی که قیمت حقیقی آن در بازار ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، وارد یک سایت حراجی اینترنتی شده‌اید.

برای شرکت در این حراجی ابتدا باید در سایت ثبت نام کنید و برای اینکه بتوانید در حراجی‌ها شرکت کنید، باید به مقداری که دست سرمایه‌گذاری را در هر حراجی دارید از فروشگاه اینترنتی اعتبار و سهم مشارکت در حراجی‌ها را خریداری کنید که مقدار خرید شما عملا مساوی با تعداد حق پیشنهاد شما در یک رقابت مالی خواهد بود.

اما مکانیزم شرکت در حراجی‌ها به این شکل است که پس از ورود در سایت و خرید اعتبار در ساعت مقرر وارد تالارهای حراجی می‌شوید و پس از اینکه هر کاربر یک پیشنهاد قیمتی بالاتر ارائه می‌کند، ۱۰ ثانیه فرصت دارید تا پیشنهاد بالاتر خود را ارائه کنید و در صورتی که دیگر کسی پس از شما پیشنهاد جدیدی ارائه نکند و ۱۰ ثانیه به پایان برسد، تبریک می‌گوییم شما برنده حراجی و صاحب یک کالا با قیمتی پایین شده‌اید.

در ورود به یک تالار حراجی قبل از هر چیز باید به فاکتورهای موثر در این رقابت دقت کنید. این فاکتورها شامل ۱- قیمت پایه؛ که همان قیمت شروع حراجی بوده و توسط سایت مربوطه مشخص می‌شود. ۲- ضریب افزایش قیمت؛ که همان مبلغی است که با هر پیشنهاد به قیمت محصول اضافه می‌شود. ۳- هزینه هر پیشنهاد؛ هزینه‌ای خواهد بود که شما برای هر پیشنهاد باید به سایت پرداخت کنید.

برای شرکت در حراجی یک کالا شما به تعدادی که هر سایت مشخص می‌کند، حق ارائه پیشنهاد دارید و هر پیشنهاد هم برای شما هزینه‌ای دارد و باید بلیت یا اعتباری که از سایت خریداری می‌کنید را خرج آن کنید که عملا بخش بزرگی از درآمد سایت حراجی نیز از محل فروش همین بلیت‌ها به دست می‌آید.

باید گفت در اصل فعالیت این سایت‌ها ابهاماتی وجود دارد، چراکه دقیقا مشخص نیست که در قانون تجارت الکترونیک در کدام دسته از موارد تعریف شده قرار می‌گیرند، یعنی سایت‌های فروشگاهی، سایت‌های خدماتی یا ... هیچ کدام به این معنا حراجی را در خود ندارند. به عبارتی باید گفت اینکه یک سایت بتواند برای فروش یک کالا هم از محل فروش کالا و هم از محل فروش اعتبارهایی که برای شرکت در رقابت خرید ارائه می‌کند، درآمد داشته باشد موضوعی نیست که در قالب تجارت الکترونیک به آن اشاره شده باشد و شرایط عادلانه، قانونی و قابل استناد را در آن ذکر کرده باشد.

اما برای اینکه متوجه شوید چگونه این سایت ها به شکل غیر متعارف از حراج یک کالا سود می‌برند، به سراغ یکی از سایت‌هایی می‌رویم که عملا بالاترین درصد تخفیف را در سایت‌های دیگر ارائه می‌کند و شاید چندان شیوه منصفانه‌ای در حراجی خود نسبت به دیگر سایت‌ها نداشته باشند.

در حراجی که برای یک دستگاه پلی استیشن چهار در روز شنبه ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۷ برگزار شد، این کالا که در بازار آزاد قیمتی معادل دو میلیون و ۵۴۹ هزار تومان دارد، با قیمتی معادل ۲۵۵ هزار و ۱۸۰ هزار تومان به نفر برنده رسید که یعنی نفر برنده برای خرید این دستگاه ۹۰ درصد تخفیف گرفت.

ولی بگذارید سود سایت را در این حراجی با هم محاسبه کنیم. قیمت پایه این دستگاه ۲۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است و قیمت نهایی حراجی ۲۵۵ هزار و ۱۸۰ تومان. یعنی در طول این حراجی این کالا فقط ۲۵ هزار و ۶۸۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرده است چرا که ضریب افزایش قیمت هر پیشنهاد معادل فقط پنج تومان بوده است.

با تقسیم میزان رشد قیمت کالا در حراجی در ضریب افزایش قیمت هر پیشنهاد تعداد کل پیشنهادهای ارائه شده برای این حراجی به دست می‌آید که این رقم در این مورد خاص معادل ۵۱۳۶ پیشنهاد بوده است که در هر ۱۰ ثانیه ارائه شده است.

این را در نظر بگیرید که بر اساس تعیین این سایت حراجی اینترنتی برای هر پیشنهاد در حراجی این کالا شما نیاز به استفاده از ۱۵ اعتبار خریداری شده از این سایت دارید که در صورت ضرب عدد ۱۵ در تعداد کل پیشنهادهای ارائه شده می‌توانید به تعداد کل اعتبارهای مصرف شده توسط کاربران برای شرکت در این حراجی پی ببرید که رقم آن در این مورد ۷۷ هزار و ۴۰ عدد بوده است.

برای محاسبه ادامه سود این سایت باید به سراغ فروشگاه اعتبارات این سایت حراجی برویم. در فروشگاه این سایت مشاهده می‌کنید که بسته‌های بلیت شرکت در حراجی‌ها در ابعاد مختلف به فروش می‌رسد که شامل بسته‌های ۲۵ هزار تومانی، ۵۰ هزار تومانی، ۱۰۰ هزار تومانی تا یک میلیون تومانی می‌شوند که با میانگین گیری از این بسته‌ها بسته ۵۰ هزار تومانی را که شامل ۵۰۰ بلیت به اضافه ۳۰ بلیت اضافی شرکت در حراجی‌ها می‌شوند را به عنوان معیار لحاظ می‌کنیم و با محاسبه بسته ۵۰ هزار تومانی با عدد کل بلیت‌های مصرف شده در حراجی پلی استیشن چهار (۷۷۰۴۰) به رقم درآمد کل سایت فقط از محل فروش بلیت‌های اعتباری شرکت در حراجی می‌رسیم که معادل هفت میلیون و ۲۶۷ هزار و ۹۲۴ تومان است که علاوه بر این رقم خرید خود کالا نیز که توسط برنده پرداخت می‌شود، به این رقم اضافه شده و این رقم تا هفت میلیون و ۵۲۳ هزار و ۱۰۴ تومان افزایش می‌ یابد که این یعنی سایت حراجی مذکور در حراج یک دستگاه پلی استیشن چهار با قیمت دو میلیون و ۵۴۹ هزار تومان، چهار میلیون و ۹۷۴ هزار و ۱۰۴ تومان سود کرده است.

این کسب و کار برای صاحبان آن بسیار جذاب و سودآور بوده در حالی که کاربران نیز با مشاهده شانسی که می‌توانند برای تصاحب کالای ارزان قیمت داشته باشند، جذب و اغوا می‌شوند و در مجموع می‌توان گفت که در این کسب و کار مدل جدیدی از فروش کالا و تجهیزات به فضای مجازی، فارسی وارد شده است که باید تازه وارد پیچ و خم‌های قانونی، متعادل‌سازی و رسیدن به یک ساز و کار منصفانه شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر ایران
طلا دوباره سقوط می‌کند طلا دوباره سقوط می‌کند
4 نکته مغفول در بحران ارزی
آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود ۹درصد از شهریور
دلار بخریم یا نه؟/ "ضربه زدن و عقب نشستن" سیاست اصلی بانک مرکزی است
 چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانی چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانیم
با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید
صرافی‌ها رونق گرفتند صرافی‌ها رونق گرفتند
تصویب FATF نرخ ارز را کاهش می‌دهد
سود در بانک‌ها بالا رفت/ نرخ سود بانکی ۱۸درصد یکساله
نسبت محتکر با وزیر سابق
بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صا بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صادر کرد
وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است/ قیمت پراید به ۴۳میلیون تومان می‌رسد؟
ارز مسافرتی چند؟ ارز مسافرتی چند؟
سکه 830هزار تومان حباب دارد سکه 830هزار تومان حباب دارد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

نبود شفافیت در گذشته سبب بروز فسادها شده است
اجرایی شدن بیمه تکمیلی واعطای وام به خبرنگاران
رویترز : بهای نفت به 150 دلار می رسد
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
تخصیص 98 میلیون دلار برای تامین کود کشاورزی تایید شد
مودودی: باید منتظر جنگ جهانی اقتصادی باشیم
تقاضای اتاق ایران از دولت درباره پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز
شافعی: مواد اولیه تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مستثنا شود
امام جمعه اصفهان: احتکار اجناس، اشکال شرعی دارد
مابه التفاوت قیمت مصالح ساختمانی به پیمانکاران پرداخت می شود
اسامی صاحبان اصیل کسب و کار و الگوهای موفق باید اعلام شود
بیش از 85 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد
طرح توسعه کارخانجات نساجی بروجرد اجرا شود
کل جمعیت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی است
سکه طرح قدیم ۱۰۰ هزارتومان گران شد