سه شنبه 23 مرداد 1397

تاثیر نوسانات اخیر ارز بر ایفای تعهدات بیمه‌ها

یکی از بخش‌های اقتصاد ایران که با توجه به تعهدات طولانی مدت ممکن است از نوسانات ارزی آسیب ببیند، صنعت بیمه است. در این زمینه ولی مدیرعاملان بیمه‌های کشور معتقدند به چند دلیل از جمله پایین بودن تعداد بیمه‌نامه‌های ارزی، صنعت بیمه از نوسانات ارز آسیب چندانی نخواهد دید.

بازار | ایسنا | 3 ماه پیش |4/21/2018 12:35:52 PM 446 بازدید

تاثیر نوسانات اخیر ارز بر ایفای تعهدات بیمه‌ها

به گزارش ایسنا، پس از نوسانات اخیر ارز گر چه در نهایت دولت توانست ارز را در عدد ۴۲۰۰ تومان که آن را نرخ تعادلی تشخیص داده بود تثبیت کند، ولی به هر حال نگرانی‌هایی در بین بسیاری از فعالان اقتصادی پیش آمد که این نرخ در همین حدود تثبیت خواهد شد یا خیر؟ و در عین حال این سوال نیز مطرح بود که بخش‌هایی از اقتصاد که موظف به ایفای تعهدات ارزی هستند، چگونه این مسئله را ساماندهی خواهند کرد؟

یکی از بخش‌های اقتصاد ایران که با توجه به تعهدات طولانی مدت ممکن است از نوسانات ارزی آسیب ببیند، صنعت بیمه است. این موضوع به ویژه در بحث بیمه‌نامه‌های ارزی مورد توجه است. از این منظر که بیمه‌نامه‌ها در زمان صدور توسط صنعت بیمه با نرخ کمتری صادر شده و طبعا حق بیمه‌ها با نرخ کمتری پرداخت می‌شود، ولی در آینده که بیمه‌گر باید تعهدات خود را ایفا کند قیمت ارز رشد کرده و هزینه‌ی سنگین‌تری بر صنعت بیمه‌ی کشور تحمیل خواهد شد.

با این حال باید دید چند درصد از بیمه‌نامه‌های کشور ارزی هستند؟

طبق آنچه اعلام شده است. تعداد بیمه‌نامه‌های ارزی چندان بالا نیست که نوسانات ارز صنعت بیمه را دچار مشکل کند. حسین کریم خان زند، مدیرعامل بیمه نوین می گوید در حدود سه یا چهار درصد بیمه‌نامه‌ها ارزی هستند. بنابراین تعداد بیمه نامه‌های ارزی انقدر نیست که نگرانی جدی بابت تعهدات ارزی ایجاد شود.

همچنین برآوردها و تجربیات گذشته نشان می‌دهد که صنعت بیمه تاکنون کمتر پیش آمده که با مشکل کمبود ارز روبه‌رو شود و طبق آنچه رسول تاجدار، مدیرعامل بیمه البرز می‌گوید در سال‌های گذشته ممکن است صنعت بیمه با مازاد ارز روبه‌رو باشد، ولی کمبود ارز هرگز مشکل جدی برای آن نبوده است.

تمهیداتی که بیمه‌ها برای نوسانات ازر اندیشیدند

 برخی شرکت‌های بیمه که بیمه‌نامه‌ای ارزی صادر کردند، موضوع  مصونیت از نوسانات ارزی را از طریق صدور بیمه‌نامه در شرایط صدور بیمه‌نامه کنترل کرده‌اند. مثلا وقتی بیمه‌نامه صادر می‌شود، اگر بیمه‌نامه ارزی باشد، معادل آن ارز دریافت شده و چون قانون اعداد بزرگ وجود دارد، شرکت بیمه برای تعداد بیشتری مشتری بیمه‌نامه ارزی صادر کرده و از آن ارز گرفته است.

تاجدار در این زمینه این را هم اضافه می‌کند، که ما ارز دریافت شده را سپرده‌ می‌کنیم و از آن به عنوان داد و ستد استفاده نمی‌کنیم و آن را برای ایفای تعهدات خود نگه می‌داریم و در مقابل شاید به تعداد معدودی مشتری خسارت پرداخت می‌کنیم و به این ترتیب هیچ وقت با کمبود منابع ارزی روبرو نمی‌شویم.

برخی شرکت‌های بیمه هم هستند که  در موضوع ارز ریسک اوپن نپذیرفته و نرخ را در ابتدای صدور بیمه‌نامه می‌بندند. مثلا تاکید می‌شود که شرکت بیمه معادل ریالی ۴۱۰۰ تومان ارز پرداخت خواهد کرد و به این ترتیب تلاش می‌کند از نوسانات ارز در امان بماند.

گرچه طبق آنچه مدیران عامل بیمه‌ها اظهار کردند پیش‌بینی نمی‌شود با نوسانات نرخ ارز، صنعت بیمه در ایفای تعهداتش دچار مشکل شود، ولی به هر حال نمی‌توان گفت که صنعت بیمه به ‌طور کلی از نوسانات ارزی اخیر آسیب می‌بیند. در این زمینه، خلیل حسن زاده - مدیرعامل بیمه خاورمیانه - در گفت‌وگو با ایسنا، این نکته را مطرح کرد که درست است که صنعت بیمه در پرداخت تعهدات دچار مشکل نمی‌شود ولی به هر حال وقتی  ارزش پول ملی تضعیف می‌شود هر یک ریالی که می‌خواهید در آینده بگیرید ارزش خود را از دست می‌دهد و این برای صنعت بیمه بد است.

او ادامه داد: در نظر بگیرید پولی که قبلا واگذار شده ارزش خود را از دست می‌دهد و در این خصوص نیز سیاست‌ها بصورت کلان اعمال می‌شود. بنابراین برای بیمه‌ها در سطح خرد کاری نمی‌شود کرد و تدبیری هم از دست بیمه‌ها بر نمی‌آید. این موضوع به ویژه در بخش بیمه‌های زندگی قابل توجه است. در نظر بگیرید که شما پولی به شرکت‌های بیمه داده‌اید تا شرکت بیمه با توجه به وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور و نرخ بازده سرمایه‌گذاری در ایران بتواند سرمایه‌گذاری کند، عایدی ایجاد شود تا سهم اندک خود را برداشته و سهم مردم را بدهد. بی ارزش شدن پول ملی در این پروسه قطعا به ضرر صنعت بیمه است.

با این حال مدیران صنعت بیمه می‌گویند علی‌رغم نوسانات اخیر ارز، به روند گذشته به ایفای تعهدات خود پایبند هستند. در این زمینه محسن پورکیانی، مدیرعامل بیمه دولتی ایران که جزو شرکت‌هایی است که بیشترین بیمه‌نامه‌های ارزی را نسبت به کل بیمه‌های کشور صادر کرده چنین توضیح می‌دهد:  به نظر نمی‌رسد که شرکت‌های بیمه در ایفای تعهدات ارزی خود دچار مشکل شوند. در بیمه‌ی ایران ما هر بیمه‌ای که ارزی فروخته باشیم به صورت ارزی هم تعهدات آن را پرداخت می‌کنیم.

وی ادامه داده است: ما همیشه سعی کرده‌ایم در رسیدگی به موقع به خسارت‌ها سرآمد باشیم. در طی این سال‌ها هم هیچ‌گاه هیچ خسارتی را با تاخیر پرداخت نکردیم. این رفتار، علی‌رغم فشارهای مالی بوده که به ما تحمیل شده است.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر ایران
طلا دوباره سقوط می‌کند طلا دوباره سقوط می‌کند
4 نکته مغفول در بحران ارزی
آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود ۹درصد از شهریور
دلار بخریم یا نه؟/ "ضربه زدن و عقب نشستن" سیاست اصلی بانک مرکزی است
 چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانی چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانیم
با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید
صرافی‌ها رونق گرفتند صرافی‌ها رونق گرفتند
تصویب FATF نرخ ارز را کاهش می‌دهد
سود در بانک‌ها بالا رفت/ نرخ سود بانکی ۱۸درصد یکساله
نسبت محتکر با وزیر سابق
بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صا بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صادر کرد
وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است/ قیمت پراید به ۴۳میلیون تومان می‌رسد؟
ارز مسافرتی چند؟ ارز مسافرتی چند؟
سکه 830هزار تومان حباب دارد سکه 830هزار تومان حباب دارد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اجرایی شدن بیمه تکمیلی واعطای وام به خبرنگاران
رویترز : بهای نفت به 150 دلار می رسد
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
تخصیص 98 میلیون دلار برای تامین کود کشاورزی تایید شد
مودودی: باید منتظر جنگ جهانی اقتصادی باشیم
تقاضای اتاق ایران از دولت درباره پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز
شافعی: مواد اولیه تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مستثنا شود
امام جمعه اصفهان: احتکار اجناس، اشکال شرعی دارد
مابه التفاوت قیمت مصالح ساختمانی به پیمانکاران پرداخت می شود
اسامی صاحبان اصیل کسب و کار و الگوهای موفق باید اعلام شود
بیش از 85 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد
طرح توسعه کارخانجات نساجی بروجرد اجرا شود
کل جمعیت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی است
سکه طرح قدیم ۱۰۰ هزارتومان گران شد
هیات چینی آماده سرمایه گذاری در آذربایجان غربی است