پنجشنبه 4 بهمن 1397

بهسازی روستایی؛ تزریق حیات در کالبد زندگی

همدان- ایرنا- بهسازی روستاها و ساخت و سازهای روستایی امروزه به عنوان یکی از ارکان تاثیرگذار در کاهش مهاجرت به شهرها و راهی برای بازگشت دوباره زندگی به روستاها به شمار می رود.

کسب و کار | ایرنا | 9 ماه پیش |4/21/2018 10:43:53 AM 433 بازدید

بهسازی روستایی؛ تزریق حیات در کالبد زندگی
به گزارش ایرنا، طی سال های گذشته بهسازی و طرح ویژه مقاوم سازی مسکن روستایی یکی از دغدغه های مهم دولت بوده تا از این طریق سطح کمی و کیفی واحدهای مسکونی در این مناطق ارتقا یابد و کسب و کار و وضعیت معیشت در روستاها رونق گیرد.
بهسازی روستاها که در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران روستاها تهیه و اجرا می شود، پایه آن از سال 1362 در کشور آغاز شد که با توجه به اقدامات انجام شده این طرح در دولت یازدهم و دوازدهم سرعت بیشتری گرفت.
نگهداشت جمعیت روستایی، بهبود و اصلاح ساختار کالبد روستاها، ایجاد محیطی مناسب برای زیستن، ارتقای سطح کیفی زندگی روستاییان و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها از اهداف مهم تهیه و اجرای طرح هادی و بهسازی روستایی به شمار می رود که سرآغاز توسعه روستایی است و شمار زیادی از روستاها در صف اجرای این طرح قرار دارند و حالا با همت دولتمردان آهنگ این طرح شیب تندی گرفته است.
در این میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نهادی است که وظیفه اجرای طرح هادی و بهسازی روستایی و در کنار آن مقاوم سازی مسکن روستایی را بر عهده دارد؛ وظیفه ای خطیر که علاوه بر جلب رضایت ساکنان روستا، باید بر حفظ بافت سنتی روستا نیز اهتمام ورزند؛ بافتی که به طور قطع می تواند زمینه ای برای توسعه گردشگری شود، ظرفیتی عظیم که در روستاها نهفته است.
در این میان ملایر یکی از شهرستان هایی است که طبق سرشماری سال 95 دارای 204 روستای دارای سکنه و 28 هزار و 122 واحد روستایی است و 31 هزار و 500 خانوار در این روستاها با جمعیتی افزون بر 100 هزار و 392 تن ساکن هستند.
طی سال های اخیر با اقدامات انجام شده در این شهرستان روستاهای زیادی بویژه روستاهای بالای 20 خانوار بهسازی شده اند که طبق گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این شهرستان، عملیات اجرایی طرح هادی 37 روستا قبل از سال 92 آغاز و از سال 92 تاکنون طرح هادی و بهسازی 34 روستای ملایر اجرایی شده است.
39 درصد از طرح هادی و بهسازی روستایی در شهرستان ملایر در دولت یازدهم انجام شده که با پیگیری ها و تلاش های صورت گرفته، این میزان بهسازی در حال افزایش است، اما به گفته مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ملایر رشد شاخص بهسازی در این شهرستان نیازمند جذب اعتبارات بیشتر است.
داود سوری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده بیش از 150 میلیارد ریال در سال 97 برای پاسخگویی به نیاز روستاها در حوزه بهسازی و محیط روستایی مورد نیاز است که امیدواریم برای ارتقای این شاخص، این میزان اعتبار مصوب و تخصیص کامل آن ابلاغ گردد.
وی افزود: تاکنون در حوزه عمران و بهسازی روستایی در 97 روستای ملایر طرح هادی و بهسازی اجرا شده که از این تعداد فاز نخست بهسازی در 67 روستا به اتمام رسیده است.
سوری بیان کرد: همچنین فاز دوم بهسازی در 20 روستا نیز به اتمام رسیده است که به طور عمده در روستاهای با جمعیت بالا و جزو بزرگترین روستاهای این شهرستان هستند و نیاز بود فاز دوم بهسازی در آنها اجرا شود.
وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته با استفاده از قیر اعتباری، بخش عمده ای از بهسازی روستاها انجام شد، ادامه داد: سال گذشته حدود یک هزار تن قیر اعتباری در روستاهای ملایر اجرا و آسفالت 30 روستا انجام شد.
مدیر بنیاد مسکن ملایر بیان کرد: سال جاری نیز برنامه ریزی های لازم برای جذب حدود 2 هزار تن قیر اعتباری در دستور کار است تا بهسازی و آسفالت معابر برای 30 روستای دیگر نیز انجام شود.
سوری متوسط بهسازی روستایی در کشور را 40 و در استان همدان حدود 50 درصد عنوان کرد و افزود: شاخص بهسازی در این شهرستان 48 درصد است که برای ارتقای شاخص بهسازی در ملایر نیازمند تخصیص اعتبارات از منابع استانی، نفت و گاز در کمیته برنامه ریزی در سال 97 هستیم.
وی گفت: سال گذشته 47 میلیارد ریال اعتبار مصوب از محل منابع استانی، ملی، ماده 23 و ماده 12 داشتیم که در مجموع حدود 23 میلیارد ریال آن معادل 50 درصد تخصیص یافت که بیشتر برای پرداخت دیون سال های قبل هزینه شد.
سوری گفت: از محل قیر اعتباری 30 روستا را برای جدولگذاری، زیرسازی و آسفالت در دست اقدام داریم که نیاز به اعتبار دارند.
وی یادآور شد: چنانچه 60 روستا بهسازی و آسفالت آنها به اتمام برسد، با احتساب 97 روستا تعداد روستاهای بهسازی شده در این شهرستان به 157 روستا می رسد و شاخص بهسازی این شهرستان ارتقا پیدا می کند.
وی همچنین درباره مقاوم سازی مسکن روستایی ملایر بیان کرد: این شهرستان دارای 28 هزارو 122 واحد روستایی است که از این تعداد تاکنون 15 هزارو 247 واحد مسکن روستایی مقاوم سازی شده است.
مدیر بنیاد مسکن ملایر با بیان اینکه 54 درصد از خانه های روستایی این شهرستان مقاوم سازی شده است، افزود: با توجه به ضرورت ماندگاری روستاییان در روستاها و تقویت چرخه تولید و اشتغال، روستاییان باید خانه ای امن برای سکونت داشته باشند.
سوری در این راستا نقش بانک های عامل را در پرداخت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی مهم برشمرد و گفت: بانک های عامل نیاز است همکاری بیشتری در اخذ ضمانت های مورد نیاز برای پرداخت این تسهیلات داشته باشند.
وی با اشاره به وجود ظرفیت قابل توجهی که در زمینه صدور سند واحدهای روستایی وجود دارد، اظهار کرد: چنانچه بانک های عامل سند مالکیت واحدهای روستایی را به عنوان ضمانت بپذیرند، تعداد قابل توجهی از روستاییان می توانند از تسهیلات مقاوم سازی مسکن استفاده کنند.
وی اضافه کرد: تاکنون 19 هزارو 811 سند مالکیت در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر این شهرستان صادر شده که با توجه به اختلاف تعداد سند صادر شده و واحدهای مقاوم سازی شده، چهار هزار واحد قابلیت استفاده از سند مالکیت برای ضمانت دریافت تسهیلات را دارند.
وی ابراز کرد: این در حالیست که شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز می توانند بر اساس قانون از تسهیلات مسکن روستایی استفاده کنند که این امر می تواند گامی موثر در راستای پیشرفت شهرستان باشد.
سوری شاخص این شهرستان در زمینه صدور سند مالکیت را 70 درصد عنوان کرد و افزود: سال گذشته یک هزارو 950 فقره تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی برای ملایر مصوب شد که از این تعداد یک هزارو 293 واحد به بانک های عامل ابلاغ و 950 فقره عقد قرارداد شدند.
وی بیان کرد: سال گذشته بازنگری پنج روستا همچون روستای هدف گردشگری 'مانیزان' انجام شد که امیدواریم امسال با توجه به رویداد همدان 2018 و برگزاری جشنواره شیره پزی، بتوانیم اعتبار ویژه ای را برای این روستا بگیریم.
به گزارش ایرنا، از مجموع 204 روستای دارای سکنه این شهرستان، 163 روستا بالای 20 خانوار و 41 روستا زیر 20 خانوار است که برای تمامی روستاهای بالای 20 خانوار طرح هادی هستند و روستاهای زیر 20 خانوار نیز تعیین محدوده شده اند.
تاکنون طرح بهسازی در 97 روستای ملایر اجرا شده و 15 هزارو 247 واحد مسکن روستایی مقاوم سازی شده است.
7528/2090
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پیشنهاد عرضه قیر به صورت رقابتی در بورس
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به دوش‌های لاکچری
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد
تفکیک بودجه بر مبنای دولتی و غیردولتی نادرست است
رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی‌شود؟
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
«فلوله» ناکام در فروش سهام / «رمپنا» مالک آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال شد
جمعیت شهرهای جدید سال آینده از مرز ۱میلیون عبور می‌کند
«لوتوس» 205 تومانی روانه بازار سرمایه شد/ آیا شرکت‌های تامین سرمایه ارزش ریسک کردن دارند؟