پنجشنبه 4 بهمن 1397

تشکیل حساب ارزی با اما و اگر نباشد/ ایجاد حساب ارزی اقدام مثبتی است

اخیرا دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس از ایجاد حساب ذخیره ارزی برای افراد براساس طرح دوفوریتی مجلس خبر داده است. شناسایی نیازمندان واقعی به ارز، تشکیل بازار متشکل پولی و ارزی و ایجاد بازار شبه‌بورس از جمله شاخص‌های مهم طرح مزبور است.

بازار | اقتصاد آنلاین | 9 ماه پیش |4/21/2018 10:12:04 AM 576 بازدید

تشکیل حساب ارزی با اما و اگر نباشد/ ایجاد حساب ارزی اقدام مثبتی است

حساب ارزی سقف مشخصی ندارد و فعالان اقتصادی به هر میزان ارز ناشی از عملیات صادرات و معاملات مختلف خود را می‌توانند در حساب ذخیره ارزی شخصی واریز و درصورت امکان برداشت و مصرف کنند. همچنین آنطور که حسن حسینی‌شاهرودی اعلام کرده بازار شبه‌بورس مرکب از صرافی‌های مجاز و بانک‌ها و در عین حال با نظارت بانک مرکزی تشکیل می‌شود تا افراد بتوانند حساب ذخیره ارزی داشته باشند و به این حساب سود تعلق گیرد و در زمان برداشت، ارز به شکل اسکناس در اختیار آنان قرارداده شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، احمد پورفلاح، مشاور عالی رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا می‌گوید: «تشکیل حساب ارزی برای افراد فی‌نفسه حرکت خوبی است، مشروط بر اینکه تعهدات دوطرفه عمل شود و همراه با اما و اگر نباشد.»

تشکیل حساب ذخیره ارزی برای افراد و به‌ویژه فعالان اقتصادی را چقدر موثر ارزیابی می‌کنید؟

تشکیل حساب ارزی برای افراد ‌فی‌نفسه حرکت خوبی است، مشروط بر اینکه تعهدات دوطرفه عمل شود. در گذشته شاهد بودیم که برخی از افراد پولشان را در حساب ارزی ریختند، اما زمانی که قصد دریافت آن را داشتند، با این محدودیت‌ها مواجه شدند که امکان پرداخت همه پولشان وجود ندارد یا اینکه بعضی از بانک‌ها در زمان برداشت اعلام کردند که معادل ریالی وجه را پرداخت می‌کنند و... اینگونه بحث‌ها باعث شده که به مرور مردم اعتمادشان را به سیستم بانکی از دست بدهند. ناچارا باید زمان بگذرد تا اعتماد از دست‌رفته مردم بازگردد. بنابراین این حساب ارزی یک حرکت ملی قلمداد می‌شود، در صورتی که شبکه بانکی کشور جوابگوی اعتماد از دست‌رفته مردم باشد. اکنون که دولت با گرفتاری‌های زیادی مواجه است و شبکه بانکی نیز با کمبود منابع روبه‌رو است، خوب است ارزهایی که توسط برخی از افراد در منازلشان نگهداری می‌شود، (البته منظور من سوای آنهایی است که زیر سوال هستند و احتمال دارد از طریق رانت و سوءاستفاده صاحب ارز شده باشند؛‌ درواقع ارزهایی که از راه سالم و درست به دست آمده)، به سیستم بانکی برگردد تا حدودی کمبود ارزی کشور جبران شود. در مقطعی اعلام شد که حدود 21‌میلیارد دلار ارز در خانه‌های مردم نگهداری می‌شود، کاری به صحت و سقم آن ندارم، اما عدد بسیار بزرگی است و حتی اگر یک‌میلیارد دلار هم باشد، آن هم می‌تواند گرهی از گر‌ه‌های کور ما باز کند. من بر این باورم که اگر به واقع به تعهداتمان عمل کنیم و بعدا بهانه‌های مختلفی نتراشیم، تشکیل حساب ارزی می‌تواند طرح موفقی باشد. مسلما در راستای اجرای این تصمیم، باید سودی هم به این حساب تعلق گیرد تا انگیزه بیشتری ایجاد کند، همچنین دولت باید تضمین‌های لازم را برای احتمال ورشکسته‌شدن بانک عاملی که افراد پولشان را در آن گذاشته‌اند، بدهد تا آنها هر زمان که پولشان را مطالبه کردند، بتوانند در اسرع وقت آن را دریافت کنند.

اینکه اشاره داشتید باید سودی به این حساب تعلق بگیرد، تصمیم گرفته شده که بازار شبه‌بورس مرکب از صرافی‌های مجاز و بانک‌ها و در عین حال با نظارت بانک مرکزی تشکیل شود تا افراد بتوانند حساب ذخیره ارزی داشته باشند و به این حساب سود تعلق گیرد و در زمان برداشت، ارز به شکل اسکناس در اختیار آنان قرار داده شود.

بله، اگر این اتفاق بیفتد، اتفاق مثبتی تلقی می‌شود، اما امیدوارم حالت اختیاری داشته باشد، چون حالت اجباری چنین تصمیمی همان پیمان‌سپاری ارزی را به ذهن متبادر می‌سازد که در مورد صادرات اجرا شد و حرکت بسیار غلطی بود و کاهش میزان صادرات را به‌دنبال داشت. در حال حاضر هم که بنا به تصمیم جدید ارزی دولت مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز، دلار روی 4200تومان تثبیت شده است،‌ هیچ‌ مشوق صادراتی به این منظور اعلام نشده که اصلا درست نیست، چون ارز 4200تومانی به این معناست که صادرکننده ما هیچ ‌شانسی برای صادرات ندارد و درنهایت انگیزه‌ای هم برای صادرکنندگان ما باقی نمی‌ماند. بنابراین، من امیدوارم این حساب ارزی مانند پیمان‌سپاری ارزی و یک نوع ابزار کنترلی نباشد. یا اینکه این روزها می‌شنویم که به‌زودی سپرده‌های 100‌میلیون‌تومانی مشمول مالیات می‌شود که اینها زمرمه‌های خطرناکی برای پس‌اندازهای مردم در آینده است. انتظار می‌رود هدف برد-برد و با حسن نیت باشد تا هم مردم به شبکه بانکی یاری برسانند و هم شبکه بانکی ضمانت‌های لازم را برای پرداخت اصل و بهره پول مردم بدهد و کارشان همراه با اما و اگر نباشد.

اشاره داشتید که اعتماد مردم به شبکه بانکی سلب شده است. این اعتماد ازدست‌رفته،‌ چگونه بازمی‌گردد؟

این به عملکرد سیستم بانکی برمی‌گردد که در عمل نشان دهد که حافظ سرمایه‌گذاری و پول مردم است و قرار است این پول‌ها به بخش مولد کشور هدایت شود تا درنتیجه اشتغال ایجاد کند،‌ تولید ناخالص ملی را بالا ببرد یا رشد ناخالص ملی را افزایش دهد، نه اینکه وام‌ها را تنها به یک عده خاصی بدهند که درحقیقت عملکردشان به‌صلاح مملکت نیست؛ دیدیم که چقدر از منابع بانکی که درحقیقت به مردم تعلق دارد، به یغما رفت و... اینگونه مسائل اعتماد را به سیستم پولی و بانکی ضعیف می‌کند، بنابراین شبکه بانکی در عمل باید نشان دهد که از امروز به‌مثابه یک بانک متعهد همچون کشورهای مترقی عمل می‌کند تا رفته رفته اعتماد مردم بازگردد و با رغبت بیشتری همکاری داشته باشند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به دوش‌های لاکچری
پیش‌بینی اوضاع صنعت هوایی در سال ۲۰۱۹
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد
تفکیک بودجه بر مبنای دولتی و غیردولتی نادرست است
رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی‌شود؟
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
«فلوله» ناکام در فروش سهام / «رمپنا» مالک آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال شد
جمعیت شهرهای جدید سال آینده از مرز ۱میلیون عبور می‌کند
«لوتوس» 205 تومانی روانه بازار سرمایه شد/ آیا شرکت‌های تامین سرمایه ارزش ریسک کردن دارند؟
عرضه چهارم نفت خام سبک در بورس انرژی تا دو هفته دیگر/ همه چیز مانند عرضه سوم خواهد بود