سه شنبه 23 مرداد 1397

تشکیل حساب ارزی با اما و اگر نباشد/ ایجاد حساب ارزی اقدام مثبتی است

اخیرا دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس از ایجاد حساب ذخیره ارزی برای افراد براساس طرح دوفوریتی مجلس خبر داده است. شناسایی نیازمندان واقعی به ارز، تشکیل بازار متشکل پولی و ارزی و ایجاد بازار شبه‌بورس از جمله شاخص‌های مهم طرح مزبور است.

بازار | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |4/21/2018 10:12:04 AM 446 بازدید

تشکیل حساب ارزی با اما و اگر نباشد/ ایجاد حساب ارزی اقدام مثبتی است

حساب ارزی سقف مشخصی ندارد و فعالان اقتصادی به هر میزان ارز ناشی از عملیات صادرات و معاملات مختلف خود را می‌توانند در حساب ذخیره ارزی شخصی واریز و درصورت امکان برداشت و مصرف کنند. همچنین آنطور که حسن حسینی‌شاهرودی اعلام کرده بازار شبه‌بورس مرکب از صرافی‌های مجاز و بانک‌ها و در عین حال با نظارت بانک مرکزی تشکیل می‌شود تا افراد بتوانند حساب ذخیره ارزی داشته باشند و به این حساب سود تعلق گیرد و در زمان برداشت، ارز به شکل اسکناس در اختیار آنان قرارداده شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، احمد پورفلاح، مشاور عالی رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و ایتالیا می‌گوید: «تشکیل حساب ارزی برای افراد فی‌نفسه حرکت خوبی است، مشروط بر اینکه تعهدات دوطرفه عمل شود و همراه با اما و اگر نباشد.»

تشکیل حساب ذخیره ارزی برای افراد و به‌ویژه فعالان اقتصادی را چقدر موثر ارزیابی می‌کنید؟

تشکیل حساب ارزی برای افراد ‌فی‌نفسه حرکت خوبی است، مشروط بر اینکه تعهدات دوطرفه عمل شود. در گذشته شاهد بودیم که برخی از افراد پولشان را در حساب ارزی ریختند، اما زمانی که قصد دریافت آن را داشتند، با این محدودیت‌ها مواجه شدند که امکان پرداخت همه پولشان وجود ندارد یا اینکه بعضی از بانک‌ها در زمان برداشت اعلام کردند که معادل ریالی وجه را پرداخت می‌کنند و... اینگونه بحث‌ها باعث شده که به مرور مردم اعتمادشان را به سیستم بانکی از دست بدهند. ناچارا باید زمان بگذرد تا اعتماد از دست‌رفته مردم بازگردد. بنابراین این حساب ارزی یک حرکت ملی قلمداد می‌شود، در صورتی که شبکه بانکی کشور جوابگوی اعتماد از دست‌رفته مردم باشد. اکنون که دولت با گرفتاری‌های زیادی مواجه است و شبکه بانکی نیز با کمبود منابع روبه‌رو است، خوب است ارزهایی که توسط برخی از افراد در منازلشان نگهداری می‌شود، (البته منظور من سوای آنهایی است که زیر سوال هستند و احتمال دارد از طریق رانت و سوءاستفاده صاحب ارز شده باشند؛‌ درواقع ارزهایی که از راه سالم و درست به دست آمده)، به سیستم بانکی برگردد تا حدودی کمبود ارزی کشور جبران شود. در مقطعی اعلام شد که حدود 21‌میلیارد دلار ارز در خانه‌های مردم نگهداری می‌شود، کاری به صحت و سقم آن ندارم، اما عدد بسیار بزرگی است و حتی اگر یک‌میلیارد دلار هم باشد، آن هم می‌تواند گرهی از گر‌ه‌های کور ما باز کند. من بر این باورم که اگر به واقع به تعهداتمان عمل کنیم و بعدا بهانه‌های مختلفی نتراشیم، تشکیل حساب ارزی می‌تواند طرح موفقی باشد. مسلما در راستای اجرای این تصمیم، باید سودی هم به این حساب تعلق گیرد تا انگیزه بیشتری ایجاد کند، همچنین دولت باید تضمین‌های لازم را برای احتمال ورشکسته‌شدن بانک عاملی که افراد پولشان را در آن گذاشته‌اند، بدهد تا آنها هر زمان که پولشان را مطالبه کردند، بتوانند در اسرع وقت آن را دریافت کنند.

اینکه اشاره داشتید باید سودی به این حساب تعلق بگیرد، تصمیم گرفته شده که بازار شبه‌بورس مرکب از صرافی‌های مجاز و بانک‌ها و در عین حال با نظارت بانک مرکزی تشکیل شود تا افراد بتوانند حساب ذخیره ارزی داشته باشند و به این حساب سود تعلق گیرد و در زمان برداشت، ارز به شکل اسکناس در اختیار آنان قرار داده شود.

بله، اگر این اتفاق بیفتد، اتفاق مثبتی تلقی می‌شود، اما امیدوارم حالت اختیاری داشته باشد، چون حالت اجباری چنین تصمیمی همان پیمان‌سپاری ارزی را به ذهن متبادر می‌سازد که در مورد صادرات اجرا شد و حرکت بسیار غلطی بود و کاهش میزان صادرات را به‌دنبال داشت. در حال حاضر هم که بنا به تصمیم جدید ارزی دولت مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز، دلار روی 4200تومان تثبیت شده است،‌ هیچ‌ مشوق صادراتی به این منظور اعلام نشده که اصلا درست نیست، چون ارز 4200تومانی به این معناست که صادرکننده ما هیچ ‌شانسی برای صادرات ندارد و درنهایت انگیزه‌ای هم برای صادرکنندگان ما باقی نمی‌ماند. بنابراین، من امیدوارم این حساب ارزی مانند پیمان‌سپاری ارزی و یک نوع ابزار کنترلی نباشد. یا اینکه این روزها می‌شنویم که به‌زودی سپرده‌های 100‌میلیون‌تومانی مشمول مالیات می‌شود که اینها زمرمه‌های خطرناکی برای پس‌اندازهای مردم در آینده است. انتظار می‌رود هدف برد-برد و با حسن نیت باشد تا هم مردم به شبکه بانکی یاری برسانند و هم شبکه بانکی ضمانت‌های لازم را برای پرداخت اصل و بهره پول مردم بدهد و کارشان همراه با اما و اگر نباشد.

اشاره داشتید که اعتماد مردم به شبکه بانکی سلب شده است. این اعتماد ازدست‌رفته،‌ چگونه بازمی‌گردد؟

این به عملکرد سیستم بانکی برمی‌گردد که در عمل نشان دهد که حافظ سرمایه‌گذاری و پول مردم است و قرار است این پول‌ها به بخش مولد کشور هدایت شود تا درنتیجه اشتغال ایجاد کند،‌ تولید ناخالص ملی را بالا ببرد یا رشد ناخالص ملی را افزایش دهد، نه اینکه وام‌ها را تنها به یک عده خاصی بدهند که درحقیقت عملکردشان به‌صلاح مملکت نیست؛ دیدیم که چقدر از منابع بانکی که درحقیقت به مردم تعلق دارد، به یغما رفت و... اینگونه مسائل اعتماد را به سیستم پولی و بانکی ضعیف می‌کند، بنابراین شبکه بانکی در عمل باید نشان دهد که از امروز به‌مثابه یک بانک متعهد همچون کشورهای مترقی عمل می‌کند تا رفته رفته اعتماد مردم بازگردد و با رغبت بیشتری همکاری داشته باشند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر ایران
طلا دوباره سقوط می‌کند طلا دوباره سقوط می‌کند
4 نکته مغفول در بحران ارزی
آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود ۹درصد از شهریور
دلار بخریم یا نه؟/ "ضربه زدن و عقب نشستن" سیاست اصلی بانک مرکزی است
 چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانی چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانیم
با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید
صرافی‌ها رونق گرفتند صرافی‌ها رونق گرفتند
تصویب FATF نرخ ارز را کاهش می‌دهد
سود در بانک‌ها بالا رفت/ نرخ سود بانکی ۱۸درصد یکساله
نسبت محتکر با وزیر سابق
بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صا بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صادر کرد
وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است/ قیمت پراید به ۴۳میلیون تومان می‌رسد؟
ارز مسافرتی چند؟ ارز مسافرتی چند؟
سکه 830هزار تومان حباب دارد سکه 830هزار تومان حباب دارد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

نبود شفافیت در گذشته سبب بروز فسادها شده است
اجرایی شدن بیمه تکمیلی واعطای وام به خبرنگاران
رویترز : بهای نفت به 150 دلار می رسد
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
تخصیص 98 میلیون دلار برای تامین کود کشاورزی تایید شد
مودودی: باید منتظر جنگ جهانی اقتصادی باشیم
تقاضای اتاق ایران از دولت درباره پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز
شافعی: مواد اولیه تولید از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز مستثنا شود
امام جمعه اصفهان: احتکار اجناس، اشکال شرعی دارد
مابه التفاوت قیمت مصالح ساختمانی به پیمانکاران پرداخت می شود
اسامی صاحبان اصیل کسب و کار و الگوهای موفق باید اعلام شود
بیش از 85 میلیون دلار کالا از گمرک های فارس صادر شد
طرح توسعه کارخانجات نساجی بروجرد اجرا شود
کل جمعیت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی است
سکه طرح قدیم ۱۰۰ هزارتومان گران شد