سه شنبه 4 اردیبهشت 1397

مردم را با بورس آشتی دهید

علیرضا باغانی، فعال رسانه‌ای و تحلیلگر بازار سرمایه طی یادداشتی، پیشنهاد داد برای حل بحرانهای پولی و مالی بیشتر به بازار سرمایه توجه شود. این فعال بازار سرمایه معتقد است سیاستگذاران اقتصادی کمتر از مزایای بازار سرمایه، به ویژه بازار سهام، مطلع هستند و همین موضوع باعث می‌شود در بزنگاه‌های اقتصادی به راه حل های بورسی توجه نکنند. این در حالی است که در ماه‌های اخیر این قابلیت وجود داشت که با استفاده از پتانسیلهای بازار سرمایه از آثار تکانه های دلار و بازار پول به اقتصاد کشور کاست.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 8 روز پیش | 2411 بازدید

مردم را با بورس آشتی دهید

علیرضا باغانی در این یادداشت نوشت: اینجا بازار سهام ایران است.جایی که سهام حدود 600 بنگاه اقتصادی در شرکت هایی همچون بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران معامله می شود.این بازار در چند سال اخیر وضعیت قدرتمندانه ای را از خود نشان نداده و تنها خاطره معاصری که اهالی این بازار از روزهای پر رونق آن دارند به ماه های محدودی از سال 92 و زمستان 94 بر می گردد.

این روزها مناقشه سوریه ، تهدیدهای آمریکا برای کنار کشیدن از برجام ، التهاب ارزی که منتج به تک نرخی شدن دستوری دلار شد ، تداوم مشکلات جا به جایی های بین المللی پول و مشکلات اقتصادی داخلی افق نامشخصی را از آینده اقتصادی ایران به نمایش گذاشته است تا جایی که تنها بازاری که سرمایه گذاری در آن مبنای کار همه دولت ها در دنیاست و محلی است برای بکارگیری نقدینگی برای جلوگیری از تورم و تامین مالی بنگاه های اقتصادی از راه درست و عقلانی ، در روزهای بهاری 1397 محلی از اعراب برای سرمایه گذاری ندارد.

نقدینگی در کشور طبق آخرین برآوردها به 1500 هزار هزار میلیارد تومان یعنی معادل 1500 تریلیون تومان رسیده است ، بخش قابل توجهی از این پول در انواع سپرده های بانکی یا صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت جا خوش کرده و بخشی دیگر در ماه های گذشته وارد بازارهایی مثل طلا ، ارز ، سکه و حتی مسکن شده و بیشتر این بازارها را تحریک و حتی ملتهب کرده است.

می دانیم که بخشی از رویگردان شدن مردم از بورس به دلایل غیراقتصادی است و سهام بسیاری از شرکت ها در نقطه ای قرار دارند که بسیار جذاب برای سرمایه گذاری هستند.سازمان بورس به عنوان نماینده دولت در بازار سهام بارها در برابر نقدهایی که درباره از رونق افتادن بورس مطرح می شود گفته ، ساز و کار خوبی برای معاملات در بورس ایجاد کرده و تصمیم نهایی با سرمایه گذاران است.

سازمان بورس درست می گوید : بازار سهام ما پیشرفت های زیادی در سال های گذشته داشته و بستر معاملاتی خوب همراه با تنوع حضور 39 صنعت بورسی در بازار سهام مهیا شده است.

البته از نظر نگارنده و شمار زیادی از فعالان بازار سهام هر چند پیشرفت های بازار سرمایه ایران در 10 سال گذشته ستودنی و در خور توجه است اما خود نهاد نظارتی بازار سرمایه هم مقصر برخی بی اعتمادی هاست.از زمستان گذشته اعلام پیش بینی سود شرکت ها از سوی ناشران پذیرفته شده در بورس حذف شد در حالی که این متغیر تنها چراغ راهنمای خرید سهام شرکت ها بود.سهامداران بارها دستورالعمل جدید افشای اطلاعات شرکت ها که حاوی اشکالات زیادی است را به چالش کشیدند و خواستار تغییر آن شدند لکن عدم تغییر در سیستم گزارشگری شرکت ها سبب رویگردانی حتی برخی حرفه ای ها از بازار سهام شد.

اما مشکلات داخلی بازار سهام موضوع نوشتار امروز نیست و طرخ اشکالات و نواقص دستور العمل جدید افشای اطلاعات شرکت ها گزارش مفصل تری را می طلبد که بدون تردید موضوع یکی از نوشتارهای هفته های آتی خواهد بود.

در این نوشتار می خواهیم درباره 1500 تریلیون تومان نقدینگی خطرناکی صحبت کنیم که پاشنه آشیل دولت شده است.همین بیست و پنجم بهمن ماه بود که دولت به دلیل ملتهب شدن بازار ارز و مهار بخشی از این نقدینگی آزاد شده نرخ سود بانکی را برای مدت دو هفته 5 درصد بالا کشید و 20 درصد سود سالانه برای سپرده ها را گردن گرفت.

بانک مرکزی درحالی نرخ سود سپرده را از 15 درصد به 20 درصد افزایش داد که هیچ یک از بانک ها زیربار پرداخت این سود نرفته اند و عملا خود بانک مرکزی پرداخت سود سرمایه گذاران در سپرده های 20 درصدی مزبور را متقبل شده است.

اما چرا بانک مرکزی برای مهار نقدینگی از ابزار بازار سرمایه استفاده نکرد؛ ابزاری که هم به مهار نقدینگی منتج می شد و هم رونق بازار سرمایه را در پی داشت.

دولت می توانست از بین سهام 600 شرکتی که در بازار سهام حضور دارد سهام 50 شرکت فاقد ریسک و بزرگ مثل فولاد مبارکه ، مخابرات ایران ، همراه اول ، ملی صنایع مس ، سنگ آهن گل گهر ، فولاد خوزستان ، ایران خودرو ، سایپا ، چادرملو ، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ، سرمایه گذاری غدیر ، برخی بانک ها مثل ملت و سهام پتروشیمی ها را انتخاب کرده و همین نرخ سود 20 درصد را برای خریداران سهام این شرکت ها در بازه یکساله تضمین کند.

این طرح می توانست در قالب طرح انتشار اوراق تبعی یا همان بیمه سهام شکل بگیرد.اوراق تبعی به زبان ساده اوراقی بود که سهامدار عمده یک شرکت منتشر می کرد با هدف به دست آوردن نقدینگی و ارائه بازدهی به سرمایه گذار.اوراقی که سرمایه گذار می توانست با سود تضمیمن شده و در سررسید مقرر آن را نقد کند.

دولت می توانست به جای گردن گرفتن پرداخت سود 20 درصدی که هیچ اثری جز بزرگ تر شدن کیک نقدینگی ندارد. از سهامداران این شرکت ها که از دولت هم فرمانبری لازم را دارند بخواهد که اوراق تبعی گسترده و با تضمین سود 20 درصدی از طرف دولت منتشر کنند و دولت در ازای این همکاری مشوق های مالیاتی یا سایر مشوق ها را برای حقوقی های مشارکت کننده در این طرح در نظر می گرفت.

با این رخداد نقدینگی زیادی به بازار سهام سرازیر می شد و در عمل مهار نقدینگی توسط بازاری صورت می گرفت که تزریق پول به آن بخش تولید را تقویت می کند.

در این دولت برخی از تصمیم گیران موافق رشد بورس نیستند چون می گویند رونق این بازار به نفع نوسان گیران و سفته بازان است.اما با این تصمیم عملا نوسان گیران به طور مستقیم منتفع نمی شدند چون اولا معاملات بر روی اوراق تبعی این شرکت ها صورت می گرفت و نه خود سهام شرکت و ثانیا شرکت هایی در این طرح حضور پیدا می کردند که اندازه آن ها خیلی بزرگ تر ازاین هاست که نوسان گیران بتوانند تکانشان بدهند!

نکته دیگر بازگشت اعتماد ها به بورس بود.اگر دولت به جای راهکار نخ نما شده انتشار اوراق تورم زا سپرده بانکی ، چنین راهی را در پیش می گرفت اعتماد را به بورس بر می گرداند.هنوز پس از گذشت 5 سال از روی کار آمدن حسن روحانی سیاست های دولت او چه در دولت یازدهم و چه دولت فعلی در بازار سهام مشخص نیست و تقریبا همه می دادند که بورس برای این دولت مهم نیست.

حال آن که به اعتقاد نگارنده اقتصاد کشور در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری به بورس و کارکردهای آن در مهار نقدینگی خطرناک و احیای تولید برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی نیاز دارد.

مگر نمی گوئیم ، همه چیز آرام است ، منابع ارزی ما کافی است و مشکلات اقتصادی آنقدرها هم که می گویند بغرنج نیست.بورس و شاخص آن یک ملاک است.با ایجاد مسیر درست برای این نقدینگی بزرگ ، بازار سهام را برای مدت ها رونق دهید و مردم را دوباره با بورس آشتی دهید.باور کنید منافع زیادی برای اقتصاد کشور به وجود می آورید.بورس مهم است چه بخواهیم و چه نخواهیم ، بورس آبروی اقتصاد بیشتر کشورهای پیشرفته دنیاست و ما باید راهی را برویم که آن ها رفته اند.از شما می خواهم که بورس را با مردم آشتی دهید و با بهبود این بازار به دنیا این ادعا را ثابت کنید که وضعیت اقتصادی ما آنقدرها هم که می گویند بغرنج نیست!

از همین نمایشگاه بورسی که فردا در تهران گشایش پیدا می کند ، شروع کنید.در آن حضور پیدا کنید و به مردم ثابت کنید که اهمیت بازار سرمایه را می دانید. راه حلی جز بورس برای مهار نقدینگی و بهبود اوضاع کسب و کار ها نیست.

 

*فعال رسانه‌ای و تحلیلگر بازار سرمایه

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

احتمالات گران شدن قیمت طلا +1 احتمالات گران شدن قیمت طلا
+1 تحلیل سرمایه دار در مورد برخورد با ارز به عنوان قاچاق
+1 چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟ ( قسمت پنجم )
+1 آیا بازار مسکن در سال 97 از رکود خارج خواهد شد؟
+1 رابطه نرخ تورم و ثبات ارز
عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت دلار +1 عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت دلار
تاثیر حمله نظامی امریکا به سوریه بر قیمت نفت +1 تاثیر حمله نظامی امریکا به سوریه بر قیمت نفت ، طلا و دلار
+1 چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟( قسمت چهارم )
تاثیر افزایش قیمت نفت بر بازار ارز (دلار) +1 تاثیر افزایش قیمت نفت بر بازار ارز (دلار)
+1 چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟ ( قسمت سوم )
+1 تاثیر نوسانات قیمت دلار بر بازار
+1 چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟(قسمت دوم)
آیا دلار تک نرخی خواهد ماند؟ +1 آیا دلار تک نرخی خواهد ماند؟
چرا با دلار ۴۲۰۰ تومانی مخالفم؟ +1 چرا با دلار ۴۲۰۰ تومانی مخالفم؟
چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟(قسمت اول) +1 چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟(قسمت اول)
طلا بخریم یا دلار؟ +1 طلا بخریم یا دلار؟
+1 آیا نرخ ارز ( دلار ) ارزان خواهد شد؟
پیش بینی قیمت 2 میلیون تومانی برای سکه!!! +1 پیش بینی قیمت 2 میلیون تومانی برای سکه!!!
+1 آیا قیمت دلار در سال 97 به 7.000تومان می رسد؟
تلگرام یا Telegram، روش های درآمدزایی و فیلتر +1 تلگرام یا Telegram، روش های درآمدزایی و فیلتر برای فروپاشی آن

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

لغو برجام چند دلار است؟ لغو برجام چند دلار است؟
چوب حراج به ۴۸۵ هزار سکه
بازار مسکن سرگردان است بازار مسکن سرگردان است
بازار طلا به دلیل بالا بودن قیمت کساد است
بازار طلا به دلیل بالا بودن قیمت کساد است
یوروی ۲ نرخی جایگزین دلار شد یوروی ۲ نرخی جایگزین دلار شد
۱۱بانک بزرگ جهان اسلام رتبه بندی می‌شوند
 ترمز گرانی مسکن چگونه کشیده می‌شود؟/ نگرانی ترمز گرانی مسکن چگونه کشیده می‌شود؟/ نگرانی درباره هجوم سرمایه‌ها به بازار مسکن
کاهش تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان/ کشورهای جهان ۱۶۴تریلیون دلار بدهکار هستند
مسکن فروردین ماه از رونق افتاد
مسکن فروردین ماه از رونق افتاد
حدود ۲.۲ میلیارد دلار کالا از شهرک های صنعتی حدود ۲.۲ میلیارد دلار کالا از شهرک های صنعتی صادر شد
نرخ دلار بر بازار مسکن تاثیری گذاشته است؟ نرخ دلار بر بازار مسکن تاثیری گذاشته است؟
14 درصد از صادرات غیرنفتی روانه بازار عراق می 14 درصد از صادرات غیرنفتی روانه بازار عراق می شود
قیمت سکه طلا در بازار ۶۰ هزار ریال افزایش یاف قیمت سکه طلا در بازار ۶۰ هزار ریال افزایش یافت
اختلاف روسیه و عربستان در تمدید توافق کاهش تو اختلاف روسیه و عربستان در تمدید توافق کاهش تولید نفت
تمام برنامه های دولت برای بودجه 96، محقق شد
رکورد تولید روزانه بنزین از مرز ۱۰۰میلیون لیت رکورد تولید روزانه بنزین از مرز ۱۰۰میلیون لیتر می‌گذرد
موتورسیکلت سازان از دولت مهلت خواستند موتورسیکلت سازان از دولت مهلت خواستند
بانک تغییر در مدیریت منطقه آزاد چابهار را تکذ بانک تغییر در مدیریت منطقه آزاد چابهار را تکذیب کرد
کشتی بازار ارز کجا پهلو گرفته است؟
رشد ۶.۵ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی و معدنی رشد ۶.۵ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی و معدنی در سال ۹۶

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تشکیل ستاد بحران سرمازدگی در تاکستان ضروری اس تشکیل ستاد بحران سرمازدگی در تاکستان ضروری است
درآمد ۶۸۰۰میلیارد تومانی بانک مرکزی از پیش فر درآمد ۶۸۰۰میلیارد تومانی بانک مرکزی از پیش فروش سکه
ارز تک نرخی ویژه‌خواری را مسدود کرد ارز تک نرخی ویژه‌خواری را مسدود کرد
بازدید مدیرعامل بانک ملّی ایران از شعبه تبریز و افتتاح "آنی بانک"
138 میلیارد تومان هندوانه در فروردین ماه صادر 138 میلیارد تومان هندوانه در فروردین ماه صادر شد
قیمت سکه کاهش یافت
مردم به پیام رسان های بومی فرصت دهند مردم به پیام رسان های بومی فرصت دهند
افزون بر یک میلیون و 918هزار سهم در بورس سمنان معامله شد
گروه های خودرویی و پالایشگاهی موتور بورس را ر گروه های خودرویی و پالایشگاهی موتور بورس را روشن کردند
"نیما" را بشناسید "نیما" را بشناسید
آغاز صدور بیمه نامه تضمین کیفیت کالاهای ایرانی
واردات غیر قانونی و دعوا بر سر تعداد! واردات غیر قانونی و دعوا بر سر تعداد!
سیگنال‌های تردید به سمت بازار سرمایه
263 واحد صنایع تبدیلی در همدان فعال است 263 واحد صنایع تبدیلی در همدان فعال است
خروج آمریکا از برجام منجر به افزایش بهای نفت خروج آمریکا از برجام منجر به افزایش بهای نفت می شود
رونمایی آلمان از شمش‌های طلای بانک مرکزی‌اش رونمایی آلمان از شمش‌های طلای بانک مرکزی‌اش
معاملات گرم ورق‌های فولادی مبارکه
904 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در کردستان پر 904 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در کردستان پرداخت شد
صنایع البرز 100 میلیون دلار کالا صادر کردند صنایع البرز 100 میلیون دلار کالا صادر کردند
از بازار فروکش کرده دلار چه خبر؟ از بازار فروکش کرده دلار چه خبر؟
Back to Top