پنجشنبه 4 بهمن 1397

ایران و قطر مناسبات دریایی و تجاری خود را توسعه می دهند

بندرعباس - ایرنا - مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: مبادله های تجاری و اقتصادی ایران و قطر از طریق دریا ریشه در گذشته های دور دارد و نشست های مشترک بین مقام های دریایی این دو کشور توسعه دهنده این روابط دیرینه و گسترش روابط دریا محور را به همراه خواهد داشت.

تولیدو تجارت | ایرنا | 9 ماه پیش |4/14/2018 4:46:29 PM 2383 بازدید

ایران و قطر مناسبات دریایی و تجاری خود را توسعه می دهند
به گزارش ایرنا، الله مراد عفیفی پور روز شنبه در نشست مشترک با مدیران ارشد دریایی قطر با اشاره به ظرفیت ها و زیر ساخت های ایجاد شده در بندرهای هرمزگان افزود: این آمادگی در تمام حوزه ها وجود دارد تا با بررسی همکاری های مشترک در مسیر تسهیل مراودات تجاری، حضور سرمایه گذاران و بهره گیری از بسترهای ایجاد شده در خشکی و دریا گام برداریم.
وی بیان داشت: وابستگی های فرهنگی و میراث های مشترک بین ایران و قطر وجود دارد و آن چه از گذشته بین دو کشور وجود داشته پیوستگی ها و وابستگی های دینی و اخلاقی بوده که مظاهر آن در ارتباط و تعلقات دو ملت تجلی یافته است.

**اولویت اتاق بازرگانی بندرعباس افزایش حجم تجاری با کشور قطر است
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس نیز در این نشست گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری با کشور قطر، استفاده از ظرفیت های مشترک بندر شهید رجایی و بندر حمد قطر در توسعه روابط اقتصادی، ایجاد خطوط گردشگری ایران و قطر و هم چنین برگزاری نشست های مشترک تاجران و صاحبان کالا به شکل دوره ای در 2 کشور از مهم ترین برنامه های اتاق بازرگانی است.
محمد امین صباغی زاده افزود: برگزاری نشست تخصصی و دعوت از تولید کنندگان و صادر کنندگان و هم چنین بحث در رفع مسائل بانکی تاجران به گسترش مراودات تجاری دو کشور کمک می کند.
وی به ایجاد خط گردشگری سلامت ایران و قطر اشاره کرد و گفت: ایران در زمینه های پزشکی بسیار پیش رفته است و در این راستا گفت و گویی هایی به منظور ایجاد خط گردشگری سلامت با هدف ارائه خدمات پزشکی صورت گرفته که به زودی شاهد راه اندازی این خط خواهیم بود.
وی لحاظ کردن تخفیف ویژه در بندرهای قطر را به عنوان یکی از مهم ترین خواسته های تاجران مطرح کرد و گفت: هرمزگان در بحث تولید مرکبات کشاورزی و مواد معدنی در این استان، غنی است و بازنگری در تعرفه های بندری کمک شایانی در تسهیل تجارت دریایی برای طرفین به همراه خواهد داشت.
رییس سازمان بنادر قطر نیز در این نشست گفت: بندر شهید رجایی چه به لحاظ موقعیت راهبردی و چه از نظر ظرفیت و زیرساخت های ایجاد شده یکی از مهم ترین بندرهای منطقه است.
کاپیتان عبدالله الخنجی افزود: به طور قطع در آینده نزدیک تفاهم نامه های مشترک بندری بین بندر شهید رجایی و بندر حمد قطر در راستای توسعه روابط بندری منعقد خواهد شد.
وی بیان داشت: این همکاری های مشترک بندری پس از یک مطالعه کلی در بندرهای دیگر ایران نیز صورت می گیرد و در گام نخست با توجه به ظرفیت های دریایی و بندری ایران با احصای مشکلات مطرح شده ازسوی طرف ایرانی برای رفع موانع و تنگناها اقدام می کنیم.
مقام ارشد دریایی و بندری قطر در پاسخ به تخفیف های بندری برای تاجران ایرانی گفت: با توجه به ظرفیت های دریایی جمهوری اسلامی ایران و توسعه مبادلات در نظر است با تدوین ساز و کاری جدید تعرفه ها به گونه ای باشد که به نفع دو طرف بوده تا تاجران و صاحبان کالا با خاطری آسوده و بدون دغدغه در بنادر حضور یابند.
پنج نفر از مقام های عالی رتبه وزارت حمل و نقل و سازمان بنادر و دریانوردی کشور قطر که از چند روز پیش سفر خود را به بندرهای جنوبی کشور آغاز کرده بودند با حضور در استان هرمزگان از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین بندر بازرگانی ایران بازدید کردند.
کاپیتان الخنجی رئیس سازمان بنادر قطر، حسن الهیل مشاور ارشد وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر، کاپیتان الیافعی مدیر بندر حمد، خالد النعیمی مدیر بندر الرویس و حمد الانصاری مدیر امور بین الملل وزارت حمل و نقل و ارتباطات کشور قطر از پایانه ها و اسکله های تخلیه و بارگیری کالای کانتینری، فله و نفتی بندر شهید رجایی و اراضی سرمایه گذاری در این بندر بازدید کرده و طی نشست مشترک با مدیران این بندر به گفت و گو نشستند.
بندر شهید رجایی بزرگ ترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران است که 53 درصد صادرات و واردات، 70 درصد ترانزیت وتخلیه وبارگیری بیش از 80 درصد کالاهای کانتینری درسطح کل بنادر کشور را پشتیبانی می کند.
این بندر در سال های اخیر شاهد حضور گروه های تجاری و سرمایه گذاران بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی به منظور بررسی شرایط سرمایه گذاری در این بندر بوده است.
اول دی ماه سال 96 «محمد راستاد» مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی با همراهی معاون امور بندری این سازمان و تعدادی از مدیران شرکت های مختلف دولتی، خصوصی، کشتیرانی و صنایع تولیدی کشور، با سفر به پایتخت کشور قطر با وزیر حمل و نقل و ارتباطات و مدیران ارشد دولتی و خصوصی بنادر و دریانوردی این کشور دیدار و گفت و گو کردند.
در سفر مدیر عامل سازمان بنادر ایران به قطر، علاوه بر بحث و گفت و گو در خصوص توسعه مناسبات و همکاری‌ های تخصصی بندری و دریایی میان دو کشور، رفع موانع و مشکلات احتمالی موجود در جهت توسعه صادرات و ترانزیت کالا از بندرهای جنوبی ایران به بندرهای قطر مورد تاکید قرار گرفت.
7195/7408

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟
سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح سهمیه هر ایرانی، روزی یک لیتر بنزین است/ طرح جدید برای سهمیه‌بندی بنزین
نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!
واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز تا 300میلیو واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز تا 300میلیون دلار مجاز شد
شمخانی:اگر اروپا در پرداخت هزینه‌ حفظ برجام مردد است، معطلش نمی‌مانیم

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

خانه به متری ۱۰ میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه
فربه‌شدن دولت 85تا 90درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد
تفکیک بودجه بر مبنای دولتی و غیردولتی نادرست است
رشد قیمت مسکن چرا تدبیر نمی‌شود؟
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
«فلوله» ناکام در فروش سهام / «رمپنا» مالک آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال شد
جمعیت شهرهای جدید سال آینده از مرز ۱میلیون عبور می‌کند
«لوتوس» 205 تومانی روانه بازار سرمایه شد/ آیا شرکت‌های تامین سرمایه ارزش ریسک کردن دارند؟
عرضه چهارم نفت خام سبک در بورس انرژی تا دو هفته دیگر/ همه چیز مانند عرضه سوم خواهد بود
جزئیات تسهیلات ساخت و خرید مسکن در بافت‌های فرسوده
آخرین نرخ‌ها از بازار طلا، سکه و ارز
احتمال بازگشت سپرده‌های 3، 6و 9ماهه
ارز مسافرتی امروز چند قیمت خورد؟
تعلل ادامه‌دار هلدینگ خلیج فارس در عرضه نوری/ چشم بورس به ورود پتروشیمی نوری سفید شد