پنجشنبه 3 خرداد 1397

چرا باید کالای ایرانی بخریم؟

طبق برآوردهای صورت گرفته ورود هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق حدود 100 هزار شغل داخلی را از بین می‌برد.

بازار | اقتصاد آنلاین | 1 ماه پیش | 929 بازدید

 چرا باید کالای ایرانی بخریم؟

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، پس از کاهش حدود 50 درصدی قاچاق کالا در سال‌های گذشته آخرین آمار نشان می‌دهد که همچنان سالانه حدود 13 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، بنابراین این حجم از کالای قاچاق درحدود 1.3 میلیون شغل داخلی را از بین می‌برد و به همین میزان برای کارگران خارجی فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

این درحالی است که صد درصد کالاهای قاچاقی که وارد کشور می‌شود کالاهای مصرفی است که توان تولید آنها در داخل وجود دارد.

درطول دهه‌های گذشته دستگاه‌های اجرایی ذیربط اقدامات دنباله‌داری را برای مبارزه با قاچاق انجام داده‌اند به‌طوری که در دولت یازدهم حجم قاچاقی که به بیش از 25 میلیارد دلار می‌رسید به حدود 13 میلیارد دلار کاهش یافت. با وجود این هنوز هم این حجم بسیار بالاست و در مقایسه با واردات رسمی کشور که  حدود 40 میلیارد دلار درسال است قابل توجه است. در همین راستا و در ادامه سال‌هایی که با عنوان اقتصاد مقاومتی نامگذاری می‌شد، رهبر معظم انقلاب سال 1397 را به‌عنوان «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند، عنوانی که یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش تاب‌آوری اقتصاد ملی محسوب می‌شود.

همانگونه که ورود کالای قاچاق و خرید آن توسط مصرف‌کنندگان سالانه صدها هزار فرصت شغلی را در کشور از بین می‌برد، خرید کالای داخلی نیز می‌تواند به ایجاد شغل برای جوانان ایرانی منجر شود.

خرید کالای وطنی چند نفر را شاغل می‌کند

وقتی وارد اعداد و ارقام و برآوردهای صورت گرفته می‌شویم به صورت دقیق‌تر مزایای خرید کالای ساخت داخل نمایان می‌شود،برای مثال با خرید تولیدات داخلی سه صنعت کفش، پوشاک و لوازم خانگی حدود 790 هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد.

هم‌اکنون حدود 500 هزار نفر در صنعت کفش کشور فعالیت می‌کنند که طبق گفته مسئولان کارگاه‌های تولیدی کفش در شهر تبریز به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید در کشور با 50 درصد زیر ظرفیت خود کار می‌کنند. حال درصورتی که همه ایرانی‌ها کفش تولید داخل بخرند 170 هزار کارگر دیگر به شاغلین این صنعت افزوده خواهد شد.

براساس برآوردهای صورت گرفته در سال 1395، 182 میلیارد تومان کفش قاچاق وارد کشور شده است و درهمین سال 127 میلیارد تومان نیز از طریق واردات رسمی به کشور وارد شده است که نتیجه آن بیکاری هزاران کارگر ایرانی است.

درصنعت پوشاک نیز وضعیت مشابهی وجود دارد، برپایه برآوردهای انجام شده در سال 1395 در حدود3 هزار میلیارد تومان پوشاک به صورت قاچاق به بازارهای داخلی سرازیر شده است. از طرف دیگر حجم واردات رسمی پوشاک نیزدراین سال به 230 میلیارد تومان می‌رسد. بدین ترتیب ورود این حجم از پوشاک سالانه 385 هزار فرصت شغلی را درکشور از بین می‌برد. این درحالی است که اگر تمام مردم پوشاک ایرانی بخرند حدود 470 هزار نفر به 860 هزار نفری که دراین صنعت فعال هستند اضافه می‌شود.

درصنعت لوازم خانگی نیز هم‌اکنون 100 هزار نفر کار می‌کنند. حجم این صنعت در ایران به 30 هزار میلیارد تومان می‌رسد که سهم تولیدات داخلی از آن تنها 40 درصد است. دراین صنعت نیز حدود 15 هزار میلیارد تومان از راه قاچاق وارد بازار مصرف می‌شود و 2 هزار و 500 میلیارد تومان نیز از راه واردات رسمی تأمین می‌شود. مسیری که باعث شده است  در سالیان گذشته حدود 30 برند مشهور دراین صنعت ورشکسته شده یا به مرز ورشکستگی برسند. این درحالی است که اگر ایرانی‌ها لوازم خانگی ایرانی بخرند 150 هزار شغل جدید دراین صنعت ایجاد می‌شود.

 برخی مزایای اقتصادی حمایت از کالای ایرانی

علاوه برحفظ اشتغال موجود و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید حمایت و خرید از کالای ایرانی مزیت‌های مهم دیگری در عرصه اقتصاد به همراه دارد.

درواقع با رونق تولید ملی به واسطه افزایش تقاضایی که برای آن ایجاد شده است قیمت تمام شده کالاهای وطنی به‌دلیل تولید انبوه به میزان زیادی کاهش می‌یابد و درنتیجه قدرت رقابت کالاهای ایرانی در بازار جهانی نیز افزایش می‌بابد. از سوی دیگر به‌دلیل رونق گرفتن تولید داخل زمینه جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی نیز فراهم می‌شود. سرمایه‌گذار به جای اینکه سرمایه خود را در بازارهای کاذب یا خارج از کشور به کارگیرد براحتی می‌تواند وارد عرصه تولید شده و سود مورد انتظار خود را نیز کسب کند.

یکی دیگر از مزایای این نگاه اقتصادی به تقویت ارزش پول ملی و همچنین صرفه‌جویی ارزی به واسطه کاهش واردات است. با افزایش تولید داخل علاوه بر فزونی گرفتن تولید ناخالص داخلی کشور و رشد اقتصادی در نهایت درآمد سرانه ایرانی‌ها نیز رشد می‌کند و نقش و سهم بخش خصوصی را در اقتصاد ملی بالا می‌برد.

شروط تولید ملی موفق

برای دستیابی به مزایای بی‌شمار رونق تولید ملی، شروطی وجود دارد که نبود برخی از آنها مانع تحقق این هدف مهم در چهار دهه گذشته شده است. دراین راستا شاید مهم‌ترین اصل احترام به حقوق مصرف‌کننده ایرانی باشد که این احترام شامل کیفیت، قیمت، خدمات پس از فروش، به روز بودن و... می‌شود. دراین میان مهم‌ترین شرطی که برای تحقق این باور وجود دارد کیفیت قابل قبول محصولات وطنی است؛ زمانی که کیفیت محصولات داخلی بتواند رضایت مصرف‌کنندگان ایرانی را به دست آورد بخش عمده‌ای از این راه طی خواهد شد. تجربه نشان می‌دهد  در بسیاری  موارد که محصولات وطنی به کیفیت قابل قبولی رسیده و حتی از برندهای مشابه خارجی سبقت گرفته‌اند، بازار را فتح کرده‌اند، اما درصورتی که کیفیت کالاهای ایرانی نتواند رضایت مشریان خود را جلب کند این راه دشوار خواهد شد.

بالا بودن کیفیت تولیدات داخلی ضمن کیفیت خود محصول شامل خدمات پس از فروش (برای کالاهای بادوام) نیز می‌شود که در دهه‌های گذشته کمتر مورد توجه تولیدکننده‌های داخلی بوده است.

همچنین قیمت محصولات داخلی یکی دیگر از شروطی است که باید مد نظر تولیدکننده‌ها و نیز نهادهای حمایتی قرار گیرد تا کالای ایرانی با قیمتی رقابتی و قابل قبول به دست مصرف‌کننده برسد.

البته باید به این نکته توجه داشت که براساس اصول اقتصادی قرار نیست تمام کالاهای مورد نیاز در داخل کشور تولید شود چراکه باید به مزیت‌های رقابتی تولید کشور توجه کرد.

 
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

اقتصاد سبز

اقتصاد سبز

1 ماه پيش
اقتصاد سبز یا همان اقتصاد مبتنی بر صنعت کشاورزی یکی از بهتزین راه ها برای افزایش تولید نمونه داخلی و افزایش درامدهای ارزی خواهد بود لیکن اجمالی به چشم اندازی از این صنعت میپردازیم ادامه مطلب...

خبرهای های مرتبط

حمایت از کالای ایرانی را سرلوحه کار دستگاه دی

حمایت از کالای ایرانی را سرلوحه کار دستگاه دیپلماسی

1 ماه پيش
«محمد حسن فدایی فرد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا اظهار کرد که دستگاه دیپلماسی در تداوم دستورکار قبلی خود به منظور اجرای راهبردهای اقتصاد مقاومتی، تحقق شعار امسال یعنی «حمایت از کالای ایرانی» ر... ادامه مطلب...

۷مانع پیش‌روی تولید در سال «حمایت از کالای ای

۷مانع پیش‌روی تولید در سال «حمایت از کالای ایرانی»

1 ماه پيش
عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان با اشاره به مهمترین موانع تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در سال حمایت از کالای ایرانی خواستار اصلاح موانع با مشارکت جدی سران ۳ قوه شد. ادامه مطلب...

حمایت از کالای ایرانی و تقویت اقتصاد ملی

حمایت از کالای ایرانی و تقویت اقتصاد ملی

1 ماه پيش
کرج – ایرنا- نامگذاری سال 97 به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، با هدف تقویت هرچه بیشتر چرخه اقتصادی ملی، نقشه راه ویژه ای برای مسئولان و مدیران برای رفع موانع تولیدی و... ادامه مطلب...

برنامه‌های استانداری تهران برای حمایت از کالا

برنامه‌های استانداری تهران برای حمایت از کالای ایرانی

1 ماه پيش
استاندار تهران از تمهیدات استانداری جهت جلوگیری از ورود کالای قاچاق به استان و تحقق شعار سال خیلی جدی‌تر از قبل خبر داد. ادامه مطلب...

بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی

بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی

1 ماه پيش
کرج-ایرنا- روزنامه پیام زمان در شماره روز سه شنبه خود مطلبی با عنوان بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی را منتشر کرده است. ادامه مطلب...

نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت

نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت از کالای ایرانی

1 ماه پيش
کرج - ایرنا - لازمه تحقق شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اقدام زنجیره ای از نقش آفرینان است که به تعبیر رهبر انقلاب تنها مختص مسئولان نیست و در ا... ادامه مطلب...

نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت

نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت از کالای ایرانی

1 ماه پيش
کرج - ایرنا - لازمه تحقق شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اقدام زنجیره ای از نقش آفرینان است که به تعبیر رهبر انقلاب تنها مختص مسئولان نیست و در ا... ادامه مطلب...

تولید با کیفیت شرط خرید کالای ایرانی

تولید با کیفیت شرط خرید کالای ایرانی

1 ماه پيش
مقام مسئول کارگری اولین توصیه برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی را مستلزم تولید کالای با کیفیت توسط تولیدکنندگان می‌داند. ادامه مطلب...

تحقق شعار سال به تبیین   سیاستهای اقتصادی منو

تحقق شعار سال به تبیین سیاستهای اقتصادی منوط است

1 ماه پيش
یزد- ایرنا- استاندار یزد گفت: تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، مستلزم تبیین سیاست های دقیق اقتصادی، حمایت مالی، استفاده از تجربیات سایر کشورها و تطبیق آنها با الزامات داخلی است. ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفو +1 مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ +1 دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
پیش بینی دلار در پایان برجام +1 پیش بینی دلار در پایان برجام
برجام تمام +1 برجام تمام
دلار پس از برجام +1 دلار پس از برجام
سیاست آمریکا درباره برجام +1 سیاست آمریکا درباره برجام
+1 قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
ایران پس از برجام +1 ایران پس از برجام
+1 دلار 7.000 تومانی
فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری +1 فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
برجام و نمایش ترامپ +1 برجام و نمایش ترامپ
طلا پشتوانه قوی یا ضعیف +1 طلا پشتوانه قوی یا ضعیف
+1 برجام و تاثیرات آن بر آینده قیمت دلار
+1 پیش بینی نواسانات مسکن در 6 ماه آینده
پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران +1 پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران
+1 چه وقت خانه بخریم؟
+1 پیش بینی کارشناسان درباره آینده مسکن در سال 97
+1 آیا مسکن از رکود خارج خواهد شد؟
تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران +1 تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران
+1 سامانه نیما می تواند به ثبات قیمت ارز کمک نماید؟

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

افزایش غیرمنتظره سکه نقدی/ پرواز قیمت ها در بازار آتی
انحصار بانک‌ها شکست/ بازگشت صرافی‌ها به معاملات ارزی
آمارهای حیرت‌انگیز کسب و کار استارتاپی
پرداخت وام۵۰میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد پرداخت وام۵۰میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد
ارز صادراتی‌مان را 4200 به دولت بدهیم و خودما ارز صادراتی‌مان را 4200 به دولت بدهیم و خودمان 6200 بخریم؟
بازار خودرو در گرداب قیمت
اگر اروپا کاری نکند چین مدافع ایران نخواهد بود
علت افزایش قیمت طلا، رشد قیمت‌های جهانی است علت افزایش قیمت طلا، رشد قیمت‌های جهانی است
اظهارات رییس صداوسیما درباره حمایت از کالای ایرانی
تقسیم سود ۳۵تومانی برای هر سهم «سبجنو»/ کاهش تولید ۵درصدی
بلاک‌چین‌؛ ابزار کمرنگ‌ کردن اثر تحریم/ آینده سوئیفت در ایران چه خواهد شد؟
انبارهای خودرو زیر ذره بین کمیسیون صنایع مجلس انبارهای خودرو زیر ذره بین کمیسیون صنایع مجلس
اروپایی‌ها در ازای برجام، تصویب FATF را خواسته‌اند
"ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی! "ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!
بانک ها هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداختند
پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست
اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد
۶۹۶میلیارد تومان ارزش معاملات/ «ورق سرد B» مبارکه با ارزشترین
استاندار خوزستان:مقاوم سازی اماکن روستایی درا استاندار خوزستان:مقاوم سازی اماکن روستایی دراولویت قرار گیرد
صادرات کشور در 2 ماه نخست سال 28.5درصد افزایش یافت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

باز هم ریزش در بورس‌های آسیایی
تازه‌ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات تازه‌ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات مسکن
روسیه به فکر جایگزینی برای سوئیفت
50 درصد درآمد کامیونداران در جیب واسطه ها 50 درصد درآمد کامیونداران در جیب واسطه ها
قیمت نفت کاهش یافت قیمت نفت کاهش یافت
مجبوریم کنار مسکن مهر چادر بزنیم! مجبوریم کنار مسکن مهر چادر بزنیم!
رشد 110 درصدی قیمت خرید تضمینی عاملی برای ایج رشد 110 درصدی قیمت خرید تضمینی عاملی برای ایجاد انگیزه جهت پرورش کرم ابریشم
34 شهرک کشاورزی در کشور فعالیت می کند 34 شهرک کشاورزی در کشور فعالیت می کند
ورود بلاک چین به عرصه بانکداری
بانک قرض الحسنه مهر ایران به یک میلیون نفر تس بانک قرض الحسنه مهر ایران به یک میلیون نفر تسهیلات می دهد
هشدار نسبت به فاجعه نفت ۱۰۰ دلاری برای آمریکا هشدار نسبت به فاجعه نفت ۱۰۰ دلاری برای آمریکا
در شرایط هیجانی شرکتی را وارد بورس نمی‌کنیم
رشد اقتصادی آلمان کند می‌شود
نیازمند احیای اعتماد به تعاونی ها هستیم نیازمند احیای اعتماد به تعاونی ها هستیم
ترامپ قیمت نفت را به ۱۰۰دلار می‌رساند ترامپ قیمت نفت را به ۱۰۰دلار می‌رساند
شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی شرط حذف وثیقه از وام اشتغال روستایی
آیا روسیه رفیق نیمه راه می‌شود؟ آیا روسیه رفیق نیمه راه می‌شود؟
ورود بلاک چین به عرصه بانکداری
گرانی ۱تومانی دلار گرانی ۱تومانی دلار
قیمت نفت کاهش یافت قیمت نفت کاهش یافت
Back to Top