پنجشنبه 4 بهمن 1397

چرا باید کالای ایرانی بخریم؟

طبق برآوردهای صورت گرفته ورود هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق حدود 100 هزار شغل داخلی را از بین می‌برد.

بازار | اقتصاد آنلاین | 9 ماه پیش |4/3/2018 8:44:44 AM 1668 بازدید

 چرا باید کالای ایرانی بخریم؟

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، پس از کاهش حدود 50 درصدی قاچاق کالا در سال‌های گذشته آخرین آمار نشان می‌دهد که همچنان سالانه حدود 13 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، بنابراین این حجم از کالای قاچاق درحدود 1.3 میلیون شغل داخلی را از بین می‌برد و به همین میزان برای کارگران خارجی فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

این درحالی است که صد درصد کالاهای قاچاقی که وارد کشور می‌شود کالاهای مصرفی است که توان تولید آنها در داخل وجود دارد.

درطول دهه‌های گذشته دستگاه‌های اجرایی ذیربط اقدامات دنباله‌داری را برای مبارزه با قاچاق انجام داده‌اند به‌طوری که در دولت یازدهم حجم قاچاقی که به بیش از 25 میلیارد دلار می‌رسید به حدود 13 میلیارد دلار کاهش یافت. با وجود این هنوز هم این حجم بسیار بالاست و در مقایسه با واردات رسمی کشور که  حدود 40 میلیارد دلار درسال است قابل توجه است. در همین راستا و در ادامه سال‌هایی که با عنوان اقتصاد مقاومتی نامگذاری می‌شد، رهبر معظم انقلاب سال 1397 را به‌عنوان «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند، عنوانی که یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش تاب‌آوری اقتصاد ملی محسوب می‌شود.

همانگونه که ورود کالای قاچاق و خرید آن توسط مصرف‌کنندگان سالانه صدها هزار فرصت شغلی را در کشور از بین می‌برد، خرید کالای داخلی نیز می‌تواند به ایجاد شغل برای جوانان ایرانی منجر شود.

خرید کالای وطنی چند نفر را شاغل می‌کند

وقتی وارد اعداد و ارقام و برآوردهای صورت گرفته می‌شویم به صورت دقیق‌تر مزایای خرید کالای ساخت داخل نمایان می‌شود،برای مثال با خرید تولیدات داخلی سه صنعت کفش، پوشاک و لوازم خانگی حدود 790 هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد.

هم‌اکنون حدود 500 هزار نفر در صنعت کفش کشور فعالیت می‌کنند که طبق گفته مسئولان کارگاه‌های تولیدی کفش در شهر تبریز به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید در کشور با 50 درصد زیر ظرفیت خود کار می‌کنند. حال درصورتی که همه ایرانی‌ها کفش تولید داخل بخرند 170 هزار کارگر دیگر به شاغلین این صنعت افزوده خواهد شد.

براساس برآوردهای صورت گرفته در سال 1395، 182 میلیارد تومان کفش قاچاق وارد کشور شده است و درهمین سال 127 میلیارد تومان نیز از طریق واردات رسمی به کشور وارد شده است که نتیجه آن بیکاری هزاران کارگر ایرانی است.

درصنعت پوشاک نیز وضعیت مشابهی وجود دارد، برپایه برآوردهای انجام شده در سال 1395 در حدود3 هزار میلیارد تومان پوشاک به صورت قاچاق به بازارهای داخلی سرازیر شده است. از طرف دیگر حجم واردات رسمی پوشاک نیزدراین سال به 230 میلیارد تومان می‌رسد. بدین ترتیب ورود این حجم از پوشاک سالانه 385 هزار فرصت شغلی را درکشور از بین می‌برد. این درحالی است که اگر تمام مردم پوشاک ایرانی بخرند حدود 470 هزار نفر به 860 هزار نفری که دراین صنعت فعال هستند اضافه می‌شود.

درصنعت لوازم خانگی نیز هم‌اکنون 100 هزار نفر کار می‌کنند. حجم این صنعت در ایران به 30 هزار میلیارد تومان می‌رسد که سهم تولیدات داخلی از آن تنها 40 درصد است. دراین صنعت نیز حدود 15 هزار میلیارد تومان از راه قاچاق وارد بازار مصرف می‌شود و 2 هزار و 500 میلیارد تومان نیز از راه واردات رسمی تأمین می‌شود. مسیری که باعث شده است  در سالیان گذشته حدود 30 برند مشهور دراین صنعت ورشکسته شده یا به مرز ورشکستگی برسند. این درحالی است که اگر ایرانی‌ها لوازم خانگی ایرانی بخرند 150 هزار شغل جدید دراین صنعت ایجاد می‌شود.

 برخی مزایای اقتصادی حمایت از کالای ایرانی

علاوه برحفظ اشتغال موجود و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید حمایت و خرید از کالای ایرانی مزیت‌های مهم دیگری در عرصه اقتصاد به همراه دارد.

درواقع با رونق تولید ملی به واسطه افزایش تقاضایی که برای آن ایجاد شده است قیمت تمام شده کالاهای وطنی به‌دلیل تولید انبوه به میزان زیادی کاهش می‌یابد و درنتیجه قدرت رقابت کالاهای ایرانی در بازار جهانی نیز افزایش می‌بابد. از سوی دیگر به‌دلیل رونق گرفتن تولید داخل زمینه جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی نیز فراهم می‌شود. سرمایه‌گذار به جای اینکه سرمایه خود را در بازارهای کاذب یا خارج از کشور به کارگیرد براحتی می‌تواند وارد عرصه تولید شده و سود مورد انتظار خود را نیز کسب کند.

یکی دیگر از مزایای این نگاه اقتصادی به تقویت ارزش پول ملی و همچنین صرفه‌جویی ارزی به واسطه کاهش واردات است. با افزایش تولید داخل علاوه بر فزونی گرفتن تولید ناخالص داخلی کشور و رشد اقتصادی در نهایت درآمد سرانه ایرانی‌ها نیز رشد می‌کند و نقش و سهم بخش خصوصی را در اقتصاد ملی بالا می‌برد.

شروط تولید ملی موفق

برای دستیابی به مزایای بی‌شمار رونق تولید ملی، شروطی وجود دارد که نبود برخی از آنها مانع تحقق این هدف مهم در چهار دهه گذشته شده است. دراین راستا شاید مهم‌ترین اصل احترام به حقوق مصرف‌کننده ایرانی باشد که این احترام شامل کیفیت، قیمت، خدمات پس از فروش، به روز بودن و... می‌شود. دراین میان مهم‌ترین شرطی که برای تحقق این باور وجود دارد کیفیت قابل قبول محصولات وطنی است؛ زمانی که کیفیت محصولات داخلی بتواند رضایت مصرف‌کنندگان ایرانی را به دست آورد بخش عمده‌ای از این راه طی خواهد شد. تجربه نشان می‌دهد  در بسیاری  موارد که محصولات وطنی به کیفیت قابل قبولی رسیده و حتی از برندهای مشابه خارجی سبقت گرفته‌اند، بازار را فتح کرده‌اند، اما درصورتی که کیفیت کالاهای ایرانی نتواند رضایت مشریان خود را جلب کند این راه دشوار خواهد شد.

بالا بودن کیفیت تولیدات داخلی ضمن کیفیت خود محصول شامل خدمات پس از فروش (برای کالاهای بادوام) نیز می‌شود که در دهه‌های گذشته کمتر مورد توجه تولیدکننده‌های داخلی بوده است.

همچنین قیمت محصولات داخلی یکی دیگر از شروطی است که باید مد نظر تولیدکننده‌ها و نیز نهادهای حمایتی قرار گیرد تا کالای ایرانی با قیمتی رقابتی و قابل قبول به دست مصرف‌کننده برسد.

البته باید به این نکته توجه داشت که براساس اصول اقتصادی قرار نیست تمام کالاهای مورد نیاز در داخل کشور تولید شود چراکه باید به مزیت‌های رقابتی تولید کشور توجه کرد.

 
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

اقتصاد سبز

اقتصاد سبز

9 ماه پيش
اقتصاد سبز یا همان اقتصاد مبتنی بر صنعت کشاورزی یکی از بهتزین راه ها برای افزایش تولید نمونه داخلی و افزایش درامدهای ارزی خواهد بود لیکن اجمالی به چشم اندازی از این صنعت میپردازیم ادامه مطلب...

خبرهای های مرتبط

تحقق شعار سال به تبیین   سیاستهای اقتصادی منو

تحقق شعار سال به تبیین سیاستهای اقتصادی منوط است

9 ماه پيش
یزد- ایرنا- استاندار یزد گفت: تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، مستلزم تبیین سیاست های دقیق اقتصادی، حمایت مالی، استفاده از تجربیات سایر کشورها و تطبیق آنها با الزامات داخلی است. ادامه مطلب...
تولید با کیفیت شرط خرید کالای ایرانی

تولید با کیفیت شرط خرید کالای ایرانی

9 ماه پيش
مقام مسئول کارگری اولین توصیه برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی را مستلزم تولید کالای با کیفیت توسط تولیدکنندگان می‌داند. ادامه مطلب...
نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت

نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت از کالای ایرانی

9 ماه پيش
کرج - ایرنا - لازمه تحقق شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اقدام زنجیره ای از نقش آفرینان است که به تعبیر رهبر انقلاب تنها مختص مسئولان نیست و در ا... ادامه مطلب...
نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت

نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت از کالای ایرانی

9 ماه پيش
کرج - ایرنا - لازمه تحقق شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اقدام زنجیره ای از نقش آفرینان است که به تعبیر رهبر انقلاب تنها مختص مسئولان نیست و در ا... ادامه مطلب...
بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی

بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی

9 ماه پيش
کرج-ایرنا- روزنامه پیام زمان در شماره روز سه شنبه خود مطلبی با عنوان بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی را منتشر کرده است. ادامه مطلب...
برنامه‌های استانداری تهران برای حمایت از کالا

برنامه‌های استانداری تهران برای حمایت از کالای ایرانی

9 ماه پيش
استاندار تهران از تمهیدات استانداری جهت جلوگیری از ورود کالای قاچاق به استان و تحقق شعار سال خیلی جدی‌تر از قبل خبر داد. ادامه مطلب...
حمایت از کالای ایرانی و تقویت اقتصاد ملی

حمایت از کالای ایرانی و تقویت اقتصاد ملی

9 ماه پيش
کرج – ایرنا- نامگذاری سال 97 به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، با هدف تقویت هرچه بیشتر چرخه اقتصادی ملی، نقشه راه ویژه ای برای مسئولان و مدیران برای رفع موانع تولیدی و... ادامه مطلب...
۷مانع پیش‌روی تولید در سال «حمایت از کالای ای

۷مانع پیش‌روی تولید در سال «حمایت از کالای ایرانی»

9 ماه پيش
عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان با اشاره به مهمترین موانع تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در سال حمایت از کالای ایرانی خواستار اصلاح موانع با مشارکت جدی سران ۳ قوه شد. ادامه مطلب...
حمایت از کالای ایرانی را سرلوحه کار دستگاه دی

حمایت از کالای ایرانی را سرلوحه کار دستگاه دیپلماسی

9 ماه پيش
«محمد حسن فدایی فرد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا اظهار کرد که دستگاه دیپلماسی در تداوم دستورکار قبلی خود به منظور اجرای راهبردهای اقتصاد مقاومتی، تحقق شعار امسال یعنی «حمایت از کالای ایرانی» ر... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه قیمت طلا، سکه و ارز در ۲ بهمن‌ماه
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های سایه سنگین تورم بر بازار مسکن/ فریب سایت‌های آنلاین فروش مسکن را نخورید
بازار خودرو قفل شد/ خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید
طلا در بازارهای جهانی عقب نشست طلا در بازارهای جهانی عقب نشست
انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت انتشار ١٠هزار میلیارد ریال اوراق منفعت
اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه ا اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه در ارومیه افتتاح می شود
یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بن یک بام و دو هوای مجلسی‌ها بر سر سهمیه‌بندی بنزین/ سرانجام چه خواهد شد؟
وزیر صنعت: توقف خط تولید خودروهای کم تیراژ پس از تحریم
واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز تا 300میلیو واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز تا 300میلیون دلار مجاز شد
چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت ن چرا نفت روی میز بورس ماند؟/تصمیم جدید وزارت نفت برای فروش نفت در بورس
اکتشاف در جزیره مینو آبادان به نفت رسید/ اعلا اکتشاف در جزیره مینو آبادان به نفت رسید/ اعلام عرضه و تولید نفت ایران علامت به آمریکاست
جزئیات تسهیلات ساخت و خرید مسکن در بافت‌های ف جزئیات تسهیلات ساخت و خرید مسکن در بافت‌های فرسوده
اختصاص اعتبار ۹۶.۵ میلیارد تومانی برای آبرسانی شرب روستاها و عشایر

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

کاهش قدرت خرید بلای جان بازار مسکن
چالش اصلی ما در کشور حکمرانی و مدیریت است/انتقاد از صنایع آلاینده آب‌های زیرزمینی
تخمین سرانگشتی از اثرات تورمی آزادسازی قیمت سوخت
گوشت قرمز باید به میزان لازم در مراکز فروش توزیع شود
۶عامل ناکارآمدی نظام مالیاتی/ از فساد تا نبود نظارت بر تشخیص و وصول مالیات
قیمت‌های غیرواقعی انرژی، چالش مهم صنعت انرژی کشور
هفته سبز نمادهای سیمانی/ چه عواملی منجر به عملکرد منفی شاخص در هفته اخیر شد؟
آماده‌سازی تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا
بزرگترین فروشگاه صنعتی کالاهای پتروشیمی ایران راه‌اندازی می‌شود
هشدار نسبت به بیکار شدن 20 هزار منبت کار ملایر
آمادگی ۱۱۴ شرکت خارجی برای همکاری در پروژه‌های نفتی ایران
با ۵ میلیون تومان شغل پایدار ایجاد نمی‌شود
دلار کاهشی شد
اوپک: کاهش تولید ما به آمریکا کمک کرد
کرکره صرافی‌ها بالا رفت/ قیمت دلار به ۱۱۵۱۰تومان رسید