چهارشنبه 24 مرداد 1397

چرا باید کالای ایرانی بخریم؟

طبق برآوردهای صورت گرفته ورود هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق حدود 100 هزار شغل داخلی را از بین می‌برد.

بازار | اقتصاد آنلاین | 4 ماه پیش |4/3/2018 8:44:44 AM 901 بازدید

 چرا باید کالای ایرانی بخریم؟

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، پس از کاهش حدود 50 درصدی قاچاق کالا در سال‌های گذشته آخرین آمار نشان می‌دهد که همچنان سالانه حدود 13 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، بنابراین این حجم از کالای قاچاق درحدود 1.3 میلیون شغل داخلی را از بین می‌برد و به همین میزان برای کارگران خارجی فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

این درحالی است که صد درصد کالاهای قاچاقی که وارد کشور می‌شود کالاهای مصرفی است که توان تولید آنها در داخل وجود دارد.

درطول دهه‌های گذشته دستگاه‌های اجرایی ذیربط اقدامات دنباله‌داری را برای مبارزه با قاچاق انجام داده‌اند به‌طوری که در دولت یازدهم حجم قاچاقی که به بیش از 25 میلیارد دلار می‌رسید به حدود 13 میلیارد دلار کاهش یافت. با وجود این هنوز هم این حجم بسیار بالاست و در مقایسه با واردات رسمی کشور که  حدود 40 میلیارد دلار درسال است قابل توجه است. در همین راستا و در ادامه سال‌هایی که با عنوان اقتصاد مقاومتی نامگذاری می‌شد، رهبر معظم انقلاب سال 1397 را به‌عنوان «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند، عنوانی که یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش تاب‌آوری اقتصاد ملی محسوب می‌شود.

همانگونه که ورود کالای قاچاق و خرید آن توسط مصرف‌کنندگان سالانه صدها هزار فرصت شغلی را در کشور از بین می‌برد، خرید کالای داخلی نیز می‌تواند به ایجاد شغل برای جوانان ایرانی منجر شود.

خرید کالای وطنی چند نفر را شاغل می‌کند

وقتی وارد اعداد و ارقام و برآوردهای صورت گرفته می‌شویم به صورت دقیق‌تر مزایای خرید کالای ساخت داخل نمایان می‌شود،برای مثال با خرید تولیدات داخلی سه صنعت کفش، پوشاک و لوازم خانگی حدود 790 هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد.

هم‌اکنون حدود 500 هزار نفر در صنعت کفش کشور فعالیت می‌کنند که طبق گفته مسئولان کارگاه‌های تولیدی کفش در شهر تبریز به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم تولید در کشور با 50 درصد زیر ظرفیت خود کار می‌کنند. حال درصورتی که همه ایرانی‌ها کفش تولید داخل بخرند 170 هزار کارگر دیگر به شاغلین این صنعت افزوده خواهد شد.

براساس برآوردهای صورت گرفته در سال 1395، 182 میلیارد تومان کفش قاچاق وارد کشور شده است و درهمین سال 127 میلیارد تومان نیز از طریق واردات رسمی به کشور وارد شده است که نتیجه آن بیکاری هزاران کارگر ایرانی است.

درصنعت پوشاک نیز وضعیت مشابهی وجود دارد، برپایه برآوردهای انجام شده در سال 1395 در حدود3 هزار میلیارد تومان پوشاک به صورت قاچاق به بازارهای داخلی سرازیر شده است. از طرف دیگر حجم واردات رسمی پوشاک نیزدراین سال به 230 میلیارد تومان می‌رسد. بدین ترتیب ورود این حجم از پوشاک سالانه 385 هزار فرصت شغلی را درکشور از بین می‌برد. این درحالی است که اگر تمام مردم پوشاک ایرانی بخرند حدود 470 هزار نفر به 860 هزار نفری که دراین صنعت فعال هستند اضافه می‌شود.

درصنعت لوازم خانگی نیز هم‌اکنون 100 هزار نفر کار می‌کنند. حجم این صنعت در ایران به 30 هزار میلیارد تومان می‌رسد که سهم تولیدات داخلی از آن تنها 40 درصد است. دراین صنعت نیز حدود 15 هزار میلیارد تومان از راه قاچاق وارد بازار مصرف می‌شود و 2 هزار و 500 میلیارد تومان نیز از راه واردات رسمی تأمین می‌شود. مسیری که باعث شده است  در سالیان گذشته حدود 30 برند مشهور دراین صنعت ورشکسته شده یا به مرز ورشکستگی برسند. این درحالی است که اگر ایرانی‌ها لوازم خانگی ایرانی بخرند 150 هزار شغل جدید دراین صنعت ایجاد می‌شود.

 برخی مزایای اقتصادی حمایت از کالای ایرانی

علاوه برحفظ اشتغال موجود و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید حمایت و خرید از کالای ایرانی مزیت‌های مهم دیگری در عرصه اقتصاد به همراه دارد.

درواقع با رونق تولید ملی به واسطه افزایش تقاضایی که برای آن ایجاد شده است قیمت تمام شده کالاهای وطنی به‌دلیل تولید انبوه به میزان زیادی کاهش می‌یابد و درنتیجه قدرت رقابت کالاهای ایرانی در بازار جهانی نیز افزایش می‌بابد. از سوی دیگر به‌دلیل رونق گرفتن تولید داخل زمینه جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی نیز فراهم می‌شود. سرمایه‌گذار به جای اینکه سرمایه خود را در بازارهای کاذب یا خارج از کشور به کارگیرد براحتی می‌تواند وارد عرصه تولید شده و سود مورد انتظار خود را نیز کسب کند.

یکی دیگر از مزایای این نگاه اقتصادی به تقویت ارزش پول ملی و همچنین صرفه‌جویی ارزی به واسطه کاهش واردات است. با افزایش تولید داخل علاوه بر فزونی گرفتن تولید ناخالص داخلی کشور و رشد اقتصادی در نهایت درآمد سرانه ایرانی‌ها نیز رشد می‌کند و نقش و سهم بخش خصوصی را در اقتصاد ملی بالا می‌برد.

شروط تولید ملی موفق

برای دستیابی به مزایای بی‌شمار رونق تولید ملی، شروطی وجود دارد که نبود برخی از آنها مانع تحقق این هدف مهم در چهار دهه گذشته شده است. دراین راستا شاید مهم‌ترین اصل احترام به حقوق مصرف‌کننده ایرانی باشد که این احترام شامل کیفیت، قیمت، خدمات پس از فروش، به روز بودن و... می‌شود. دراین میان مهم‌ترین شرطی که برای تحقق این باور وجود دارد کیفیت قابل قبول محصولات وطنی است؛ زمانی که کیفیت محصولات داخلی بتواند رضایت مصرف‌کنندگان ایرانی را به دست آورد بخش عمده‌ای از این راه طی خواهد شد. تجربه نشان می‌دهد  در بسیاری  موارد که محصولات وطنی به کیفیت قابل قبولی رسیده و حتی از برندهای مشابه خارجی سبقت گرفته‌اند، بازار را فتح کرده‌اند، اما درصورتی که کیفیت کالاهای ایرانی نتواند رضایت مشریان خود را جلب کند این راه دشوار خواهد شد.

بالا بودن کیفیت تولیدات داخلی ضمن کیفیت خود محصول شامل خدمات پس از فروش (برای کالاهای بادوام) نیز می‌شود که در دهه‌های گذشته کمتر مورد توجه تولیدکننده‌های داخلی بوده است.

همچنین قیمت محصولات داخلی یکی دیگر از شروطی است که باید مد نظر تولیدکننده‌ها و نیز نهادهای حمایتی قرار گیرد تا کالای ایرانی با قیمتی رقابتی و قابل قبول به دست مصرف‌کننده برسد.

البته باید به این نکته توجه داشت که براساس اصول اقتصادی قرار نیست تمام کالاهای مورد نیاز در داخل کشور تولید شود چراکه باید به مزیت‌های رقابتی تولید کشور توجه کرد.

 
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

اقتصاد سبز

اقتصاد سبز

4 ماه پيش
اقتصاد سبز یا همان اقتصاد مبتنی بر صنعت کشاورزی یکی از بهتزین راه ها برای افزایش تولید نمونه داخلی و افزایش درامدهای ارزی خواهد بود لیکن اجمالی به چشم اندازی از این صنعت میپردازیم ادامه مطلب...

خبرهای های مرتبط

تحقق شعار سال به تبیین   سیاستهای اقتصادی منو

تحقق شعار سال به تبیین سیاستهای اقتصادی منوط است

4 ماه پيش
یزد- ایرنا- استاندار یزد گفت: تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، مستلزم تبیین سیاست های دقیق اقتصادی، حمایت مالی، استفاده از تجربیات سایر کشورها و تطبیق آنها با الزامات داخلی است. ادامه مطلب...
تولید با کیفیت شرط خرید کالای ایرانی

تولید با کیفیت شرط خرید کالای ایرانی

4 ماه پيش
مقام مسئول کارگری اولین توصیه برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی را مستلزم تولید کالای با کیفیت توسط تولیدکنندگان می‌داند. ادامه مطلب...
نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت

نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت از کالای ایرانی

4 ماه پيش
کرج - ایرنا - لازمه تحقق شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اقدام زنجیره ای از نقش آفرینان است که به تعبیر رهبر انقلاب تنها مختص مسئولان نیست و در ا... ادامه مطلب...
نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت

نقش زنجیره تولیدکننده، مردم و رسانه در حمایت از کالای ایرانی

4 ماه پيش
کرج - ایرنا - لازمه تحقق شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اقدام زنجیره ای از نقش آفرینان است که به تعبیر رهبر انقلاب تنها مختص مسئولان نیست و در ا... ادامه مطلب...
بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی

بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی

4 ماه پيش
کرج-ایرنا- روزنامه پیام زمان در شماره روز سه شنبه خود مطلبی با عنوان بورس، بستری برای حمایت از کالای ایرانی را منتشر کرده است. ادامه مطلب...
برنامه‌های استانداری تهران برای حمایت از کالا

برنامه‌های استانداری تهران برای حمایت از کالای ایرانی

4 ماه پيش
استاندار تهران از تمهیدات استانداری جهت جلوگیری از ورود کالای قاچاق به استان و تحقق شعار سال خیلی جدی‌تر از قبل خبر داد. ادامه مطلب...
حمایت از کالای ایرانی و تقویت اقتصاد ملی

حمایت از کالای ایرانی و تقویت اقتصاد ملی

4 ماه پيش
کرج – ایرنا- نامگذاری سال 97 به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، با هدف تقویت هرچه بیشتر چرخه اقتصادی ملی، نقشه راه ویژه ای برای مسئولان و مدیران برای رفع موانع تولیدی و... ادامه مطلب...
۷مانع پیش‌روی تولید در سال «حمایت از کالای ای

۷مانع پیش‌روی تولید در سال «حمایت از کالای ایرانی»

4 ماه پيش
عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان با اشاره به مهمترین موانع تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در سال حمایت از کالای ایرانی خواستار اصلاح موانع با مشارکت جدی سران ۳ قوه شد. ادامه مطلب...
حمایت از کالای ایرانی را سرلوحه کار دستگاه دی

حمایت از کالای ایرانی را سرلوحه کار دستگاه دیپلماسی

4 ماه پيش
«محمد حسن فدایی فرد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا اظهار کرد که دستگاه دیپلماسی در تداوم دستورکار قبلی خود به منظور اجرای راهبردهای اقتصاد مقاومتی، تحقق شعار امسال یعنی «حمایت از کالای ایرانی» ر... ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر ایران
طلا دوباره سقوط می‌کند طلا دوباره سقوط می‌کند
4 نکته مغفول در بحران ارزی
آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود ۹درصد از شهریور
 چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانی چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانیم
دلار بخریم یا نه؟/ "ضربه زدن و عقب نشستن" سیاست اصلی بانک مرکزی است
با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید
سود در بانک‌ها بالا رفت/ نرخ سود بانکی ۱۸درصد یکساله
صرافی‌ها رونق گرفتند صرافی‌ها رونق گرفتند
تصویب FATF نرخ ارز را کاهش می‌دهد
وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است/ قیمت پراید به ۴۳میلیون تومان می‌رسد؟
نسبت محتکر با وزیر سابق
ارز مسافرتی چند؟ ارز مسافرتی چند؟
سکه 830هزار تومان حباب دارد سکه 830هزار تومان حباب دارد
نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مخالفت سازمان چای با ممنوعیت صادرات
سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی برای حفظ سرمایه‌های بیمه‌شدگان
الزام شرکت‌های هواپیمایی به عرضه بلیت ریالی
درازترین خودروهای تاریخ جهان +عکس
شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟
چرا همه متقاضی ایستادن در صف دلار دولتی هستند؟
جزئیات مربوط به ایران در لایحه بودجه دفاعی آمریکا
جواز فعالیت رامک خودرو در ساوه صادر شد
50 فروشگاه بزرگ استان مرغ منجمد توزیع می کنند
صادرات محصولات کشاورزی به روسیه تراز مثبتی دارد
انجیر گلوگاه در مسیر فراوری و سودآوری
نبود شفافیت در گذشته سبب بروز فسادها شده است
اجرایی شدن بیمه تکمیلی واعطای وام به خبرنگاران
رویترز : بهای نفت به 150 دلار می رسد
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست