دوشنبه 1 مرداد 1397

نگاهی به بازارهای سجل دار تربت حیدریه

تربت حیدریه – ایرنا – هر چند امروزه در مقایسه با بازارهای قدیمی و رنگ و رو رفته تربت حیدریه، بازارها و پاساژهای نسبتا مدرن و زیباتری در این شهر خودنمایی می کنند، اما هنوز نتوانسته اند نفس بازارهای شناسنامه دار این شهر را از حرکت باز نگه دارند.

تولیدو تجارت | ایرنا | 4 ماه پیش |3/20/2018 12:11:04 PM 1499 بازدید

نگاهی به بازارهای سجل دار تربت حیدریه
به گزارش ایرنا، اکنون در تربت حیدریه هفت بازار مهم و عمده با قدمت تاریخی نسبتا بالا وجود دارد که هر چند خود آن ها می توانند به محلی به عنوان کانون آمد و شد گردشگران تبدیل شوند، اما همچنان مورد بی مهری مسوولان واقع شده اند.
اهمیت این بازارهای سنتی زمانی برای خوانندگان این دست نوشته بیشتر می شود که بدانند تربت حیدریه تا صد سال پیش یکی از کانون های اصلی تجارت داخلی و خارجی خراسان بزرگ محسوب می شد و گواه این موضوع وجود بازارهای قدیمی چون 'سرای امین'، 'بازار هادیوف یا هادی زاده'، 'بازار گمرک'، ' بازار شیر چهارسوق'، 'بازار کفاش ها یا کفش فروش ها'، 'سنگفرش' و 'سرای قیصریه' در این شهر می باشد که متاسفانه اطلاعات دقیقی در خصوص تمام این بازارها در دست نیست یا تا لحظه تهیه این گزارش در اختیار نگارنده قرار نگرفته است.
هر چند قالب این بازارها در دوران خود کانون تولید و صادرات بوده اند، اما آنچه امروز به چشم می خورد تنها عرضه کالاهای خارجی و بخصوص چینی است و مهمتر آنکه معماری مغازه ها نیز بتدریج دچار آسیب شده و دیگر رد و نشانی از آن معماری بسیار زیبای سنتی در آن به چشم نمی خورد.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد مجموع بازارهای قدیمی تربت حیدریه قرار گرفتن در جنب مسجد جامع شهر است و برای دادن نشانی دقیق تر از این بازارها به گردشگران، باید گفت که همه این بازارها در ابتدای میدان یا خیابان مسجد جامع واقعند که این خود نشان از تدین مردم و بخصوص بازاریان تربت حیدریه دارد که محل کسب را در جایی بنا می کردند که بتوانند نماز اول وقت را به جای آورند.
سرای امین:
به گواه سنگ نوشته سردر آن، قدیمی ترین بازار تربت حیدریه 'سرای امین' است که قدمت آن به بیش از 120 سال باز می گردد که نوه علی اکبر امین التجار در خصوص آن به خبرنگار ایرنا گفت: بازار در سال 1308 قمری توسط حاج محمدرضا لاری و با نظارت پدر بزرگم مرحوم علی اکبر امینی التجار(امین التجار) ساخته و سپس وقف شد.
مصطفی امینی با بیان اینکه در آن دوران، فرش دستباف تربت حیدریه تنها در این بازار عرضه می شد، و لذا به آن بازار فرش فروش ها نیز گفته می شد، افزود: موضوع وقفنامه نیز اختصاص درآمد حاصل به طلاب علوم دینی، حوزه علمیه تربت حیدریه و مستخدمان حوزه علمیه، 10 روز روضه خوانی در صحن بازار در دهه محرم، اطعام مساکین، و کمک به رفتگران شهرداری بوده که هنوز اجرا می شود.

بازار هادیوف یا هادی زاده:
این بازار با قدمت 70 تا 80 ساله امروز رنگ و لعاب سنتی خود را به طور کامل از دست داده و حتی مقابل آن در آن سوی خیابان، بازار دیگری با همین نام و البته با قدمتی 20 ساله ساخته شده و تنها زیبایی آن وجه تسمیه نام این بازار است.
محمدجعفر نفتی در خصوص وجه تسمیه و تاریخ ساخت بازار به خبرنگار ایرنا گفت: بازار توسط دو برادر به نام های محمدحسن و محمدعلی هادی زاده، قریب به 80 سال قبل ساخته شده که چون این دو برادر با روس ها تجارت می کردند، روس ها به دلیل ترجمه نام این دو نام بازار هادیوف را برایش برگزیده بودند.
علی اکبر جنابی نیا، از غرفه داران این بازار معتقد است: چون روس ها به واژه زاده، اف می گویند، لذا هنگام ترجمه به جای کلمه هادی زاده، از واژه هادیوف استفاده می کردند.
وی که خود قبلا خیاط بوده، از لحاف دوزی، قماش، پنبه زنی، مسگری و خیاطی، به عنوان رایج ترین صنوف این بازار در دوران قدیم یاد کرد.


بازار گمرک:
کمی پایین تر از بازار هادی زاده، بازار بزرگ گمرک خودنمایی می کند که به گفته یکی از غرفه داران قدمت این بازار نزدیک به یک قرن می رسد هر چند خود وی 50 سال در این بازار به فروش قماش مشغول بوده است.
محمدمهدی بزمی افزود: تجار معروفی چون ضیایی، نوریان و دارابی را به خاطر دارم و از آنجا که در انتهای بازار کاروانسرایی وجود داشت و در آنجا تجار مال التجاره خود را تخلیه کرده و از همانجا وارد شهر شده یا شهر را ترک می کردند، لذا به بازار گمرک معروف بود.
وی اظهار داشت: این بازار همچنین محل ورود تجار روس به شهر تربت حیدریه بود و به تعبیری مرکز ثقل تجارت خارجی خراسان بزرگ، تربت حیدریه و همین بازار بوده است.

بازار شیر چهارسوق:
یکی از کسبه این بازار به خبرنگار ایرنا گفت: قدمت بازار به صد سال می رسد که من نزدیک به 50 سال در این محل به شغل قنادی مشغول بوده و هستم.
حسین آهسته از وجه تسمیه بازار اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: در ابتدای بازار آب انباری وجود داشت که هم اکنون در جلوی راه پله آب انبار یک مغازه قصابی واقع شده و چون در وسط بازار چهارسو داشت به آن شیر چهارسو می گفتند.
چاقوسازی، تولید آبنبات، زغال فروشی و آهنگری از جمله فعالیت های اقتصادی این بازار در قدیم بود که وی به آن ها اشاره داشت.
اکنون صاحب مغازه قصابی از راه پله آب انبار قدیمی به عنوان انبار استفاده می کند.

بازار کفاش ها یا کفش فروش ها:
کمی پایین تر از سرای امین، بازار کفاش ها به چشم می خورد که در این خصوص مجتبی چرخیان از تولید کنندگان کفش قدیمی تربت حیدریه با بیش از40 سال اقامت در این بازار گفت: هرچند امروز تنها فروشندگان کفش در اینجا حضور دارند، اما زمانی در این بازار علاوه بر فروش، کفش نیز تولید می شد که متاسفانه امروز ورود کفش های چینی، تولید کفش را از رونق انداخته است.
شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
6121 /1744
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازا خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
هوش مصنوعى به کمک بازار مسکن آمد هوش مصنوعى به کمک بازار مسکن آمد
دلار بازار ثانویه، گران‌تر از بازار آزاد؟! دلار بازار ثانویه، گران‌تر از بازار آزاد؟!
قیمت سکه از مرزسه میلیون تومان گذشت
پس‌لرزه‌های گزارش «ثامن‌الحجج»
افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز
سکه‌های پیش‌فروش ذخیره شد؛ حباب سکه بزرگ‌تر!
خرید و فروش سکه آتی تا اطلاع بعدی متوقف شد
سقوط ۳برابری ارزش پول ملی نتیجه سودهای ۲۷درصدی
چرا سکه حباب دارد؟ / احتمال نزول بازار زیاد است
«ارز دیجیتال ملی» به کجا رسید «ارز دیجیتال ملی» به کجا رسید
ترکیه: تحریم آمریکا علیه ایران را از نزدیک دنبال می کنیم
عدم امکان اخذ موقعیت تعهدی فزاینده خرید و فروش در قراردادهای آتی سکه
روسیه با برخی اعضای اوپک سازمان جدید نفتی تاس روسیه با برخی اعضای اوپک سازمان جدید نفتی تاسیس می کند
حباب سکه به ۷۰۰هزار تومان رسید حباب سکه به ۷۰۰هزار تومان رسید

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

نهاوندیان تاکید کرد: حمایت از زنجیره‌سازی محصولات کشاورزی
نرخ ارز پیش‌بینی‌پذیر شود
فضای تصمیم‌گیری در کشور حمایتگر توسعه ظرفیت‌های درونی است
دست حمایت دولت بر سر صنایع معدنی زنجان
ضرر میلیاردی از قطع و وصل ناگهانی برق
سفیر ایتالیا: با قدرت بدنبال حفظ روابط اقتصادی با ایرانیم
منع فعالیت بازنشسته‌ها موتور محرک اشتغال نیست
شوک چندباره قیمت سکه و دلار
مدیریت کشور دچار جهالت اقتصادی
کاهش مراجعات حضوری کارگران با سامانه روابط کار
فعالیت واحدهای تولیدی در هیاهوی تحریم ها
معجزه‌ای رخ نداد!
تولید ماده اطفای حریق با قابلیت خاموش‌کنندگی 10 برابری نسبت به آب/رفع محدودیت‌های مواد موجود
آخرین وضعیت تحویل ۲۰۰۸ های ثبت نامی
برگی تازه از توزیع رانت درواردات خودرو