شنبه 28 مهر 1397

معدن نقش اول تحقق توسعه استان کردستان

سنندج - ایرنا - مسئولان کردستان باور دارند صنعت معدن استان با 620 میلیون تن ذخیره قطعی در بخش های مختلف می تواند نقش اول را در توسعه کردستان ایفا کند.

صنعت و معدن | ایرنا | 7 ماه پیش |3/19/2018 6:10:56 PM 1850 بازدید

معدن نقش اول تحقق توسعه استان کردستان
به گزارش ایرنا، شورای معدن کردستان روز دوشنبه به ریاست بهمن مرادنیا استاندار و با حضور دست اندرکاران حوزه معدن برگزار شد و راهکارهای مختلف توسعه فعالیت های این صنعت در استان بررسی و برخی موانع آن نیز اعلام شد.
استاندار کردستان در این نشست با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت برخی اختیارات خود را به شورای معدن واگذار کرده است، گفت: الازم است این شورا با دقت تمام امور را بررسی کرده تا تخلف و کم کاری در این بخش صورت نگیرد.
بهمن مرادنیا اظهار کرد: باید در تمدید پروانه های بهره برداری از معادن و صدور پروانه های جدید دقت لازم از سوی صنعت، معدن و تجارت و شورای معدن انجام گیرد تا از این فرصت نهایت استفاده برای توسعه و ایجاد اشتغال برده شود.
وی افزود: انتظار می رود از سال آینده در تمدید پروانه های بهره برداری به کسانی که توانایی مالی مکفی ندارند اجازه فعالیت داده نشود بلکه این فرصت به افراد و سرمایه گذاران توانمند اعطا شود.
استاندار کردستان تاکید کرد: انجام پهنه مطالعاتی معادن باید به افراد توانمند و دارای صلاحیت داده شود و در این خصوص تمام حساسیت ها برای شناسایی ظرفیت ها لحاظ شود.
مرادنیا با بیان اینکه تاکنون تنها 15 درصد از مساحت کل استان مورد مطالعه اکتشافات نوین قرار گرفته است، یادآور شد: می توان با افزایش این میزان، فرصت های جدید در عرصه های طلا، سنگ آهن و سنگ های تزئینی را شناسایی کرد و از توان سرمایه گذاران برای توسعه استان بهره برد.
رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه معادن استان را ظرفیتی برای اشتغالزایی و ارز آوری دانست و گفت: دستگاه های اجرایی متولی تمام تلاش خود را برای شکوفایی این ظرفیت بکار گیرند.
علی محمد مرادی اظهار کرد: هم اکنون برخی از معادن استان کردستان به علت نبود سرمایه در گردش به سمت تعطیلی حرکت کرده و فرصت اشتغالزایی آنها از بین رفته است.
وی افزود: شهرستان قروه به عنوان قطب معدنی استان در اثر نبود سرمایه در گردش به سمت رکود در حوزه معدن می رود و واحدهای وابسته به معادن آن از جمله سنگ بری ها در حال تعطیل شدن هستند.
مرادی تاکید کرد: انتظار می رود برنامه های تدوین شده برای استان کردستان از جمله در حوزه معدن و صنعت با همکاری تمام دستگاه ها و با تامین اعتبارات مورد نیاز تحقق یابد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرستان نیز در این جلسه گفت: معدن ظرفیت خوبی برای توسعه کردستان است و هم اکنون راه شکوفایی این استعداد برای جذب ارزش افزوده فراهم شده است.
محمد دره وزمی با بیان اینکه رسیدن به این اهداف نیازمند اجرای برنامه ها در قالب 2 بخش مهم اجرای اکتشافات نوین و فرآوری محصولات معدنی در استان است، افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت بدنبال آن است پروانه های جدید را به شرط فراهم کردن فررآوری محصولات در داخل استان برای سرمایه گذاران صادر کند.
وی اظهار کرد: برنامه های توسعه معادن استان در سه بخش کشف ذخایر بیشتر، واگذاری ذخایر به سرمایه گذاران توامند و فرآوری تولیدات معدنی برای ارز آوری از محورهای تدوین توسعه معادن کردستان است.
دره وزمی یادآور شد: اکنون 12 هزار و 500 کیلومتر مربع پهنه معدنی در استان کردستان در سه قسمت تعریف شده یک قسمت آن در سال جاری به پایان رسید، قسمت دوم دارای 50 درصد پیشرفت فیزیکی و قسمت سوم نیز در سال آینده مورد مطالعات اکتشافات نوین قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: با اتمام این سه پهنه میزان مطالعات اکتشافات نوین در کردستان از 15 درصد به 40 درصد مساحت کل استان می رسد.
وی گفت: هم اکنون برنامه های فراوری مواد معدنی در حوزه طلا، باریت، سلیس و سنگ آهن مشخص شده و تمرکز بر فراوری این محصولات از سال جاری آغازشد و در سال آینده نیز پیگیری می شود.
معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه کردستان داری 620 میلیون تن ذخیره معدنی است، افزود: 387 پروانه بهره برداری معدن در استان صادر شده که 132 مورد از این تعداد فعال، 248 غیر فعال و هفت مورد نیز در حال تجهیز است.
مهدی مرادی عمده علت غیر فعال بودن استان را رکود صنعت ساختمان اعلام کرد و گفت: به طوری که 183 مورد از 248 معدن غیر فعال استان مربوط به مصالح ساختمانی و 43 مورد نیز مربوط به سنگ تزئینی است که هر دو از بخش های وابسته به صنعت ساختمان هستند.
به گفته وی، تنوع مواد معدنی استان کردستان شامل 18 نوع مواد فلزی، مهم غیرفلزی، مهم مصالح ساختمانی است و از جمله معادنی که دارای پروانه بهره برداری هستند طلا، سنگ آهن، منگنز، سرب و روی، باریت، سیلیس، فلدسپات، سنگ های تزئینی (مرمر، مرمریت، گرانیت و تراورتن)، پوکه، پوزولان، سنگ آهک و سنگ لاشه است.
وی معدن های طلای ساریگونی و سنگ مرمر استان را از موفق ترین معادن اعلام کرد و یادآور شد: ظرفیت اشتغال تمام معادن استان 2 هزار نفر است.
مرادی تاکید کرد: امسال بیش از چهار هزار و 400 کیلوگرم شمش ناخالص در معدن طلای ساریگونی تولید شد که سه هزار و 500 کیلوگرم از آن طلای خالص است.
ذخیره قطعی معادن استان 620 میلیون تُن است و اشتغال اسمی پروانه های بهره برداری چهار هزار و 47 نفر است و اکنون یک هزار و 851 نفر در معادن استان مشغول فعالیت هستند.
سهم کردستان از ذخیره قطعی 48 هزار میلیون تنی معادن کشور 1.2 درصد و در بخش اشتغال سهم استان سه درصد از 138 هزار و 879 نفر اشغال اسمی کشور دارد.
3034/9102
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش بینی ریز 50 درصدی برای دلار پیش بینی ریز 50 درصدی برای دلار
بورس از طلا و مسکن سبقت می‌گیرد؟
منتظر کاهش ۴۰ درصدی ارزش دلار باشید!
سردارجلالی: آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان
صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی
قیمت وام مسکن + محاسبات
کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز کاهش ۲۵درصدی قیمت مسکن به شرط ثبات بازار ارز
قیمت نفت افزایش یافت قیمت نفت افزایش یافت
بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آ بی‌تفاوتی مطلق بازار ارز به تحریم‌های دیروز آمریکا
ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 م ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
سرپیچی بانک‌ها از ضوابط بانک‌مرکزی/ نارسایی‌ مدیریت و تحریم‌ها؛ 2 مشکل شبکه بانکی
دلال‌های دلار مزاحم ترند یا دستفروش ها
رشد 144 درصدی اعطای تسهیلات بانک آینده در نیمه نخست سال 1397
3 بانک ایرانی خارج از گود تحریم
وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟/ مسکن در چند هفته اخیر تغییر قیمتی آنچنانی نداشت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

حمل خودرو با قطار، دلهره ای که پایان ندارد
عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است
بهبود تراز بازرگانی کشاورزی با افزایش صادرات
مردم منطقه‌ای که هم اهل این کشورند و هم آن کشور
دوران شکوفایی صنعت نفت شیل آمریکا به پایان خود نزدیک می‌شود
مشتریان آسیایی نفت ایران به دریافت معافیت از آمریکا اطمینان دارند
خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت ندارند/ قیمت‌های بازار آزاد خودرو باید کاهش یابد
بزرگترین مجتمع پالایشگاهی ترکیه در شهر ازمیر افتتاح شد
طلا ناجی بحران‌های ارزی در آینده می‌شود
ترکیه و عربستان بدون معدن، ده ها برابر ایران ترکیه و عربستان بدون معدن، ده ها برابر ایران مس صادر می کنند
کنجکاوی عراق درباره مقصد نهایی نفت صادراتی کنجکاوی عراق درباره مقصد نهایی نفت صادراتی
مشتریان آسیایی نفت ایران به دریافت معافیت از مشتریان آسیایی نفت ایران به دریافت معافیت از آمریکا اطمینان دارند
نشست 'چالشها و فرصتهای تجارت با پول ملی' در آ نشست 'چالشها و فرصتهای تجارت با پول ملی' در آنکارا برگزار شد
خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمتها را ندارند
زیرساخت های بازارچه مرزی پرویزخان توسعه می یا زیرساخت های بازارچه مرزی پرویزخان توسعه می یاید