دوشنبه 1 مرداد 1397

مروری بر مهمترین اخبار بازار سرمایه در هفته ای که گذشت

تهران - ایرنا - بازار سرمایه در هفته ای که گذشت، با رویدادهای مهمی همراه شد که رشد و حجم معاملات، تقویت تولید و حذف رانت به عنوان دو نقش کلیدی بورس کالا، تداوم روند صعودی بازار با گذر از اسفند و واکاوی بازارهای جهانی در 2018 از مهمترین آنها بود.

بانک وبیمه | ایرنا | 4 ماه پیش |3/16/2018 3:49:02 PM 2513 بازدید

مروری بر مهمترین اخبار بازار سرمایه در هفته ای که گذشت
به گزارش روز جمعه ایرنا از بازار سرمایه، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور، بازار را، تنها عامل تعیین کننده شاخص ها دانست و افزود: این سازمان هیچگاه به سراغ دستکاری شاخص نرفته است.
«شاپور محمدی» افزود: عوامل بازار خود تاثیر گذارند و باید به نیروهای عرضه و تقاضا و تحلیل سرمایه گذاران احترام گذاشت.
وی افزود: از جمله اقدامات بورس برای افزایش شفافیت فضای اقتصادی کشور، پیگیری دریافت گزارش های مالی نهادهای عمومی و غیر دولتی است.
محمدی یادآور شد: مطابق ماده 6 اصل اجرای اصل 44 قانون اساسی، شرکت هایی که خارج از بورس نیستند اما جزو نهادهای عمومی و غیر دولتی محسوب می شوند، باید اطلاعات مالی خود را از طریق سازمان بورس افشا کنند.

**رشد و حجم معاملات بازار سرمایه رو به رشد است
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در 50 سالی که از عمر بورس و اوراق بهادار می‌گذرد، تحولات بسیاری را پشت سرگذاشته است اما بدون تردید سال 1396 که در آن شاخص کل بورس بی‌سابقه‌ترین رکوردها را به ثبت رساند، نقطه عطفی در 5 دهه فعالیت بورس محسوب می‌شود.
«شاپور محمدی» با بیان اینکه سال آینده بازار سهام رو به پیشرفت خواهد بود، افزود: با اقداماتی مانند کاهش نرخ بهره بانکی می‌توان این رونق را تضمین کرد که رشد حجم معاملات رو به رشد باشد.
وی ادامه داد: در حالیکه در سال 94 این حجم 120 هزار میلیارد تومان بود، در سال گذشته به 195 هزار میلیارد تومان رسید و امسال تاکنون از 210 هزار میلیارد تومان عبور کرده است.
محمدی تاکید کرد: سال آینده برای حل مشکلات شرکت‌های بورسی تلاش می کنیم و سال 97 درباره دامنه نوسان و حجم مبنا تصمیم‌گیری خواهیم کرد که در روند بازار تاثیرگذار خواهد بود.

**نظرخواهی در مورد نحوه حمایت از سرمایه گذاران خرد
رئیس اداره رسیدگی به شکایات و حمایت‌های حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار، هدف از تدوین لایحه حمایت از سرمایه‌گذاران خرد را ایجاد شفافیت بیشتر دانست و گفت: سرمایه گذاران، مدیران شرکت ها و فعالان بازار سرمایه از جمله مشمولان این لایحه هستند.
«محدثه فریدون» افزود: پیش نویس لایحه در معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی (دفتر پایش و بهبود محیط کسب و کار) تهیه و متن نهایی برای اظهارنظر سرمایه گذاران و دیگر صاحبنظران به این سازمان ارایه شده تا در معرض نقد قرار گرفته و با جمع بندی نظرات مشمولان، به اهداف مورد نظر نزدیک تر شود.

**21 شرکت بنیاد تعاون ناجا در لیست عرضه سامانه مذاکره ادغام و تملیک فرابورس
معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران، فهرست 21 شرکت آماده واگذاری بنیاد تعاون ناجا به به فرابورس ایران تحویل داد شده تا بعد از انجام بازاریابی و مذاکره با مشتریان احتمالی، مرحله عرضه آن‌ها از مجرای بورس انجام شود.
سید مهدی علم‌الهدی با اشاره به اعلام آمادگی صندوق بازنشستگی نفت برای فروش 4 شرکت زیرمجموعه خود از طریق سامانه ادغام و تملیک گفت: برای خرید این شرکت‌ها، هم مشتری داخلی و هم خارجی مراجعه و در فاز اول از ما تقاضای دریافت اطلاعات کرده‌اند که فکر می‌کنیم با توجه به اطلاع‌رسانی قوی و شفاف به بازار، استقبال خوبی از این مجموعه‌ها صورت گیرد.

**تقویت تولید و حذف رانت، 2 نقش کلیدی بورس کالا
عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: عرضه محصولات در بورس کالا و اصلاح و ساماندهی زیرساخت‌های معاملاتی سبب شد تا سوء استفاده و رانت هایی که سال ها به عده ای خاص و واسطه می رسید، امروز به سود تولیدکننده و مصرف کننده منجر شود.
«محسن بیگلری» با اشاره به نقش مثبت بورس کالا در تنظیم بازار محصولات گفت: بررسی اقدامات بورس کالا در سال های گذشته بیانگر اصلاح و ساماندهی زیرساخت‌های معاملاتی، شفافیت فعالیت‌ها و ایجاد رقابت در صنایع بوده است و در حال حاضر بورس کالا جایگاه مهمی در اقتصاد کشور پیدا کرده است.

**تداوم روند صعودی بازار با گذر از اسفند
مدیرعامل سرمایه گذاری صنعت و معدن درباره شرایط بازار سرمایه در روزهای پایانی سال گفت: عوامل متعددی بر شرایط روزهای اخیر بازار سهام تاثیرگذار است و بازدهی بدون ریسک بازارها در ورود سرمایه به بازار سرمایه یکی از مهمترین این عوامل است.
«امیر تقی خان تجریشی» با بیان اینکه بازار سرمایه سهام بنیادی با شرایط خوبی همراه است،افزود: اگر عوامل بیرونی مدیریت شود، سرمایه گذاران شاهد روزهای سبز خواهند بود چرا که هیچ اتفاق منفی درون بازار و صنایع رخ نداده و امید است در میان مدت شاهد بازگشت بازار باشیم.

**فاینکس 2018، فرصتی برای معرفی فن‌آوری‌های نوین مالی
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی؛ نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه را فرصتی برای معرفی و توسعه ابزارهای تامین مالی خواند و گفت: تاکنون اقدامات ارزشمندی برای توسعه بازار سرمایه صورت گرفته اما همچنان تا رسیدن به نقطه ایده آل در توسعه فراگیر بازارها، ابزارها و نهادهای مالی، راهی طولانی داریم.
«موسی احمدی» افزود: بازارهای پول و سرمایه در سال‌های اخیر با تغییرات و روندهای توسعه‌ای همراه بوده اما این روند در مقایسه با ظرفیت‌ها و نیازهای موجود، نشان‌دهنده فضای وسیع پیش‌ روی بازار سرمایه برای نقش‌آفرینی بهینه بازارهای مالی در فضای تامین مالی و سرمایه‌گذاری کشور است.

**بازار سرمایه در روزهای پایانی اسفند و پیش بینی سال آینده
«بهنام بهزادفر» کارشناس بازار سرمایه، درباره شرایط پایان سال بورس گفت: بخشی از تغییرات فعلی شاخص به دلیل نیاز نقدینگی پایان سال شرکت ها و هلدینگ­های بزرگ در برهه زمانی فعلی بود و بخش دیگری به دلیل بالارفتن نرخ سود در بانک ها و اوراق بدهی است.
به گفته این استاد دانشگاه، مواردی مانند رشد نرخ دلار در چند ماه گذشته، توقف آن در محدوده 4500 تومانی و احتمال رشد مجدد آن، رشد قیمت های جهانی در یک سال گذشته و بالابودن نرخ های کامودیتی نسبت به بودجه شرکت ها و رشد شرایط و چشم انداز تولید در برخی از صنایع (به عنوان مثال صنعت خودرو) می توان این انتظار را داشت که بازار سرمایه در سال آتی شرایط و چشم انداز مناسبی داشته باشد.

**واکاوی بازارهای جهانی در 2018
«سینا سلیمانی» مشاور سرمایه گذاری یک شرکت سرمایه گذاری، شرایط بازار کامودیتی ها را بررسی کرد و گفت: در بازار فولاد و مس رویه متفاوتی نسبت به دیگر بازارها مانند روی و سرب وجود دارد، در این بازارها سطح تقاضای کاغذی یا سرمایه گذاری کمتر از بازار روی، نیکل و سرب است.
وی دلیل این موضوع را پایین تر بودن حجم عرضه و تقاضا و ابعاد این بازارها دانست و گفت که این موضوع موجب ایجاد جذابیت بازار روی و سرب برای سرمایه گذاران است.

**صدور قرار وثیقه 125 میلیارد تومانی برای اعضای هیات مدیره کنتور سازی
مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، از صدور قرار وثیقه 125 میلیارد تومانی برای هریک از اعضای هیات مدیره شرکت کنتورسازی خبر داد.
به گفته «محمدعلی شیری زاده»، پرونده جرائم بورسی شرکت کنتورسازی در حال تکمیل است و دادسرا در مرحله پایانی کار قرار دارد و به زودی دادگاه این پرونده برگزار می شود.
وی درباره این افراد، مجموعه ای از جرائم عمومی و غیربورسی هم وجود دارد که رسیدگی های آن آغاز شده است.
خبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **1070**6075
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازا خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/ برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
هوش مصنوعى به کمک بازار مسکن آمد هوش مصنوعى به کمک بازار مسکن آمد
دلار بازار ثانویه، گران‌تر از بازار آزاد؟! دلار بازار ثانویه، گران‌تر از بازار آزاد؟!
قیمت سکه از مرزسه میلیون تومان گذشت
پس‌لرزه‌های گزارش «ثامن‌الحجج»
افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز
سکه‌های پیش‌فروش ذخیره شد؛ حباب سکه بزرگ‌تر!
خرید و فروش سکه آتی تا اطلاع بعدی متوقف شد
سقوط ۳برابری ارزش پول ملی نتیجه سودهای ۲۷درصدی
چرا سکه حباب دارد؟ / احتمال نزول بازار زیاد است
«ارز دیجیتال ملی» به کجا رسید «ارز دیجیتال ملی» به کجا رسید
ترکیه: تحریم آمریکا علیه ایران را از نزدیک دنبال می کنیم
عدم امکان اخذ موقعیت تعهدی فزاینده خرید و فروش در قراردادهای آتی سکه
روسیه با برخی اعضای اوپک سازمان جدید نفتی تاس روسیه با برخی اعضای اوپک سازمان جدید نفتی تاسیس می کند
حباب سکه به ۷۰۰هزار تومان رسید حباب سکه به ۷۰۰هزار تومان رسید

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

نهاوندیان تاکید کرد: حمایت از زنجیره‌سازی محصولات کشاورزی
نرخ ارز پیش‌بینی‌پذیر شود
فضای تصمیم‌گیری در کشور حمایتگر توسعه ظرفیت‌های درونی است
دست حمایت دولت بر سر صنایع معدنی زنجان
ضرر میلیاردی از قطع و وصل ناگهانی برق
سفیر ایتالیا: با قدرت بدنبال حفظ روابط اقتصادی با ایرانیم
منع فعالیت بازنشسته‌ها موتور محرک اشتغال نیست
شوک چندباره قیمت سکه و دلار
مدیریت کشور دچار جهالت اقتصادی
کاهش مراجعات حضوری کارگران با سامانه روابط کار
فعالیت واحدهای تولیدی در هیاهوی تحریم ها
معجزه‌ای رخ نداد!
تولید ماده اطفای حریق با قابلیت خاموش‌کنندگی 10 برابری نسبت به آب/رفع محدودیت‌های مواد موجود
آخرین وضعیت تحویل ۲۰۰۸ های ثبت نامی
برگی تازه از توزیع رانت درواردات خودرو