شنبه 4 فروردین 1397

پیگیری روند صعودی یکدست شاخص‌ها/ چهارشنبه‌سوری خودرویی‌ها در آخرین سه شنبه سال

با اتمام روند اصلاحی شاخص امروز نیز شاهد افزایش 119 واحدی دماسنج بورس بودیم. این طور به نظر می‌رسد که با نزدیک‌تر شدن به روزهای پایانی سال و آخرین فشارها از سوی حقیقی‌ها برای فروش سهام و افزایش نقدینگی، بازار نسبتا متعادل و البته کم حجمی را در آخرین سه شنبه سال پشت سر گذاشتیم.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 11 روز پیش | 2327 بازدید

پیگیری روند صعودی یکدست شاخص‌ها/ چهارشنبه‌سوری خودرویی‌ها در آخرین سه شنبه سال

اقتصادآنلاین- مریم علیزاده؛ معاملات روز جاری بازار سرمایه در حالی انجام شد که حقیقی‌ها آخرین تلاش‌های خود برای فروش سهام و واگذاری به حقوقی‌ها را مضاعف کردند و این شد که به میزان 15 میلیارد تومان طی دادوستدهای امروز تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی داشتیم.

آمار و ارقام بازار امروز

شاخص بورس تهران آخرین سه‌شنبه سال را نسبتا آرام پشت سرگذاشت و با رشد 119 واحدی (افزایش 0.12 درصدی) به ارتفاع 96 هزار و 314 واحد رسید. در جریان معاملات امروز بورس، 851 میلیون ورقه بهادار به ارزش 207 میلیارد تومان در 58 هزار نوبت معامله شد. از این میزان تنها 112 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. شاخص هم‌وزن هم با افزایش 10 واحدی (رشد 0.06 درصدی) سبز رنگ به کار خود پایان داد و در ارتفاع 17 هزار و 165 واحد آرام گرفت.

ترین‎های امروز

با وجود جو آرام در اکثر گروه‌های بازار اما گروه خودرو به برپایی مراسم چهارشنبه سوری در معاملات خود به خصوص در دقایق پایانی پرداختند. از این رو در ابتدای ساعت معاملاتی همچنان کم رمقی در اکثر دادوستدهای این گروه به چشم می‌خورد اما با گذشت زمان شاهد دو دستگی در بین نمادهای گروه خودرو شدیم تا جایی که در پایان، نمادهای وابسته به «خودرو» در مثبت‌های بالا معاملاتشان را به پایان رساندند اما گروه دیگر برخی نمادها به رهبری «خساپا» در محدوده قرمز پُررنگ جا خوش کردند. در این گروه نمادهای «خکاوه» ، «خزامیا» و «خپارس» تقریبا بیشترین افت را تجربه کردند اما از سویی دیگر نمادهای «خودرو» و «ختوقا» و «خگستر» در مثبت 4 درصد معامله شدند.

این در حالی است که امروز با مراسم  تحویل 200 دستگاه خودروی تجاری به منظور نوسازی ناوگان فرسوده سنگین کشور، با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت سایپادیزل رسما طرح کلید به کلید آغاز شد. اما به نظر می‌رسد منفی‌های امروز «خساپا» و زیرمجموعه‌هایش بیشتر به دلیل ابهامات پیش آمده در خصوص چگونگی اجرای قراردادهای طرح کلید به کلید در مجموعه سایپا دیزل باشد.

بعد از گروه خودرو، گروه فلزات اساسی و رایانه بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در گروه فلزات اساسی هم شاهد اقبال حقیقی‌ها به برخی نمادهای بزرگ این گروه از قبیل «فولاد» و «کگل» بودیم. همچنین در این گروه از بازارهای جهانی به گوش می‌رسد میزان تولید معادن مس شرکت‌‎های جهان طی 11 ماهه سال میلادی گذشته، 2.4 درصد کاهش یافت درحالی که تولید مس تصفیه شده افزایش بود. تازه‌ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG) حاکیست؛ تولیدکنندگان معادن مس جهان از ابتدای ژانویه تا پایان نوامبر سال گذشته، 18 میلیون و 112 هزار و 900 تن ماده معدنی تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2016 میلادی، 18 میلیون و 558 هزار و 400 تن بوده است. کارشناسان بر این باورند با ادامه روند نزولی تولید مس و همچنین افزایش تقاضا از سوی کشورهای مصرف کننده، سال 2018 نیز شاهد جهش قیمتی فلز سرخ خواهیم بود.

اما در بین نمادهای تاثیرگذار بر شاخص «فولاد»، «خودرو» و «کگل» هرکدام به ترتیب 56 ، 23 و 18 واحد شاخص را افزایش دادند این در حالی است که در سمت منفی‌های بازار نمادهای «همراه»، «شبریز» و «فایرا» هرکدام 15، 8 و 7 واحد از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

رفت و آمد نمادها

یکی از توقف‌های پر سر صدای امروز مربوط به نماد «کیسون» بود. نماد معاملاتی شرکت کیسون به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت متوقف شد. این شرکت در گزارش شفاف سازی که در کدال منتشر کرد، انعقاد موافقتنامه با شرکت توسعه انرژی غرب آسیا جهت احداث نیروگاه سیکل ترکیبی کرمانشاه با ظرفیت 550 مگاوات توسط کنسرسیوم کیسون  و شرکت CNCIC به مبلغ 314 میلیون یورو افشا نمود. گفتنی است این نماد پس از شفاف سازی در محدوده منفی 4 درصد بازگشای شد.

در گروه دارویی نیز نماد معاملاتی شرکت داروسازی امین پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر اصلاح اساسنامه بازگشایی شد. گفتنی است در مجمع فوق سهامداران در خصوص تهیه، تولید و توزیع مواد غذایی به صورت پودری، انواع نوشیدنی‌ها به اشکال مختلف و شکلات و همچنین تهیه، تولید و توزیع و صادرات فرآورده‌های طب سنتی و طبیعی تصمیم گیری کردند.

در گروه سرمایه گذاری‌ها هم نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری سبحان  پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص واگذاری سهام این شرکت از سوی سهامدار عمده در محدوده مثبت 4 به گردونه معاملات بازگشت. صبح امروز نماد «وسبحان» به دلیل انتقال تعداد یک میلیارد و 180 میلیون سهم این شرکت متعلق به سازمان اقتصادی کوثر به شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران و شرکت سرمایه گذاری پایا تدبیر پارسا متوقف شد. در این گروه همچنین نماد شرکت سرمایه‌گذاری کوه نور بعد از افزایش سرمایه 765 درصدی در محدوده مثبت 5.48 درصد بازگشایی شد. «ثنور» در مثبت 5.48 درصد بازگشایی شد در حالیکه پایانی در مثبت 3.58 درصد قرار دارد.

در پایان معاملات امروز هم نمادهای «امید»، «وبهمن» و «خپویش» به دلیل برگزاری مجمع و تصویب صوت‌های مالی و همچنین نماد «خپویش» به دلیل برگزاری مجمع عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره و نماد «شبهرن» جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه متوقف شدند.

پُررنگ‌های کدالی

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در نامه‌ای نسبت به تعدیل مثبت پیش‌آمده در سود این شرکت شفاف‌سازی کرد. در این گزارش شرکت اعلام داشته است تعدیل مثبت عمدتا مربوط به درآمد حاصل از فروش محصولات شرکت‌های پتروشیمی بندرامام، پارس و نوری است، که ناشی از افزایش قیمت و تغییرات نرخ ارز است. گفتنی است سود خالص پیش‌بینی شده تلفیقی قبلی «فارس» چهار هزار و 439 میلیارد تومان اعلام شده بود که با تعدیل پیش‌آمده این رقم به پنج هزار و 526 میلیارد تومان افزایش یافت. نماد شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس روز گذشته به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت متوقف شد.

در گروه رایانه نیز «رکیش» اقدام به انتشار صورت‌های مالی 9 ماهه منتهی به 30 آذر نمود. شرکت کارت اعتباری ایران کیش در این گزارش سود هر سهم خود را 382 ریال اعلام کرد. این در حالی است که سود هر سهم شرکت در مدت مشابه سال قبل 402 ریال بوده است. البته گفتنی است درآمدهای عملیاتی شرکت در مدت مذکور 24 درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین بررسی صورت‌های مالی سال‌های گذشته این شرکت نشان می‌دهد بخش قابل توجه درآمد «رکیش» در ماه‌های آخر سال اتفاق می‌افتد.

نگاهی به فرابورس

شاخص فرابورس اما سرخ رنگ به کار خود در آخرین سه شنبه سال پایان داد و با عقبگرد 4.1 واحدی به ارتفاع یک هزار و 78 واحد بازگشت. در این بازار نیز 193 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 286 میلیارد تومان داد وستد شد که از این میزان تنها 35 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. البته گفتنی است امروز در فرابورس شاهد پذیره نویسی اولین صکوک اجاره مبتنی بر سهام برای تامین مالی شستا به مبلغ 1000 میلیارد تومان و با سود 20 درصد کلید خورد که همین امر موجب افزایش ارزش بازار امروز فرابورس شد. گفتنی است شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی که برنامه تامین مالی 5 هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه را با انتشار صکوک در پیش دارد، امروز و فردا اقدام به پذیره نویسی اولین صکوک اجاره مبتنی بر سهام در بازار سرمایه به مبلغ 1000 میلیارد تومان و در فرابورس می‌کند. این اوراق یک ساله و با نرخ اجاره بهای 20 درصدی است که هر 6 ماه یک بار این اجاره بها توسط سپرده گذاری مرکزی واریز می‌شود. ضامن این اوراق، بانک رفاه کارگران و مسئول بازارگردانی و متعهد پذیره نویسی هم تامین سرمایه امین است.

اما در فرابورس امروز، نمادهای «میدکو»، «ارفع» و «دماوند» بیشترین تاثیر منفی را بر آیفکس تحمیل کردند. همچنین گفتنی است بررسی رفتار حقیقی‌ها در فرابورس نشان می‌دهد اقبال این گروه همچون روزهای گذشته به نمادهای «چکاپا» و «زاگرس» بود. اما در فرابورس امروز حقیقی‌ها بیش از 3 میلیارد تومان سهام از حقوق‌ها خریدند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

دلایل فروپاشی قیمت طلا بعد از استعفای گری کوه +1 دلایل فروپاشی قیمت طلا بعد از استعفای گری کوهن
مهمترین آثار اقتصادی افزایش قیمت دلار +1 مهمترین آثار اقتصادی افزایش قیمت دلار
+1 بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته چهارم اسفند ماه]
+1 تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی خلیج فارس
دلار چگونه بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد؟ +1 دلار چگونه بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد؟
نرخ بهره و اثر ترامپی در پیش بینی طلا +1 نرخ بهره و اثر ترامپی در پیش بینی طلا
تاثیر بازار نفت بر مسکن در سال 2018 +1 تاثیر بازار نفت بر مسکن در سال 2018
+1 نکات کلیدی در اثرگذاری قیمت دلار بر صادرات
+1 بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته سوم اسفند ماه]
+1 آیا قیمت مسکن در سال 97 حبابی خواهد شد؟
چشم انداز قیمت طلا در روزهای آینده +1 چشم انداز قیمت طلا در روزهای آینده
+1 بهترین پیش بینی بازار بورس سال 97
+1 بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت دوم)
+1 بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته دوم اسفند ماه]
بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت اول) +1 بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت اول)
گام‌ های دولت برای کاهش قیمت ارز چیست؟ +1 گام‌ های دولت برای کاهش قیمت ارز چیست؟
+1 بهترین پیش بینی قیمت خودرو در سال 97
مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه +1 مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه
پیش بینی قیمت طلا در سه ماه آینده +1 پیش بینی قیمت طلا در سه ماه آینده
مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96 +1 مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جلوه های توانمندی ایران در نمایشگاه قطعات خود جلوه های توانمندی ایران در نمایشگاه قطعات خودرو اندونزی به نمایش درآمد
آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای خروج از برجام
معاملات مسکن در اسفندماه ۱۰ درصد افت کرد
تاثیر حراجی و پیش فروش سکه بر بازار چه بود؟ تاثیر حراجی و پیش فروش سکه بر بازار چه بود؟
اقامت 14 هزار مسافر نوروزی در منطقه آزاد چابه اقامت 14 هزار مسافر نوروزی در منطقه آزاد چابهار به ثبت رسید
گام های بلند البرزدرمسیر توسعه پایدار گام های بلند البرزدرمسیر توسعه پایدار
حل بحران با شعار جهانی"طبیعت برای آب" حل بحران با شعار جهانی"طبیعت برای آب"
منتظر تنش های آبی در گیلان باشیم منتظر تنش های آبی در گیلان باشیم
معاملات مسکن در اسفندماه ۱۰درصد افت کرد/ کاهش معاملات مسکن در اسفندماه ۱۰درصد افت کرد/ کاهش ۲۸درصدی قراردادهای اجاره نسبت به مشابه سال۹۵
نقش فضای مجازی در حمایت از کالای ایرانی
توصیه واتس ‌آپ: حساب فیس‌بوکتان را پاک کنید
فیسبوک رسوایی سوء‌استفاده از اطلاعات کاربران را پذیرفت
توسعه خوزستان امسال شتاب می گیرد توسعه خوزستان امسال شتاب می گیرد
50هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی در سال96 سرمایه گذاری شد
هشدار چین به آمریکا: جنگ تجاری برنده ندارد هشدار چین به آمریکا: جنگ تجاری برنده ندارد
تاثیر حراجی و پیش‌فروش سکه بر بازار چه بود؟ تاثیر حراجی و پیش‌فروش سکه بر بازار چه بود؟
مقام پاکستانی:اسلام آباد پیشنهاد تهران را بپذ مقام پاکستانی:اسلام آباد پیشنهاد تهران را بپذیرد
حل بحران با شعار جهانی  "طبیعت  برای آب" حل بحران با شعار جهانی "طبیعت برای آب"
این دو مشکل، آفت صنعت طلا شدند این دو مشکل، آفت صنعت طلا شدند
تارنمای اسپانیایی: قیمت نفت با پایان توافق هس تارنمای اسپانیایی: قیمت نفت با پایان توافق هسته ای افزایش می یابد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تدابیر ویژه ناجا برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی
اشتغال در رأس برنامه‌های امور اقتصاد کلان
سکه دوباره گران می‌شود؟ سکه دوباره گران می‌شود؟
همراهی اقتصاد و سیاست راهکار تقویت همکاری میا همراهی اقتصاد و سیاست راهکار تقویت همکاری میان تهران-پکن است
روشن شدن علل سانحه نفتکش سانچی تا یک ماه آینده
بیکاری همچنان چالش اول اقتصاد ایران
دگرگونی اقلیم یا قهر طبیعت خطر جدی برای نسل ه دگرگونی اقلیم یا قهر طبیعت خطر جدی برای نسل ها
ریزش ۵۸میلیارد دلاری ارزش سهام فیس بوک
روشن شدن علل سانحه نفتکش سانچی تا یک ماه آیند روشن شدن علل سانحه نفتکش سانچی تا یک ماه آینده
حمایت از کالای ایرانی یک هدف‌گیری عالمانه است حمایت از کالای ایرانی یک هدف‌گیری عالمانه است
تحقق شعار سال با رونق تولید داخل تحقق شعار سال با رونق تولید داخل
دگرگونی اقلیم یا قهر طبیعت خطر جدی برای نسل ه دگرگونی اقلیم یا قهر طبیعت خطر جدی برای نسل ها
پیش بینی روند بازار اجاره در سال ۹۷/ تغییر نر پیش بینی روند بازار اجاره در سال ۹۷/ تغییر نرخ اجاره‌بها هماهنگ با نرخ تورم
هیچ مشکلی برای بازار گوشت و مرغ وجود ندارد هیچ مشکلی برای بازار گوشت و مرغ وجود ندارد
اپراتورهای تلفن همراه و داستان تکراری نارضایت اپراتورهای تلفن همراه و داستان تکراری نارضایتی کاربران
فقط از مضرات باز بودن اقتصاد بهره می‌بریم فقط از مضرات باز بودن اقتصاد بهره می‌بریم
ماموریت "۱۲ منطقه آزاد" در ارتباط با کشورهای ماموریت "۱۲ منطقه آزاد" در ارتباط با کشورهای همسایه
مهم‌ترین مشکلات اقتصاد ترکیه
خدمات چگونه رشد اقتصادی کشور را مثبت کرد؟
«حمایت از کالای ایرانی» پدیدآورنده نوعی حس وفاداری اقتصادی در جامعه است
Back to Top