دوشنبه 19 آذر 1397

استاندار تهران: احداث یک کیلومتر مترو در تهران 220 میلیارد تومان هزینه دارد

تهران- ایرنا- استاندار تهران گفت: طبق برآوردهای کارشناسی احداث یک کیلومتر مترو در شهر تهران 220 میلیارد تومان هزینه دارد.

کسب و کار | ایرنا | 9 ماه پیش |3/11/2018 7:22:28 PM 1915 بازدید

استاندار تهران: احداث یک کیلومتر مترو در تهران 220 میلیارد تومان هزینه دارد
به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد حسین مقیمی روز یکشنبه در نشست مشترک خود با رئیس هیات مدیره ، مدیرعامل و مدیران شرکت بهره برداری مترو تهران اظهار کرد: در نگاه اول شاید هزینه احداث یک کیلومتر مترو بسیار سنگین به نظر برسد ولی وقتی حجم خدمات ارائه شده از سوی مترو تهران به مردم را مشاهده می کنیم متوجه خواهیم شد که این عدد در مقابل کاهش آلودگی هوا و کاستن حجم ترافیک شهری ناچیز است.
وی از تخصیص اعتبار دو میلیارد یورویی و تسهیلات پنج و نیم میلیارد تومانی در بودجه سال آینده به مترو و قطار شهری خبر داد و افزود: امسال در مجلس ٢ میلیارد یورو به امر توسعه و ساخت قطار شهری تخصیص داده شده که در قالب استفاده از منابع فاینانس تأمین می شود.
استاندار تهران ادامه داد: همچنین در بودجه سال بعد به میزان 5.5 میلیارد تومان تسهیلات به امر گسترش خطوط ریلی شهری تخصیص داده شده که از میزان ٥٠ درصد به عهده شهرداری ها و 50 درصد هم تکلیف دولت است.
وی با بیان این نکته که طبق قانون جامع حمل و نقل تاکنون باید ٤٣٠ کیلومتر قطار شهری و اکسپرس حومه ای در شهر و استان تهران ایجاد می شد خاطرنشان کرد: تاکنون ٢٠٩ کیلومتر خط ریلی در شهر تهران احداث شده و حدود ٥٠ درصد از برنامه جامع حمل و نقل در استان تهران محقق خواهد شد.
رئیس شورای حمل و نقل و ترافیک استان تهران نقش تعیین کننده گسترش خطوط قطار شهری را در کاهش میزان بار ترافیک و آلودگی هوا در شهر و استان تهران را بسیار اثرگذار دانست و افزود: مترو و قطار حومه ای با در نظر گرفتن حجم انبوه مسافر ورودی به شهر و استان تهران در کاهش حجم بار ترافیک و آلودگی هوای شهر و استان تهران بسیار تعیین کننده است.
مقیمی در ادامه اتصال قطار شهری تهران به شهرستان های استان تهران را یکی از ضرورت ها و اولویت های حمل ونقل در استان اعلام کرد و گفت: پروژه احداث مترو پرند به اتمام رسیده و فقط جانمایی ایستگاه ها و تجهیز و نصب دستگاه های مورد نیاز آن باقی مانده که با کمک شرکت بهره برداری مترو در آینده ای نزدیک این پروژه به بهره برداری خواهد رسید.
وی تصریح کرد: در خصوص قطار حومه ای اسلامشهر خیلی مشکلات جدی وجود ندارد و تلاش می کنیم که ایستگاه مترو آزادگان را تا ابتدای شهرستان اسلامشهر که به طول ٨ کیلومتر است از طریق قطار تبادلی متصل کنیم.
استاندار تهران، همکاری و هماهنگی بین دولت ، مجموعه شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر و استانداری را در مجموع مطلوب ارزیابی کرد و افزود: امروز همه مجموعه های دخیل در بحث مدیریت شهری از دولت گرفته تا شورای شهر به یک نقطه واحد و اشتراک فکری رسیده اند که حل مشکلات مربوط به آلودگی هوا و ترافیک شهر و استان تهران نیازمند تعامل همه ارکان اعم از دولت و شهرداری است.
وی بیان کرد: شرکت مترو روزانه یک میلیون 750 هزار نفر مسافر را در تهران جابجا می کند و این خدمات منهای خدماتی است که مترو در ایام تعطیل و مناسبت های خاص به شهروندان ارائه می کند و این کار بزرگی است.
مقیمی همچنین از فعالیت قطار شهری تا ساعت ٢٤ در روزهای منتهی به پایان سال خبر داد و گفت: با هماهنگی های بعمل آمده با مسئولین شرکت مترو مقرر شد تا جابجایی مسافر تا روز ٢٩ اسفند همه روزه تا ساعت ٢٤ هرشب انجام شود.

**ابر شهر تهران نیازمند حمایت های بیشتر از حمل و نقل ریلی درون شهری
همچنین در این نشست مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: از زمانی که مترو در شهر تهران کار خود را آغاز کرد 19 سال می گذرد و با توجه به اینکه اکنون این ناوگان حمل و نقل ریلی گسترش زیادی یافته اما هنوز با آنچه که باید فاصله داریم.
جعفر ربیعی با تأکید بر اینکه تهران به دلیل جمعیت و وسعت بالایی که دارد جز ابرشهرهای جهان محسوب می‌شود افزود: بر اساس طرح جامع ریلی تهران، باید 430 کیلومتر مترو داشته باشیم اما الان تنها 209 کیلومتر از آن راه افتاده است.
وی ادامه داد: ساخت مترو سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد و هرچه تعلل کنیم سرمایه مورد نیاز هم افزایش می‌یابد.
ربیعی خاطرنشان کرد: در سال 1387 ساخت هر کیلومتر مترو در حدود 50 میلیارد تومان هزینه نیاز داشت و اکنون ساخت هر کیلومتر نیازمند 220 میلیارد تومان است که در آن زمان پروژه بزرگراه صدر با هزینه اولیه 2 هزار و 500 میلیارد تومان اجرایی شد که می‌توانستیم با آن هزینه 2 خط مترو بسازیم.
وی با اشاره به اینکه در بودجه و قوانین جاری حمایت از مترو دیده شده است افزود: مشکل ما در تخصیص بودجه است و باید بگویم که انصافاً شهرداری در سالهای گذشته فارغ از اینکه چه کسی مسئول آن بوده است سهم زیادی در گسترش و تأمین هزینه های بهره برداری از متروی تهران را بردوش کشیده و حمایت های دولتی کمتر بوده است.
رئیس هیات مدیره شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه همچنین در خصوص نحوه تأمین هزینه های بهره برداری از مترو تهران گفت: در اکثر نقاط جهان به حمل و نقل عمومی یارانه پرداخت می‌شود و در مترو تهران هم در ابتدا قرار بر این بود که یک سوم هزینه های بهره برداری از طریق مردم و با خرید بلیت تأمین شود و دوسوم باقی مانده را شهرداری و دولت یارانه دهند، اما اکنون کمتر از 20 درصد هزینه ها از فروش بلیت تأمین می‌شود و 80 درصد باقیمانده را شهرداری تأمین می‌کند.
ربیعی با بیان اینکه سهم دولت در پرداخت یارانه بلیت مترو بسیار ناچیز است و این سبب ایجاد بدهی میلیاردی در شرکت بهره برداری متروی تهران شده اظهار کرد: توجه به نگهداری و تعمیرات تجهیزات موجود در شبکه مترو تهران بسیار مهم است و اگر کوتاهی در این زمینه صورت گیرد کیفیت ارائه خدمات به مردم کاهش می‌یابد.
وی یادآور شد: تاکنون شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه تمام تلاش خود را بکار گرفته تا خدمات نه تنها کاهش نیابد بلکه افزایش هم داشته باشد اما در این راه نیازمند حمایت های بیشتری از جانب دولت هستیم.
رئیس هیات مدیره شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه در ادامه این نشست از مسئولان کشور خواست تا نه تنها به صورت نمادین بلکه در ترددهای روزمره خود از مترو استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: به طور یقین انجام این کار باعث می‌شود تا مردم حس کنند که مسئولان از جنس خود آنها و در بین آنها هستند ضمن آنکه تردد با وسایل حمل و نقل عمومی باعث می‌شود تا مسئولان بیشتر دغدغه های مردم را لمس کنند.
در پایان این نشست محمد حسین مقیمی استاندار تهران به همراه مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه از مرکز فرمان مترو تهران بازدید کرد.
تهرام/7243//1348
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بزرگ‌ترین ریسک‌های اقتصاد جهان در ۲۰۱۹
توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
ثبات دلار در کانال 11هزار تومان ثبات دلار در کانال 11هزار تومان
جدیدترین قیمت امروز سکه و طلا جدیدترین قیمت امروز سکه و طلا
نرخ ارز در بازار واقعی نیست/ اختلاف قیمت میان بازار و نیما پر می‌شود؟
برنامه ساماندهی خودرو آماده می‌شود
گوشی‌های آزادشده به چه کسی می‌رسد؟
واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه کرده است
اثرات مثبت سیاست‌های بانک مرکزی در ثبات بازار اثرات مثبت سیاست‌های بانک مرکزی در ثبات بازار ارز
در بازار بلیت پروازهای داخلی چه می گذرد؟ +قیم در بازار بلیت پروازهای داخلی چه می گذرد؟ +قیمت
برخی مدیران قدرت تصمیم گیری برای حمایت از تول برخی مدیران قدرت تصمیم گیری برای حمایت از تولید ندارند
سهم عراق از کاهش تولید نفت اوپک 140 هزار بشکه سهم عراق از کاهش تولید نفت اوپک 140 هزار بشکه است
جدال نافرجام و بی‌سند بر سر ارزان‌فروشی بلیت جدال نافرجام و بی‌سند بر سر ارزان‌فروشی بلیت هواپیما
شاسی بلندهای BISU هم مشمول ممنوعیت واردات می‌شود؟
محمد رضوانی‌فر به‌ عنوان مدیرعامل شستا منصوب شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

860 حلقه لاستیک بین متقاضیان در شیروان توزیع 860 حلقه لاستیک بین متقاضیان در شیروان توزیع شد
شیب تند رشد اقتصادی در چابهار؛ 20 برابر شدن ا شیب تند رشد اقتصادی در چابهار؛ 20 برابر شدن ارزش تولیدات
خط فقر از نگاه آمار؛ آیا روش های حمایتی کارساز است؟
سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس افتتاح می سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس افتتاح می شود
دستگاه های اجرایی برتر و کم کار دولت الکترونی دستگاه های اجرایی برتر و کم کار دولت الکترونیک معرفی شدند
مجتمع آموزشی تدبیر هرمزگان به بهره برداری رسی مجتمع آموزشی تدبیر هرمزگان به بهره برداری رسید
برنامه ساخت ۴۰۰هزار واحد مسکونی تا سال1400 برنامه ساخت ۴۰۰هزار واحد مسکونی تا سال1400
توسعه منطقه در گرو گسترش مراودات مرزی ایران و توسعه منطقه در گرو گسترش مراودات مرزی ایران و پاکستان
برند جهانی سه محصول راهبردی خراسان جنوبی رونم برند جهانی سه محصول راهبردی خراسان جنوبی رونمایی می شود
راه اندازی قرارداد آتی سبد سهام تا دو هفته آینده/ بررسی فروش ریالی نفت در بورس انرژی
آموزش صنعت گردشگری در شمیرانات اشتغال ایجاد م آموزش صنعت گردشگری در شمیرانات اشتغال ایجاد می کند
ایران خودرو از وزارت صمت مجوز پیش فروش داشته است
التهابات سوختی در خاش فروکش کرد التهابات سوختی در خاش فروکش کرد
نماینده مجلس خواستار واردات خودرو کارکرده از افغانستان شد
امکان صادرات 10 میلیون تن فولاد تا پایان سال امکان صادرات 10 میلیون تن فولاد تا پایان سال وجود دارد