پنجشنبه 6 تیر 1398

وام ۱۴۰میلیونی عامل گرانی مسکن شد

در حالی که پس از راه اندازی صندوق مسکن یکم بارها اعلام شد سیاست دولت، تشویق به خرید مسکن از محل پس انداز است، شاهد افزایش وام از محل اوراق و درنتیجه گرانی مسکن بودیم.

کسب و کار | اقتصاد آنلاین | 1 سال پیش |3/3/2018 8:30:06 PM 4762 بازدید

وام ۱۴۰میلیونی عامل گرانی مسکن شد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، در روزهای اخیر قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در طول ۱۰ ماه گذشته عمدتا بالای ۷۰ هزار تومان بود به نزدیک ۶۰ هزار تومان کاهش یافته است. اگرچه بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی کاهش حجم معاملات مسکن در تهران از بهمن ماه آغاز شده و تعداد مبایعه نامه ها نسبت به دی ماه روند کاهشی را طی کرده بود، اما با توجه به اینکه قیمت اوراق تسهیلات مسکن هر روز در جریان عرضه و تقاضای واقعی کشف می شود، این کاهش نسبتا شدید قیمت اوراق تسهیلات مسکن در روزهای اخیر، از کاهش چند برابری معاملات مسکن در اسفند ماه پرده برمی دارد.

اسفندماه، آغاز کاهش معاملات مسکن؟

از سوی دیگر بررسی نمودار سالانه انجام معاملات مسکن در سال های گذشته نشان می دهد که همواره در اسفندماه، هم با کاهش خرید و فروش مسکن مواجه بوده ایم و هم با کاهش قیمت مسکن. اما در حال حاضر شواهد نشان می دهد اگرچه تعداد معاملات تا حدودی کاهش یافته، اما نشانه هایی از کاهش قیمت ها به چشم نمی خورد.

همچنین برخی کارشناسان بازار مسکن معتقدند یکی دیگر از علل کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن، خودداری برخی شعب بانک عامل بخش مسکن از پرداخت تسهیلات، به بهانه رسیدن به پایان سال مالی این بانک و تلاش برای تنظیم ترازنامه مالی شعب، است و در صورتی هم که پرونده تسهیلات برای متقاضیان تشکیل هم دهند، اما سعی می کنند از پرداخت آن تا پایان سال جاری خودداری کرده و آن را به اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت سال ۹۷ موکول کنند که این موضوع در کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن بی تأثیر نیست.

فاصله وام مسکن با اوراق وام مسکن یکم تنها ۴۰ میلیون تومان

یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت اوراق تسهیلات، گران شدن قیمت واحد مسکونی در پایتخت است. بسیاری از متقاضیان خرید مسکن معتقدند وام های بانک عامل بخش مسکن به خصوص تسهیلات از محل اوراق تسهیلات مسکن، پوشش دهی مناسبی برای قیمت فعلی واحدهای مسکونی ندارد. این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند بانک عامل بخش مسکن در ماه های گذشته تلاش کرد تا میزان وام مسکن از محل اوراق تسهیلات را به خصوص برای زوجین با روش های مختلف از قبیل راه اندازی وام بدون سپرده (به میزان ۲۰ میلیون تومان)، افزایش رقم وام جعاله (از ۱۰ به ۲۰ میلیون تومان) و نیز پرداخت وام به زوجین متقاضی تسهیلات خرید مسکن (به میزان ۱۰۰ میلیون تومان) افزایش دهد. در نتیجه یک زوج متقاضی خرید مسکن در تهران می تواند ۱۴۰ میلیون تومان با اوراق تسهیلات وام بگیرند که با وام خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم (ویژه زوجین) تنها ۴۰ میلیون تومان فاصله دارد و این اقدام بانک عامل بخش مسکن در گران شدن مسکن بی تأثیر نبوده است.

نقض سیاست خرید مسکن از محل پس انداز

سیاست دولت یازدهم و دوازدهم در بخش مسکن که از سوی دو نهاد سیاست گذار این بخش شامل وزارت راه و شهرسازی و بانک عامل بخش مسکن، بارها اعلام شده است، توسعه سیاست خرید مسکن از محل پس انداز بوده است. ولی این سیاست در ماه های اخیر از سوی بانک عامل بخش مسکن نقض شد و این بانک، رقم وام مسکن از محل اوراق تسهیلات را افزایش دادند.

کارشناس بازار مسکن: وام ۱۴۰ میلیونی عامل گرانی مسکن

حمیدرضا چراغی کارشناس بازار مسکن گفت: از آنجایی که مسکن در ایران یک کالای سرمایه ای محسوب می شود، با افزایش رقم تسهیلات خرید مسکن و افزایش قدرت خرید مسکن خانوارها، حتی آن دسته از خانوارهایی که نیازی به خرید مسکن دوم و سوم نداشتند، وارد بازار شدند که با توجه به افزایش تقاضا و کاهش عرضه مسکن، قیمت ملک در دو ماه گذشته به ناگاه رو به رشد گذاشت و مجددا پس از چند سال حباب قیمتی در بازار مسکن ایجاد کرد.

وی افزود: این سیکل معیوب افزایش مبلغ وام  و درنتیجه افزایش قیمت مسکن در ایران بارها و بارها آزموده شده و هر بار با شکست مواجه شده است. تا زمانی که در ایران به مسکن به شکل سرمایه ای نگریسته شود و به کالای مصرفی تبدیل نشود، این روند و این چرخه از پیش شکست خورده بارها و بارها تکرار خواهد شد.

به گفته این کارشناس بازار مسکن، مالیات بر مسکن برای افراد دارای بیش از یک واحد مسکونی بهترین روش برای تبدیل مسکن از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی است.

زمان مناسب برای خرید اوراق تسهیلات مسکن

با این حال با توجه به کاهش بسیار مناسب قیمت اوراق تسهیلات مسکن از یک سو و نیز زمان دار بودن این اوراق از زمان خرید تا زمان دریافت تسهیلات (دو سال)، متقاضیان خرید مسکن می توانند در روزهای جاری که قیمت اوراق تسهیلات مسکن کاهش یافته، این برگه ها را خریداری کنند و در ماه های آینده اقدام به دریافت تسهیلات کنند.

البته خریداران باید برگه هایی خریداری کنند که تاریخ انقضای آنها میان مدت یا بلندمدت باشد.

 
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

آیا قیمت مسکن در سال 97 حبابی خواهد شد؟

1 سال پيش
بازار مسکن به دلیل قرار گرفتن در یک رکود 5 ساله، این روزها مورد توجه بسیاری از فعالان این حوزه قرار گرفته است.در هیمن راستا، سال 97 را میتوان مهمترین سال برای مسکن در 6 سال اخر دانست. ادامه مطلب...

خبرهای های مرتبط

خانه‌دار شدن اقشار ضعیف دشوارتر شده است/ گران

خانه‌دار شدن اقشار ضعیف دشوارتر شده است/ گرانی مسکن دو برابر نرخ تورم است

1 سال پيش
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن می‌تواند موجب رونق آن شود، گفت: رشد قیمت مسکن هر چند که به سرمایه‌گذاران انگیزه حضور در بازار مسکن را می‌دهد، اما خانه‌دار شدن اقشار متوسط و ضعیف ... ادامه مطلب...
هزینه ۱۵ میلیونی برای وام ۱۱۰ میلیونی مسکن

هزینه ۱۵ میلیونی برای وام ۱۱۰ میلیونی مسکن

1 سال پيش
در حالی که قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن در هفته‌های گذشته حدودا ۷۲ هزار تومان بود در این روزها قیمت هر تسه از ۶۴ هزار تومان تا ۶۸ هزار و ۵۰۰ تومان شناور است. ادامه مطلب...
ناهماهنگی عرضه و تقاضا در بازار مسکن

ناهماهنگی عرضه و تقاضا در بازار مسکن

1 سال پيش
دبیر کانون سراسری انبوه ‌سازان ایران گفت: روند تولید مسکن در پنج سال گذشته در کشور کند شده و این مساله برای عرضه و تقاضای مسکن مشکلاتی را به وجود آورده است. ادامه مطلب...
 پیش‌بینی بازار مسکن تا تابستان آینده

پیش‌بینی بازار مسکن تا تابستان آینده

1 سال پيش
رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک با پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن تا تابستان آینده، گفت:میزان رشد اجاره‌بها باید متناسب با حقوق باشد،‌تقریبا هر سال ۱۰ تا ۱۲ درصد حقوق افزایش می‌یابد که این رقم باید در بین ... ادامه مطلب...
دبیرانبوه سازان ایران: روند تولید مسکن در پنج

دبیرانبوه سازان ایران: روند تولید مسکن در پنج سال گذشته کند شده است

1 سال پيش
تهران - ایرنا - دبیر کانون سراسری انبوه ‌سازان ایران گفت: روند تولید مسکن در پنج سال گذشته در کشور کند شده و این مساله برای عرضه و تقاضای مسکن مشکلاتی را به وجود آورده است. ادامه مطلب...
ایرج رهبر: لیزینگ در مسکن جوابگو نیست

ایرج رهبر: لیزینگ در مسکن جوابگو نیست

1 سال پيش
اخیرا معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی راه‌اندازی لیزینگ مسکن در سال آینده را محتمل خوانده است، او بر این باور است که ورود لیزینگ‌های بانکی به بخش مسکن می‌تواند موجب ورود خانه‌های خالی از سکنه ... ادامه مطلب...
 تداوم صعود قیمت ملک در۹۷/  قیمت مسکن حباب ند

تداوم صعود قیمت ملک در۹۷/ قیمت مسکن حباب ندارد

1 سال پيش
نوسان نرخ ارز و افزایش خزنده قیمت مسکن در ماه‌های پایانی سال جاری، بازهم بسیاری را نسبت به آینده بازار مسکن در سال 97 نگران کرده است. ادامه مطلب...
ستاریان: کسری مسکن داریم نه مازاد!

ستاریان: کسری مسکن داریم نه مازاد!

1 سال پيش
نتایج سرشماری مسکن و نفوس سال 95 حاکی ازآن است که حدود 2میلیون و 500 هزار خانه خالی و حدود 2میلیون اقامتگاه دوم در کشور وجود دارد. ادامه مطلب...
بازار مسکن مستعد رکود شد

بازار مسکن مستعد رکود شد

1 سال پيش
شوک درونی رشد قیمت مسکن در بهمن ماه که با دو متغیر رکودزای بیرونی سقوط ارز و رشد سود بانکی همراه شده بازار مسکن را به سمت رکود در بهار سال آینده سوق می‌دهد. ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ترامپ در مخصمه بزرگ
یک پرس غذا در رستوران‌های گیاهی لاکچری چند؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
جزییات طرح "همراهی در تولید" کرمان موتور اعلام شد