شنبه 24 آذر 1397

شاخص بورس سبز اما کم‌رنگ، شروع کم‌رمق بازار سهام در اسفند ماه

بورس آخرین روز هفته را مثبت پشت سرگذاشت و آثار بین تعطیلی نیز در معاملات امروز خودنمایی کرد اما کل شاخص در جدال با افزایش نرخ سپرده 20 درصدی کارنامه قابل قبولی از خود ارائه داد و شاهد ریزش‌های افسارگریخته در بازار هفته جاری نبودیم.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 9 ماه پیش |2/21/2018 4:42:04 PM 1486 بازدید

شاخص بورس سبز اما کم‌رنگ، شروع کم‌رمق بازار سهام در اسفند ماه

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ در اولین روز کاری اسفند ماه دماسنج بازار توانست در اعداد مثبت به تعطیلات پایان هفته برود. در این بین اما شاهد کم‌رمقی معاملات در اکثر بازارهای مالی داخلی و خارجی نیز بودیم که بورس تهران نیز از این بی تحرکی مستثنی نشد. در ادامه روند کاهشی نرخ دلار و ورود به کانال 4500 تومان، بازار ارز آرام گرفت اما این آرامش به قیمت تنزل شاخص بازار سرمایه و التهاب در بازار بدهی تمام شد. تا جاییکه شاخص کل در هفته‌ای که گذشت با تنزل 272 واحدی از صعود به قله 100 هزار واحدی جا ماند و نمادهای حاضر در بازار بدهی نیز افت‌های محسوسی را تجربه کردند و نرخ بازده تا سررسید اسناد خزانه اسلامی‌از 16 و 17 درصد هفته گذشته با 20 و 21 درصد در هفته جاری رسید که نشان از تاثیر مستقیم افزایش نرخ سپرده 20 درصدی در بازارهای هم‌ارز همچون بازار سرمایه و بازار بدهی دارد.

امروز نیز شاهد خروج دو میلیارد و 700 میلیون تومانی حقیقی‌ها از بورس بودیم. حال سوال اینجاست که چرا مقام پولی مجددا حربه افزایش یکباره نرخ سپرده بانکی را تجربه کرد آن‌هم در قالب ارائه پیشنهادهای متنوع. در جایی که می‌توانست فقط با ابزار پیش‌فروش قطعی سکه بازار پُرالتهاب ارز را کنترل کند بی‌آنکه ثبات و آرامش حاکم بر بازارهای دیگر مالی را برهم زند. کارشناسان بر این باورند که مهمترین مولفه تدوام روند صعودی بازار سرمایه‌ای که از نظر بنیادی در شرایط قابل قبولی قرار دارد، حفظ ثبات و آرامش است که این مهم در ابتدای هفته جاری و با اجرای تصمیمات خلق‌الساعه مقامات بانک مرکزی به چالش کشیده شد. این‌طور به نظر می‌رسد که در اجرای ابزارهای کنترلی مقام پولی کوچکترین آینده‌نگری نسبت به شوک وارده در بازارهای هم‌ارز نشده است. گفتنی است از منظر اقتصاد در بازه بلندمدت ادامه این روند به صلاح بازارهای مالی و همچنین بنگاه‌های اقتصادی کشور نیست.

نکته دیگر تاثیرگذار درکم‌رمقی بازار امروز وجود جو نیمه تعطیلی در بین معامله‌گران بود. همچنین در بازارهای جهانی نیز شاهد تحرکات خاصی نبودیم. قیمت نفت افت و خیز محسوسی نداشته و در همان محدوده 65 دلار در حال نوسان است. فلزات اساسی نیز تقریبا روند کاهشی داشتند.

ترین‌های بازار

در جریان معاملات امروز تالار شیشه‌ای، شاخص کل با رشد 8 واحدی (افزایش 0.01 درصدی) روی پله 98 هزار و 157 ایستاد که بیشترین تاثیر مثبت به نمادهای «کگل»، «کچاد» می‌رسد که هرکدام با 82 و 33 واحد توانستند شاخص را مثبت کنند که البته گفتنی است روند مثبت شکل گرفته در این دو نماد متاثر از درج خبر پذیرش گندله در بورس کالا است. پذیرش گندله در بورس کالا به معنی این است که طبعا این کالا از نظام قیمت گذاری فرموله شده و دستوری خارج گردد و در نهایت با دلار بازار آزاد و متوسط قیمت های جهانی(همچون سایر محصولات پذیرش شده در بورس کالا) مورد معامله قرار گیرد. باید توجه داشت که هم‌اکنون کنسانتره و گندله ضریبی از نرخ محصول فولاد خوزستان هستند. کنسانتره 12.5 تا 13.9 درصد نرخ شمش فولاد خوزستان و گندله 21.5درصد نرخ شمش است. با توجه به اینکه زنجیره تولید فولاد از معدن سنگ‌آهن آغاز و تا محصولات فولادی تداوم می‌یابد، تغییر در نظام قیمت‌گذاری می‌تواند بر کل چرخه تولید اثرگذار باشد و این بدان معناست که افزایش قیمت گندله در صورت آزادسازی به نفع تولیدکنددگان یعنی دوقلوهای سنگ‌آهنی و همچنین هلدینگ‌های معدنی از جمله «وامید» و نتیجتا به ضرر فولادی‌ها که مصرف کننده هستند خواهد شد. همچنین گفتنی است در حال حاضرقیمت گندله 128 دلار است. حال باید دید با پذیرش گندله و باقی محصولات بالا دستی فولادی‌ها یعنی کنستانتره و آهن اسفنجی در بورس کالا، قیمت این مواد معدنی افزایش می‌یابد یا کاهش.

در ادامه معاملات امروز یک میلیارد برگه سهم به ارزش 281 میلیارد تومان در 76 هزار جلسه معاملاتی دادوستد شد که از این میزان تنها 125 میلیارد تومان آن به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار تعلق داشت. شاخص کل هم‌وزن اما رشد بیشتری را تجربه کرد و با افزایش 31 واحدی (0.18 درصدی) در ارتفاع 17 هزار و 615 واحدی به کار خود در این هفته پایان داد و توانست تا حدودی ریزش هفته جاری را جبران کند که این اختلاف در رشد دو شاخص نشان‌دهنده اقبال بیشترسهامداران به نمادهای کوچکتر و کم وزن‌تر است.

رفت و آمد و شفاف‌سازی‌های پُرسر صدا

در ابتدای معاملات امروز «خاور» اطلاعیه تعدیل منفی 28 درصدی خود را روانه کدال کرد و متوقف شد. در این گزارش زیان هر سهم از 1273 به 1627 ریال رسیده و در عملکرد 9 ماهه هم 80 درصد از این زیان معادل 1296 ریال شناسایی شده است. شرکت از مهمترین دلایل این تعدیل منفی را تغییر در تعداد تولید و فروش محصولات اعلام کرده است. در گروه خودرویی همچنین سفر دو هفته آینده وزیر امور خارجه فرانسه تا حدی موجب نوسانات مثبت قیمتی در نمادهای این گروه شد. خبر دیگر اینکه در این گروه مدیر عامل ایدروگفت قرار است برخی محصولات جدید رنو، در قالب همکاری مشترک با سایپا و در خطوط تولید این شرکت یا زیرمجموعه‌اش (پارس خودرو) به تولید برسند. این محصولات عبارتند از نیوسیمبول و کوئید.

پتروشیمی‌خارک نیز به دلیل تعدیل مثبت متوقف شد. شرکت در نامه شفاف‌سازی اعلام کرده است که سود خالص پیش‌بینی‌شده قبلی شرکت (697.5 میلیارد تومان) با افزایش نزدیک به 17 درصدی، به 815.2 میلیارد تومان رسید که بیشتر به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات صادراتی به جهت افزایش نرخ جهانی محصولات و نیز افزایش نرخ تسعیر ارز بوده است. این نماد به صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی شد و روی 2490 تومان قیمت خورد. قیمت پایانی این سهم 2496 تومان و 9 ریال بود.

در گروه حمل و نقلی‌ها «حپترو» متوقف شد که دلیل این توقف شفاف‌سازی در تغییرات با اهمیت است. حمل و نقل پتروشیمی‌توانست در دو مناقصه برنده شود. اولی، برنده شدن در مناقصه حمل 50 هزار تن اوره از کرمانشاه به بندرعباس و خدمات ترخیص محصول جهت صادرات و دیگری حمل ونقل 15000تن مواد هیدروکربنی مایع بود. رقم پیشنهادی «حپترو» در مناقصه بندرعباس یک میلیارد و 600 میلیون تومان بود.

اما دیگر نمادی که برنده مناقصه سودآور شد «کیسون» بود. در مناقصه تامین، اجرا و نصب تاسیسات زیربنایی و ساختمان‌های صنعتی، عملیات انتقال آب در خشکی با استفاده از لوله‌های GRVE و فولادی، به همراه نصب شیرآلات و ابزار دقیق و همچنین خرید و نصب و راه اندازی واحد آب شیرین کن 200 هزار متر مکعبی برنده شد.

اما در گروه بانکی‌ها دو بانک صادرات و پارسیان صورت‌های مالی خود را در کدال منتشر کردند. بانک صادرات عملکرد 3 ، 6 و 9ماهه و همراه با گزارش تفسیری و 7 برنامه مهم برای بودجه سال را اعلام کرد. بانک صادرات در پایان خرداد و نیمه اول سال، 200 و 390 ریال و در پایان آذر هم 525 ریال زیان محقق کرد که نسبت به دو دوره 6 و 9 ماهه سال قبل به ترتیب 159 و 214 درصد بیشتر است.

بانک پارسیان هم گزارش عملکرد سه ماه اول سال را منتشر کرد. «وپارس» با سرمایه اسمی‌ بیش از 2.3 هزار میلیارد تومانی برای سال مالی جاری 51 ریال سود پیش بینی کرده اما در پایان خرداد، 75 ریال زیان شناسایی کرد که 34 درصد کاهش زیان نسبت به دوره مشابه سال گذشته است. گفتنی است بانک پارسیان از 15 آبان سال گذشته به دلیل عدم ارایه اطلاعات و عدم برگزاری مجمع سالانه با توقف نماد روبه‌رو است. در این گروه مجمع بانک تجارت نیز که قرار بود 5 اسفند برگزار شود لغو و به زمان دیگری موکول شد.

نماد تازه وارد «شوینده» نیز امروز در نوسانات منفی و متعادل معامله شد و امروز نیز در قیمت 361 تومان به کار خود پایان داد. در این نماد شرکت گلتاش به منظور برگزاری مجمع عمومی‌در پایان امروز متوقف شد. گفتنی است مجمع سالیانه این شرکت یکشنبه آینده 6 اسفند برگزار خواهد شد. این شرکت 50 میلیارد تومانی زیرمجموعه 78 درصدی شرکت  مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر است.

اما امروز شاهد بازگشایی بعد از یک غیبت طولانی در نماد «ونیرو» بودیم. این نماد بعد از اینکه در اسفند سال گذشته بسته شد، بعد از یکسال، امروز بازگشایی و تا مثبت 37 درصد هم معامله شد در حالیکه قیمت پایانی روی مثبت 27.14 درصد معاملات خود را در روز جاری به اتمام رساند.

کوتاه از فرابورس

آیفکس اما رویه‌ای متفاوت از باقی شاخص‌ها داشت و با افت 1.5 واحدی به رقم یک هزار و 97 واحد رسید. در این بازار 299 میلیون برگه سهم به ارزش 337 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 34 میلیادرد تومان آن به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. البته گفتنی است در جریان معاملات امروز 2 میلیارد و 3200 میلیون تومان سهم حقیقی‌ها به حقوقی‌ها واگذار کردند که نشان از ادامه روند خروج حقیقی‌ها دارد.

در منفی کردن امروز آیفکس نمادهای «ذوب»، «دماوند» و «هرمز» بیشترین تاثیر را داشتند. در نماد «ذوب» قرار است تعداد 5 میلیارد و 530 میلیون و 671 هزار سهم شرکت ذوب آهن اصفهان توسط سازمان خصوصی سازی به وکالت از سوی صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد در روز 15 اسفندماه امسال در بازار دوم فرابورس عرضه می‌شود. این بلوک شامل 16.67 درصدی سهام شرکت ذوب آهن اصفهان است که قرار است به قیمت پایه هر سهم 750ریال با شرایط 10 درصد نقد و بقیه اقساط 8 ساله با نرخ سود 13 درصد در فرابورس واگذار شود.

در فرابورس همچنین امروز اوراق با نام اسناد خزانه اسلامی‌«اخزا6121» با تاریخ سررسید 14 بهمن 1398 در نماد معاملاتی «اخزا6121»، برای اولین بار از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران عرضه شد و 70200 تومان قیمت خورد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰ دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰۰تومان
آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟ آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
راز از نفس افتادن قیمت دلار راز از نفس افتادن قیمت دلار
طلا بازهم ارزان می‌شود؟ طلا بازهم ارزان می‌شود؟
موج دوم فروش دلار در فردوسی
نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز
چه اتفاقی در بازار ارز و سکه افتاد؟
بانک مرکزی:مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
آخرین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکه
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟ آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
پیشنهادات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است
سکته‌های مکرر بازار ارز
تسهیلات بانکی با کارمزد 2درصد به زندانیان پرداخت می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مشکلات اخیر ایرانیان در سفر به گرجستان بررسی شد
ایرانی‌ها امسال 8هزار ملک در ازمیر ترکیه خریداری کرده‌اند
لوایح FATF در مجمع تشخیص تصویب می‌شود
برخورد بی‌رحمانه با متخلفین ساخت و سازهای غیرمجاز
پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده
قطعه‌سازان خودرو 37درصد از نیروهای خود را تعدیل کردند
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
افزایش قیمت گوجه فرنگی ناشی از محدودیت فصلی تولید است
طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان اجرا می شود
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
ساختار اداری کشور باید جراحی شود
طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان اجرا می شود
جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد
مسکن بازار بکر صنعت بیمه است
پیمان سپاری ارزی اجتناب ناپذیر است