چهارشنبه 21 آذر 1397

افزایش اعتماد جهانی با بهبود رتبه ریسک اعتباری

تهران- ایرنا- بهبود وضعیت ریسک اعتباری ایران از رتبه ششم جدول به جایگاه پنجم، حکایت از شفافیت مالی و اعتباری و اعتماد به ثبات سیاسی و سرمایه گذاری در کشور دارد که به جرات می توان آن را از دستاوردهای مهم برجام دانست.

بازار | ایرنا | 9 ماه پیش |2/19/2018 2:50:06 PM 550 بازدید

افزایش اعتماد جهانی با بهبود رتبه ریسک اعتباری
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کمیته رتبه بندی ریسک کشورهای دنیا OECD، از کاهش رتبه ریسک اعتباری ایران خبر داد. بنابر این گزارش، افزایش سلامت نظام بانکی، بالا رفتن استانداردهای مالی، ثبات اقتصاد کلان و کاهش تنش در روابط سیاسی و بین المللی از شروط کاهش ریسک اعتباری است که در ایران بعد از حذف تحریم های برجامی، حاصل شده است.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) سازمانی است بین‌المللی، دارای 35 عضو، که اعضای آن متعهد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند. این سازمان به تعبیری عمده‌ترین سازمان بین‌المللی تصمیم‌گیرنده اقتصادی است و مقر اصلی این سازمان در شهر پاریس قرار دارد.
موضوعی که «حسن روحانی» رییس جمهوری در آیین افتتاح همزمان پروژه‌های مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر و طرح‌های اقتصادی و زیربنایی در سالروز ورود امام (ره) به وطن به آن اشاره کرد و گفت: ریسک اعتباری ایران در دنیا یک درجه بهتر شد و به عدد 5 رسید.
او اضافه کرد: در ابتدای دولت یازدهم ریسک اعتباری ایران بیش از 7درصد بود و امسال به 5 درصد رسیده است و این نیز نشانه‌ای از افزایش اعتماد جهانی به کشورمان است و سایر شاخص‌ها نیز همین روند اعتماد جهانی را نشان می‌دهد و البته در این میان نباید به هیاهوی بوق‌های خارجی اعتنایی کرد؛ البته برخی دستگاه‌های تبلیغاتی داخلی نیز از ارزیابی‌های جهانی نسبت به پیشرفت ایران عقب هستند و بذر یأس می‌پاشند و این در حالی است که ملت ایران همچنان جلوتر از همه این دستگاه‌ها در حال حرکت است.
شایان ذکر است که منظور از ریسک اعتباری، احتمال رخ دادن زیان در یک معامله اعتباری یا به عبارتی دیگر احتمال این که یک وام گیرنده یا شریک به تعهدات خود طبق شرایط توافق عمل ننماید، است. برای بررسی و درک بهتر از روند کاهش ریسک اعتباری ایران و افزایش اعتماد جهانی، مقایسه ریسک اعتباری در دوره های ریاست جمهوری گذشته خالی از لطف نیست و قیاسی در جهت برنامه ریزی بهینه در رشد و شکوفایی سرمایه گذاری کشور است.

**نوسانات ریسک اعتباری در دهه های اخیر
درجه ریسک سرمایه گذاری کشورها، عددی بین صفر تا هفت است و ریسک صفر یعنی کمترین ریسک و درجه ریسک هفت نشان دهنده میزان بالاترین ریسک پذیری است که شاخص هایی همچون وضعیت مالی و اقتصادی در بازارهای بین المللی و فراهم شدن بسترهای اعتماد جهانی برای سرمایه گذاری که در پناه بهبود شرایط سیاسی به وجود می آید، تعیین کننده رتبه ریسک اعتباری است.
بنابر اعلام رسمی‌کمیته مسوول رتبه‌بندی ریسک کشورهای دنیا در OECD و جدول اینفوگرافی این کمیته درباره وضعیت ریسک اعتباری کشورهای در حال توسعه، قطر، هند، آفریقای جنوبی، ترکیه و روسیه به ترتیب در رتبه های 3 و 4 قرار دارند و ایران و برزیل و آذربایجان در رتبه 5 همسنگ هستند و مصر و اوکراین در رده های انتهایی جدول قرار دارند.
وضعیت رتبه ریسک اعتباری در سه دوره ریاست جمهوری اخیر ایران با نوسانات مختلفی روبه رو بود به این معنا که در دولت اصلاحات به دلیل ثبات سیاسی و اقتصادی حاکم، این رتبه به 4 رسیده بود اما در دوران تحریم هشت ساله دولت نهم و دهم دارای پایین ترین رتبه یعنی 7 از 7 بود که دلیل عمده آن عدم دسترسی موسسات مالی و بانکی کشور به کانال ها و روابط بانکی لازم برای مراودات مختلف بانکی و بازپرداخت تعهدات مالی خود از شبکه کارگزاری بانک ها عنوان شد که در کنار تنش های سیاسی، جایگاه ایران را در بین کشورهای مختلف دنیا بسیار غیرقابل اعتماد و ریسک پذیر نمود.
با تلاش دولت یازدهم و به دنبال آن دولت دوازدهم در برقراری ثبات و امنیت در عرصه های اقتصادی و سیاسی و سرانجام با اجرایی شدن برجام، مناسبات مالی کشور وارد فاز جدیدی شد و رنگ اعتماد جهانی به وضعیت مالی و اعتباری ایران در جهت سرمایه گذاری شفاف و زلال به خود گرفت. تا آن جا که بنابر گزارش «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری، در دوران بعد از برجام حدود 14 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب شده است که در بخش صنعت، معدن و تجارت پس از برجام 139 پروژه با حجم سرمایه‌گذاری 8.2 میلیارد دلار در هیات سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده است. این در حالی است که کشور در سال 2015 توانسته بود در تمامی بخش ها فقط دو میلیارد و 50 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کند.

**بهبود شرایط ریسک اعتباری با خودباوری و کار تیمی
جذب سرمایه خارجی و اعتماد سرمایه گذاران به وضعیت مالی و اعتباری ایران و قرار گرفتن ایران در رتبه 5 ریسک اعتباری وضعیتی خوشحال کننده و در میان خبرهای ناگوار این روزها، سیگنال مثبتی است که نشان از توفیق دولت و نهادهای گوناگون اقتصادی در تسهیل مبادلات بین بانکی و مالی کشور دارد.
به باور کارشناسان، اهمیت بهبود رتبه اعتباری کشور در این امر نهفته است که نخست نرخ سود تسهیلات و فاینانس های دریافتی از کشورهای خارجی متاثر از رتبه اعتباری است و دوم هزینه بیمه تسهیلات دریافتی از خارج از کشور با بهبود رتبه اعتباری کاهش می یابد. دیگر این که هر چقدر که رتبه اعتباری کشور بالاتر باشد امکان چانه زنی بهتر در شرایط قراردادهای مالی منعقده با خارج از کشور وجود دارد و در نهایت، فضای با بهبود رتبه اعتباری کشور، فضای مثبتی در تعامل با بانک ها و کشورهای خارجی است.
بر همین اساس، برای رسیدن به صدر جدول، گام های بلندی باید برداشت که نیاز به تلاش مضاعف برای استحکام زیرساخت های سرمایه گذاری مطمئن و ایمن است. موضوعی که با تکیه بر توان داخلی، ظرفیت های علمی، خودباوری و اعتماد به یکدیگر دست یافتنی است تا بتوان نگاه جامعه اقتصادی جهان را نسبت به خود تغییر داد و از فرصت های پیش آمده برای جلب سرمایه گذاری، توسعه اقتصادی و پیشرفت کشور استفاده کرد. عملکردی که کشورهای سنگاپور و تایوان در پیش گرفته اند و سالیانی است که در صدر جدول ریسک اعتباری نشسته و سرمایه های بسیاری به خود جذب کرده اند.
نکته موثر دیگر در بهبود رتبه اعتبار ایران، جلوگیری از بازگشت دوباره تحریم ها و فضای متشنج سیاسی است که می توان با اصلاحات مناسب درحوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، از سقوط اعتباری جلوگیری کرد و در جهت بهبود روابط با جهان گام برداشت.

پژوهشم**9294** 1601
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۰ آذرماه
فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است
توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی توصیه به خریداران بیت کوین و ارزهای دیجیتالی
ثبات دلار در کانال 11هزار تومان ثبات دلار در کانال 11هزار تومان
نرخ ارز در بازار واقعی نیست/ اختلاف قیمت میان بازار و نیما پر می‌شود؟
ماه عسل دلار تمام شد؟
طلا مجددا ارزان شد طلا مجددا ارزان شد
دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت دلار به کانال ۱۰هزار تومان بازگشت
برنامه ساماندهی خودرو آماده می‌شود
واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه کرده است
کاهش ۳۵۰ تومانی نرخ دلار بانکی
در نشست امنیت اقتصاد چه گذشت؟/ تحلیل کارشناسان اقتصادی از بحران بانکی ایران
عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمر عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت
سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد سایت رسمى اتحادیه طلا راه اندازى شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دینار و روپیه جای یورو را می‌گیرند؟
بانک‌ها چقدر به واحدهای تولیدی وام دادند؟
تامین باتری خودروهای برقی ۲۰ میلیارد یورو هزینه دارد
پول قبوض برق به جیب چه کسانی می‌رود؟
نقطه پایان اوج در بازار مسکن+ قیمت
جهش دوباره نفت از روی سکوی اوپک
اقدامات مطلوبی برای تنظیم بازار لرستان انجام اقدامات مطلوبی برای تنظیم بازار لرستان انجام شده است.
سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می‌شود
صادرات آلمان به ایران رشد چشمگیری داشته است
آخرین اظهارات کدخدایی درباره" CFT"
رویترز: صادرات آلمان به ایران رشد چشمگیری داش رویترز: صادرات آلمان به ایران رشد چشمگیری داشته است
توسعه بازارچه مرزی سومار در دستور کار دولت اس توسعه بازارچه مرزی سومار در دستور کار دولت است
«هاتگرام» و «طلاگرام» وام نگرفتند
استاندار اصفهان، بازاریابی ویژه برای فرش ایرا استاندار اصفهان، بازاریابی ویژه برای فرش ایرانی را خواستار شد
برقراری ارتباطات بانکی در گرو تصویب CFT است