جمعه 1 تیر 1397

افزایش اعتماد جهانی با بهبود رتبه ریسک اعتباری

تهران- ایرنا- بهبود وضعیت ریسک اعتباری ایران از رتبه ششم جدول به جایگاه پنجم، حکایت از شفافیت مالی و اعتباری و اعتماد به ثبات سیاسی و سرمایه گذاری در کشور دارد که به جرات می توان آن را از دستاوردهای مهم برجام دانست.

بازار | ایرنا | 4 ماه پیش |2/19/2018 2:50:06 PM 420 بازدید

افزایش اعتماد جهانی با بهبود رتبه ریسک اعتباری
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کمیته رتبه بندی ریسک کشورهای دنیا OECD، از کاهش رتبه ریسک اعتباری ایران خبر داد. بنابر این گزارش، افزایش سلامت نظام بانکی، بالا رفتن استانداردهای مالی، ثبات اقتصاد کلان و کاهش تنش در روابط سیاسی و بین المللی از شروط کاهش ریسک اعتباری است که در ایران بعد از حذف تحریم های برجامی، حاصل شده است.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) سازمانی است بین‌المللی، دارای 35 عضو، که اعضای آن متعهد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند. این سازمان به تعبیری عمده‌ترین سازمان بین‌المللی تصمیم‌گیرنده اقتصادی است و مقر اصلی این سازمان در شهر پاریس قرار دارد.
موضوعی که «حسن روحانی» رییس جمهوری در آیین افتتاح همزمان پروژه‌های مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر و طرح‌های اقتصادی و زیربنایی در سالروز ورود امام (ره) به وطن به آن اشاره کرد و گفت: ریسک اعتباری ایران در دنیا یک درجه بهتر شد و به عدد 5 رسید.
او اضافه کرد: در ابتدای دولت یازدهم ریسک اعتباری ایران بیش از 7درصد بود و امسال به 5 درصد رسیده است و این نیز نشانه‌ای از افزایش اعتماد جهانی به کشورمان است و سایر شاخص‌ها نیز همین روند اعتماد جهانی را نشان می‌دهد و البته در این میان نباید به هیاهوی بوق‌های خارجی اعتنایی کرد؛ البته برخی دستگاه‌های تبلیغاتی داخلی نیز از ارزیابی‌های جهانی نسبت به پیشرفت ایران عقب هستند و بذر یأس می‌پاشند و این در حالی است که ملت ایران همچنان جلوتر از همه این دستگاه‌ها در حال حرکت است.
شایان ذکر است که منظور از ریسک اعتباری، احتمال رخ دادن زیان در یک معامله اعتباری یا به عبارتی دیگر احتمال این که یک وام گیرنده یا شریک به تعهدات خود طبق شرایط توافق عمل ننماید، است. برای بررسی و درک بهتر از روند کاهش ریسک اعتباری ایران و افزایش اعتماد جهانی، مقایسه ریسک اعتباری در دوره های ریاست جمهوری گذشته خالی از لطف نیست و قیاسی در جهت برنامه ریزی بهینه در رشد و شکوفایی سرمایه گذاری کشور است.

**نوسانات ریسک اعتباری در دهه های اخیر
درجه ریسک سرمایه گذاری کشورها، عددی بین صفر تا هفت است و ریسک صفر یعنی کمترین ریسک و درجه ریسک هفت نشان دهنده میزان بالاترین ریسک پذیری است که شاخص هایی همچون وضعیت مالی و اقتصادی در بازارهای بین المللی و فراهم شدن بسترهای اعتماد جهانی برای سرمایه گذاری که در پناه بهبود شرایط سیاسی به وجود می آید، تعیین کننده رتبه ریسک اعتباری است.
بنابر اعلام رسمی‌کمیته مسوول رتبه‌بندی ریسک کشورهای دنیا در OECD و جدول اینفوگرافی این کمیته درباره وضعیت ریسک اعتباری کشورهای در حال توسعه، قطر، هند، آفریقای جنوبی، ترکیه و روسیه به ترتیب در رتبه های 3 و 4 قرار دارند و ایران و برزیل و آذربایجان در رتبه 5 همسنگ هستند و مصر و اوکراین در رده های انتهایی جدول قرار دارند.
وضعیت رتبه ریسک اعتباری در سه دوره ریاست جمهوری اخیر ایران با نوسانات مختلفی روبه رو بود به این معنا که در دولت اصلاحات به دلیل ثبات سیاسی و اقتصادی حاکم، این رتبه به 4 رسیده بود اما در دوران تحریم هشت ساله دولت نهم و دهم دارای پایین ترین رتبه یعنی 7 از 7 بود که دلیل عمده آن عدم دسترسی موسسات مالی و بانکی کشور به کانال ها و روابط بانکی لازم برای مراودات مختلف بانکی و بازپرداخت تعهدات مالی خود از شبکه کارگزاری بانک ها عنوان شد که در کنار تنش های سیاسی، جایگاه ایران را در بین کشورهای مختلف دنیا بسیار غیرقابل اعتماد و ریسک پذیر نمود.
با تلاش دولت یازدهم و به دنبال آن دولت دوازدهم در برقراری ثبات و امنیت در عرصه های اقتصادی و سیاسی و سرانجام با اجرایی شدن برجام، مناسبات مالی کشور وارد فاز جدیدی شد و رنگ اعتماد جهانی به وضعیت مالی و اعتباری ایران در جهت سرمایه گذاری شفاف و زلال به خود گرفت. تا آن جا که بنابر گزارش «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری، در دوران بعد از برجام حدود 14 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب شده است که در بخش صنعت، معدن و تجارت پس از برجام 139 پروژه با حجم سرمایه‌گذاری 8.2 میلیارد دلار در هیات سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده است. این در حالی است که کشور در سال 2015 توانسته بود در تمامی بخش ها فقط دو میلیارد و 50 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کند.

**بهبود شرایط ریسک اعتباری با خودباوری و کار تیمی
جذب سرمایه خارجی و اعتماد سرمایه گذاران به وضعیت مالی و اعتباری ایران و قرار گرفتن ایران در رتبه 5 ریسک اعتباری وضعیتی خوشحال کننده و در میان خبرهای ناگوار این روزها، سیگنال مثبتی است که نشان از توفیق دولت و نهادهای گوناگون اقتصادی در تسهیل مبادلات بین بانکی و مالی کشور دارد.
به باور کارشناسان، اهمیت بهبود رتبه اعتباری کشور در این امر نهفته است که نخست نرخ سود تسهیلات و فاینانس های دریافتی از کشورهای خارجی متاثر از رتبه اعتباری است و دوم هزینه بیمه تسهیلات دریافتی از خارج از کشور با بهبود رتبه اعتباری کاهش می یابد. دیگر این که هر چقدر که رتبه اعتباری کشور بالاتر باشد امکان چانه زنی بهتر در شرایط قراردادهای مالی منعقده با خارج از کشور وجود دارد و در نهایت، فضای با بهبود رتبه اعتباری کشور، فضای مثبتی در تعامل با بانک ها و کشورهای خارجی است.
بر همین اساس، برای رسیدن به صدر جدول، گام های بلندی باید برداشت که نیاز به تلاش مضاعف برای استحکام زیرساخت های سرمایه گذاری مطمئن و ایمن است. موضوعی که با تکیه بر توان داخلی، ظرفیت های علمی، خودباوری و اعتماد به یکدیگر دست یافتنی است تا بتوان نگاه جامعه اقتصادی جهان را نسبت به خود تغییر داد و از فرصت های پیش آمده برای جلب سرمایه گذاری، توسعه اقتصادی و پیشرفت کشور استفاده کرد. عملکردی که کشورهای سنگاپور و تایوان در پیش گرفته اند و سالیانی است که در صدر جدول ریسک اعتباری نشسته و سرمایه های بسیاری به خود جذب کرده اند.
نکته موثر دیگر در بهبود رتبه اعتبار ایران، جلوگیری از بازگشت دوباره تحریم ها و فضای متشنج سیاسی است که می توان با اصلاحات مناسب درحوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، از سقوط اعتباری جلوگیری کرد و در جهت بهبود روابط با جهان گام برداشت.

پژوهشم**9294** 1601
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد
سایر برجام و نمایش ترامپ
با توجه به نزدیک شدن به موعد امضا برجام توسط آمریکا جالب است برجام را از دید ترامپ مورد بررسی قرار دهیم

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سود بانکی بازمی‌گردد؟
تغییر در مشخصات قرارداد آتی سکه طلا / فرمولی برای تعدیل بازار
ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز
با 10 میلیون تومان کجا سرمایه‌گذاری کنم؟
مسکن با طرح قیمت‌گذاری ارزان می‌شود؟ مسکن با طرح قیمت‌گذاری ارزان می‌شود؟
آخرین قیمت نهاده‌های دامی اعلام شد آخرین قیمت نهاده‌های دامی اعلام شد
همتی به عنوان سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار ایران در چین شد
پیشنهاد ایجاد یک بانک ایرانی آلمانی برای حفظ تجارت نفت و گاز ایران
هر گرم طلا، ۲۱۸هزار تومان قیمت خورد هر گرم طلا، ۲۱۸هزار تومان قیمت خورد
بازار مسکن دوباره به لاک رکود خزیده است؟/ در بازار مسکن دوباره به لاک رکود خزیده است؟/ در بازار مسکن چه می‌گذرد؟
لزوم اخذ مالیات از معاملات سکه و ارز
قیمت نفت با کاهش ذخایر آمریکا افزایش یافت قیمت نفت با کاهش ذخایر آمریکا افزایش یافت
لزوم افزایش نرخ سود بانکی
از آشوب دلار تا انفجار قیمت خودرو
این نقدینگی‌ها بالاخره تورم می‌آورد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد
افت رتبه ایران در شاخص کسب و کار/ باید سه برابر امروز با دنیا تجارت کنیم
حداکثر میزان افزایش قیمت دارو اعلام شد
کدام کشور عامل اصلی بی ثباتی بازار نفت است؟
دستگیری 97 نفر مرتبط با بازار ارز
کرباسیان بر مذاکره با مقامات اوبر بانک اتریش تاکید کرد
وجود بیش از ۴۰۰هزار سپرده‌گذار صندوق یکم
مدیریت واردات برای ۱۶قلم کالای اساسی در کشور
رشد مصرف نفت حلزونی می‌شود
رشد مصرف نفت حلزونی می‌شود
مدیریت واردات برای ۱۶ قلم کالای اساسی در کشور
وجود بیش از ۴۰۰ هزار سپرده‌گذار صندوق یکم
ثبت قیمت کالاها و خدمات بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ الزامی است
ایران آماده‌ همراهی با اروپا برای ایجاد زیرساخت اقتصادی است
ثبت بدترین عملکرد اقتصادی 10 سال اخیر انگلیس
Back to Top