جمعه 23 آذر 1397

رئیس سازمان مالیاتی: جامعه جهانی بر اخذ منصفانه مالیات تاکید دارند/کاهش فشار به اقشار کم درآمد

نیویورک- ایرنا- رئیس کل سازمان امور مالیاتی ایران از تاکید جامعه جهانی بر افزایش حداقل 15 درصدی سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی خبر داد و گفت: نظر کشورها اخذ مالیات منصفانه است و ثروتمندان باید مالیات بیشتری بپردازند.

بازار | ایرنا | 10 ماه پیش |2/16/2018 9:29:32 PM 1863 بازدید

رئیس سازمان مالیاتی: جامعه جهانی بر اخذ منصفانه مالیات تاکید دارند/کاهش فشار به اقشار کم درآمد
«سید کامل تقوی نژاد» که برای شرکت در نخستین کنفرانس جهانی برای همکاری های مالیاتی به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک آمده است، روز جمعه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال اجلاس 2015 در آدیس آبابا و ترسیم هدف های 17 گانه برای توسعه پایدار، نخستین اجلاس جهانی مالیات و توسعه پایدار به دعوت سازمان ملل، کمیته های مربوط به آن، صندوق بین المللی پول و همچنین بانک جهانی از روز چهارشنبه به مدت سه روز برگزار شد.
وی افزود: در این اجلاس با توجه به اینکه بحث اصلی کنفرانس آدیس آبابا همچون مبارزه با فقر، تبعیض جنسیتی، اشتغال، زنان، موضوع آب و دسترسی آحاد جامعه به زیرساخت های اصلی توسعه بود، در این نشست هم همین مباحث دنبال شد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: با توجه به این که در بعضی کشورها با الگوگیری از این هدف ها کارهایی انجام شده و تجربیاتی به دست آمده بود و همچنین سازمان های بین المللی، مطالعات کامل و حمایت های فنی از طرح های تحول مالیاتی در کشورها داشتند، این کنفرانس سه روزه در سازمان ملل برگزار شد.
تقوی نژاد اضافه کرد: در کشور ما با اتخاذ روش های مناسب همچون شفافیت، عدالت، رسیدگی به مناطق کمتر برخوردار و اجرای کامل طرح سلامت از محل مالیات بر ارزش افزوده و همچنین توسعه زیرساخت های شهری و روستایی به خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته، اتفاقات خیلی خوبی افتاده است.
وی با بیان این که یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست، ابراز درست مالیات از سوی مردم بود، تاکید کرد: با توجه به شرایط محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی مردم کشورمان، با اتخاذ روش هایی برای عدالت و بالابردن درجه تمکین مالیاتی، اقدامات مفید و منصفانه ای انجام شده است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: نکته قابل توجه دیگری که در این کنفرانس مطرح شد این بود که اختصاص سهم 15 درصدی تولید ناخالص داخلی به مالیات، مناسب نیست و باید افزایش یابد در حالی که در کشور ما نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی، 8 درصد است و در افق برنامه ششم باید به 11 درصد برسد.
تقوی نژاد اضافه کرد: می دانید که در بسیاری از کشورها همچون کشورهای اسکاندیناوی، سهم مالیات به تولید ناخالص داخلی حدود 40 درصد و در آمریکا حدود 25 درصد است. حتی در این جلسه مطرح شد که در آمریکا هم مالیات واقعی پرداخت نمی شود.
وی تاکید کرد: این مطالب، شرایط جدیدی را به ما القا می کند که تلاش کنیم سهم مالیات را در تولید ناخالص داخلی کشور بالا ببریم.
معاون وزیر اقتصاد، اراده سیاسی تصمیم گیران کلان کشور را بر مالیات ستانی، دیگر موضوع مطرح شده در این نشست دانست و گفت: بنابراین حمایت سیاسی و اراده کلی برای مالیات ستانی، یکی از شرایطی است که می تواند به مالیات ستانی بهینه، عادلانه و منصفانه کمک کند.

**سبقت مالیات از نفت
تقوی نژاد در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند با کاهش مالیات می توان سرمایه گذاری بیشتری کرد، گفت: کشورها در این نشست بر اخذ مالیات منصفانه تاکید داشتند به گونه ای که از طبقات کم درآمد مالیات کمتری گرفته شود و ثروتمندان مالیات بیشتری بپردازند.
وی با یادآوری این که بخش مهمی از درآمدهای کشورمان همچنان از فروش نفت تامین می شود، اظهار کرد: همچنین این موضوع تاکید شد که منابع طبیعی به نسل های پس از ما نیز مربوط است و منابع طبیعی باید نقش کمتری در موضوع تامین درآمدها داشته باشند.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی ایران ادامه داد: می دانید که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید جدی دارند که بتوانیم از محل غیر نفت، عمده منابع تامین شود؛ بنابراین باید مالیات به جای نفت بنشیند.
تقوی نژاد اضافه کرد: خوشبختانه روند اخذ مالیات در سال های گذشته به نحوی بود که برای نخستین بار در سال 95 درآمد مالیاتی پیشی گرفت و نسبتش به نفت، 150 درصد بود. این دقیقا در جهت سیاست هایی است که در مجمع عمومی سازمان ملل هم بر آن تاکید شده است.

**توجه به اقشار کم درآمد/شناسایی 10 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی
وی در پاسخ به این سوال که رسانه ها خارجی به دنبال القای این مطلب اند که مالیات ستانی منصفانه نیست و فشار بر اقشار ضعیف جامعه است، تا چه میزان در اخذ مالیات در ایران به قشر کم درآمد توجه می شود؟ گفت: افزایش سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی بر این روش مبتنی است که مالیات باید از محل درآمد افرادی که تا کنون در تور مالیاتی نبوده اند، اخذ شود.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی افزود: روش ما بحث تعامل بیشتر با مردم، افزایش اعتماد، افزایش مشوق ها و معافیت ها برای بخش تولید، صادرات و اشتغال است. بر همین اساس در ایران، بخش کشاورزی از پرداخت مالیات معاف است، مناطق کمتر توسعه یافته و کمتر برخوردار هم معافیت های بالایی برای مالیات دارند.
تقوی نژاد خاطرنشان کرد: همچنین اتفاق مهمی که در سال گذشته افتاد، قریب به 10 هزار میلیارد تومان از محل فرار مالیاتی درآمد شناسایی کردیم و خوشبختانه به جای اینکه به مودیان موجود فشارآوریم، سعی کردیم مودیان جدید شناسایی شوند.
وی اظهار کرد: 300 هزار مودی جدید شناسایی شده اند و طبیعتا بخش عمده افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق کاهش فشار به اقشار کم درآمد جامعه انجام شده است.
اروپام*1429
ناشر: محسن طاهرزاده
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰ دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰۰تومان
آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟ آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
راز از نفس افتادن قیمت دلار راز از نفس افتادن قیمت دلار
طلا بازهم ارزان می‌شود؟ طلا بازهم ارزان می‌شود؟
موج دوم فروش دلار در فردوسی
نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز
بانک مرکزی:مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند
چه اتفاقی در بازار ارز و سکه افتاد؟
آخرین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکه
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است
سکته‌های مکرر بازار ارز
پیشنهادات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟ آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
تسهیلات بانکی با کارمزد 2درصد به زندانیان پرداخت می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

لوایح FATF در مجمع تشخیص تصویب می‌شود
برخورد بی‌رحمانه با متخلفین ساخت و سازهای غیرمجاز
پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده
قطعه‌سازان خودرو 37درصد از نیروهای خود را تعدیل کردند
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
افزایش قیمت گوجه فرنگی ناشی از محدودیت فصلی تولید است
طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان اجرا می شود
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
ساختار اداری کشور باید جراحی شود
طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان اجرا می شود
جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد
مسکن بازار بکر صنعت بیمه است
پیمان سپاری ارزی اجتناب ناپذیر است
حجت‌الاسلام صدیقی:‌ FATF خودتحریمی است
۲۷۰هزار فرصت شغلی در حوزه صنعت و معدن چگونه ایجاد می‌شود