جمعه 1 تیر 1397

رئیس سازمان مالیاتی: جامعه جهانی بر اخذ منصفانه مالیات تاکید دارند/کاهش فشار به اقشار کم درآمد

نیویورک- ایرنا- رئیس کل سازمان امور مالیاتی ایران از تاکید جامعه جهانی بر افزایش حداقل 15 درصدی سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی خبر داد و گفت: نظر کشورها اخذ مالیات منصفانه است و ثروتمندان باید مالیات بیشتری بپردازند.

بازار | ایرنا | 4 ماه پیش |2/16/2018 9:29:32 PM 1460 بازدید

رئیس سازمان مالیاتی: جامعه جهانی بر اخذ منصفانه مالیات تاکید دارند/کاهش فشار به اقشار کم درآمد
«سید کامل تقوی نژاد» که برای شرکت در نخستین کنفرانس جهانی برای همکاری های مالیاتی به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک آمده است، روز جمعه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال اجلاس 2015 در آدیس آبابا و ترسیم هدف های 17 گانه برای توسعه پایدار، نخستین اجلاس جهانی مالیات و توسعه پایدار به دعوت سازمان ملل، کمیته های مربوط به آن، صندوق بین المللی پول و همچنین بانک جهانی از روز چهارشنبه به مدت سه روز برگزار شد.
وی افزود: در این اجلاس با توجه به اینکه بحث اصلی کنفرانس آدیس آبابا همچون مبارزه با فقر، تبعیض جنسیتی، اشتغال، زنان، موضوع آب و دسترسی آحاد جامعه به زیرساخت های اصلی توسعه بود، در این نشست هم همین مباحث دنبال شد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: با توجه به این که در بعضی کشورها با الگوگیری از این هدف ها کارهایی انجام شده و تجربیاتی به دست آمده بود و همچنین سازمان های بین المللی، مطالعات کامل و حمایت های فنی از طرح های تحول مالیاتی در کشورها داشتند، این کنفرانس سه روزه در سازمان ملل برگزار شد.
تقوی نژاد اضافه کرد: در کشور ما با اتخاذ روش های مناسب همچون شفافیت، عدالت، رسیدگی به مناطق کمتر برخوردار و اجرای کامل طرح سلامت از محل مالیات بر ارزش افزوده و همچنین توسعه زیرساخت های شهری و روستایی به خصوص در مناطق کمتر توسعه یافته، اتفاقات خیلی خوبی افتاده است.
وی با بیان این که یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست، ابراز درست مالیات از سوی مردم بود، تاکید کرد: با توجه به شرایط محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی مردم کشورمان، با اتخاذ روش هایی برای عدالت و بالابردن درجه تمکین مالیاتی، اقدامات مفید و منصفانه ای انجام شده است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: نکته قابل توجه دیگری که در این کنفرانس مطرح شد این بود که اختصاص سهم 15 درصدی تولید ناخالص داخلی به مالیات، مناسب نیست و باید افزایش یابد در حالی که در کشور ما نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی، 8 درصد است و در افق برنامه ششم باید به 11 درصد برسد.
تقوی نژاد اضافه کرد: می دانید که در بسیاری از کشورها همچون کشورهای اسکاندیناوی، سهم مالیات به تولید ناخالص داخلی حدود 40 درصد و در آمریکا حدود 25 درصد است. حتی در این جلسه مطرح شد که در آمریکا هم مالیات واقعی پرداخت نمی شود.
وی تاکید کرد: این مطالب، شرایط جدیدی را به ما القا می کند که تلاش کنیم سهم مالیات را در تولید ناخالص داخلی کشور بالا ببریم.
معاون وزیر اقتصاد، اراده سیاسی تصمیم گیران کلان کشور را بر مالیات ستانی، دیگر موضوع مطرح شده در این نشست دانست و گفت: بنابراین حمایت سیاسی و اراده کلی برای مالیات ستانی، یکی از شرایطی است که می تواند به مالیات ستانی بهینه، عادلانه و منصفانه کمک کند.

**سبقت مالیات از نفت
تقوی نژاد در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند با کاهش مالیات می توان سرمایه گذاری بیشتری کرد، گفت: کشورها در این نشست بر اخذ مالیات منصفانه تاکید داشتند به گونه ای که از طبقات کم درآمد مالیات کمتری گرفته شود و ثروتمندان مالیات بیشتری بپردازند.
وی با یادآوری این که بخش مهمی از درآمدهای کشورمان همچنان از فروش نفت تامین می شود، اظهار کرد: همچنین این موضوع تاکید شد که منابع طبیعی به نسل های پس از ما نیز مربوط است و منابع طبیعی باید نقش کمتری در موضوع تامین درآمدها داشته باشند.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی ایران ادامه داد: می دانید که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید جدی دارند که بتوانیم از محل غیر نفت، عمده منابع تامین شود؛ بنابراین باید مالیات به جای نفت بنشیند.
تقوی نژاد اضافه کرد: خوشبختانه روند اخذ مالیات در سال های گذشته به نحوی بود که برای نخستین بار در سال 95 درآمد مالیاتی پیشی گرفت و نسبتش به نفت، 150 درصد بود. این دقیقا در جهت سیاست هایی است که در مجمع عمومی سازمان ملل هم بر آن تاکید شده است.

**توجه به اقشار کم درآمد/شناسایی 10 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی
وی در پاسخ به این سوال که رسانه ها خارجی به دنبال القای این مطلب اند که مالیات ستانی منصفانه نیست و فشار بر اقشار ضعیف جامعه است، تا چه میزان در اخذ مالیات در ایران به قشر کم درآمد توجه می شود؟ گفت: افزایش سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی بر این روش مبتنی است که مالیات باید از محل درآمد افرادی که تا کنون در تور مالیاتی نبوده اند، اخذ شود.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی افزود: روش ما بحث تعامل بیشتر با مردم، افزایش اعتماد، افزایش مشوق ها و معافیت ها برای بخش تولید، صادرات و اشتغال است. بر همین اساس در ایران، بخش کشاورزی از پرداخت مالیات معاف است، مناطق کمتر توسعه یافته و کمتر برخوردار هم معافیت های بالایی برای مالیات دارند.
تقوی نژاد خاطرنشان کرد: همچنین اتفاق مهمی که در سال گذشته افتاد، قریب به 10 هزار میلیارد تومان از محل فرار مالیاتی درآمد شناسایی کردیم و خوشبختانه به جای اینکه به مودیان موجود فشارآوریم، سعی کردیم مودیان جدید شناسایی شوند.
وی اظهار کرد: 300 هزار مودی جدید شناسایی شده اند و طبیعتا بخش عمده افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق کاهش فشار به اقشار کم درآمد جامعه انجام شده است.
اروپام*1429
ناشر: محسن طاهرزاده
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد
سایر برجام و نمایش ترامپ
با توجه به نزدیک شدن به موعد امضا برجام توسط آمریکا جالب است برجام را از دید ترامپ مورد بررسی قرار دهیم

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سود بانکی بازمی‌گردد؟
تغییر در مشخصات قرارداد آتی سکه طلا / فرمولی برای تعدیل بازار
ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز
با 10 میلیون تومان کجا سرمایه‌گذاری کنم؟
مسکن با طرح قیمت‌گذاری ارزان می‌شود؟ مسکن با طرح قیمت‌گذاری ارزان می‌شود؟
آخرین قیمت نهاده‌های دامی اعلام شد آخرین قیمت نهاده‌های دامی اعلام شد
همتی به عنوان سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار ایران در چین شد
پیشنهاد ایجاد یک بانک ایرانی آلمانی برای حفظ تجارت نفت و گاز ایران
هر گرم طلا، ۲۱۸هزار تومان قیمت خورد هر گرم طلا، ۲۱۸هزار تومان قیمت خورد
بازار مسکن دوباره به لاک رکود خزیده است؟/ در بازار مسکن دوباره به لاک رکود خزیده است؟/ در بازار مسکن چه می‌گذرد؟
لزوم اخذ مالیات از معاملات سکه و ارز
قیمت نفت با کاهش ذخایر آمریکا افزایش یافت قیمت نفت با کاهش ذخایر آمریکا افزایش یافت
لزوم افزایش نرخ سود بانکی
از آشوب دلار تا انفجار قیمت خودرو
این نقدینگی‌ها بالاخره تورم می‌آورد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد
افت رتبه ایران در شاخص کسب و کار/ باید سه برابر امروز با دنیا تجارت کنیم
حداکثر میزان افزایش قیمت دارو اعلام شد
کدام کشور عامل اصلی بی ثباتی بازار نفت است؟
دستگیری 97 نفر مرتبط با بازار ارز
کرباسیان بر مذاکره با مقامات اوبر بانک اتریش تاکید کرد
وجود بیش از ۴۰۰هزار سپرده‌گذار صندوق یکم
مدیریت واردات برای ۱۶قلم کالای اساسی در کشور
رشد مصرف نفت حلزونی می‌شود
رشد مصرف نفت حلزونی می‌شود
مدیریت واردات برای ۱۶ قلم کالای اساسی در کشور
وجود بیش از ۴۰۰ هزار سپرده‌گذار صندوق یکم
ثبت قیمت کالاها و خدمات بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ الزامی است
ایران آماده‌ همراهی با اروپا برای ایجاد زیرساخت اقتصادی است
ثبت بدترین عملکرد اقتصادی 10 سال اخیر انگلیس
Back to Top