جمعه 23 آذر 1397

امروز «کیپ تاون» فردا کدام شهر؟

تهران- ایرنا- شیرهای آب در شهر «کیپ تاون» آفریقای جنوبی ممکن است در اوایل ژوئن (اواخر بهار) به روی جمعیت چهار میلیونی آن بسته شود، اما این شهر تنها یکی از شهرهای بسیار جهان است که با آینده ای بسیار کم آب روبرو هستند.

انرژی | ایرنا | 10 ماه پیش |2/16/2018 2:20:33 PM 1538 بازدید

امروز «کیپ تاون» فردا کدام شهر؟
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مجله نشنال جئوگرافیک نوشت؛ تا اواخر بهار، چهار میلیون نفر در دومین شهر پرجمعیت آفریقای جنوبی ممکن است برای بدست آوردن ارزشمندترین کالای این منطقه یعنی آب آشامیدنی در محاصره نگهبانان مسلح قرار گیرند.
رشد جمعیت و خشکسالی بی سابقه که شاید تغییرات اقلیمی آن را تشدید کرده است، در حال رقم زدن یکی از بزرگترین بحران های بی آبی شهری جهان است، زیرا رهبران آفریقای جنوبی هشدار می دهند که شهروندان این کشور هر روز بیشتر از دیروز در معرض خطر مواجهه با «روز صفر» هستند، روزی که اکنون پیش بینی می شود اواسط آوریل (اواخر فروردین 97) باشد.
روز صفر روزی است که مسئولان کیپ تاون می گویند مجبور به بستن شیرهای آب به روی خانه ها و کسب و کارها هستند، زیرا ذخایر آب شهر کم شده است.
احتمال رویارویی با روز صفر اکنون از نظر مقامات شهر قطعی و اجتناب ناپذیر است.
«هلن زیل» شهردار سابق کیپ تاون گفت: سوالی که اکنون مطرح است، اینکه در روز صفر چطور به مردم آبرسانی کنیم که هرج مرج و اغتشاش پیش نیاید؟
سال ها پیش، چنین بی آبی گسترده ای در چنین شهر بین المللی تقریباً غیر قابل تصور بود، اما توسعه بیش از اندازه، رشد جمعیت و تغییر اقلیم تعادل میان مصرف آب و عرضه آن را به هم زده است به طوری که هم اکنون مناطق شهری جهان از آمریکای شمالی تا آمریکای جنوبی و از استرالیا تا آسیا همه در معرض خطر کمبود شدید آب آشامیدنی هستند.
«آنتونی تورتن» کارشناس مدیریت منابع آفریقای جنوبی گفت: متاسفانه ما در ساعت یازدهم هستیم. وقت زیادی برای پیدا کردن راه حل نداریم؛ ما به یاری خدا و مداخله او نیازمندیم.

**هشدارهایی که نادیده گرفته شد
هر چه به روز صفر نزدیک تر می شویم، اوضاع بدتر می شود؛ شهر در حال آماده سازی 200 ایستگاه آب در خارج از مراکز فروش مواد غذایی و دیگر نقاط تجمع مردم است. هر کدام از این ایستگاه ها باید به تقریباً 20 هزار نفر آبرسانی کنند.
مقامات کیپ تاون برنامه ریزی می کنند تا آب اضطراری در تاسیسات نظامی این کشور ذخیره کنند و می گویند استفاده از شیرها برای پر کردن استخرها، آبیاری باغ ها یا شستن اتومبیل ها اکنون غیرقانونی است.
بنا به اعلام رسانه های محلی، این هفته مقامات گشت زنی برای جلوگیری از دزدی آب در چشمه های طبیعی که درگیری و نزاع در آنها افزایش یافته است را بیشتر کرده اند.
از مقامات شهر خواسته شده است تا با معامله گران بی پروایی که قیمت بطری آب را بالا می برند نیز مبارزه کنند.
ماه ها پیش از شهروندان خواسته شده بود که کمتر آب مصرف کنند اما بیش از نیمی از شهروندان صرفه جویی داوطلبانه در مصرف آب را نادیده گرفتند.
بنابراین در ژانویه 2018 (دی - بهمن) از مردم خواسته شد فقط 50 لیتر آب در روز مصرف کنند. مقامات شهری هشدار دادند که اگر مصرف آب بشدت و بسرعت کاهش نیابد، همه با روز صفر مواجه می شوند، روزی که همه برای زندگی آب بسیار کمتری خواهند داشت، حدود 25 لیتر در روز. این میزان کمتر از آبی است که معمولاً در عرض چهار دقیقه شست و شو از دست می رود.
«کوین وینتر» از محققان برجسته گروه آب دانشگاه کیپ تاون گفت: مطمئن نیستم که قادر به جلوگیری از رسیدن به روز صفر باشیم. ما آب زیادی مصرف می کنیم و نمی توانیم از این مصرف زیاد خودداری کنیم.
وی افزود: این غم انگیز است.
«دیوید الیور» عضو گروه تحقیقاتی موسسه «گلوبال چنج» در دانشگاه «ویتواترزرند» آفریقای جنوبی گفت: مشکل اساسی، سبک زندگی ماست.
وی افزود: در این سبک زندگی، ما حق داریم هر چقدر که می خواهیم آب مصرف کنیم.
به گفته الیور، رفتار و واکنش اغلب پست ها در شبکه های اجتماعی، نشان دهنده خشم مردم است. آنها می گویند «ما مالیات می دهیم، بنابراین باید تا جایی که امکان دارد راحت زندگی کنیم».

**بی توجهی به تغییر الگوی آب و هوایی
به گفته وینتر، ظرف 20 سال گذشته، مقامات این شهر برخی تهدیدهایی که احتمال وقوع آنها زیاد بود را شناسایی کردند. آنها اقدام به کاهش مصرف آب 6 منبع اصلی ذخیره آب این شهر که روی هم 230 میلیارد گالن آب داشتند، کردند.
وی اظهار کرد: مصرف سرانه و نشت آب کاهش یافت. مقامات شهر مصرف کنندگان پرمصرف را مجبور به پرداخت هزینه بیشتر کرده و کارایی آب را در مجموع افزایش دادند.
این محقق اضافه کرد: کیپ تاون چندین جایزه بین المللی در زمینه مدیریت آب را برد. مقامات شهر حتی تلاش کردند برای خجالت دادن مصرف کنندگان پرمصرف نام آنها را منتشر کنند.
وینتر ادامه داد: با این حال، مقامات کیپ تاون اشتباهات فزاینده ای نیز مرتکب شدند؛ آنها فکر کردند الگوی آینده بارش آینده شبیه گذشته است یا دستکم به سرعت تغییر نخواهد کرد.
وینتر گفت: این کار مثل رانندگی با اتومبیلی است که آئینه آن تار است. آنها مشکلات قدیمی را حل کردند، اما خطرات پیش رو را شناسایی نکردند و اینک شهر با خطر نابود کننده بی آبی روبروست.
به نوشته نشنال جئوگرافیک، 10 سال پیش به این شهر اعلام شد که رشد جمعیت و اقدامات برنامه ریزی شده برای مقابله با تغییر اقلیم شامل آب و هوای خشک تر و گرم تر همراه با کاهش بارش در فصل سرما و کاهش آب رودخانه ها نیازمند پیدا کردن منابع جدید آب است.
به گفته وینتر، این هشدارها داده شد اما آنقدر کافی نبود که توجه مدارس، بیمارستان ها و دیگر نهادها را جلب کند و بالاخره، خطراتی که در مورد آنها هشدار داده شده بود، فرا رسیدند.
در سال 2014 میلادی 6 سد در این شهر پرآب بودند، اما بعد سه سال پیاپی خشکسالی که بدترین خشکسالی در بیش از یک قرن گذشته بوده است.
اکنون بنا به اعلام ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضای آمریکا) منابع آب این شهر تنها 26 درصد ظرفیت خود آب دارند و مسئولان قصد دارند وقتی این مقدار به 13.5 درصد رسید، آب را قطع کنند.
الیور گفت: در حالی که معلوم نیست چقدر از دوره خشکسالی سپری شده، اما این نکته مشخص است که سیستم فعلی ما دیگر به اندازه کافی قابل اطمینان نیست.
وی افزود: شاید برای چند دهه خشکسالی مانند این نداشته باشیم، اما اتفاقات بسیار بد دیگر برای ما اتفاقات معمولی شده اند.
نشنال جئوگرافیک نوشت، این پیامدها در کمین سایر نقاط جهان نیز هست.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**1063**2025
مترجم: رفعت کرمی مهر* انتشار دهنده: لیلا جودی
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰ دلار به کانال ۹۰۰۰تومان بازگشت/ نرخ امروز ۹۹۰۰تومان
آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟ آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
راز از نفس افتادن قیمت دلار راز از نفس افتادن قیمت دلار
طلا بازهم ارزان می‌شود؟ طلا بازهم ارزان می‌شود؟
موج دوم فروش دلار در فردوسی
نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز
بانک مرکزی:مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند
چه اتفاقی در بازار ارز و سکه افتاد؟
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
آخرین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکه
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟ آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
پیشنهادات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است
سکته‌های مکرر بازار ارز
تسهیلات بانکی با کارمزد 2درصد به زندانیان پرداخت می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مشکلات اخیر ایرانیان در سفر به گرجستان بررسی شد
ایرانی‌ها امسال 8هزار ملک در ازمیر ترکیه خریداری کرده‌اند
لوایح FATF در مجمع تشخیص تصویب می‌شود
برخورد بی‌رحمانه با متخلفین ساخت و سازهای غیرمجاز
پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده
قطعه‌سازان خودرو 37درصد از نیروهای خود را تعدیل کردند
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
افزایش قیمت گوجه فرنگی ناشی از محدودیت فصلی تولید است
طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان اجرا می شود
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
ساختار اداری کشور باید جراحی شود
طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان اجرا می شود
جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد
مسکن بازار بکر صنعت بیمه است
پیمان سپاری ارزی اجتناب ناپذیر است