پنجشنبه 3 اسفند 1396

بازداشت و مالیات ستانی، دو ابزار دلال زدایی از بازار ارز

تهران - ایرنا - بازداشت اخلالگران بازار ارز و ارسال فهرست خریداران عمده ارز به سازمان مالیاتی و مسدود کردن حساب های آنها، دو روشی است که دستگاه های نظارتی برای کوتاه کردن دست دلالان در پیش گرفته اند.

بانک وبیمه | ایرنا | 8 روز پیش | 416 بازدید

بازداشت و مالیات ستانی، دو ابزار دلال زدایی از بازار ارز

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، با اینکه بانک مرکزی تلاش داشت فاصله میان نرخ ارز مبادله ای با نرخ ارز آزاد را در یک بستر آرام و متناسب با نرخ تورم کم کند، رشد صعودی نرخ ها از آذرماه آغاز شد و در ماههای دی و بهمن نیز ادامه یافت.
رشد حدود 400 تومانی دلار در دی ماه و 280 تومانی آن از ابتدای ماه بهمن که سبب شده دلار طی حدود 55 روز از کانال 4100 تومانی به محدوده 4900 تومانی برسد، نشان از حرکت دست های پنهان و فعالیت عیان دلالان در بازار ارز دارد که به تکرار بحران ارزی سال 90 و سه برابر شدن قیمت ارز چشم امید دوخته اند.
داستان بسیار ساده است؛ معاملات کاغذی و شبانه در پاساژ افشار یعنی محفل اصلی قیمت گذاری بازار آزاد، انجام «معاملات فردایی» بی آنکه خرید و فروشی انجام شود، استفاده از اشخاص مختلف به عنوان بازوهای ایجاد اخلال در بازار و بالا نگه داشتن قیمت ها و صف کشیدن در مقابل صرافی های منتخب بانک مرکزی برای خرید ارز با نرخ های کمتر و عرضه نکردن آن به بازار، در هفته های گذشته بارها در رسانه ها تکرار شده است.
نکته قابل تامل اینکه همه فعالان ارز که به خوبی یکدیگر را می شناسند و از روش های بالا نگهداشتن قیمت ها نیز خبر دارند، انگشت اتهام را به بازیگر اصلی تامین ارز یعنی بانک مرکزی نشانه می روند و می گویند که تزریق ارز به اندازه کافی انجام نمی شود.
اما نتیجه این محفل های شبانه و تلاش برای بالا نگهداشتن قیمت ها یک چیز است: «کاهش ارزش ریال که در نتیجه آن تر و خشک با هم گرفتار می شوند و سپرده ها و سرمایه های همه سوخت می شود.»
کافی است به خیابان فردوسی که راسته اصلی استقرار صرافی های بانک ها، صرافی های مجاز و حتی غیرمجاز است، سری بزنید و می بینید که در زمان هایی که نوسان در بازار شدت می گیرد، صرافی ها قیمت فروش را از تابلو جمع می کنند و دیگر ارز نمی فروشند و حتی از اعلام نرخ به مشتری هم خودداری می کنند.
در این شرایط آنهایی که به ارز نیاز دارند، مجبور می شوند دست به دامن دلالانی شوند که قیمت ها را بالا نگه داشته اند یا اینکه پشت در صرافی های منتخب بانک مرکزی صف بکشند.
فاصله زمانی 10 صبح تا 12 ظهر که هنوز نرخ ارز مداخله ای مشخص نشده، زمان طلایی دلالان است که با عرضه نکردن ارز به بازار، قیمت ها را بالا ببرند؛ علت اینکه در این زمان نرخ ها مشخص نیست، اختلاف زمانی میان بازار ایران و بازارهای کشورهای دیگر است که هنوز نرخ برابری ارزهای عمده در بازارهای جهانی مشخص نشده است.
پس از اتمام معاملات روزانه و بسته شدن بازار نیز فرصت دوم برای دلالان شکل می گیرد تا با معاملات فردایی قیمت ها را بالا نگه دارند؛ معاملات فردایی دلار که اغلب از سوی دلالان انجام می شود، در زمان هایی که تقاضای عرضه بر بازار فشار می آورد، سبب می شود که با وجود تزریق ارز مورد نیاز به بازار، قیمت ها همچنان بالا بماند.
به همین دلیل از ابتدای بروز نوسان ها در بازار ارز، موضوع دستگیری و برخورد با دلالان نیز از سوی مراجع ذی ربط دنبال شد؛ عباس جعفری دولت آبادی اوایل بهمن ماه جاری از دستگیری 6 نفر از اخلالگران بازار ارز خبر داد و یادآور شد که در بحران ارزی سال 91 نیز در مجموع 40 متهم بازداشت شدند.
امروز (چهارشنبه) نیز پلیس آگاهی تهران بزرگ با هماهنگی بانک مرکزی دور جدید دستگیری اخلالگران بازار ارز را کلید زد که به گفته سردار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، در این عملیات 90 نفر از دلالان دستگیر شدند.

** نقش آفرینی 427 صرافی غیرمجاز
در کنار دلالان بازار ارز، وجود 427 صرافی غیرمجاز که بسیاری از آنها در همان چهارراه استانبول مستقر هستند، بر مشکلات بازار افزوده است؛ بسیاری از این صرافی ها با نصب عنوان «با مجوز اتحادیه سکه و صراف تهران» در واحد صنفی خود را بازنگه داشته اند در حالی که چنین اتحادیه ای وجود خارجی ندارد و صرافی های مجاز فعالیت صنفی خود را با عنوان «کانون صرافان ایران» انجام می دهند و برای فعالیت باید از بانک مرکزی مجوز بگیرند.
آمارهای بانک مرکزی از وجود 427 صرافی غیرمجاز حکایت دارد؛ از اواخر دی ماه دور جدید برخورد با صرافی های غیرمجاز با همکاری نیروی انتظامی آغاز شد و تعدادی از این واحدها که در محدوده خیابان فردوسی تهران فعالیت داشتند، پلمپ شدند.
در برخورد امروز نیز نیروی انتظامی 10 صرافی را پلمپ کرد و به 16 صرافی دیگر اخطار داد.

** ضربه مالیاتی اخلالگران
گام سومی که نهادهای ناظر برای بازگرداندن آرامش به بازار داشتند، استفاده از اهرم مالیات بود؛ این شیوه پارسال هم انجام شد؛ سال گذشته فرشاد حیدری معاون نظارت بانک مرکزی از ارسال اسامی 124 معامله گر عمده بازار ارز به سازمان مالیاتی خبر داد تا اگر این افراد در فضای کسب و کار قانونی فعالیت کرده باشند، مالیات درآمد حاصله را بپردازند.
دو روز پیش نیز ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی فهرستی از معامله گران عمده بازار ارز را به سازمان امور مالیاتی ارسال کرد.
بانک مرکزی به عنوان تامین کننده اصلی بازار ارز، برآورد نیاز عرفی بازار به ارزهای عمده که اغلب با مقاصد درمان، امور دانشجویی و مسافرتی خریداری می شود را در اختیار دارد اما در زمان هایی که بازار با افزایش غیرواقعی تقاضا رو به رو می شود، ردپای دلالان روشن می شود.
شناسایی خریدهای غیرمتعارف از آنجا که هرگونه خرید در سیستم صرافی ها با کد ملی انجام می شود، به راحتی قابل انجام است و از این رو آنگونه که محمدعلی کریمی مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفته است، از ابتدای امسال تا میانه دی ماه امسال نشان می دهد تعداد محدودی از معامله‌گران شامل اشخاص حقیقی و برخی اشخاص حقوقی حجم بالایی از معاملات دلار را انجام داده اند و دلارهایی خریداری کرده اند که بعضاً به چرخه بازنگشته است.
این موضوع را هفته گذشته ولی اله سیف در گفت و گو با ایرنا رسانه ای کرده و به برخی نهادهای عمومی و حاکمیتی که در هفته های اخیر به سرمایه گذاری در بازار ارز روی آورده اند، هشدار داده بود که در صورت ادامه این رفتار با برخوردهای تنبیهی مواجه خواهند شد.
وی این گونه فعالیتها را سوداگرانه و مخرب در فضای اقتصادی کشور توصیف و یادآوری کرد قبل از هرگونه اقدام در این زمینه به محدودیت های اتخاذ شده در بخشنامه سازمان امور مالیاتی در زمینه تراکنش های ارزی توجه کنند تا دچار هزینه های مضاعف مالیاتی نشوند.

*صرافی ها چه می گویند؟
بررسی میدانی بازار ارز نشان می دهد که صرافی های مجاز از وضعیت فعلی حاکم بر بازار گلایه دارند؛ آنها به دنبال یکسان سازی نرخ ارز هستند تا هرگونه فاصله بین نرخ ارز دولتی و ارزش واقعی آن از بین برود و عده ای نتوانند از رانت ناشی از این شکاف استفاده کنند.
یکی از صرافان فعال در حوالی خیابان منوچهری تهران می گوید: دولت بیش از حد در یکسان سازی نرخ ارز تعلل کرده است؛ شاید اگر نرخ ها را طی چند سال گذشته متعادل می کرد، امروز شاهد حضور پررنگ دلال ها در بازار نبودیم.
یک صرافی دیگر که نرخ ها را از روی تابلوی خود جمع کرده است، درباره اینکه چقدر امید دارید با دستگیری دلالان بازار آرام شود، بیان داشت: بسیاری از این دلال ها برای چند نفر خاص کار می کنند؛ با جمع کردن این افراد، کسان دیگری را به کار می گیرند تا راه خود را ادامه دهند.
یکی دیگر از صرافی ها درباره اینکه نقش صرافی های غیرمجاز را در بروز نوسان در بازار چقدر می دانید، می گوید: بسیاری از آنها همکاران قدیمی ما هستند که نتوانسته اند خود را با مقررات بانک مرکزی وفق دهند و مجوز بگیرند؛ البته دست آنها در داد و ستدهای ارزی بازتر از صرافی های مجاز است و نظارتی هم بر آنها نیست.
صرافی دیگری که در محدوده میدان فروسی فعال است و بر خلاف دیگر همکارانش ارز هم می فروشد، می گوید: بانک مرکزی 80 درصد ارز بازار را تامین می کند و بقیه ارز حاصل از پتروشیمی هاست؛ اگر پتروشیمی ها ارز خود را مرتب به بازار تزریق نکنند، نوسان پیش می آید.
وی بر این باور است که تنها راه علاج بازار ارز، شناور شدن قیمت هاست و دولت در نهایت باید این کار را انجام دهند و هرگونه تاخیر در این کار به معنی فشار بیشتر بر اقتصاد ایران، به صرفه شدن واردات و از بین رفتن تولید است.

**افزایش نرخ ارز، سرمایه ها را سوخت می کند
محمدحسین ادیب پژوهشگر حوزه ریسک با بیان اینکه به هر میزانی که ارز گران شود، ارزش سرمایه سپرده گذاران سوخت می شود، در گفت و گو با ایرنا به مردم توصیه کرد: با افزایش نرخ ارز اغوا نشده و به امید سود کوتاه مدت راهی بازار نشوند.
وی با بیان اینکه بسیاری از افراد به امید کسب سود کوتاه مدت این روزها به بازار ارز مراجعه کرده و سبب افزایش قیمت ها در بازار شده اند، گفت: توجه صرف به سود کوتاه مدت بدون توجه به ریسک، نتیجه ای جز ورشکستگی و از دست دادن سرمایه ندارد.
وی توضیح داد: برخی تصور می کنند با خرید ارزهای عمده و با روند افزایشی آن سود می کنند اما در بلندمدت چیزی جز ضرر و زیان عاید آنها نمی شود.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با تاکید بر اینکه سرمایه گذار نباید تنها به سود کوتاه مدت و فوری بیاندیشد، گفت: در حالی که عده ای به دنبال کسب سودهای بالای 20 درصد هستند که اقتصاد ایران ظرفیت پرداخت سود بالاتر از هشت درصد را ندارد.
وی گفت: کسانی که این روزها به امید کسب سود روانه بازار ارز می شوند، باید بدانند که آنچه بر سر آن قمار می کنند، نرخ ارز نیست بلکه ثروت آنهاست زیرا به هر میزانی که ارز گران می شود، سپرده آنها بی ارزش خواهد شد.
وی به مردم توصیه کرد که با افزایش اسمی و کاغذی نرخ ارز در هفته های اخیر اغوا نشوند و سرمایه خود را به دلالان بازار نسپارند زیرا در نهایت با کاهش ارزش پول ملی، همه از آن متضرر می شوند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025
گزارش: لیلا جودی**انتشاردهنده: فرهاد راستی

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا در سه ماه آینده +1 پیش بینی قیمت طلا در سه ماه آینده
مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96 +1 مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96
مرگبارترین سوانح هواپیماهای مسافرتی ایران +1 مرگبارترین سوانح هواپیماهای مسافرتی ایران
اثرات مسدود شدن حساب دلالان ارز و تاثیر آن بر +1 اثرات مسدود شدن حساب دلالان ارز و تاثیر آن بر قیمت دلار
پیش بینی قیمت دلار سال 97 +1 پیش بینی قیمت دلار سال 97
رشد جمعیت و تاثیر آن بر کسب و کار+ [اینفوگراف +1 رشد جمعیت و تاثیر آن بر کسب و کار+ [اینفوگرافی]
+1 مهمترین نکات رکود بازار مسکن
+1 بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته سوم بهمن‌ماه]
پیش بینی بازار طلا در روزهای اخر سال +1 پیش بینی بازار طلا در روزهای اخر سال
+1 بیت کوین، دلیل قحطی و افزایش قیمت کارت گرافیک در ایران و جهان
+1 بازارهای مالی در هفته ای که گذشت [هفته دوم بهمن‌ماه]
+1 تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو (قسمت دوم)
+1 تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو (قسمت اول)
بهترین تحلیل و پیش بینی بیت کوین +1 بهترین تحلیل و پیش بینی بیت کوین
+1 سیگنال خرید کچاد(ویژه)
+1 نکات طلایی در پیش بینی بازار مسکن تا 1400
بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم +1 بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم
+1 راهنمای کامل ورود به بازار بورس
+1 تحلیل تکنیکال فولاد در بازار سهام
+1 بازارهای مالی در هفته ای که گذشت [هفته اول بهمن‌ماه]

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

مالزی اولین پول دیجیتال 'اسلامی' در جهان را معرفی کرد
ارزانی دلار و گرانی خودرو در سوانح گم شد!
محافظت از منافع سپرده‌گذاران خرد رویکرد اصلی بانک مرکزی است
اجرایی شدن اظهار قبل از ورود کالا در گمرکات بنادر شهید باهنر و خرمشهر
ایران به لیست سیاه FATF باز نمی گردد
تجلیل از استاندار بابت حجم بالای صادرات صنایع تجلیل از استاندار بابت حجم بالای صادرات صنایع کوچک قزوین
پیگیری ایجاد بانک صنایع کوچک/ ۱۵۰۰ واحد صنعتی تحت تملک بانک‌ها
صنایع کوچک به محاق رفته است/ تصویب ۱۵۰۰ میلیا صنایع کوچک به محاق رفته است/ تصویب ۱۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان مشوق صادراتی در بودجه ۹۷
اولین ارز رمزنگار اسلامی جهان رونمایی شد اولین ارز رمزنگار اسلامی جهان رونمایی شد
اظهار پیش از ورود کالا به بندر خرمشهر اجرایی اظهار پیش از ورود کالا به بندر خرمشهر اجرایی شد
برخورد استانداری تهران با ناظران و مجریان متخ برخورد استانداری تهران با ناظران و مجریان متخلف ساخت و ساز/ ورود 350 میلیون مترمکعب فاضلاب به شهرری
اعطای هرگونه تسهیلات از محل اعتبارات دولتی به مقامات ممنوع شد
در همایش صادرکنندگان صنایع کوچک چه گذشت؟ در همایش صادرکنندگان صنایع کوچک چه گذشت؟
شاخص بورس سبز اما کم‌رنگ، شروع کم‌رمق بازار سهام در اسفند ماه
دریافت مالیات از سود سپرده های بانکی به صلاح نیست
ذخیره‌سازی ۶۰  هزار تن میوه برای شب عید ذخیره‌سازی ۶۰ هزار تن میوه برای شب عید
تاکید معاون استاندار قزوین بر تقویت اطلاع رسا تاکید معاون استاندار قزوین بر تقویت اطلاع رسانی از تسهیلات اشتغالزایی روستایی
قیمت نفت اوپک به ۶۲ دلار و ۸۱ سنت رسید
توسعه همکاری ایران و روسیه اراده ملی و استانی توسعه همکاری ایران و روسیه اراده ملی و استانی است
یک شهروند کره‌ای به دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران متهم شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پرداخت تسهیلات به 185 طرح مشاغل خانگی در هریس پرداخت تسهیلات به 185 طرح مشاغل خانگی در هریس
29 هزار فرصت شغلی در 4 سال آینده هدف گذاری شد 29 هزار فرصت شغلی در 4 سال آینده هدف گذاری شده است
محدودیت تردد ناوگان باری فرسوده از ابتدای سال محدودیت تردد ناوگان باری فرسوده از ابتدای سال آینده
توافق اوپک ادامه می‌یابد توافق اوپک ادامه می‌یابد
برنامه‌ریزی برای تولید ۱۰ هزار دستگاه خودرو  برنامه‌ریزی برای تولید ۱۰ هزار دستگاه خودرو در تبریز
رویکرد کنونی به بخش خصوصی درکشور باید تغییر ک رویکرد کنونی به بخش خصوصی درکشور باید تغییر کند
مشاور وزیرکشور: همه باید اقتصاد مقاومتی را با مشاور وزیرکشور: همه باید اقتصاد مقاومتی را باور کنند
ممنوعیت خروج افراد توسط بانک ها خلاف حقوق شهروندی است
کمیجانی: وجود قوانین مزاحم برای کنترل موسسات غیرمجاز
همه باید اقتصاد مقاومتی را باور کنند همه باید اقتصاد مقاومتی را باور کنند
تولید خودروی معتبر اروپایی در آذربایجان شرقی تولید خودروی معتبر اروپایی در آذربایجان شرقی
کمتر از9 درصد ازساخت وسازهای مشارکتی در کشور کمتر از9 درصد ازساخت وسازهای مشارکتی در کشور موفق بوده است
توسعه گران بهترین انتخاب برای ساخت و ساز بافت‌های فرسوده شهری هستند
تنها 3 درصد صادرات کشور با تعرفه ترجیحی انجام تنها 3 درصد صادرات کشور با تعرفه ترجیحی انجام می‌شود
بهبود نوسانات ارزی در گرو استقلال بانک مرکزی بهبود نوسانات ارزی در گرو استقلال بانک مرکزی است
عراقچی: مطالبات مردم از برجام برآورده نشده است
سهم عمده صادرات باید ناشی از سرمایه گذاری خار سهم عمده صادرات باید ناشی از سرمایه گذاری خارجی باشد
هدفگذاری ترکیه برای قرار گرفتن در جمع 10 اقتصاد برتر جهان
اختصاص سالانه ۴۹ میلیون مترمکعب آب از سد لار اختصاص سالانه ۴۹ میلیون مترمکعب آب از سد لار و لتیان به پردیس
تاثیر مثبت نوسانات ارزی بر معاملات بورس در آذربایجان غربی
Back to Top