سه شنبه 30 بهمن 1397

فضای مجازی یا حقیقی؟ آیا مدیریت پذیر است

تهران- ایرنا-گسترش فناوری های اینترنتی و در دسترس بودن آن، فضای مجازی را شبیه ساز دنیای واقعی کرده است که با برنامه ریزی های درست و مسوولانه، می توان این فضا را عرصه حضور قدرت های اطلاعاتی و محتوایی کرد.

کسب و کار | ایرنا | 1 سال پیش |2/14/2018 1:17:49 PM 212 بازدید

فضای مجازی یا حقیقی؟ آیا مدیریت پذیر است
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، فراگیری و گستردگی فضای مجازی و اینترنت در زندگی امروز به موضوعی تبدیل شده است که به باور برخی ، زندگی بدون این فضا قابل تصور نیست به گونه ای که انجام بسیاری از فعالیت روزمره ، بدون کمک از قابلیت های این فضا با مشکل مواجه خواهد شد.
فضای مجازی ، محیطی پراز داده و اطلاعات مختلف که به عنوان یکی از شاخصه های رشد و توسعه جوامع از آن یاد می شود و نقش بسیاری در رونق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایفا می کند.
از این رو، جوامعی که احاطه بیشتری بر فضای مجازی دارند ، قدرت مانور بیشتری بر سایر جوامع از خود نشان می دهند و به همین نسبت کشورهایی که از حضور کمرنگ تر یا ناتوان تری در فضای مجازی برخوردار هستند با تهدیدهایی چون از تزلزل فرهنگ و ارزش های اجتماعی روبرو می شوند.
موضوعی که رییس جمهوری هم بارها به آن اشاره کرد و در یکی از اظهارات خود با تاکید بر این موضوع که فضای مجازی باید به فرصت تبدیل شود، اظهار کرد: هر کاری کنیم این فضا وجود دارد و جوانان و رزمندگان قادر هستند از این فضا استفاده کنند و خاطرات شهدا و ایثارگران را در آن منتشر کنند.
به دنبال یافتن راهکارهای تبدیل فضای مجازی به فرصت های بهره وری بهینه، گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا با «رضا تقی‌پور» عضو شورای عالی فضای مجازی و وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت و گو کرد.

متن کامل گفت وگوی با تقی پور به این شرح است:
**ایرنا: به طور کلی، فضای مجازی چه تفاوتی با سایر فناوری ها دارد که با حاشیه های بسیاری روبه رو شده است؟
**تقی پور: فضای مجازی، به دلیل گستردگی و فراگیری آن در همه عرصه ها، تفاوت اساسی و زیربنایی با بقیه فناوری ها دارد. هنگامی که فناوری های دیگر را ملاحظه می کنیم به عنوان مثال در الکترونیک، مکانیک و حوزه های مختلف، در می یابیم که در اصل برای تسهیل زندگی، یکسری مشخص از محصولات، امکانات و خدمات را به جامعه ارایه می دهند و عملکرد و تاثیرشان در زندگی محدود به حوزه های خاصی می شود. اما دایره عملکرد فضای مجازی، محدودیت ناپذیر است و در تمامی عرصه ها خودنمایی می کند به عنوان مثال در حوزه اقتصاد، سیاست، فرهنگ و غیره. کما این که بسیاری از کشورها با برنامه ریزی مناسب، از این فرصت ها استفاده کرده اند.

**ایرنا: پس می توان گفت فرصت سازی در فضای مجازی، سدی در مسیر پیشرفت تهدیدها است؟
**تقی پور: یکی دیگر از تفاوت های فضای مجازی با سایر فناوری های سایبری این است که تهدیدهای آن به نسبت پیچیده است چرا که در حوزه های مختلف سیاسی، دفاعی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی وارد می شود.
امروزه یکی از مباحثی که حاکمیت ها به آن می پردازند موضوع خودکفایی سایبری است که آن هم به این دلیل است که می دانند اگر نتوان تهدیدهای آنی فضا را مهار و مدیریت کرد، ضرر و تهدیدهایش بیشتر از فرصت ها خواهد بود. پس برای رسیدن به فرصت ها برنامه ریزی لازم است و با برنامه ریزی می توان از فرصت ها استفاده کرد.
نکته دیگر این که تهدیدها از طرف دشمنان مدیریت و به سوی جوامع مختلف روانه می شوند. پس فقدان مدیریت بر فضای مجازی هم می تواند آسیب زا باشد. بنابراین در کنار پرداختن به فرصت ها نباید از تهدیدها غافل باشیم به خصوص در مورد امنیت ملی اگر نتوانیم تهدیدها را مهار کنیم، قطع به یقین با آسیب های بسیاری روبه رو خواهیم بود.

**ایرنا: فضای مجازی را عرصه جدید برای رونق اقتصادی عنوان کردید. حال این پرسش مطرح می شود که چگونه می توان از فضای مجازی به بسترهای توسعه اقتصادی رسید که در دنیای رقابت کنونی پاسخگو باشد؟
**تقی پور: فضای مجازی، معرف اقتصاد دیجیتالی است که خود بسیاری از کسب و کارها را متحول و نحوه مدیریت جامعه را کاملا دگرگون می کند. البته این را هم نباید کتمان کرد که به دلیل وجود اتوماسیون های به هم پیوسته، امکان از بین رفتن برخی مشاغل و کسب کارها به وجود آید اما به دلیل این که اشتغال و پوشش کاری که ایجاد می کند بیشتر و گسترده تر است، در کل به نفع جامعه است که از این منظر می توان آن را فرصت تلقی کرد. به شرط آن که مسوولان در حوزه های مختلف با آموزش و ارتقای مهارت نیروی انسانی و سایر حوزه ها این آمادگی را ایجاد کنند.
از این رو در یک جمع بندی کلی می شود از این فرصت ها استفاده کرد بخصوص در حوزه اقتصادی.

**ایرنا: برخی به تصور این که فضای مجازی،آسیب زا است، بر فیلتر شدن آن تاکید می کنند، به نظر شما و با توجه به فرصت هایی که این فضا می تواند برای رونق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایجاد کند، این پاک کردن صورت مساله نیست؟
**تقی پور: متاسفانه به کلمه فیلترینگ نگاه فنی و تکنیکال نمی شود و فقط نگاه سیاسی صِرف بر آن حاکم است که این مساله جای اعتراض و ایراد دارد.
نگاه من به فیلترینگ همان نگاهی است که ما در حوزه درمان و سلامت داریم هنگامی که یک جراح برای عمل جراحی تیغ به دست می گیرد تا به سلامتی فرد کمک کند چرا که تا پیش از جراحی، بیمار از طریق درمان های عادی، سلامتی را بازنیافته است. در مورد فضای مجازی هم برای جلوگیری از حملات و آسیب ها، ضرورت پالایش لازم است اما نه در همه موارد، بلکه منظور زمانی است که کشور مورد حمله سخت افزاری قرار می گیرد و اگر در این مورد، کاری صورت نگیرد، نمی توان جلوی آسیب ها را گرفت مانند بحث داده های عظیم(big data) که اگر دقت نشود و برنامه ریزی نشود می تواند آسیب زا باشد.

**ایرنا: مسئله بومی سازی فضای مجازی تا چه میزان می تواند در تبدیل تهدیدها به فرصت ها موثرباشد؟
**تقی پور: به طور طبیعی این فضا و این فناوری ها به دلیل اجتماعی بودن بسیار حساس به ذائقه هستند و ذائقه مردم کشور ما هم که بسیار متنوع است. از این منظر بومی سازی برای ما فرصت است به شرطی که به ماهیت ها و موجودیت های جامعه در این فضا توجه شود و همانند فضای واقعی و فیزیکی با آن برخورد نشود.
معتقدم بومی سازی یک ضرورت است چون در وهله نخست، استعدادهای نیروی انسانی بسیاری قوی داریم کما اینکه در دنیا بسیاری از این نرم افزارها را متخصصان ایرانی مدیریت می کنند و هم این که به هر صورت این عرصه بسیار گسترده و وسیع و گیرا است و اگر ما در این عرصه از لایه دانش و علم وارد نشویم دیر یا زود و خواسته یا ناخواسته مجبور به واگذاری آن هستیم.
بنابراین بومی سازی یک ضرورت است که باید از جهات مختلف صورت گیرد تا بتوانیم در سایه آن از طریق تولید ثروت و ایجاد اشتغال و کسب و کار در حوزه اقتصاد حرفی برای گفتن داشته باشیم و در کنار حفظ امنیت ملی، رشد سرمایه های اجتماعی را تضمین کنیم.

پژوهشم**9294** 1601**خبرنگار: فاطمه دهقان نیری**انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

علت گرانی و تورم از نظر رئیس سابق بانک مرکزی
حباب قیمت‌ها در  بازار خودرو شکسته می‌شود حباب قیمت‌ها در بازار خودرو شکسته می‌شود
اطلاعیه سایپا در خصوص قیمت خودروها
ردپای بانکها در گرانی مسکن ردپای بانکها در گرانی مسکن
تاجگردون: افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش تورم می‌شود
نوبخت: رد کلیات بودجه قطعا کمکی به بهبود وضعیت اقتصادی نمی‌کند
فروش دارایی در «وبانک» / «ذوب» پیروز دعوی حقوقی شد
«غفارس» و «دتهران» پیگیر سود انباشته/ «کمرجان» خواستار افزایش سرمایه از محل آورده نقدی شد
واعظی : تحریم ها را توسط بخش خصوصی دور می زنی واعظی : تحریم ها را توسط بخش خصوصی دور می زنیم
22 طرح دریایی و بندری در هرمزگان بهره برداری 22 طرح دریایی و بندری در هرمزگان بهره برداری شد
چرا ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌پیوند چرا ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌پیوندد؟
وصول 136میلیارد تومان مالیات با بررسی تراکنش‌های مشکوک بانکی
از افزایش شدید قیمت خودرو جلوگیری شود
اروپا از ممنوعیت فعالیت هواوی متضرر می‌شود
شهرسازی در خوزستان باید با توجه به آثار تاریخ شهرسازی در خوزستان باید با توجه به آثار تاریخی همراه باشد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

به جای بسته‌های حمایتی، شغل ایجاد کنید
وضعیت بازار شب عید پیراهن
دستگیری عاملان سایت «یارانه» و ارسال کنندگان پیامک انبوه «سهام عدالت»
رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن
رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن
رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن
بزرگترین نهاد مالی و بانکداری جهان هم به ارز دیجیتال روی آورد
متر و قیچی تعطیل!
چشم امید اقشار کم ‌درآمد به بازارهای فصلی
وضعیت بازار شب عید پیراهن
کاشت گیاهان کم آبخواه در یزد اجبار است نه انتخاب
به جای بسته‌های حمایتی، شغل ایجاد کنید
هفت هزار نفر در صنعت نساجی البرز فعالیت دارند
امضای قرارداد سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری میان عربستان و پاکستان
ردپای بانکها در گرانی مسکن