پنجشنبه 25 مرداد 1397

فضای مجازی یا حقیقی؟ آیا مدیریت پذیر است

تهران- ایرنا-گسترش فناوری های اینترنتی و در دسترس بودن آن، فضای مجازی را شبیه ساز دنیای واقعی کرده است که با برنامه ریزی های درست و مسوولانه، می توان این فضا را عرصه حضور قدرت های اطلاعاتی و محتوایی کرد.

کسب و کار | ایرنا | 6 ماه پیش |2/14/2018 1:17:49 PM 147 بازدید

فضای مجازی یا حقیقی؟ آیا مدیریت پذیر است
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، فراگیری و گستردگی فضای مجازی و اینترنت در زندگی امروز به موضوعی تبدیل شده است که به باور برخی ، زندگی بدون این فضا قابل تصور نیست به گونه ای که انجام بسیاری از فعالیت روزمره ، بدون کمک از قابلیت های این فضا با مشکل مواجه خواهد شد.
فضای مجازی ، محیطی پراز داده و اطلاعات مختلف که به عنوان یکی از شاخصه های رشد و توسعه جوامع از آن یاد می شود و نقش بسیاری در رونق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایفا می کند.
از این رو، جوامعی که احاطه بیشتری بر فضای مجازی دارند ، قدرت مانور بیشتری بر سایر جوامع از خود نشان می دهند و به همین نسبت کشورهایی که از حضور کمرنگ تر یا ناتوان تری در فضای مجازی برخوردار هستند با تهدیدهایی چون از تزلزل فرهنگ و ارزش های اجتماعی روبرو می شوند.
موضوعی که رییس جمهوری هم بارها به آن اشاره کرد و در یکی از اظهارات خود با تاکید بر این موضوع که فضای مجازی باید به فرصت تبدیل شود، اظهار کرد: هر کاری کنیم این فضا وجود دارد و جوانان و رزمندگان قادر هستند از این فضا استفاده کنند و خاطرات شهدا و ایثارگران را در آن منتشر کنند.
به دنبال یافتن راهکارهای تبدیل فضای مجازی به فرصت های بهره وری بهینه، گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا با «رضا تقی‌پور» عضو شورای عالی فضای مجازی و وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت و گو کرد.

متن کامل گفت وگوی با تقی پور به این شرح است:
**ایرنا: به طور کلی، فضای مجازی چه تفاوتی با سایر فناوری ها دارد که با حاشیه های بسیاری روبه رو شده است؟
**تقی پور: فضای مجازی، به دلیل گستردگی و فراگیری آن در همه عرصه ها، تفاوت اساسی و زیربنایی با بقیه فناوری ها دارد. هنگامی که فناوری های دیگر را ملاحظه می کنیم به عنوان مثال در الکترونیک، مکانیک و حوزه های مختلف، در می یابیم که در اصل برای تسهیل زندگی، یکسری مشخص از محصولات، امکانات و خدمات را به جامعه ارایه می دهند و عملکرد و تاثیرشان در زندگی محدود به حوزه های خاصی می شود. اما دایره عملکرد فضای مجازی، محدودیت ناپذیر است و در تمامی عرصه ها خودنمایی می کند به عنوان مثال در حوزه اقتصاد، سیاست، فرهنگ و غیره. کما این که بسیاری از کشورها با برنامه ریزی مناسب، از این فرصت ها استفاده کرده اند.

**ایرنا: پس می توان گفت فرصت سازی در فضای مجازی، سدی در مسیر پیشرفت تهدیدها است؟
**تقی پور: یکی دیگر از تفاوت های فضای مجازی با سایر فناوری های سایبری این است که تهدیدهای آن به نسبت پیچیده است چرا که در حوزه های مختلف سیاسی، دفاعی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی وارد می شود.
امروزه یکی از مباحثی که حاکمیت ها به آن می پردازند موضوع خودکفایی سایبری است که آن هم به این دلیل است که می دانند اگر نتوان تهدیدهای آنی فضا را مهار و مدیریت کرد، ضرر و تهدیدهایش بیشتر از فرصت ها خواهد بود. پس برای رسیدن به فرصت ها برنامه ریزی لازم است و با برنامه ریزی می توان از فرصت ها استفاده کرد.
نکته دیگر این که تهدیدها از طرف دشمنان مدیریت و به سوی جوامع مختلف روانه می شوند. پس فقدان مدیریت بر فضای مجازی هم می تواند آسیب زا باشد. بنابراین در کنار پرداختن به فرصت ها نباید از تهدیدها غافل باشیم به خصوص در مورد امنیت ملی اگر نتوانیم تهدیدها را مهار کنیم، قطع به یقین با آسیب های بسیاری روبه رو خواهیم بود.

**ایرنا: فضای مجازی را عرصه جدید برای رونق اقتصادی عنوان کردید. حال این پرسش مطرح می شود که چگونه می توان از فضای مجازی به بسترهای توسعه اقتصادی رسید که در دنیای رقابت کنونی پاسخگو باشد؟
**تقی پور: فضای مجازی، معرف اقتصاد دیجیتالی است که خود بسیاری از کسب و کارها را متحول و نحوه مدیریت جامعه را کاملا دگرگون می کند. البته این را هم نباید کتمان کرد که به دلیل وجود اتوماسیون های به هم پیوسته، امکان از بین رفتن برخی مشاغل و کسب کارها به وجود آید اما به دلیل این که اشتغال و پوشش کاری که ایجاد می کند بیشتر و گسترده تر است، در کل به نفع جامعه است که از این منظر می توان آن را فرصت تلقی کرد. به شرط آن که مسوولان در حوزه های مختلف با آموزش و ارتقای مهارت نیروی انسانی و سایر حوزه ها این آمادگی را ایجاد کنند.
از این رو در یک جمع بندی کلی می شود از این فرصت ها استفاده کرد بخصوص در حوزه اقتصادی.

**ایرنا: برخی به تصور این که فضای مجازی،آسیب زا است، بر فیلتر شدن آن تاکید می کنند، به نظر شما و با توجه به فرصت هایی که این فضا می تواند برای رونق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایجاد کند، این پاک کردن صورت مساله نیست؟
**تقی پور: متاسفانه به کلمه فیلترینگ نگاه فنی و تکنیکال نمی شود و فقط نگاه سیاسی صِرف بر آن حاکم است که این مساله جای اعتراض و ایراد دارد.
نگاه من به فیلترینگ همان نگاهی است که ما در حوزه درمان و سلامت داریم هنگامی که یک جراح برای عمل جراحی تیغ به دست می گیرد تا به سلامتی فرد کمک کند چرا که تا پیش از جراحی، بیمار از طریق درمان های عادی، سلامتی را بازنیافته است. در مورد فضای مجازی هم برای جلوگیری از حملات و آسیب ها، ضرورت پالایش لازم است اما نه در همه موارد، بلکه منظور زمانی است که کشور مورد حمله سخت افزاری قرار می گیرد و اگر در این مورد، کاری صورت نگیرد، نمی توان جلوی آسیب ها را گرفت مانند بحث داده های عظیم(big data) که اگر دقت نشود و برنامه ریزی نشود می تواند آسیب زا باشد.

**ایرنا: مسئله بومی سازی فضای مجازی تا چه میزان می تواند در تبدیل تهدیدها به فرصت ها موثرباشد؟
**تقی پور: به طور طبیعی این فضا و این فناوری ها به دلیل اجتماعی بودن بسیار حساس به ذائقه هستند و ذائقه مردم کشور ما هم که بسیار متنوع است. از این منظر بومی سازی برای ما فرصت است به شرطی که به ماهیت ها و موجودیت های جامعه در این فضا توجه شود و همانند فضای واقعی و فیزیکی با آن برخورد نشود.
معتقدم بومی سازی یک ضرورت است چون در وهله نخست، استعدادهای نیروی انسانی بسیاری قوی داریم کما اینکه در دنیا بسیاری از این نرم افزارها را متخصصان ایرانی مدیریت می کنند و هم این که به هر صورت این عرصه بسیار گسترده و وسیع و گیرا است و اگر ما در این عرصه از لایه دانش و علم وارد نشویم دیر یا زود و خواسته یا ناخواسته مجبور به واگذاری آن هستیم.
بنابراین بومی سازی یک ضرورت است که باید از جهات مختلف صورت گیرد تا بتوانیم در سایه آن از طریق تولید ثروت و ایجاد اشتغال و کسب و کار در حوزه اقتصاد حرفی برای گفتن داشته باشیم و در کنار حفظ امنیت ملی، رشد سرمایه های اجتماعی را تضمین کنیم.

پژوهشم**9294** 1601**خبرنگار: فاطمه دهقان نیری**انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا دوباره سقوط می‌کند طلا دوباره سقوط می‌کند
با متهم ردیف اول التهابات بازار ارز و طلا آشنا شوید
 چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانی چیزهایی که باید درباره معاملات آتی سکه بدانیم
آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود آغاز پرداخت وام ۵۰میلیونی بافت فرسوده با سود ۹درصد از شهریور
سود در بانک‌ها بالا رفت/ نرخ سود بانکی ۱۸درصد یکساله
صرافی‌ها رونق گرفتند صرافی‌ها رونق گرفتند
جزئیات مربوط به ایران در لایحه بودجه دفاعی آمریکا
وزارت صنعت موافق آزادسازی قیمت خودرو است/ قیمت پراید به ۴۳میلیون تومان می‌رسد؟
تهران چگونه از مذاکرات خزر نفع برد؟
نسبت محتکر با وزیر سابق
تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی
شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود
موج جدید آزادسازی هزاران میلیارد سپرده بانکی
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

کشف ۴ لکسوس سرقت شده از ایتالیا، روسیه و سوئد در تهران +تصاویر
نهادهایی که باید با فساد برخورد کنند بعضا آلوده به فساد می‌شوند
دولت به دنبال کوچک سازی واحدهای تولیدی است
کاستی در جانشین پروری برای مدیران مجرب صنعتی
اتاق بازرگانی فارس نسبت به تحولات ارزی بی تفاوت نبود
روش جدید پزشکان برای فرار مالیاتی
دستور وزیر اقتصاد برای کمک به ترخیص کالاهای صنعتی از گمرک
دلار جهانی در بالاترین سطح ۱۳ماه اخیر
جلسه ویژه نوبخت با ۳۸اقتصاددان امضاکننده نامه به رئیس‌جمهور
کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات
بسته حمایت از صنایع کوچک و متوسط به زودی تصویب می‌شود
جمعیت جوان و تحصیلات زنان، زمینه‌ساز رشد اقتصادی ایران
داستان مابه‌التفاوت و کالاهای در گمرک مانده به کجا رسید؟
باید به سمت "شهروند هوشمند" حرکت کنیم/محیط زندگی ما متناسب با تحول دیجیتال باشد
۱۳۹بنگاه دولتی در صف واگذاری