پنجشنبه 25 مرداد 1397

خیز طلا برای فتح قله ۴ساله

برخی طلا را دارای پتانسیل شکستن رکورد ۴ساله می‌دانند. فلز زرد در هفته‌ای که گذشت، قیمت ۱۳۶۶ دلاری را لمس کرد؛ اما پس از آن وارد کانال اصلاح شد و تا ۱۳۵۰ دلار پایین آمد.

نفت | اقتصاد آنلاین | 6 ماه پیش |1/29/2018 3:17:14 AM 836 بازدید

خیز طلا برای فتح قله ۴ساله

با توجه به اینکه طلا تا آستانه رکوردشکنی پیش رفته بود، تداوم افت شاخص دلار می‌تواند طلا را از قیمت ۱۳۶۸ دلاری نیز عبور دهد. در این حین، رویکرد متناقض ترامپ و «منوچین» درباره دلار، طلا را با پیش‌بینی‌های افزایشی همراه کرده است. در حاشیه اجلاس داووس، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده دلار ضعیف را محرک مثبت اقتصادی خطاب کرد؛ اما پس از چند ساعت دونالد ترامپ موضع متفاوتی از خود بروز داد. ترامپ خواستار دلار قوی شد و تناقض رویکرد وی با استیون منوچین، بازار جهانی را با پارادوکس دلاری روبه‌رو کرد. کارشناسان، بروز این تناقض را عامل افزایشی برای فلز زرد تلقی می‌کنند. با این شرایط، طلا پتانسیل ثبت رکورد ۴ساله را خواهد داشت.  به گزارش دنیای اقتصاد، هرچند برخی حمایت ترامپ از دلار را به ضرر فلز زرد تلقی می‌کنند؛ اما تمایل درونی رئیس‌جمهوری آمریکا به تضعیف دلار، شدت حمایت ترامپ از دلار را کمرنگ خواهد کرد. با این اوصاف، گزارش‌های مربوط به اشتغال ایالات متحده و چشم‌انداز کمیته بازار آزاد این کشور در هفته آتی و نرخ بازدهی اوراق ۱۰ساله، اهمیت زیادی پیدا خواهند کرد.

آینده نزدیک دلار

افت ۱۰ درصدی شاخص دلار در سال ۲۰۱۷ و تضعیف نزدیک به ۵/ ۳ درصدی این شاخص در ماه اول سال جاری میلادی، روند آتی دلار را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. با توجه به این موضوع که فدرال رزرو سردمدار پایان دوره تزریق پول به‌واسطه سیاست تسهیل مقداری قلمداد می‌شود، سیاست انقباضی این بانک مرکزی باید شاخص دلار را افزایشی می‌کرد. با این حال، اثری از تقویت دلار به چشم نمی‌خورد و اسکناس آمریکایی درگیر روند نزولی شده است. از طرفی بانک‌های مرکزی مهم دنیا از جمله بانک انگلستان، بانک کانادا و بانک مرکزی اروپا در حال تبعیت از فدرال رزرو هستند. انقباض در سایر بانک‌های مرکزی تاثیری که افزایش نرخ بهره بر تقویت دلار می‌گذارد را کاهش می‌دهد و احتمال تقویت دلار به دلیل افزایش نرخ بهره کم می‌شود. با توجه به سیاست پولی رایج در بانک‌های مرکزی دنیا، روند شاخص دلار در شرایطی که از سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۳ درصد تضعیف شده، اهمیت بالایی پیدا می‌کند. علاوه بر سیاست پولی سایر بانک‌های مرکزی، ۲ عامل دیگر در آتیه دلار نقش دارند؛ روند بازدهی اوراق بلندمدت و داده‌های اقتصادی هفته آتی. بازدهی اوراق خزانه با سررسید ۱۰ ساله، سال ۲۰۱۷ را بدون تغییر پشت سر گذاشت و در ماه جاری میلادی نیز رشد قابل توجهی از خود بروز نداده است. رشد بازدهی این اوراق، سیگنال تقویت شاخص دلار را مخابره می‌کند؛ اما عدم رشد در بازدهی به معنای فقدان این سیگنال است. با این شرایط، معامله‌گران روند بازار اوراق آمریکا را به شدت زیر نظر خواهند گرفت. در صورتی که بازدهی این اوراق بدون تغییر باقی بماند، شاخص دلار در کانال کاهشی سیر خواهد کرد. در هفته پیش رو، گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی از سوی وزارت کار آمریکا منتشر خواهد شد و افزایش مشاغل ایجاد‌شده می‌تواند شاخص دلار را افزایشی کند. کمیته بازار آزاد این کشور نیز چشم‌انداز سیاست پولی و مالی خود را در این هفته منتشر می‌کند و ممکن است رویکرد این کمیته نسبت به روند شاخص دلار و تورم، سیگنال قدرتمندی به بازارها مخابره کند. اهمیت ویژه این نشست کمیته بازار آزاد به آخرین اجلاس هیات سیاست‌گذاران با هدایت جنت یلن مربوط می‌شود. یلن ظرف یک هفته آینده به کار خود در فدرال رزرو پایان خواهد داد و جروم پاول سکان این بانک مرکزی را به‌جای وی در دست خواهد گرفت. با توجه به استعفای جنت یلن از عضویت در کمیته بازار آزاد، آخرین نشست با رهبری یلن، اهمیت خاصی به خود گرفته است. برخی معتقدند، یلن در آخرین روزهای ریاست خود، برخی از سیاست‌های ترامپ را مورد انتقاد قرار خواهد داد و آخرین نصایح خود درخصوص سیاست پولی مناسب را خواهد کرد. بنابراین، نشست هیات بانکی می‌تواند سیگنال‌ قدرتمندی درخصوص شاخص دلار به بازارها ارسال کند.

رویکرد افزایشی کیتکو برای طلا

سومین نظرسنجی هفتگی پایگاه اینترنتی «کیتکو» در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد. این نظرسنجی مطابق معمول از دو نسخه وال‌استریت و مین‌استریت تشکیل شده است. تحلیلگران باسابقه وال‌استریت و خرده‌فروشان مین‌استریتی، فرم پیش‌بینی هفتگی طلای جهانی را با دیدگاه افزایشی پر کرده‌اند. کارشناسان کیتکو معمولا نگاه جدی به روند شاخص دلار دارند و آینده کوتاه‌مدت اسکناس آمریکایی وزن زیادی را در پیش‌بینی آنان دارد. این هفته نیز روند شاخص دلار اساس رای‌گیری آنان را شکل داد و چشم‌انداز طلای جهانی تحت تاثیر اظهارنظر وزیر خزانه‌داری و رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص قدرت دلار قرار گرفت. «استیون منوچین»، در حاشیه اجلاس داووس، تضعیف دلار را به سود اقتصاد این کشور دانسته بود؛ اما دونالد ترامپ برای اولین بار، خواهان دلار قوی شد. دو رویکرد متناقض از سوی این دو مقام بلندپایه، برخی را به این باور رسانده که دلار همچنان شیب نزولی خود را حفظ خواهد کرد. البته برخی جبهه‌گیری ترامپ علیه تضعیف دلار را موجب توقف نزول آن می‌دانند. در حالی که اکثر تحلیلگران بازار ارز، روند کوتاه‌مدت دلار را کاهشی تخمین زده‌اند، اونس طلا پتانسیل رشد در هفته پیش رو را خواهد داشت.  از میان ۲۱ تحلیلگر وال‌استریت، ۱۱ نفر معادل ۵۲ درصد کل شرکت‌کنندگان در این نسخه از نظرسنجی، طلا را افزایشی پیش‌بینی کرده‌اند.

در مقابل ۸ تحلیلگر نظر کاهشی و ۲ نفر دیگر ثابت ماندن قیمت طلا را در نظر گرفته‌اند. مین‌استریتی‌ها که مجموعا ۷۰۸ برگه رای اینترنتی را با آرای خود پر کرده‌اند، همسو با وال‌استریتی‌ها احتمال هفته افزایشی فلز زرد را بیش از حالات دیگر تخمین زده‌اند. ۴۳۶خرده‌فروش فعال در بازار اونس که ۶۲درصد از جمعیت کل را تشکیل داده بودند، دیدگاه افزایشی داشتند.  در مقابل، ۱۹۰ معامله‌گر که معادل ۲۷ درصد شرکت‌کنندگان بودند، چشم‌انداز کاهشی را دنبال کرده، ۱۲ درصد باقی‌مانده نیز روند معمول و بدون تغییر قیمت را حدس زدند. پیش‌بینی هفته گذشته این دو گروه نیز با اکثریت افزایشی همراه بود و این پیش‌بینی با رشد ۳/ ۱ درصدی قیمت فلز زرد در بازار جهانی، تحقق یافت. روند افزایشی طلا از سوی این دو گروه برای هفته آینده نیز در نظر گرفته شده و این موضوع احتمال رسیدن قیمت اونس به سقف ۴ساله را ممکن می‌کند. در صورتی که فلز زرد از قیمت ۱۳۶۷ دلاری عبور کند، به این سقف خواهد رسید.

پوند در سقف ۷ ساله

پوند نسبت به دلار آمریکا بهترین بازدهی ماهانه خود از نیمه سال ۲۰۱۰ میلادی را تجربه کرد. رشد ۷۷/ ۴ درصدی نرخ برابری پوند به دلار در این ماه، علاوه بر افت بیش از ۳درصدی شاخص دلار به رویکرد پساانبساطی بانک انگلستان مربوط می‌شد. بانک انگلستان نرخ بهره هدف این کشور را در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی پس از ۱۰ سال افزایش داد. این حرکت انقباضی در حالی که تورم انگلستان یک درصد بالاتر از هدف ۲ درصدی گزارش شده بود، تاثیر خود را با وقفه ۲ ماهه بر اقتصاد این کشور نشان داد. نرخ تورم انگلستان در مقطع یک‌ماهه ۱/ ۳درصد شده بود و با آنکه نرخ بهره افزایش یافته بود، یک ماه طول کشید تا تورم به ۳ درصد بازگردد. به محض آنکه تاثیر افزایش نرخ بهره بر تورم لمس شد، چشم‌انداز پوند روبه رشد رفت. افزایشی شدن چشم‌انداز پوند، نرخ برابری این ارز نسبت به دلار آمریکا را در ماه ژانویه (ماه جاری میلادی)، با رشد ۷۷/ ۴درصدی مواجه کرد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

تهران چگونه از مذاکرات خزر نفع برد؟
جزئیات مربوط به ایران در لایحه بودجه دفاعی آمریکا
موج جدید آزادسازی هزاران میلیارد سپرده بانکی
پیش‌بینی عضو اتاق بازرگانی از قیمت دلار/ زمان پیش‌بینی عضو اتاق بازرگانی از قیمت دلار/ زمانی که وضع دلار خوب می‌شود
شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود
تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی
برگ برنده بسته جدید ارزی/ نکته مثبت بسته جدید ارزی
کاهش جهانی قیمت طلا، به بازار تهران رسید
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد
محتکران 6هزارمیلیاردی
 کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات
حباب سکه به یک میلیون تومان رسید حباب سکه به یک میلیون تومان رسید
صرافی یک بانک پملب شد! صرافی یک بانک پملب شد!
کاهش ارزش لیر و سودای جدید برای ایرانی‌ها کاهش ارزش لیر و سودای جدید برای ایرانی‌ها

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پولشویی و فرار از مالیات، مشکل اقتصادی کشورهای آفریقایی
رشد تقاضای طلا در بازارهای اروپایی/ بحران بین المللی ارز به نفع طلا خواهد شد؟
واحدهای تولیدی تمدید شده تعیین تکلیف شوند
بدنه وزارت‌ آموزش و پرورش با وزیر همراه نیست
در مدت دو هفته ارزش پول ملی کاهش ۸۰درصدی داشت
استان اصفهان رتبه سوم را به خود اختصاص داد
بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند
تقویت سرمایه های اجتماعی بهترین کمک اقتصادی به دولت است
بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند
گوشی‌های نو در انتظار ترخیص از گمرک
مرتضی بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند
بسته جدید ارزی مانع از حضور گردشگران در ایران بسته جدید ارزی مانع از حضور گردشگران در ایران می‌شود
بازنگری در پیش شرط سن بنا در ارایه تسهیلات مس بازنگری در پیش شرط سن بنا در ارایه تسهیلات مسکن
26 شهرک و ناحیه صنعتی در آذربایجان غربی فعال 26 شهرک و ناحیه صنعتی در آذربایجان غربی فعال است
استفاده شرکت‌های دانش‌بنیان از ظرفیت‌های منطق استفاده شرکت‌های دانش‌بنیان از ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی