شنبه 5 خرداد 1397

خیز طلا برای فتح قله ۴ساله

برخی طلا را دارای پتانسیل شکستن رکورد ۴ساله می‌دانند. فلز زرد در هفته‌ای که گذشت، قیمت ۱۳۶۶ دلاری را لمس کرد؛ اما پس از آن وارد کانال اصلاح شد و تا ۱۳۵۰ دلار پایین آمد.

نفت | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش | 1138 بازدید

خیز طلا برای فتح قله ۴ساله

با توجه به اینکه طلا تا آستانه رکوردشکنی پیش رفته بود، تداوم افت شاخص دلار می‌تواند طلا را از قیمت ۱۳۶۸ دلاری نیز عبور دهد. در این حین، رویکرد متناقض ترامپ و «منوچین» درباره دلار، طلا را با پیش‌بینی‌های افزایشی همراه کرده است. در حاشیه اجلاس داووس، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده دلار ضعیف را محرک مثبت اقتصادی خطاب کرد؛ اما پس از چند ساعت دونالد ترامپ موضع متفاوتی از خود بروز داد. ترامپ خواستار دلار قوی شد و تناقض رویکرد وی با استیون منوچین، بازار جهانی را با پارادوکس دلاری روبه‌رو کرد. کارشناسان، بروز این تناقض را عامل افزایشی برای فلز زرد تلقی می‌کنند. با این شرایط، طلا پتانسیل ثبت رکورد ۴ساله را خواهد داشت.  به گزارش دنیای اقتصاد، هرچند برخی حمایت ترامپ از دلار را به ضرر فلز زرد تلقی می‌کنند؛ اما تمایل درونی رئیس‌جمهوری آمریکا به تضعیف دلار، شدت حمایت ترامپ از دلار را کمرنگ خواهد کرد. با این اوصاف، گزارش‌های مربوط به اشتغال ایالات متحده و چشم‌انداز کمیته بازار آزاد این کشور در هفته آتی و نرخ بازدهی اوراق ۱۰ساله، اهمیت زیادی پیدا خواهند کرد.

آینده نزدیک دلار

افت ۱۰ درصدی شاخص دلار در سال ۲۰۱۷ و تضعیف نزدیک به ۵/ ۳ درصدی این شاخص در ماه اول سال جاری میلادی، روند آتی دلار را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. با توجه به این موضوع که فدرال رزرو سردمدار پایان دوره تزریق پول به‌واسطه سیاست تسهیل مقداری قلمداد می‌شود، سیاست انقباضی این بانک مرکزی باید شاخص دلار را افزایشی می‌کرد. با این حال، اثری از تقویت دلار به چشم نمی‌خورد و اسکناس آمریکایی درگیر روند نزولی شده است. از طرفی بانک‌های مرکزی مهم دنیا از جمله بانک انگلستان، بانک کانادا و بانک مرکزی اروپا در حال تبعیت از فدرال رزرو هستند. انقباض در سایر بانک‌های مرکزی تاثیری که افزایش نرخ بهره بر تقویت دلار می‌گذارد را کاهش می‌دهد و احتمال تقویت دلار به دلیل افزایش نرخ بهره کم می‌شود. با توجه به سیاست پولی رایج در بانک‌های مرکزی دنیا، روند شاخص دلار در شرایطی که از سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۳ درصد تضعیف شده، اهمیت بالایی پیدا می‌کند. علاوه بر سیاست پولی سایر بانک‌های مرکزی، ۲ عامل دیگر در آتیه دلار نقش دارند؛ روند بازدهی اوراق بلندمدت و داده‌های اقتصادی هفته آتی. بازدهی اوراق خزانه با سررسید ۱۰ ساله، سال ۲۰۱۷ را بدون تغییر پشت سر گذاشت و در ماه جاری میلادی نیز رشد قابل توجهی از خود بروز نداده است. رشد بازدهی این اوراق، سیگنال تقویت شاخص دلار را مخابره می‌کند؛ اما عدم رشد در بازدهی به معنای فقدان این سیگنال است. با این شرایط، معامله‌گران روند بازار اوراق آمریکا را به شدت زیر نظر خواهند گرفت. در صورتی که بازدهی این اوراق بدون تغییر باقی بماند، شاخص دلار در کانال کاهشی سیر خواهد کرد. در هفته پیش رو، گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی از سوی وزارت کار آمریکا منتشر خواهد شد و افزایش مشاغل ایجاد‌شده می‌تواند شاخص دلار را افزایشی کند. کمیته بازار آزاد این کشور نیز چشم‌انداز سیاست پولی و مالی خود را در این هفته منتشر می‌کند و ممکن است رویکرد این کمیته نسبت به روند شاخص دلار و تورم، سیگنال قدرتمندی به بازارها مخابره کند. اهمیت ویژه این نشست کمیته بازار آزاد به آخرین اجلاس هیات سیاست‌گذاران با هدایت جنت یلن مربوط می‌شود. یلن ظرف یک هفته آینده به کار خود در فدرال رزرو پایان خواهد داد و جروم پاول سکان این بانک مرکزی را به‌جای وی در دست خواهد گرفت. با توجه به استعفای جنت یلن از عضویت در کمیته بازار آزاد، آخرین نشست با رهبری یلن، اهمیت خاصی به خود گرفته است. برخی معتقدند، یلن در آخرین روزهای ریاست خود، برخی از سیاست‌های ترامپ را مورد انتقاد قرار خواهد داد و آخرین نصایح خود درخصوص سیاست پولی مناسب را خواهد کرد. بنابراین، نشست هیات بانکی می‌تواند سیگنال‌ قدرتمندی درخصوص شاخص دلار به بازارها ارسال کند.

رویکرد افزایشی کیتکو برای طلا

سومین نظرسنجی هفتگی پایگاه اینترنتی «کیتکو» در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد. این نظرسنجی مطابق معمول از دو نسخه وال‌استریت و مین‌استریت تشکیل شده است. تحلیلگران باسابقه وال‌استریت و خرده‌فروشان مین‌استریتی، فرم پیش‌بینی هفتگی طلای جهانی را با دیدگاه افزایشی پر کرده‌اند. کارشناسان کیتکو معمولا نگاه جدی به روند شاخص دلار دارند و آینده کوتاه‌مدت اسکناس آمریکایی وزن زیادی را در پیش‌بینی آنان دارد. این هفته نیز روند شاخص دلار اساس رای‌گیری آنان را شکل داد و چشم‌انداز طلای جهانی تحت تاثیر اظهارنظر وزیر خزانه‌داری و رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص قدرت دلار قرار گرفت. «استیون منوچین»، در حاشیه اجلاس داووس، تضعیف دلار را به سود اقتصاد این کشور دانسته بود؛ اما دونالد ترامپ برای اولین بار، خواهان دلار قوی شد. دو رویکرد متناقض از سوی این دو مقام بلندپایه، برخی را به این باور رسانده که دلار همچنان شیب نزولی خود را حفظ خواهد کرد. البته برخی جبهه‌گیری ترامپ علیه تضعیف دلار را موجب توقف نزول آن می‌دانند. در حالی که اکثر تحلیلگران بازار ارز، روند کوتاه‌مدت دلار را کاهشی تخمین زده‌اند، اونس طلا پتانسیل رشد در هفته پیش رو را خواهد داشت.  از میان ۲۱ تحلیلگر وال‌استریت، ۱۱ نفر معادل ۵۲ درصد کل شرکت‌کنندگان در این نسخه از نظرسنجی، طلا را افزایشی پیش‌بینی کرده‌اند.

در مقابل ۸ تحلیلگر نظر کاهشی و ۲ نفر دیگر ثابت ماندن قیمت طلا را در نظر گرفته‌اند. مین‌استریتی‌ها که مجموعا ۷۰۸ برگه رای اینترنتی را با آرای خود پر کرده‌اند، همسو با وال‌استریتی‌ها احتمال هفته افزایشی فلز زرد را بیش از حالات دیگر تخمین زده‌اند. ۴۳۶خرده‌فروش فعال در بازار اونس که ۶۲درصد از جمعیت کل را تشکیل داده بودند، دیدگاه افزایشی داشتند.  در مقابل، ۱۹۰ معامله‌گر که معادل ۲۷ درصد شرکت‌کنندگان بودند، چشم‌انداز کاهشی را دنبال کرده، ۱۲ درصد باقی‌مانده نیز روند معمول و بدون تغییر قیمت را حدس زدند. پیش‌بینی هفته گذشته این دو گروه نیز با اکثریت افزایشی همراه بود و این پیش‌بینی با رشد ۳/ ۱ درصدی قیمت فلز زرد در بازار جهانی، تحقق یافت. روند افزایشی طلا از سوی این دو گروه برای هفته آینده نیز در نظر گرفته شده و این موضوع احتمال رسیدن قیمت اونس به سقف ۴ساله را ممکن می‌کند. در صورتی که فلز زرد از قیمت ۱۳۶۷ دلاری عبور کند، به این سقف خواهد رسید.

پوند در سقف ۷ ساله

پوند نسبت به دلار آمریکا بهترین بازدهی ماهانه خود از نیمه سال ۲۰۱۰ میلادی را تجربه کرد. رشد ۷۷/ ۴ درصدی نرخ برابری پوند به دلار در این ماه، علاوه بر افت بیش از ۳درصدی شاخص دلار به رویکرد پساانبساطی بانک انگلستان مربوط می‌شد. بانک انگلستان نرخ بهره هدف این کشور را در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی پس از ۱۰ سال افزایش داد. این حرکت انقباضی در حالی که تورم انگلستان یک درصد بالاتر از هدف ۲ درصدی گزارش شده بود، تاثیر خود را با وقفه ۲ ماهه بر اقتصاد این کشور نشان داد. نرخ تورم انگلستان در مقطع یک‌ماهه ۱/ ۳درصد شده بود و با آنکه نرخ بهره افزایش یافته بود، یک ماه طول کشید تا تورم به ۳ درصد بازگردد. به محض آنکه تاثیر افزایش نرخ بهره بر تورم لمس شد، چشم‌انداز پوند روبه رشد رفت. افزایشی شدن چشم‌انداز پوند، نرخ برابری این ارز نسبت به دلار آمریکا را در ماه ژانویه (ماه جاری میلادی)، با رشد ۷۷/ ۴درصدی مواجه کرد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفو +1 مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ +1 دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
پیش بینی دلار در پایان برجام +1 پیش بینی دلار در پایان برجام
برجام تمام +1 برجام تمام
دلار پس از برجام +1 دلار پس از برجام
سیاست آمریکا درباره برجام +1 سیاست آمریکا درباره برجام
+1 قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
ایران پس از برجام +1 ایران پس از برجام
+1 دلار 7.000 تومانی
فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری +1 فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
برجام و نمایش ترامپ +1 برجام و نمایش ترامپ
طلا پشتوانه قوی یا ضعیف +1 طلا پشتوانه قوی یا ضعیف
+1 برجام و تاثیرات آن بر آینده قیمت دلار
+1 پیش بینی نواسانات مسکن در 6 ماه آینده
پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران +1 پیش بینی افزایش قیمت طلا در ایران
+1 چه وقت خانه بخریم؟
+1 پیش بینی کارشناسان درباره آینده مسکن در سال 97
+1 آیا مسکن از رکود خارج خواهد شد؟
تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران +1 تاثیر عوامل ژئوپلیتیک بر ارزش ریال ایران
+1 سامانه نیما می تواند به ثبات قیمت ارز کمک نماید؟

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

انحصار بانک‌ها شکست/ بازگشت صرافی‌ها به معاملات ارزی
پیش‌بینی‌هایی برای حدف اسکناس درآینده
تازه‌ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات تازه‌ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات مسکن
پیش‌بینی یک موسسه آمریکایی از نتایج اقتصادی تحریم ایران
فرصت یک ماهه ایران برای گریز از «خود تحریمی واقعی»
دلالان در پمپ بنزین‎ها دلار می‎فروشند دلالان در پمپ بنزین‎ها دلار می‎فروشند
پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال پرداخت وام به تنهایی تضمین کننده ایجاد اشتغال نیست
نشانه‌های افزایش معاملات مسکن نشانه‌های افزایش معاملات مسکن
تحمل دلار ۴۲۰۰ تومانی تمام شد
یک هزار میلیارد تومان ارزش معاملات/ رشد 5.2درصدی قیمت «استایرن منومر» پارس
رشد 15درصدی پرداخت تسهیلات به بخش های اقتصادی در فروردین
خطر جدی تحریم برای صنعت خودرو/ بازار کشش افزایش قیمت را دارد؟
شرایط اقتصادی کنونی کشور نیازمند حفظ اتحاد است
سالانه 310 میلیون متر مکعب فاضلاب به کارون می سالانه 310 میلیون متر مکعب فاضلاب به کارون می‌ریزد
کامیون داران خواستار رسیدگی به مشکلات صنفی خو کامیون داران خواستار رسیدگی به مشکلات صنفی خود شدند
188 طرح اشتغالزایی داراب در کمیته فنی فارس تا 188 طرح اشتغالزایی داراب در کمیته فنی فارس تایید شد
حضور آمریکا در برجام، برای اقتصاد ایران هیچ سودی نداشت
پول بدهید تندیس بگیرید!
فراخوان برقی کردن راه آهن شمال بزودی منتشر می شود
راه مقابله با تحریمها، جلوگیری از قاچاق و شفافیت اقتصادی است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

اراده دولت برای کاهش بیکاری در سمنان ستودنی ا اراده دولت برای کاهش بیکاری در سمنان ستودنی است
پتروشیمی و خودروسازی دو بال توسعه صنعتی در خم پتروشیمی و خودروسازی دو بال توسعه صنعتی در خمین
هزینه‌ ۶ تریلیون دلاری جرایم سایبری تا سه سال دیگر
309 تقاضای تسهیلات اشتغال فراگیر در کهگیلویه و بویراحمد ثبت شد
بازگشت مسکن از سقوط 3ماهه بازگشت مسکن از سقوط 3ماهه
حساسیت رو‌به‌فزونی نشست آتی اوپک حساسیت رو‌به‌فزونی نشست آتی اوپک
پوتین: از نفت 60 دلاری هم رضایت کامل داریم پوتین: از نفت 60 دلاری هم رضایت کامل داریم
Back to Top