چهارشنبه 26 دی 1397

نوبخت: عدم رای به کلیات بودجه باعث اتلاف ۷۲ ساعته وقت می‌شود

رییس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اهمیت تصویب کلیات بودجه سال ۹۷ و لزوم تسریع در بررسی جزئیات این لایحه، خاطرنشان کرد: عدم رای نمایندگان به کلیات بودجه تنها باعث اتلاف ۷۲ ساعته وقت نمایندگان شده و پیام منفی به جامعه منتقل می‌کند.

بازار | ایسنا | 11 ماه پیش |1/28/2018 5:29:57 PM 1304 بازدید

نوبخت: عدم رای به کلیات بودجه باعث اتلاف ۷۲ ساعته وقت می‌شود

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه بعدازظهر یکشنبه در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی پس از بیان اظهار نظرات مخالفان و موافقان این لایحه با تقدیر از موافقان کلیات لایحه بودجه سال آینده، اظهار کرد: مجلس پس از استماع بیانات موافقان و مخالفان محترم لایحه در مرحله‌ یک تصمیم قرار گرفته است؛ این تصمیم قطعا بر پایه ملاک و شاخصی خواهد بود که بتواند متناسب با این تصمیم انتخاب شود.

وی ادامه داد: تصمیم مجلس محترم این است که آیا به کلیات لایحه بودجه رای بدهد یا خیر؛ مفهوم دیگر این تصمیم آن است که مجلس محترم قرار نیست که الان در خصوص بودجه سال ۱۳۹۷ تایید یا عدم تایید داشته باشد بلکه فقط موضوع رای به کلیات مطرح است.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: شاخصی که می‌تواند به ما کمک کند که آیا ما و وجدان‌مان و خدایمان و مردمی که از تصمیمات ما مطلع می‌شوند، ببینند آیا نمایندگان‌شان به حق یا شاخص درست عمل کردند یا نه، مهم این است که از چه شاخصی برای چه موضوعی استفاده شود. در جلسه امروز موضوع ما بودجه است و باید بدانیم بودجه‌ای که بر اساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، بودجه‌ای است که قرار است توقعات ما را برطرف کند دارای چه ظرفیت‌هایی است.

نوبخت با تاکید بر اینکه این بودجه قرار نیست که بتواند به همه مشکلات کشور در طی یک سال پاسخ مثبت بدهد، خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده بر اساس ماده یک قانون محاسبات عمومی یک پیش‌بینی از درآمد و منابع تامین اعتبار و همچنین برآوردی از مصارفی است که اگر در راستای سیاست‌های مورد نظر هزینه شود، می‌توانند ما را به اهداف‌ مورد نظرمان برسانند.

وی ادامه داد: بر اساس این ماده قانونی در بودجه تنها دو موضوع پیش‌بینی منابع و مصارف و سیاست‌ها و اهداف بیان می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس این ماده قانونی در بودجه تنها دو موضوع پیش‌بینی منابع و مصارف و سیاست‌ها و اهداف بیان می‌شود. هر نماینده محترمی اگر در خصوص این پیش‌بینی یعنی منابع و مصارف اشکالی می‌بیند به کلیات لایحه رای ندهد. همچنین اگر نسبت به سیاست‌ها و اهدافی که در لایحه و گزارش کمیسیون تلفیق دنبال می‌شود نماینده‌ای اعتراض دارد و آن را از اهداف برنامه ششم به عنوان سند بالادستی نمی‌داند حتما به این لایحه رای ندهد.

سخنگوی دولت گفت: با توجه به این‌که در سیاست‌ها می‌گوییم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد نظر و در اهداف اعلام می‌کنیم که اهداف قانون برنامه ششم مطرح است، پس ضابطه و شاخص ما برای منابع و مصارف و دقت پیش‌بینی و واقع‌بینانه بودن یا نبودن این پیش‌بینی است بنابراین اگر نمایندگان به این نتیجه رسیدند که سیاست‌هایی که در این لایحه تبیین شده است با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین با اهداف برنامه ششم متباین است حتما به این لایحه رای ندهند اما اگر سیاست مورد نظر در این لایحه و گزارش دقیقا سیاست اقتصاد مقاومتی بود و برنامه‌ها همان برنامه‌های برنامه ششم بود، قطعا هیچ حجت دیگری میان ما و خدا وجود ندارد جز اینکه به کلیات این لایحه رای مثبت داده شود.

وی گفت:‌ آنچه در پیش‌بینی دولت برای منابع در سال 1397 بود، چیزی در حد 368 میلیارد تومان بود که کمیسیون محترم با افزودن بخشی در قسمت درآمدها نه در بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای نفت و دارایی‌های مالی یعنی اوراق، منابع بودجه را به 385 هزار میلیارد تومان یعنی 4.7 درصد افزایش داد. پایه و مبنای این عدد نسبت به مالیات است و مالیات نیز در حد 6.7 درصد یعنی به اندازه نرخ تورم رشد کرد که از نظر ما این مالیات به قیمت جاری قابل دستیابی است.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان به دنبال یک منبع مطمئن می‌گردند، منابع حاصل از درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده در لایحه دولت یک منبع مطمئن است اما بیشتر از این میزان پیش‌بینی شده می‌تواند به مودیان فشار وارد کند بنابراین چنانچه در لایحه دولت آمده و کمیسیون تلفیق نیز اعلام کرده، من می‌گویم که منبع پیش‌بینی شده در لایحه بودجه واقع‌بینانه و قابل دستیابی است.

وی با اشاره به نرخ پیش‌بینی شده نفت در لایحه بودجه سال 97، گفت: سال قبل من در تریبون مجلس اعلام کردم که نظر دولت نسبت به نفت در حد 50 دلار است و امروز مشاهده می‌کنیم که دقیقا پیش‌بینی سال قبل دولت تحقق پیدا کرده است و به طور متوسط در 10 ماه گذشته قیمت دلار به اندکی از 50 دلار نیز بالاتر رفته است. همین دولت امروز به نمایندگان می‌گوید که با 55 دلار برای هر بشکه قیمت‌گذاری می‌توانیم قیمت‌گذاری واقع‌بینانه‌ای داشته باشیم.

نوبخت با تقدیر از کمیسیون تلفیق برای تایید رقم 55 دلار برای نرخ هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال 97، افزود: اعداد و ارقامی که به عنوان منابع در گزارش کمیسیون تلفیق و لایحه دولت وجود دارد و با توجه به ماده یک قانون محاسبات عمومی اعلام می‌کنم که پیش‌بینی‌های انجام شده در لایحه بودجه صحیح است. البته نمایندگان این حق را نیز دارند که اگر فکر می‌کنند این پیش‌بینی صحیح نیست آن را تغییر دهند.

وی اظهار کرد: نمایندگان برای اینکه پیش‌بینی‌های لایحه بودجه را تغییر دهند و آن را به آنچه که فکر می‌کنند واقعی است نزدیک کنند پس باید به کلیات آن رای دهند و بدانند که راهی جز تایید کلیات بودجه ندارند.

سخنگوی دولت با بیان این‌که «بر اساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس در صورت رد کلیات لایحه بودجه، این لایحه به کمیسیون تلفیق باز می‌گردد و پس از 72 ساعت مجددا به رای گذاشته می‌شود»، خاطرنشان کرد: الان این امکان وجود دارد که نمایندگان 72 ساعت زودتر تغییرات مورد نظر خود را پس از تصویب کلیات و بدون آنکه یک پیام منفی به جامعه منتقل کنیم که مجلس لایحه دولت را رد کرده است، انجام دهد.

نوبخت گفت:‌ لایحه بودجه مدتی است در اختیار نمایندگان است و مجلس محترم هر تغییری که مناسب می‌دانسته را تاکنون اعمال کرده است و در صورتی که کلیات لایحه رد شود افکار عمومی از مجلس سوال می‌کنند که اگر این لایحه مورد نظر شما نبود، خب آن را تغییر می‌دادید. از سوی دیگر ممکن است نمایندگانی باشند که بگویند لایحه دولت بهتر از گزارش کمیسیون تلفیق بود. در این شرایط نیز باز انتخاب بر عهده نمایندگان است و آنها می‌توانند پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت را ارائه دهند.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به سیاست‌های آمده در لایحه بودجه سال 97، خاطرنشان کرد: سیاست ما در بودجه سیاست کاهش فقر مطلق در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. دولت در سال آینده مصمم است با همکاری مجلس نه تنها به افرادی که تشخیص می‌دهیم مستحق دریافت یارانه هستند بلکه خواهیم توانست به گروه دیگری که پایین‌تر از خط مستمری هستند نیز یارانه پرداخت کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اجرای طرح افزایش 3.4 برابری یارانه‌های خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از سوی دولت از ابتدای سال 96 که توسط مجلس تصویب شده بود، گفت: نگاه مجلس و موافقت دولت با این طرح باعث شد که بتوانیم نسبت به افزایش درآمد و مستمری اقشار آسیب‌پذیر و اقشار تحت پوشش و حمایت اقدام کنیم که این کار صورت گرفت. تقریبا در سال جاری چهار هزار میلیار تومان یارانه خانوارهای تحت پوشش در کل سال افزایش یافت که تصمیم نمایندگان مجلس بود و دولت با آن موافقت کرد.

نوبخت افزود: برای سال آینده دولت می‌خواهد این رقم را به هفت هزار میلیارد تومان افزایش دهد و نمایندگان نیز قطعا این موضوع را به عنوان نوعی توجه به اقشار کم درآمد تایید خواهند کرد. در نتیجه اگر با وضعیت فعلی در این زمینه گام برداریم، دولت این قول را می‌دهد که برنامه ارائه شده از سوی رییس‌جمهور در انتخابات مبنی بر به صفر رساندن فقر مطلق تا پایان دولت دوازدهم تحقق یابد. در این زمینه حتما مقام معظم رهبری نیز خرسند خواهند شد از اینکه ببینند نوع نگاه دولت و مجلس به اقشار کم درآمد است.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در حمایت از کلیات لایحه بودجه سال 97 به بیان اهداف آمده در این لایحه پرداخت و اشتغال را به عنوان نخستین هدف لایحه بیان کرد و گفت: اگر نمایندگان فکر می‌کنند که برنامه اشتغال لایحه بودجه 97 جزء اهداف برنامه ششم نیست حتما به این لایحه رای ندهند اما بر اساس گزارش مکتوبی که به نمایندگان ارائه شده است، با اجرای 9 برنامه می‌توانیم یک میلیون و 32 هزار فرصت شغلی با رقمی حدود 73 هزار و 400 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این کار به معنای آن نیست که پول بپاشیم یا اینکه بیکاران را بدهکار کنیم، خاطرنشان کرد: این اقدام بدان معناست که دولت می‌خواهد این میزان سرمایه‌گذاری را در قالب اجرای 9 برنامه از جمله ایمن‌سازی بافت‌های مسکونی، برنامه‌هایی در حوزه حمل و نقل و برنامه‌هایی در زمینه پرورش و تکثیر ماهی در قفس و توسعه کشت گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی و تکمیلی انجام دهد.  

نوبخت با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه ایمن‌سازی بافت‌های مسکونی، گفت: دولت قرار است از سال 97، 10 هزار واحد مسکونی روستایی و شهری که در بافت فرسوده قرار دارد را بازسازی کند تا دیگر افکار عمومی نگران مسائلی نظیر زلزله نباشند. این طرح اینگونه اجرا نخواهد شد که هر واحد مسکونی بازسازی شود بلکه این طرح به صورت محله به محله اجرا و شهرهای مدرن، آباد و آماده برای مردم ایجاد خواهند شد که در آن تمام نیازهای مردم تامین شده باشد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:‌ دولت می‌خواهد 50 هزار واحد مسکونی در شهر و 50 هزار واحد مسکونی در روستا بسازد که در مجموع با این اقدامات علاوه بر ایمن‌سازی ابنیه در بافت‌های فرسوده و ساخت واحدهای مسکونی ارزان قیمت، دولت می‌تواند 300 هزار فرصت شغلی از این طریق ایجاد کند.

وی گفت:‌ در ارتباط با حمل و نقل درون شهری و برون شهری، دولت حدود 25 هزار فرصت شغلی پیش‌بینی کرده است. با اجرای این طرح‌ها علاوه بر اینکه می‌توانیم تعداد زیادی از ناوگان حمل و نقل را نوسازی کنیم،‌ تعداد زیادی نیز فرصت شغلی ایجاد خواهد شد که متعاقب آن هم آلودگی هوا رفع می‌شود و هم چهره‌ای تازه‌تر به شهرها داده می‌شود.

نوبخت با اشاره به برنامه‌های دولت برای حمایت از برنامه‌های پرورش و تکثیر ماهی در قفس و توسعه کشت گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی و تکمیلی،‌ افزود: در لایحه جزئیات ایجاد 67 هزار فرصت شغلی در این زمینه آمده است. همچنین در ارتباط با سیاست‌های فعال بازار کار و طرح کارورزی 221 هزار فرصت شغلی در لایحه دولت برنامه‌ریزی شده است. همچنین در خصوص صنایع کوچک و خوشه‌های صنعتی اشتغالزا 75 هزار فرصت شغلی، برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی و حوزه گردشگری به ترتیب 52 هزار و 173 هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: در لایحه‌ بودجه 97 که دولت آن را ارائه کرده و کمیسیون تلفیق نیز آن را تصویب کرده است می‌توانیم به شش درصد رشد اقتصادی دست یابیم و همچنین بر اساس این لایحه می‌توانیم رشد سرمایه‌گذاری را به 11.2 درصد و نرخ تورم را همچنان تک رقمی نگه داریم و نرخ بیکاری را حداقل یک واحد درصد کاهش دهیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه در پایان اظهار کرد: نمایندگان مجلس اگر قرار است داوری کنند ببینند که آیا اهداف و برنامه‌هایی که دولت در لایحه بودجه آورده در برنامه ششم وجود دارد یا خیر که در واقعیت باید گفت که اینگونه است. در پایان از همه نمایندگان شریف، فهیم و نکته‌سنج خواهش می‌کنم که به کلیات لایحه بودجه 97 رای مثبت دهند چرا که بازگشت این لایحه به کمیسیون جز اینکه 72 ساعت وقت نمایندگان مجلس را به تاخیر بیندازد و یک پیام منفی به جامعه‌ای که نیازمند نشاط و امید است صادر نکند، نتیجه‌ای نخواهد داشت.

انتهای پیام  

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت بازار تا پایان پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت بازار تا پایان سال
چرا قیمت دلار به کانال 12هزار تومانی وارد نشد چرا قیمت دلار به کانال 12هزار تومانی وارد نشد؟
همه تخم مرغهای خود را در یک سبد قرار نده
صادرات نفت ایران به 800هزار بشکه کاهش می‌یابد صادرات نفت ایران به 800هزار بشکه کاهش می‌یابد
نوسان قیمت ارز حول و حوش ۱۰هزار تومان طبیعی ا نوسان قیمت ارز حول و حوش ۱۰هزار تومان طبیعی است
چرا قیمت دلار به کانال 12 هزار تومانی وارد نشد؟
خوش‌بینی دولت در تدوین بودجه 98 زیاده؟
بهترین مشاغل سال ۲۰۱۹ کدام اند؟
صفرهای کوچک زنگ زده
قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه
400 هزار مسکن در کشور ساخته می شود 400 هزار مسکن در کشور ساخته می شود
سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است
پرونده‌های خاک خورده صادرات گاز ایران پرونده‌های خاک خورده صادرات گاز ایران
به اختلافات داخلی آمریکا امید نبندیم/ هزینه امنیت اروپا را نباید دیگران بدهند
استاندار کرمانشاه همچنان پیگیر لغو واگذاری پُرحاشیه سیلوها

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

نرخ تورم در خوزستان از متوسط کشوری بالاتر است
کدام خودروها افزایش قیمت ندارند؟
کامیون های عراقی در چذابه سوخت رابه قیمت روز خریداری می کنند
بنگاه های اقتصادی دولتی در پیچ و خم های خصوصی سازی
احتمال افزایش قیمت جهانی طلا قوت گرفت
آخرین نرخ‌ها از بازار ارز، طلا و سکه
تشخیص جنسیت جنین از طریق نمونه خون در هفته‌های اول آبستنی مادیان
بخشودگی سود و جریمه وام‌های معوق کمتر از ۱۰۰میلیون
سالانه 44 میلیارد دلار کلاه برداری آنلاین اتفاق می افتد
«تاپیکو» به دنبال فروش سهام شرکت زیر مجموعه/ سهام «پخش» فروخته شد
قانونی شدن ارزهای دیجیتال خطرات سرمایه‌گذاری آن را کاهش می‌دهد
نهاده ها برای مرغداران به نرخ دولتی تامین می شود
22 واحد صنعتی و کشاورزی در ایلام احیا شد
خودرو ایرانی یا چینی؟ مسئله این است
قیمت‌ خودرو روآ در سایت دیوار