جمعه 26 مرداد 1397

تفاوت فاحش قیمت دلار در بودجه با بازار/ نرخ ارز چه زمانی واقعی می‌شود؟

لایحه بودجه سال ۹۷ به روال تمام لوایح بودجه، چند عدد کلیدی دارد. یکی از این اعداد، نرخ دلار است. دولت دوازدهم در لایحه بودجه نرخ ۳۵۰۰ تومان را برای دلار پیشنهاد داده و البته از مابه التفاوت دلار ۳۵۰۰ تا۳۸۵۰ تومانی که در لایحه بودجه به صورت غیراستحقاقی لحاظ شده، درآمدی را برای خود در نظر گرفته است. البته کمیسیون تلفیق مجلس به این پیشنهاد رای نداده و حالا باید دید هفته آینده صحن علنی مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه، چه تصمیمی در مورد این موضوع می گیرد.

نفت | اقتصاد آنلاین | 7 ماه پیش |1/16/2018 4:43:19 PM 1837 بازدید

تفاوت فاحش قیمت دلار در بودجه با بازار/ نرخ ارز چه زمانی واقعی می‌شود؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، پیش از ارائه لایحه بودجه سال 97 به مجلس از سوی دولت، گمانه‌زنی‌های متفاوتی در مورد متغیرهای کلیدی برای تعیین درآمدهای بودجه وجود داشت، اما در نهایت دولت قیمت هر دلار را برای  تبدیل درآمدهای نفتی به ریال حدود ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفت و قیمت فروش هر بشکه نفت را هم حدود ۵۵ دلار پیشنهاد داد. عددی که دولت برای قیمت دلار در بودجه سال آینده در نظر گرفته، حدود 15٠ تومان کمتر از قیمت رسمی فعلی و حدود 900 تومان کمتر از نرخ آزاد فعلی دلار است.

دولت در لایحه بودجه سال آینده، ردیف متفرقه درآمدی 10 هزار میلیارد تومانی را از محل مابه التفاوت نرخ ارز ناشی از فروش نفت و گاز لحاظ کرده بود اما کسب درآمد دولت از مابه التفاوت دلار ۳۵۰۰ تا۳۸۵۰ تومانی که در لایحه بودجه بصورت غیراستحقاقی لحاظ شده بود، توسط کمیسیون تلفیق حذف شد. آنطور که هادی قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس پیش از این گفته دولت در لایحه بودجه سال 97 دو نرخ برای ارز در نظر گرفته بود و علاوه بر لحاظ دلار با قیمت 3500 تومان، از محل مابه التفاوت قیمت دلار 3500 تا 3850 تومان هم درآمد شناسایی کرده بود که بیانگر سیگنال های ارادی و غیرارادی به بازار ارز بود که نتیجه آن رشد قیمت ارز است و بنابراین کمیسیون تلفیق با آن مخالفت کرد.

اما در حالی این روزها قیمت دلار همچنان نرخ صعودی را طی می کند که محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه می گوید دولت قیمت هایی مانند 4200 تومان برای دلار را تایید نمی کند و قبول ندارد و معتقد است که این قیمت های غیر رسمی به زودی تعدیل می شود ولی آنچه که در ماه های اخیر و دست کم در روزهای اخیر در بازار ارز رخ می دهد، به ظاهر بیانگر اتفاقاتی غیر از این است و به نظر نمی رسد امیدی به تعدیل قیمت دلار آنطور که مدنظر دولت است، باشد.

در شرایطی هر روز فاصله بین نرخ رسمی ارز و نرخ بازار آزاد بیشتر می شود که سال هاست فعالان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی، تاکید می کنند که باید نرخ ارز واقعی و البته تک نرخی شود. فعالان اقتصادی معتقدند که نرخ دلار در کشور باید متناسب با نرخ تورم تعدیل شود. این انتظاری است که بخش خصوصی بارها مطرح کرده و از دولتمردان خواسته که به این خواسته توجه کنند، اما تا اینجای کار جوابی نگرفته اند. برخی از نمایندگان مجلس هم اعتقادی مشابه فعالان اقتصادی دارند و معتقدند که باید هر چه سریع تر به سمت واقعی شدن نرخ ارز رفت. به گفته نمایندگان مجلس هر چند که ممکن است واقعی کردن نرخ ارز حتی اگر در کوتاه مدت تاثیرات منفی در اقتصاد داشته باشد، اما در دراز مدت می تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد داشته باشد.

در همین رابطه محمد حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین می گوید: نمایندگان مجلس هم به این موضوع واقف هستند که 3500 تومان قیمت واقعی دلار نیست اما اعتقاد اعضای کمیسیون تلفیق این است که نرخ بیشتر از این و مثلا دلار 3800 تومانی به بازار و اقتصاد، آلارم می دهد و بنابراین تصمیم گرفتند که نرخ دلار در لایحه بودجه 3500 تومان باشد.

به گفته حسن نژاد دلار 3500 تومانی خنده دار است، زیرا دست کم در دو سال اخیر قیمت این ارز در بازار کمتر از 3700 تومان نبوده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید می کند که قیمت واقعی دلار بین 4200 تا 4500 تومان است اما باید توجه داشت که قیمت این ارز سیال است و برخی اتفاقات در سطح جهان به خصوص اتفاقاتی که در اقتصاد آمریکا، اروپا و حتی کشورهایی مانند چین رخ می دهد، بر آن تاثیرگذار است.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس با تاکید بر اینکه قیمت دلار باید به سمت واقعی شدن برود، می گوید: سیگنال ها و آلارم هایی که واقعی شدن نرخ دلار به بازار و اقتصاد می تواند بدهد، فعلا مانع از تحقق این موضوع شده است.

اما منتقدان و برخی از اقتصاددان ها با یادآوری این موضوع که وعده تک نرخی شدن و واقعی شدن نرخ ارز مربوط به زمان دولت یازدهم است، می گویند حالا که حدود پنج ماه هم از آغاز به کار دولت دوازدهم گذشته، این وعده محقق نشده و در بودجه سال آینده هم تا اینجای کار خبری از واقعی شدن قیمت دلار نیست که این موضوع می تواند نگرانی های فعالان اقتصادی را برای سال 97 بیشتر کند. حالا باید منتظر ماند و دید که هفته آینده و در جریان بررسی لایحه بودجه، صحن علنی مجلس چه تصمیمی در مورد نرخ دلار می گیرد؟ آیا پارلمان گامی برای کمی واقعی شدن قیمت دلار برمی دارد یا به همان قیمت 3500 تومانی مدنظر دولت رای می دهد؟

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .
سایر ایران پس از برجام
عده ای معتقند برجام بهترین توافق بوده و هست و عده ای بلعکس .
دلار 7.000 تومانی
یادش بخیر چندی پیش بود که رئیس جمهورمان خیالمان را بابت دلار راحت کرد . شکر خدا الان راحتیم ، انقدر راحتیم که اصلا خبر نداریم ؛یعنی هرکسی که بی خبر هست راحته .
کسب وکار فیلتر اقتصادی یا اقتصاد فیلتری
و در نهایت تلگرام فیلتر شد . خبری که دسته کم 10.000 نفر را بیکار کرد

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

پیش‌بینی عضو اتاق بازرگانی از قیمت دلار/ زمان پیش‌بینی عضو اتاق بازرگانی از قیمت دلار/ زمانی که وضع دلار خوب می‌شود
تهران چگونه از مذاکرات خزر نفع برد؟
موج جدید آزادسازی هزاران میلیارد سپرده بانکی
جزئیات مربوط به ایران در لایحه بودجه دفاعی آمریکا
برگ برنده بسته جدید ارزی/ نکته مثبت بسته جدید ارزی
شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود شرّ سوداگران ازسر بازار مسکن کم می‌شود
تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی تداوم افزایش قیمت ملک با بسته ارزی
کاهش جهانی قیمت طلا، به بازار تهران رسید
افزایش ۲میلیون تومانی قیمت خودروها؛ مشتری نیست
محتکران 6هزارمیلیاردی
 کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات کاهش ۱۰ درصدی قیمت طلا با آغاز واردات
نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد نرخ خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد
صرافی یک بانک پملب شد! صرافی یک بانک پملب شد!
حباب سکه به یک میلیون تومان رسید حباب سکه به یک میلیون تومان رسید
کاهش ارزش لیر و سودای جدید برای ایرانی‌ها کاهش ارزش لیر و سودای جدید برای ایرانی‌ها

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

کدام خدمات گمرک الکترونیکی شده است؟
گفته ها ونکته های نمایندگان اصفهان در خصوص مسائل اقتصادی
افزایش تعداد جویندگان کار در سال ۹۷
وزیر هم حریف دلالان نشد!
صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد
بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند
کشورهای آسیایی پیشنهاد نفتی ایران را بپذیرند
پولشویی و فرار از مالیات، مشکل اقتصادی کشورهای آفریقایی
رشد تقاضای طلا در بازارهای اروپایی/ بحران بین المللی ارز به نفع طلا خواهد شد؟
واحدهای تولیدی تمدید شده تعیین تکلیف شوند
بدنه وزارت‌ آموزش و پرورش با وزیر همراه نیست
در مدت دو هفته ارزش پول ملی کاهش ۸۰درصدی داشت
استان اصفهان رتبه سوم را به خود اختصاص داد
بانک: هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند
تقویت سرمایه های اجتماعی بهترین کمک اقتصادی به دولت است