سه شنبه 1 آبان 1397

تفاوت فاحش قیمت دلار در بودجه با بازار/ نرخ ارز چه زمانی واقعی می‌شود؟

لایحه بودجه سال ۹۷ به روال تمام لوایح بودجه، چند عدد کلیدی دارد. یکی از این اعداد، نرخ دلار است. دولت دوازدهم در لایحه بودجه نرخ ۳۵۰۰ تومان را برای دلار پیشنهاد داده و البته از مابه التفاوت دلار ۳۵۰۰ تا۳۸۵۰ تومانی که در لایحه بودجه به صورت غیراستحقاقی لحاظ شده، درآمدی را برای خود در نظر گرفته است. البته کمیسیون تلفیق مجلس به این پیشنهاد رای نداده و حالا باید دید هفته آینده صحن علنی مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه، چه تصمیمی در مورد این موضوع می گیرد.

نفت | اقتصاد آنلاین | 9 ماه پیش |1/16/2018 4:43:19 PM 2110 بازدید

تفاوت فاحش قیمت دلار در بودجه با بازار/ نرخ ارز چه زمانی واقعی می‌شود؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، پیش از ارائه لایحه بودجه سال 97 به مجلس از سوی دولت، گمانه‌زنی‌های متفاوتی در مورد متغیرهای کلیدی برای تعیین درآمدهای بودجه وجود داشت، اما در نهایت دولت قیمت هر دلار را برای  تبدیل درآمدهای نفتی به ریال حدود ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفت و قیمت فروش هر بشکه نفت را هم حدود ۵۵ دلار پیشنهاد داد. عددی که دولت برای قیمت دلار در بودجه سال آینده در نظر گرفته، حدود 15٠ تومان کمتر از قیمت رسمی فعلی و حدود 900 تومان کمتر از نرخ آزاد فعلی دلار است.

دولت در لایحه بودجه سال آینده، ردیف متفرقه درآمدی 10 هزار میلیارد تومانی را از محل مابه التفاوت نرخ ارز ناشی از فروش نفت و گاز لحاظ کرده بود اما کسب درآمد دولت از مابه التفاوت دلار ۳۵۰۰ تا۳۸۵۰ تومانی که در لایحه بودجه بصورت غیراستحقاقی لحاظ شده بود، توسط کمیسیون تلفیق حذف شد. آنطور که هادی قوامی، نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس پیش از این گفته دولت در لایحه بودجه سال 97 دو نرخ برای ارز در نظر گرفته بود و علاوه بر لحاظ دلار با قیمت 3500 تومان، از محل مابه التفاوت قیمت دلار 3500 تا 3850 تومان هم درآمد شناسایی کرده بود که بیانگر سیگنال های ارادی و غیرارادی به بازار ارز بود که نتیجه آن رشد قیمت ارز است و بنابراین کمیسیون تلفیق با آن مخالفت کرد.

اما در حالی این روزها قیمت دلار همچنان نرخ صعودی را طی می کند که محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه می گوید دولت قیمت هایی مانند 4200 تومان برای دلار را تایید نمی کند و قبول ندارد و معتقد است که این قیمت های غیر رسمی به زودی تعدیل می شود ولی آنچه که در ماه های اخیر و دست کم در روزهای اخیر در بازار ارز رخ می دهد، به ظاهر بیانگر اتفاقاتی غیر از این است و به نظر نمی رسد امیدی به تعدیل قیمت دلار آنطور که مدنظر دولت است، باشد.

در شرایطی هر روز فاصله بین نرخ رسمی ارز و نرخ بازار آزاد بیشتر می شود که سال هاست فعالان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی، تاکید می کنند که باید نرخ ارز واقعی و البته تک نرخی شود. فعالان اقتصادی معتقدند که نرخ دلار در کشور باید متناسب با نرخ تورم تعدیل شود. این انتظاری است که بخش خصوصی بارها مطرح کرده و از دولتمردان خواسته که به این خواسته توجه کنند، اما تا اینجای کار جوابی نگرفته اند. برخی از نمایندگان مجلس هم اعتقادی مشابه فعالان اقتصادی دارند و معتقدند که باید هر چه سریع تر به سمت واقعی شدن نرخ ارز رفت. به گفته نمایندگان مجلس هر چند که ممکن است واقعی کردن نرخ ارز حتی اگر در کوتاه مدت تاثیرات منفی در اقتصاد داشته باشد، اما در دراز مدت می تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد داشته باشد.

در همین رابطه محمد حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین می گوید: نمایندگان مجلس هم به این موضوع واقف هستند که 3500 تومان قیمت واقعی دلار نیست اما اعتقاد اعضای کمیسیون تلفیق این است که نرخ بیشتر از این و مثلا دلار 3800 تومانی به بازار و اقتصاد، آلارم می دهد و بنابراین تصمیم گرفتند که نرخ دلار در لایحه بودجه 3500 تومان باشد.

به گفته حسن نژاد دلار 3500 تومانی خنده دار است، زیرا دست کم در دو سال اخیر قیمت این ارز در بازار کمتر از 3700 تومان نبوده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید می کند که قیمت واقعی دلار بین 4200 تا 4500 تومان است اما باید توجه داشت که قیمت این ارز سیال است و برخی اتفاقات در سطح جهان به خصوص اتفاقاتی که در اقتصاد آمریکا، اروپا و حتی کشورهایی مانند چین رخ می دهد، بر آن تاثیرگذار است.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس با تاکید بر اینکه قیمت دلار باید به سمت واقعی شدن برود، می گوید: سیگنال ها و آلارم هایی که واقعی شدن نرخ دلار به بازار و اقتصاد می تواند بدهد، فعلا مانع از تحقق این موضوع شده است.

اما منتقدان و برخی از اقتصاددان ها با یادآوری این موضوع که وعده تک نرخی شدن و واقعی شدن نرخ ارز مربوط به زمان دولت یازدهم است، می گویند حالا که حدود پنج ماه هم از آغاز به کار دولت دوازدهم گذشته، این وعده محقق نشده و در بودجه سال آینده هم تا اینجای کار خبری از واقعی شدن قیمت دلار نیست که این موضوع می تواند نگرانی های فعالان اقتصادی را برای سال 97 بیشتر کند. حالا باید منتظر ماند و دید که هفته آینده و در جریان بررسی لایحه بودجه، صحن علنی مجلس چه تصمیمی در مورد نرخ دلار می گیرد؟ آیا پارلمان گامی برای کمی واقعی شدن قیمت دلار برمی دارد یا به همان قیمت 3500 تومانی مدنظر دولت رای می دهد؟

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

۳علت کاهش قیمت طلا و سکه ۳علت کاهش قیمت طلا و سکه
تغییر نرخ خوراک پالایشگاه‌ها از فردا تغییر نرخ خوراک پالایشگاه‌ها از فردا
افت ۵۰۰تومانی قیمت ارز صادراتی در بازار ثانوی افت ۵۰۰تومانی قیمت ارز صادراتی در بازار ثانویه
صادرات یکی از برنامه‌های اصلی گروه خودروسازی سایپا است
رشد قیمت طلا آهسته شد رشد قیمت طلا آهسته شد
«خساپا» از فروش «ولساپا» منصرف شد/ صرف نظر از سود 200 میلیارد تومانی در شرکت سایپا
با برنامه های وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی آشنا شویم
ارز مسافرتی امروز چند؟ ارز مسافرتی امروز چند؟
سوابق اجرایی «رضا رحمانی» وزیر پیشنهادی صنعت، سوابق اجرایی «رضا رحمانی» وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت
«شرانل» از سود تسعیر ارز گفت/ «فسرب» به اورهال رفت
نبود سیستم گرمایشی، متقاضیان مسکن مهر پردیس ر نبود سیستم گرمایشی، متقاضیان مسکن مهر پردیس را به تهران کشاند
بنزین دونرخی در راه است؟ بنزین دونرخی در راه است؟
آمریکا به خریداران نفت ایران معافیت می‌دهد آمریکا به خریداران نفت ایران معافیت می‌دهد
تداوم قیمت بالای خودروها دامن قطعه‌سازی را می‌گیرد
سوئیفت، پای ایران و اعتبار خود می‌ایستد؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

توسعه تالارهای منطقه‌ای در دستور کار بورس/ شعبه کیش کارگزاری بورس بیمه ایران افتتاح شد
ایران مقام نخست دنیا را در توسعه گلخانه دارد
سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، از حرف تا عمل * امیر اصغری
پالایشگاه گاز ایلام با 94 میلیارد ریال کالای ایرانی تجهیز شد
بانک‌ها امروز دلار را چند خریدند؟
صادرات کالا از مرزهای کرمانشاه 46 درصد افزایش یافت
پالایشگاه گاز ایلام با 94 میلیارد ریال کالای ایرانی تجهیز شد
ایران، هند و افغانستان اتحادیه ترانزیت منطقه ای نیاز دارند
دولت به دنبال کنترل نرخ ارز است
رتبه‌بندی ۱۸شرکت‌ بیمه از سوی موسسات بین‌المللی
بررسی نحوه هوشمندسازی بنادر در یک رویداد فناورانه در جشنواره دریا
گشایش نماد معاملاتی جدید گواهی سپرده پوشال معمولی زعفران؛ (زعف۹۸۰۸پ۰۶)
درآمد رنو با خروج از ایران ۶درصد سقوط کرد
شیوه عجیب مشاوران املاک در دامن زدن به حباب قیمت
شریعتمداری: حل مشکلات اساسی مهمتر از تعریف پروژه‌های متعدد است