سه شنبه 30 بهمن 1397

صعود بازارهای سه‌گانه

دیروز هر دلار آمریکا با رشد 33 تومانی به نرخ 4425 تومان معامله شد. با وجود تمدید تعلیق تحریم‌ها از سوی ترامپ، عدم خروج آمریکا از برجام در ساعات پایانی معاملات پشت خطی روز جمعه، آغاز معاملات دلار روز شنبه در سطح 4362 تومان را رقم زد.

نفت | اقتصاد آنلاین | 1 سال پیش |1/15/2018 2:25:12 AM 2058 بازدید

 صعود بازارهای سه‌گانه

در ادامه شناسایی فرصت خرید میان معامله‌گران و کاهش فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها، نرخ دلار را صعودی کرد.

سقف‌شکنی دلار

با مقاومت سطح 4400 تومانی نرخ دلار روز شنبه در کانال 3390 تومان ایستاد. اما روز یکشنبه با کاهش احتیاط میان معامله‌گران به‌دلیل کاهش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها، نرخ دلار به مسیر صعودی بالاتر از 4400 تومان ادامه داد. به گزارش دنیای اقتصاد، همچنان افزایش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها با نزدیک شدن به 4450 تومان، شناسایی سود میان معامله‌گران در کنار نوسان دلار جهانی در کف 4‌ماهه با کاهش تقاضای آربیتراژی می‌تواند صعود دلار را محدود کند.

سیگنال دلار به سکه

دیروز هر سکه طرح جدید با رشد 11 هزار تومانی به قیمت یک میلیون و 498 هزار تومان معامله شد. در 2 هفته اخیر رشد حدود 50 دلاری طلا با افت شاخص دلار به کف 4‌ماهه و شکستن سطوح تکنیکال رقم خورد. احتمال بازگشت شاخص دلار از کف با تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا وجود دارد. در بازار ارز نیز با وجود افت نسبی دلار در روز شنبه پس از عدم خروج آمریکا از برجام، شناسایی فرصت خرید میان معامله‌گران و کاهش فشار عرضه صرافی بانک‌ها دلار را به ۴۴۲۵ تومان رساند. همچنان مقاومت سطح ۴۴۵۰ تومانی و شناسایی سود میان معامله‌گران می‌تواند بر دلار فشار آورد. بنابراین پس از کم‌واکنشی سکه به نوسانات بازارهای اثرگذار، روز گذشته سکه به رشد دلار واکنش نشان داد.  اما مقاومت سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در برابر سکه محتمل است.

پنجمین هفته صعود طلا

هر اونس طلای جهانی با رشد 4/ 1 درصدی با ثبت پنجمین هفته صعودی به قیمت 4/ 1337 دلار معامله شد. تقویت احتمال خروج بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) از خرید اوراق قرضه در سپتامبر شاخص دلار را در مقابل یورو به کف ۳ ساله رساند. با وجود رشد نرخ تورم آمریکا بیش از پیش‌بینی‌ها (رسیدن نرخ تورم سالانه به ۸/ ۱ درصد) شاخص دلار به کف ۴‌ماهه رسید. پیش‌تر نیز رشد ین با خروج از سیاست‌های خرید اوراق قرضه بلندمدت عامل فشار بر شاخص دلار شده بود. با وجود این، احتمال تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا(عامل فشار بر طلا) برای اولین بار از سپتامبر نرخ اوراق خزانه با سررسید ۲‌ساله را بالاتر از ۲ درصد قرار داد. در نظرسنجی هفتگی کیتکو (از ۱۷ کارشناس) ۱۲ نفر روند صعودی، ۴ کارشناس حرکت نزولی و یک نفر روند خنثی را برای طلا پیش‌بینی کرد.

نوسان اوراق در 74 هزار تومان

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد 1/ 0 درصدی به قیمت 74 هزار و 383 تومان معامله شدند. با وجود افت «تسه»ها تا سطح 72 هزار تومانی در هفته اول دی، اما در ادامه رشد تدریجی تقاضا، در روزهای اخیر نوسان «تسه»ها در سطح 74 هزار تومانی را به دنبال داشته است. با توجه به رابطه مستقیم قیمت و نرخ سود، نرخ سود واقعی وام در سطح 7/ 21 درصد قرار گرفته است. با وجود افت 5/ 1 درصدی قیمت اوراق تسهیلات مسکن در آذر، شاهد تشدید نوسانات بازار مسکن با رشد بیش از ۵۰ درصدی معاملات نسبت به آذر سال گذشته در تهران بودیم. بخشی از این رشد تقاضا را می‌توان به رشد قابل توجه تقاضا در برخی مناطق خاص تهران و رشد تقاضای سرمایه‌گذاری به خصوص در واحدهای کوچک‌متراژ نیز نسبت داد. تداوم روند آرام «تسه»ها مورد انتظار است.

فروکش نسبی ریسک‌گریزی در بورس

دیروز شاخص کل بورس با رشد ۶۰۱ واحدی (۶۲/ ۰ درصدی) در سطح ۹۷ هزار و ۲۲۹ واحدی ایستاد. پس از شرایط احتیاطی در هفته گذشته، تمدید تعلیق تحریم‌ها و عدم خروج آمریکا از برجام رشد ۱/ ۱ درصدی شاخص را روز شنبه و یکشنبه رقم زد. فروکش نسبی ریسک‌گریزی رشد ۴۵ درصدی ارزش معاملات را نسبت به نیمه دوم دی رقم زد. رشد اخیر قیمت فلزات اساسی در بازار جهانی از جمله فولاد، تعدیل مثبت ۵۲ درصدی «فملی» و خوش‌بینی به گزارش‌های ۹ماهه فلزی‌معدنی‌ها از این نمادها حمایت کرد. نوسان نفت نزدیک سقف ۳ ساله پالایشی‌ها را در صدر بیشترین ارزش معاملات قرار داد. همچنین با رشد ۱۳ درصدی نرخ فروش زغال‌سنگ و با بازگشایی «کطبس» شاخص صنعت زغال‌سنگ بیشترین رشد را در میان صنایع ثبت کرد. همچنان گزارش‌های ۹ماهه و روند قیمت جهانی کالاها پس از بازگشایی بر بورس اثرگذار است.

نفت زیر سقف 3ساله

هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد 7/ 4 درصدی چهارمین هفته صعود متوالی را ثبت کرد و به قیمت 3/ 64 دلار معامله شد. همچنان خوش‌بینی‌ها به بازار نفت نوسان WTI و برنت را نزدیک بالاترین سطح از دسامبر 2014 رقم زد. کاهش ذخایر نفت تجاری برای هشتمین هفته متوالی در کنار کاهش تولیدات این کشور به میزان 300 هزار بشکه در روز (به دلیل یخبندان گسترده) در کنار اظهارات وزیر انرژی روسیه مبنی بر زمانبر بودن رسیدن بازار نفت به تعادل عامل حمایت از نفت شد. اما خالد الفالح از نوسان نفت بین ۶۵ تا ۷۰ دلار با چشم‌انداز بازگشت پرشتاب شیل ابراز نگرانی کرد. امری که اعضای اوپک نیز نسبت به آن نگران هستند. رشد (۱۰ موردی) تعداد دکل‌های نفتی سیگنالی برای این موضوع است. کاهش نسبی ریسک‌های ژئوپلیتیک با عدم خروج آمریکا از برجام نیز می‌تواند تا حدی بر نفت فشار آورد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

علت گرانی و تورم از نظر رئیس سابق بانک مرکزی
حباب قیمت‌ها در  بازار خودرو شکسته می‌شود حباب قیمت‌ها در بازار خودرو شکسته می‌شود
اطلاعیه سایپا در خصوص قیمت خودروها
ردپای بانکها در گرانی مسکن ردپای بانکها در گرانی مسکن
تاجگردون: افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش تورم می‌شود
نوبخت: رد کلیات بودجه قطعا کمکی به بهبود وضعیت اقتصادی نمی‌کند
فروش دارایی در «وبانک» / «ذوب» پیروز دعوی حقوقی شد
«غفارس» و «دتهران» پیگیر سود انباشته/ «کمرجان» خواستار افزایش سرمایه از محل آورده نقدی شد
واعظی : تحریم ها را توسط بخش خصوصی دور می زنی واعظی : تحریم ها را توسط بخش خصوصی دور می زنیم
22 طرح دریایی و بندری در هرمزگان بهره برداری 22 طرح دریایی و بندری در هرمزگان بهره برداری شد
چرا ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌پیوند چرا ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌پیوندد؟
وصول 136میلیارد تومان مالیات با بررسی تراکنش‌های مشکوک بانکی
از افزایش شدید قیمت خودرو جلوگیری شود
اروپا از ممنوعیت فعالیت هواوی متضرر می‌شود
شهرسازی در خوزستان باید با توجه به آثار تاریخ شهرسازی در خوزستان باید با توجه به آثار تاریخی همراه باشد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

به جای بسته‌های حمایتی، شغل ایجاد کنید
وضعیت بازار شب عید پیراهن
دستگیری عاملان سایت «یارانه» و ارسال کنندگان پیامک انبوه «سهام عدالت»
رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن
رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن
رنگ باختن وام‌ها در بازار مسکن
بزرگترین نهاد مالی و بانکداری جهان هم به ارز دیجیتال روی آورد
متر و قیچی تعطیل!
چشم امید اقشار کم ‌درآمد به بازارهای فصلی
وضعیت بازار شب عید پیراهن
کاشت گیاهان کم آبخواه در یزد اجبار است نه انتخاب
به جای بسته‌های حمایتی، شغل ایجاد کنید
هفت هزار نفر در صنعت نساجی البرز فعالیت دارند
امضای قرارداد سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری میان عربستان و پاکستان
ردپای بانکها در گرانی مسکن