سه شنبه 3 مهر 1397

گاز و داستان دنباله دار قبض های زمستانی

یزد- ایرنا- هر سال با رسیدن فصل زمستان یکی از مواردی که در نگاه برخی ها زیاد برجسته می شود قبوض گازی است که هزینه قابل توجهی از سفره ایرانی ها را در بر می گیرد.

انرژی | ایرنا | 8 ماه پیش |1/14/2018 2:28:10 PM 446 بازدید

گاز و داستان دنباله دار قبض های زمستانی
معمولا تا قبل از فصل سرما- البته سرماهای سالهای گذشته و یا به قولی عهد قدیم – کمتر خانواده ای به قبض های برق توجه می کنند ولی همین که بخاری ها را می گذارند و شعله ها را زیاد می کنند با رسیدن اولین قبض ، تازه می فهمند چقدر زیادی مصرف کردند و باید هزینه زیادی را برای گرما بپردازند.
اما نکته مورد توجه برخی هزینه ها و بندهای مازاد در قبوض مختلف از جمله قبض گاز است به همین دلیل مروری بر بندهای مختلف یک قبض گاز صادرشده در استان داریم و توضیحی نیز درباره هر کدام همراه با تحلیلی کوتاه خواهیم داشت.
* بهای گاز مصرفی
بهای مصرفی گاز، بنای قبض گاز هر مشترک است و معمولا بیشترین هزینه به آن مربوط می شود.
بهای گاز مصرفی به فصل و نیزمنطقه آب و هوایی هر استان بستگی دارد به گونه ای که هزینه آن در فصل سرد با فصل گرم تغییر دارد و نیز در هر استانی ، شهرها در قالب اقلیم های 5گانه تقسیم می شوند.
ضمن آنکه میزان بهای گاز مصرفی به صورت پلکانی محاسبه می شود یعنی در مصارف پایین تعرفه ها کم است و با افزایش مصرف تعرفه افزایش پیدا می کند.
اما بند بعدی که اعتراضات زیادی را به همراه داشت و با حکم دیوان عدالت اداری – به جای حذف- تنها نامش تغییر کرد آبونمان است.
* آبونمان ( هزینه خدمات مستمر)
این بند در واقع حق اشتراک هر کنتور است و براساس روز های دوره ای که قبض برای آن صادر شده است، محاسبه می شود.
دریافت مبلغی تحت عنوان آبونمان در قبوض گاز، موضوعی بود که در ماه های اخیر، محل مجادله شد که برخی رسانه ها به آن دامن زدند، اما در نهایت با مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر دریافت «هزینه خدمات مستمر از مشترکین گاز طبیعی» به جای آبونمان، پرونده این موضوع بسته شد.
در قبض های جدید گاز ردیف «آبونمان» حذف شده و بجای آن «هزینه خدمات مستمر» درج شده است
مدیرعامل شرکت ملی گاز نیز می گوید: با تصمیم دولت و شورای اقتصاد، مبلغ آبونمان در قبض‌ها با همان رقم قبلی ثابت باقی مانده که با عنوان هزینه خدمات مستمر از سوی مشترکان باید پرداخت شود.
بر اساس حکم دیوان عدالت اداری، مصوبه سال 91 ستاد هدفمندی یارانه‌ها در مورد محاسبه آبونمان گاز در مرداد ماه 96 با رای هیات عمومی دیوان ابطال شده بود، اما اخذ آبونمان در برخی شهرها توسط شرکت ملی گاز ادامه داشت.
پس از پیگیری های انجام شده و با هدف رفع موانع قانونی اخذ آبونمان، در نشست شورای اقتصاد که در اوایل دی ماه به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تشکیل شد، با پیشنهاد اخذ هزینه خدمات مستمر به جای آبونمان از مشترکین گاز طبیعی موافقت شد.
عراقی معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت گاز با بیان این که پرداخت آبونمان یک سرویس خدماتی برای سرویس و نگهداری، حفظ، امدادرسانی، مقاوم سازی، پوشش، جلوگیری از خوردگی و ایمنی شبکه گاز در سراسر کشور است، گفت: هزینه خدمات مستمر یا آبونمان در همه بخش‌ های آب، برق و دیگر بخش‌ های خدماتی نیز وجود دارد، بنابراین دوباره در شورای اقتصادی مطرح و تصویب شد که دریافت آبونمان با عنوان «هزینه خدمات مستمر» ادامه داشته باشد.
اما نکته مهم در این بخش این بود که بر اساس حکم دیوان عدالت اداری می بایست از تاریخ ابطال ، مجموع هزینه هایی که بابت آبونمان از مشترکان گرفته شده به آنها برگردانده شود ولی با این مصوبه شورای اقتصاد ، مشخص نشده که تکلیف این بخش از حکم دیوان عدالت اداری چگونه اجرا خواهد شد!.
و اینکه رأی دیوان عدالت بعد از این همه کش و قوس فقط برای تغییر یک نام بود یا بحث دیگری مثل حق و حقوق مشترکان نیز مطرح بود؟.
* بند بعدی بحث بیمه است ؛ یکی از کمترین اعداد مندرج بر قبض گاز هر خانه ای قیمت بیمه است، بیمه انشعاب گاز برای هر واحد مسکونی توسط شرکت ملی گاز ایران و برای تامین مالی و امنیت بیشتر در صورت سوانح اتفاقی، انجام شده است.
* بند بعدی که در قسمت بالای هزینه های هر قبض مشترکان یزدی آمده عوارض و مالیات بر ارزش افزوده است.
محاسبه عوارض و مالیات بر ارزش افزوده مانند هر کالا یا خدماتی بر اساس مصوب دولت در سال جاری است. 9درصد مجموع گازبها، آبونمان و بیمه برابر مالیات احتسابی در هر دوره قبض است.
* در بخش دیگری از هزینه های قبوض گاز نکاتی همچون مانده هزار ریال و کسر هزار ریال آمده که این بخش در قبوض خدماتی، یکی از موارد ثابتی است که همیشه وجود دارد.
سازمان ها و شرکت های مختلف خدماتی مانند آب، برق و یا گاز برای راحتی در پرداخت مشتریان و نیز آسانی محاسبات مبالغ قبوض هر دوره، درجمع نهایی مبالغ احتسابی قبض مقدار زیر 100تومان را از قبض کسر می کنند. به همین دلیل حداکثر مبلغ بخش کسر هزار ریال، 999ریال خواهد بود.
* اما بند دیگر که در قسمت انتهایی هر قبض مشاهده می شود عوارض گازرسانی است.
در تعریف این بند آمده : توسعه گاز رسانی به مناطق مختلف و بهره مندی گاز حق همه مردم کشور است. بنابر این 10درصد هزینه گازبهای مصرفی هر قبض به عنوان عوارض گازرسانی محاسبه می شود.
این هزینه درصد بسیار کمی از هزینه های انبوه و گران گازرسانی به مناطق جدید و نیاز مند است.
طبق جزء (د) تبصره (2) قانون بودجه سال 94 و ماده 65 قانون الحاق بودجه سال 94 (در خصوص عوارض گازرسانی)، دولت مکلف است در سال جاری، علاوه بر دریافت نرخ گاز، به ازای مصرف هر مترمکعب گاز طبیعی، 10 درصد بهای گاز مصرفی را به عنوان عوارض از مشترکین دریافت و به حساب خزانه داری کل کشور واریز کند.
به هر حال امیدواریم حالا که سرما رو به گرما گرایش دارد و قصد بارش برف نیز در مخیله آسمان بی ابر کویر نمی گنجد ، نعمت گاز کمتر مورد اسراف قرار گیرد تا پول گاز هم کمتر از جیب مشترکان برای شارژ قبوض هزینه شود و اختلافات به حداقل برسد.
1968/ 6197 از:محمودرضا رحمانی**انتشار:محمدحسین فلاح
@irnayazdd
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .
قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور
با توجه به حوادث عجیب رخ داده در 10 روز گذشته میتوان گفت یکی پر تنش ترین ماه های 40 سال اخیر را تجربه کردیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نرخ سود چند بانک ۲۳درصد شد
پیش بینی عملکرد مستحکم برای طلا تا پایان امسا پیش بینی عملکرد مستحکم برای طلا تا پایان امسال/ 2عامل موثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت
مردم برای دلار گران هول می‌زنند
پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز
در بازار ارز چه می‌گذرد؟
ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز ش ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد
مردم برای دلار گران هول می‌زنند مردم برای دلار گران هول می‌زنند
افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودروها به تصویب می‌رسد؟
روایت وزیر بازرگانی هاشمی از روزهای سخت روایت وزیر بازرگانی هاشمی از روزهای سخت
ثبت ارقام عجیب در بازار آزاد ارز ثبت ارقام عجیب در بازار آزاد ارز
در آمریکا، هند و انگلیس با دلالان سکه چه می‌کنند
تاجران روسی در حال خرید کنسروها و رب‌های ایرا تاجران روسی در حال خرید کنسروها و رب‌های ایرانی
کسی به بازار ارز سر نمی‌زند؟
سکه و طلا دوباره افزایشی شد
تکذیب برخی نقل‌قول‌های منتسب به رئیس‌کل بانک مرکزی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تبلیغات و بازاریابی اینترنتی راه خروج کسب و کارها از رکود است
کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند
بیانیه مشترک وزیران خارجه دولت‌های عضو برجام
ادعای اقتصاددان آمریکایی از نرخ تورم ایران
307 تن مرغ منجمد در خراسان جنوبی توزیع شد
انگلستان غول آمریکایی را ۵۰۰ هزار پوند جریمه کرد
501 تن میگوی تولیدی چابهار به ۴ کشور دنیا صادر شد
148 قشلاق عشایری استان اردبیل تاسیسات آبرسانی ندارند
مسئولیت «سکه ثامن» با کیست
دستگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی ملزم به اجرای قانون مبارزه با پولشویی شدند
آنچه بر سر زیرساخت‌های ارتباطی آمد
با عرضه نفت در بورس نمی‌توان تحریم‌ها را دور زد
عرضه نفت‌خام در بورس در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
امسال 501 تن میگوی تولیدی چابهار به ۴ کشور دنیا صادر شد
8163 واحد مسکونی استان مرکزی نیازمند بازسازی است