شنبه 24 آذر 1397

رنگ واقعیت اشتغال در فضای مجازی؛ کسب و کارهای نوین بر فراز ایده ها

رشت - ایرنا - کسب و کارهای نوین که با گسترده شدن دامنه استفاده کنندگان از اینترنت، ایجاد و بر فراز خلاقیت و ایده ها شکل گرفته؛ به اشتغال و درآمدزایی در فضای مجازی رنگ واقعیت بخشیده و برای حمایت از این کسب و کارها، عزم ها جزم شده است.

کسب و کار | ایرنا | 11 ماه پیش |1/14/2018 10:38:10 AM 771 بازدید

رنگ واقعیت اشتغال در فضای مجازی؛ کسب و کارهای نوین بر فراز ایده ها
روز گذشته (شنبه) تفاهمنامه مدل های تامین مالی سرمایه جمعی برای کسب و کارهای نوپا و نوین با حضور وزیران امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات امضاء شد که بر اساس آن، سرمایه گذاری های خرد و کوچک 10 تا 50 میلیون تومانی جامعه و کسب و کارهای نوپا هدایت شود.
به گفته محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه اقتصاد دیجیتال از اولویت های مهم کشور است و از سوی دیگر، با اجرایی شدن این تفاهم نامه، تعداد زیادی از جوانان بویژه دانش آموختگان مراکز آموزش عالی که در عرصه فناوری اطلاعات حضور دارند، می توانند از ظرفیت های کسب و کارهای نوپا بهره بگیرند.
مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز این تفاهمنامه را پوشش دهنده دامنه وسیعی از ایده ها و فعالیت های نوپا و جدید دانست و گفت: حال که سود سپرده های بانکی کاهش یافته، شرایط برای مشارکت مردم در فناوری های نوین، استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا فراهم شده و در سال های اخیر شاهد ارائه نوآوری های فراوان در عرصه های حمل و نقل، استارت آپ ها و غیره بوده ایم.

** شرکت های نوپا ، نقطه آغاز اشتغال آفرینی
اگر روزی اینترنت به چندین تحقیق مدرسه ای و دانشگاهی و یا اتاق چت محدود شده بود، امروز فضای مجازی کاربردهای بی شماری یافته و جزو مولفه های جدایی ناپذیر زندگی مردم شده و کسب و کار نیز در پس آن رنگ و بویی دیگر یافته است.
تعریف های متعددی از استارت آپ شده اما تعریفی ملموس تر می گوید؛ کسب و کاری است که به طور معمول حول محور فنآوری شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد. نمونه هایی از کسب وکارهای نوپا را می توان در شرکت هایی جست که از جمله استارت آپ های شناخته شده در ایران هستند و علاوه بر اشتغالزایی، خدمات متنوعی را در زمینه های مختلف ارائه می دهند.
اکنون هزاران نفر در کشور از طریق کسب و کار اینترنتی مشغول فعالیت و درآمدزایی هستند و با اجرایی شدن تفاهمنامه مدل های تامین مالی سرمایه جمعی برای کسب و کارهای نوپا و نوین، چشم انداز روشنی از این گونه فعالیت ها پیش روی فعالان و علاقمندان به این حوزه، قرار گرفته است.
به عبارت دقیق تر، نوآوری که اصلی ترین مولفه و مبنای شکل گیری شرکت های نوپاست (استارت آپ) در نتیجه رفع یک احتیاج در بازار تقاضاست که پایه آن، بهره گیری از فناوری است و با توجه به رشد سریع و روزافزون فناوری ها ، نمی توان نقطه پایانی برای این کسب و کارها در نظر گرفت چراکه بشر، هر روز با دامنه وسیعی از نیازها مواجه است.

** توانمندسازی شرکت های نوپا و حمایت از صاحبان ایده در گیلان
رویکرد دولت های یازدهم و دوازدهم نیز بر اشتغالزایی مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات است و بر همین مبناست که آذری جهرمی در یکی از شبکه های اجتماعی درباره اهمیت کسب و کارهای نوپا نوشت: حمایت دولت از این کسب و کارها برای حضور در بازارهای بین المللی به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد. این مهم، آن هنگام اهمیت بیشتری می باید که وی پس از معرفی از سوی رئیس جمهوری برای حضور در کابینه دوازدهم به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهمترین اولویت برنامه های خود را توسعه کسب و کارهای نوپا در این بخش عنوان کرد.
در همین زمینه فرزاد توکلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: بیشتر، استارت آپ ها را با فناوری و اطلاعات می شناسند که اینگونه نیست و می تواند در همه حوزه ها شکل گیرد.
وی ادامه داد: با این وجود طی چند سال اخیر با توجه به توسعه فناوری اطلاعات زمینه مناسبی برای کارهای این حوزه فراهم شده که از جمله می توان به تاکسی های اینترنتی یا پخت غذاهای خانگی و اتصال آن به بازار عرضه از طریق فناوری اطلاعات اشاره کرد.
توکلی با اشاره به فعالیت تاکسی های اینترنتی در شهر رشت که به تازگی ایجاد شده، افزود: این امر شاید به ظاهر تهدیدی برای کسب و کارهای سنتی باشد، اما تهدید نیست بلکه فرصتی است تا آنها خودشان را به این فناوری ها مجهز کنند.
وی ضریب نفوذ تلفن همراه در استان بر اساس ارزیابی های انجام شده در فصل تابستان امسال را افزون بر 128 درصد عنوان و تصریح کرد: این امر فضای مناسبی را برای کسب و کارهای نوپا بر این بستر بوجود آورده ضمن اینکه توانمندسازی شرکت های نوپا و صاحبان ایده، از برنامه های اداره کل فناوری است.
توکلی با اشاره به اقدام های انجام شده در این زمینه گفت: نخستین اقدام، افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا در حوزه فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات) با همکاری پارک علم فناوری استان است که بزودی انجام می شود.

** برگزاری کارگاه های آموزشی رایگان راه انداری کسب و کارهای نوپا در گیلان
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان ادامه داد: همچنین قرار است تا پایان تیرماه سال آینده، 12 کارگاه آموزشی در سطوح مختلف مقدماتی و پیشرفته برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا بصورت منطقه ای در شهرستان های استان عملیاتی شود.
وی یکی دیگر از اقدامات حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را پرداخت تسهیلات به صاحبان ایده ذکر و بیان کرد: دو مدل وام وجوه اداره شده در کسب و کارهای نوپا ارائه می کنیم؛ در حوزه نرم افزارهای تلفن همراه و دیگری وام وجوه اداره شده فناوارانه.
توکلی با بیان اینکه نرم افزارهای موبایلی کم هزینه است، گفت: سقف این وام حدود 20 میلیون تومان است و تنها وامی است که حتی از این وام به دانشجوها فقط با ارائه سابقه ایجاد یک نرم افزار ارائه می شود.
وی در توضیح نحوه پرداخت وام وجوه اداره شده فناوارانه نیز اظهار کرد: این وام از صورت فردی خارج می شود و به صورت تیمی و شرکتی تعلق می گیرد؛ سقف آن 200 میلیون تومان است و می تواند بیشتر هم باشد اما برای پرداخت بیش از این رقم، مدارک و زمینه های لازم بایستی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی شود.

** هدف گذاری اشتغالزایی سالانه سه هزار شغل کسب و کارهای نوپا
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در ادامه گفت وگو با ایرنا، با بیان اینکه تفاهم نامه هایی را با مجموعه های گوناگون امضاء می کنیم، گفت: به طور مثال آزمونه (پایلوت) چهار شهر هوشمند استان را در رشت، لاهیجان، آستارا و انزلی داریم.
وی به توسعه گردشگری از طریق کسب و کارهای نوپا نیز اشاره و اضافه کرد: 12 تفاهم نامه در حوزه های مختلف مشتمل بر 42 پروژه در این بخش با پیش بینی یک هزار و یکصد میلیارد تومان سرمایه گذاری طی 2 سال، در دست داریم که 10 تفاهم نامه آماده امضاء است.
توکلی با بیان اینکه برای اشتغالزایی سالانه سه هزار شغل در حوزه کسب و کارهای نوپا در استان هدفگذاری شده، پیش بینی کرد که طی 2 سال، از این طریق، برای هفت هزار و 600 نفر در استان به طور مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شود.

** راه اندازی کمیسیون کسب و کارهای نوپا در گیلان
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای گیلان نیز در گفت وگو با ایرنا، با یادآوری اینکه کسب و کارهای نوپا منحصر به فناوری اطلاعات (IT) نیست، بیان داشت: این حوزه می تواند با سرمایه گذاری کم، اشتغالزایی ایجاد کند.
فرشید بخشی نژاد بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی برای اشتغال آفرینی در کشور تاکید و اضافه کرد: یک طرح و ایده خوب بایستی سریع عملیاتی شود چراکه امکان دارد طی شش ماه بعد، افراد دیگری آن طرح را پیاده کنند که در آن زمان، دیگر ایده فرد ناب نخواهد بود و شاید موفقیتی هم نداشته باشد.
وی ادامه داد: در زمینه کسب و کارهای نوپا مبتنی بر ICT نیز بایستی برای اشتغال در این بخش حمایت هایی انجام شود و سازمان نظام صنفی رایانه ای در این زمینه اقداماتی انجام داده و کارهایی را نیز در حال انجام دارد.
وی برگزاری نمایشگاه الکامپ را از جمله اقدامات حمایتی این سازمان صنفی ذکر و خاطرنشان کرد: امسال از استارت آپ ها در نمایشگاهی که اخیراً در محل نمایشگاه های بین المللی گیلان برپا شده، دعوت کردیم تا علاوه بر معرفی دستاوردهای خود در این بخش و برقراری ارتباط با مشتریان، در صورت توانمندبودن، بتوانند با بخش های دیگر از قبیل بخش های دولتی همکاری کنند.
بخشی نژاد از راه اندازی کمیسیون کسب و کارهای نوپا در گیلان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این کمیسیون، نگاه حمایتی دارد و با هدف رونق گرفتن کسب و کار، مشاوره و حمایت از ایده های مناسب فعالیت می کند.
وی آموزش، کمک برای جذب سرمایه گذار و کمک به تجاری سازی، مشاوره تجاری سازی، بازاریابی و همچنین حفظ حقوق معنوی طرح ها و ایده ها را از جمله خدمات سازمان نظام صنفی رایانه ای گیلان در قالب کمیسیون تخصصی کسب و کارهای نوپا عنوان کرد.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای گیلان درباره افرادی که نگرانی بابت سوء استفاده اشخاصی دیگر از طرح ها و ایده هایشان و ثبت آنها به نام خود یا تجاری سازی آن را دارند، گفت: برای ثبت ایده و حفظ حقوق معنوی افراد، ایده های آنان را در سازمان صنفی رایانه ای ثبت می کنیم و برای حمایت نیز مشاوره های لازم ارائه می شود.
بخشی نژاد تعداد شرکت های فعال عضو در سازمان صنفی رایانه ای گیلان را در حال حاضر 280 شرکت ذکر و اضافه کرد: متولیان کسب و کارهای نوپا در هر مجموعه ای که قصد فعالیت داشته باشند، بایستی پس از اخذ مجوزهای لازم از دستگاه های مربوطه و ثبت شرکت، مجوزی برای فعالیت خود از سازمان صنفی رایانه ای دریافت کنند.

** کسب و کارهای نوپا بیش از سرمایه، نیازمند ایده ای خلاقانه هستند
مدیر ارشد بازاریابی یکی از شرکت های نوپا در حوزه حمل و نقل شهری در رشت نیز در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: با فراگیر شدن دامنه استفاده کنندگان از اینترنت در ایران، بسیاری از کسب و کارها از قالب سنتی خارج و همسو با تحولات روز پیش رفتند که سیستم حمل و نقل یکی از این موارد است.
راشا شید ماهر با تاکید بر ضرورت وجود کسب و کارهای نوپا افزود: از بوجود آوردن امکانی تازه برای اشتغال جوانان تا راه حلی برای بحران های زندگی مدرن، دلایل مختلفی برای دفاع از عملکرد کسب و کارهای نوپایی نظیر سیستم های هوشمند حمل و نقل و ضرورت ادامه حیات آنهاست.
وی با اشاره به وجود موانعی پیش روی یک کسب و کار تازه که به طور عمده از ناحیه همتایان سنتی آن است، گفت: جدی گرفتن نیروی جوان و بوجود آوردن زمینه های لازم برای بروز خلاقیت آنان، از مهمترین دلایل موفقیت یک کسب وکار نوپاست چراکه کسب و کارهای نوپا بیش از سرمایه، نیازمند ایده ای خلاقانه و عملی ساختن آن با پشتکار فراوان است.
شید ماهر با اشاره به الگوگیری استارت آپ های ایرانی از نمونه های خارجی، بومی سازی را مولفه ای مهم در موفقیت آنها دانست.
گزارش از: امیرحسین کبیری - مریم سلیمانی
7296/2007
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟ آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
طلا بازهم ارزان می‌شود؟ طلا بازهم ارزان می‌شود؟
راز از نفس افتادن قیمت دلار راز از نفس افتادن قیمت دلار
موج دوم فروش دلار در فردوسی
نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
چه اتفاقی در بازار ارز و سکه افتاد؟
بانک مرکزی:مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟ آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
آخرین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکه
پیشنهادات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
قطعه‌سازان خودرو 37درصد از نیروهای خود را تعدیل کردند
نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است
سکته‌های مکرر بازار ارز
تسهیلات بانکی با کارمزد 2درصد به زندانیان پرداخت می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت امروز طلا و سکه در بازار
شعبه ویژه بررسی پرونده های شب یلدا در قزوین تشکیل شد
بازار شب یلدا در سیستان و بلوچستان نظارت می شود
حمله بدافزاری به تجهیزات شرکت حفاری نفت حمله بدافزاری به تجهیزات شرکت حفاری نفت
بانک مسکن آماده تامین منابع مالی   پروژه های بانک مسکن آماده تامین منابع مالی پروژه های غیرفعال در کیش است
پرداخت 2710 میلیارد ریال تسهیلات اقتصادی توسط بانک سپه آذربایجان غربی
اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در استان فارس
"یارانه نقدی" ابزار فریب مردم شده است؟
برگزاری ۱۰جلسه شورای پول و اعتبار در ۵ماه اخیر
ریزش ادامه‌دار شاخص در ابتدای هفته/ بزرگان بازار باز هم عقب کشیدند
نخستین کوره ذوب القایی غرب استان در فریدن بهر نخستین کوره ذوب القایی غرب استان در فریدن بهره برداری شد
تامین سرمایه بنگاه‌های اقتصادی با تسهیلات مضاربه بانک ملی
برای خرید خودرو به چه نکاتی توجه کنیم؟
تامین مالی موفق صنعت طیور از مسیر بورس کالا
توزیع مرغ گرم در لرستان به حالت عادی برگشت توزیع مرغ گرم در لرستان به حالت عادی برگشت