یکشنبه 27 اسفند 1396

رنگ واقعیت اشتغال در فضای مجازی؛ کسب و کارهای نوین بر فراز ایده ها

رشت - ایرنا - کسب و کارهای نوین که با گسترده شدن دامنه استفاده کنندگان از اینترنت، ایجاد و بر فراز خلاقیت و ایده ها شکل گرفته؛ به اشتغال و درآمدزایی در فضای مجازی رنگ واقعیت بخشیده و برای حمایت از این کسب و کارها، عزم ها جزم شده است.

کسب و کار | ایرنا | 2 ماه پیش | 815 بازدید

رنگ واقعیت اشتغال در فضای مجازی؛ کسب و کارهای نوین بر فراز ایده ها
روز گذشته (شنبه) تفاهمنامه مدل های تامین مالی سرمایه جمعی برای کسب و کارهای نوپا و نوین با حضور وزیران امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات امضاء شد که بر اساس آن، سرمایه گذاری های خرد و کوچک 10 تا 50 میلیون تومانی جامعه و کسب و کارهای نوپا هدایت شود.
به گفته محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه اقتصاد دیجیتال از اولویت های مهم کشور است و از سوی دیگر، با اجرایی شدن این تفاهم نامه، تعداد زیادی از جوانان بویژه دانش آموختگان مراکز آموزش عالی که در عرصه فناوری اطلاعات حضور دارند، می توانند از ظرفیت های کسب و کارهای نوپا بهره بگیرند.
مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز این تفاهمنامه را پوشش دهنده دامنه وسیعی از ایده ها و فعالیت های نوپا و جدید دانست و گفت: حال که سود سپرده های بانکی کاهش یافته، شرایط برای مشارکت مردم در فناوری های نوین، استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا فراهم شده و در سال های اخیر شاهد ارائه نوآوری های فراوان در عرصه های حمل و نقل، استارت آپ ها و غیره بوده ایم.

** شرکت های نوپا ، نقطه آغاز اشتغال آفرینی
اگر روزی اینترنت به چندین تحقیق مدرسه ای و دانشگاهی و یا اتاق چت محدود شده بود، امروز فضای مجازی کاربردهای بی شماری یافته و جزو مولفه های جدایی ناپذیر زندگی مردم شده و کسب و کار نیز در پس آن رنگ و بویی دیگر یافته است.
تعریف های متعددی از استارت آپ شده اما تعریفی ملموس تر می گوید؛ کسب و کاری است که به طور معمول حول محور فنآوری شکل گرفته و پتانسیل رشد بالایی دارد. نمونه هایی از کسب وکارهای نوپا را می توان در شرکت هایی جست که از جمله استارت آپ های شناخته شده در ایران هستند و علاوه بر اشتغالزایی، خدمات متنوعی را در زمینه های مختلف ارائه می دهند.
اکنون هزاران نفر در کشور از طریق کسب و کار اینترنتی مشغول فعالیت و درآمدزایی هستند و با اجرایی شدن تفاهمنامه مدل های تامین مالی سرمایه جمعی برای کسب و کارهای نوپا و نوین، چشم انداز روشنی از این گونه فعالیت ها پیش روی فعالان و علاقمندان به این حوزه، قرار گرفته است.
به عبارت دقیق تر، نوآوری که اصلی ترین مولفه و مبنای شکل گیری شرکت های نوپاست (استارت آپ) در نتیجه رفع یک احتیاج در بازار تقاضاست که پایه آن، بهره گیری از فناوری است و با توجه به رشد سریع و روزافزون فناوری ها ، نمی توان نقطه پایانی برای این کسب و کارها در نظر گرفت چراکه بشر، هر روز با دامنه وسیعی از نیازها مواجه است.

** توانمندسازی شرکت های نوپا و حمایت از صاحبان ایده در گیلان
رویکرد دولت های یازدهم و دوازدهم نیز بر اشتغالزایی مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات است و بر همین مبناست که آذری جهرمی در یکی از شبکه های اجتماعی درباره اهمیت کسب و کارهای نوپا نوشت: حمایت دولت از این کسب و کارها برای حضور در بازارهای بین المللی به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد. این مهم، آن هنگام اهمیت بیشتری می باید که وی پس از معرفی از سوی رئیس جمهوری برای حضور در کابینه دوازدهم به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهمترین اولویت برنامه های خود را توسعه کسب و کارهای نوپا در این بخش عنوان کرد.
در همین زمینه فرزاد توکلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: بیشتر، استارت آپ ها را با فناوری و اطلاعات می شناسند که اینگونه نیست و می تواند در همه حوزه ها شکل گیرد.
وی ادامه داد: با این وجود طی چند سال اخیر با توجه به توسعه فناوری اطلاعات زمینه مناسبی برای کارهای این حوزه فراهم شده که از جمله می توان به تاکسی های اینترنتی یا پخت غذاهای خانگی و اتصال آن به بازار عرضه از طریق فناوری اطلاعات اشاره کرد.
توکلی با اشاره به فعالیت تاکسی های اینترنتی در شهر رشت که به تازگی ایجاد شده، افزود: این امر شاید به ظاهر تهدیدی برای کسب و کارهای سنتی باشد، اما تهدید نیست بلکه فرصتی است تا آنها خودشان را به این فناوری ها مجهز کنند.
وی ضریب نفوذ تلفن همراه در استان بر اساس ارزیابی های انجام شده در فصل تابستان امسال را افزون بر 128 درصد عنوان و تصریح کرد: این امر فضای مناسبی را برای کسب و کارهای نوپا بر این بستر بوجود آورده ضمن اینکه توانمندسازی شرکت های نوپا و صاحبان ایده، از برنامه های اداره کل فناوری است.
توکلی با اشاره به اقدام های انجام شده در این زمینه گفت: نخستین اقدام، افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا در حوزه فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات) با همکاری پارک علم فناوری استان است که بزودی انجام می شود.

** برگزاری کارگاه های آموزشی رایگان راه انداری کسب و کارهای نوپا در گیلان
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان ادامه داد: همچنین قرار است تا پایان تیرماه سال آینده، 12 کارگاه آموزشی در سطوح مختلف مقدماتی و پیشرفته برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا بصورت منطقه ای در شهرستان های استان عملیاتی شود.
وی یکی دیگر از اقدامات حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را پرداخت تسهیلات به صاحبان ایده ذکر و بیان کرد: دو مدل وام وجوه اداره شده در کسب و کارهای نوپا ارائه می کنیم؛ در حوزه نرم افزارهای تلفن همراه و دیگری وام وجوه اداره شده فناوارانه.
توکلی با بیان اینکه نرم افزارهای موبایلی کم هزینه است، گفت: سقف این وام حدود 20 میلیون تومان است و تنها وامی است که حتی از این وام به دانشجوها فقط با ارائه سابقه ایجاد یک نرم افزار ارائه می شود.
وی در توضیح نحوه پرداخت وام وجوه اداره شده فناوارانه نیز اظهار کرد: این وام از صورت فردی خارج می شود و به صورت تیمی و شرکتی تعلق می گیرد؛ سقف آن 200 میلیون تومان است و می تواند بیشتر هم باشد اما برای پرداخت بیش از این رقم، مدارک و زمینه های لازم بایستی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی شود.

** هدف گذاری اشتغالزایی سالانه سه هزار شغل کسب و کارهای نوپا
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در ادامه گفت وگو با ایرنا، با بیان اینکه تفاهم نامه هایی را با مجموعه های گوناگون امضاء می کنیم، گفت: به طور مثال آزمونه (پایلوت) چهار شهر هوشمند استان را در رشت، لاهیجان، آستارا و انزلی داریم.
وی به توسعه گردشگری از طریق کسب و کارهای نوپا نیز اشاره و اضافه کرد: 12 تفاهم نامه در حوزه های مختلف مشتمل بر 42 پروژه در این بخش با پیش بینی یک هزار و یکصد میلیارد تومان سرمایه گذاری طی 2 سال، در دست داریم که 10 تفاهم نامه آماده امضاء است.
توکلی با بیان اینکه برای اشتغالزایی سالانه سه هزار شغل در حوزه کسب و کارهای نوپا در استان هدفگذاری شده، پیش بینی کرد که طی 2 سال، از این طریق، برای هفت هزار و 600 نفر در استان به طور مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شود.

** راه اندازی کمیسیون کسب و کارهای نوپا در گیلان
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای گیلان نیز در گفت وگو با ایرنا، با یادآوری اینکه کسب و کارهای نوپا منحصر به فناوری اطلاعات (IT) نیست، بیان داشت: این حوزه می تواند با سرمایه گذاری کم، اشتغالزایی ایجاد کند.
فرشید بخشی نژاد بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی برای اشتغال آفرینی در کشور تاکید و اضافه کرد: یک طرح و ایده خوب بایستی سریع عملیاتی شود چراکه امکان دارد طی شش ماه بعد، افراد دیگری آن طرح را پیاده کنند که در آن زمان، دیگر ایده فرد ناب نخواهد بود و شاید موفقیتی هم نداشته باشد.
وی ادامه داد: در زمینه کسب و کارهای نوپا مبتنی بر ICT نیز بایستی برای اشتغال در این بخش حمایت هایی انجام شود و سازمان نظام صنفی رایانه ای در این زمینه اقداماتی انجام داده و کارهایی را نیز در حال انجام دارد.
وی برگزاری نمایشگاه الکامپ را از جمله اقدامات حمایتی این سازمان صنفی ذکر و خاطرنشان کرد: امسال از استارت آپ ها در نمایشگاهی که اخیراً در محل نمایشگاه های بین المللی گیلان برپا شده، دعوت کردیم تا علاوه بر معرفی دستاوردهای خود در این بخش و برقراری ارتباط با مشتریان، در صورت توانمندبودن، بتوانند با بخش های دیگر از قبیل بخش های دولتی همکاری کنند.
بخشی نژاد از راه اندازی کمیسیون کسب و کارهای نوپا در گیلان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این کمیسیون، نگاه حمایتی دارد و با هدف رونق گرفتن کسب و کار، مشاوره و حمایت از ایده های مناسب فعالیت می کند.
وی آموزش، کمک برای جذب سرمایه گذار و کمک به تجاری سازی، مشاوره تجاری سازی، بازاریابی و همچنین حفظ حقوق معنوی طرح ها و ایده ها را از جمله خدمات سازمان نظام صنفی رایانه ای گیلان در قالب کمیسیون تخصصی کسب و کارهای نوپا عنوان کرد.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای گیلان درباره افرادی که نگرانی بابت سوء استفاده اشخاصی دیگر از طرح ها و ایده هایشان و ثبت آنها به نام خود یا تجاری سازی آن را دارند، گفت: برای ثبت ایده و حفظ حقوق معنوی افراد، ایده های آنان را در سازمان صنفی رایانه ای ثبت می کنیم و برای حمایت نیز مشاوره های لازم ارائه می شود.
بخشی نژاد تعداد شرکت های فعال عضو در سازمان صنفی رایانه ای گیلان را در حال حاضر 280 شرکت ذکر و اضافه کرد: متولیان کسب و کارهای نوپا در هر مجموعه ای که قصد فعالیت داشته باشند، بایستی پس از اخذ مجوزهای لازم از دستگاه های مربوطه و ثبت شرکت، مجوزی برای فعالیت خود از سازمان صنفی رایانه ای دریافت کنند.

** کسب و کارهای نوپا بیش از سرمایه، نیازمند ایده ای خلاقانه هستند
مدیر ارشد بازاریابی یکی از شرکت های نوپا در حوزه حمل و نقل شهری در رشت نیز در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: با فراگیر شدن دامنه استفاده کنندگان از اینترنت در ایران، بسیاری از کسب و کارها از قالب سنتی خارج و همسو با تحولات روز پیش رفتند که سیستم حمل و نقل یکی از این موارد است.
راشا شید ماهر با تاکید بر ضرورت وجود کسب و کارهای نوپا افزود: از بوجود آوردن امکانی تازه برای اشتغال جوانان تا راه حلی برای بحران های زندگی مدرن، دلایل مختلفی برای دفاع از عملکرد کسب و کارهای نوپایی نظیر سیستم های هوشمند حمل و نقل و ضرورت ادامه حیات آنهاست.
وی با اشاره به وجود موانعی پیش روی یک کسب و کار تازه که به طور عمده از ناحیه همتایان سنتی آن است، گفت: جدی گرفتن نیروی جوان و بوجود آوردن زمینه های لازم برای بروز خلاقیت آنان، از مهمترین دلایل موفقیت یک کسب وکار نوپاست چراکه کسب و کارهای نوپا بیش از سرمایه، نیازمند ایده ای خلاقانه و عملی ساختن آن با پشتکار فراوان است.
شید ماهر با اشاره به الگوگیری استارت آپ های ایرانی از نمونه های خارجی، بومی سازی را مولفه ای مهم در موفقیت آنها دانست.
گزارش از: امیرحسین کبیری - مریم سلیمانی
7296/2007
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

+1 بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته چهارم اسفند ماه]
+1 تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی خلیج فارس
دلار چگونه بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد؟ +1 دلار چگونه بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد؟
نرخ بهره و اثر ترامپی در پیش بینی طلا +1 نرخ بهره و اثر ترامپی در پیش بینی طلا
تاثیر بازار نفت بر مسکن در سال 2018 +1 تاثیر بازار نفت بر مسکن در سال 2018
+1 نکات کلیدی در اثرگذاری قیمت دلار بر صادرات
+1 بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته سوم اسفند ماه]
+1 آیا قیمت مسکن در سال 97 حبابی خواهد شد؟
چشم انداز قیمت طلا در روزهای آینده +1 چشم انداز قیمت طلا در روزهای آینده
+1 بهترین پیش بینی بازار بورس سال 97
+1 بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت دوم)
+1 بازارهای مالی در هفته‌ای که گذشت [هفته دوم اسفند ماه]
بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت اول) +1 بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت اول)
گام‌ های دولت برای کاهش قیمت ارز چیست؟ +1 گام‌ های دولت برای کاهش قیمت ارز چیست؟
+1 بهترین پیش بینی قیمت خودرو در سال 97
مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه +1 مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه
پیش بینی قیمت طلا در سه ماه آینده +1 پیش بینی قیمت طلا در سه ماه آینده
مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96 +1 مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت دلار سال 96
مرگبارترین سوانح هواپیماهای مسافرتی ایران +1 مرگبارترین سوانح هواپیماهای مسافرتی ایران
اثرات مسدود شدن حساب دلالان ارز و تاثیر آن بر +1 اثرات مسدود شدن حساب دلالان ارز و تاثیر آن بر قیمت دلار

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلا در بازارهای جهانی چقدر گران شد؟ طلا در بازارهای جهانی چقدر گران شد؟
مروری بر مهمترین اخبار بازار سرمایه در هفته ای که گذشت
قیمت هر بشکه نفت اوپک به 62 دلار و 24 سنت رسی قیمت هر بشکه نفت اوپک به 62 دلار و 24 سنت رسید
نشست شورای‌عالی کار برای تعیین دستمزد۹۷ بی‌نتیجه پایان یافت
سارقان با وسایل منزل کاری ندارند! سارقان با وسایل منزل کاری ندارند!
اقتصاد ایران در سایه پدیده ترامپ/ اغنیاء از رد پایشان قابل شناسایی هستند
کمیته امداد کرمان بیش از 6800شغل ایجاد کرد کمیته امداد کرمان بیش از 6800شغل ایجاد کرد
تداوم روند کاهشی قیمت نفت تداوم روند کاهشی قیمت نفت
حذف تبلیغات ارزهای دیجیتالی از پلت‌فرم‌های گوگل
توصیه مهم به خریداران موبایل
اختلاف کارگر و کارفرما، نشست شورای عالی کار ر اختلاف کارگر و کارفرما، نشست شورای عالی کار را به فردا موکول کرد
چشم اوپک به روی حقیقت تلخ باز شد چشم اوپک به روی حقیقت تلخ باز شد
شرایط انتخاب پیمانکار در مناقصه‌ها تغییر کرده شرایط انتخاب پیمانکار در مناقصه‌ها تغییر کرده است
دومین نشست دکتر حجت اله صیدی با پیشکسوتان بانک صادرات ایران برگزار شد
مدیرعامل ایران ایر: مجوزهای بخش هوایی OFAC در مدیرعامل ایران ایر: مجوزهای بخش هوایی OFAC درنشست برجام بررسی شد
ماراتن فولاد برای انتقام‌جویی ماراتن فولاد برای انتقام‌جویی
محدودیتی برای کارورزی فارغ التحصیلان در کرمان محدودیتی برای کارورزی فارغ التحصیلان در کرمان وجود ندارد
مدیرعامل هما: مجوزهای بخش هوایی OFAC درنشست برجام بررسی شد
آمریکا مانع رشد قیمت نفت شد آمریکا مانع رشد قیمت نفت شد
ارزش آمازون به زودی تریلیون دلاری می‌شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ایجاد 20 هزار شغل در همدان؛ وعده ای که محقق ش ایجاد 20 هزار شغل در همدان؛ وعده ای که محقق شد
ایجاد 20 هزار شغل در همدان؛ وعده ای که محقق ش ایجاد 20 هزار شغل در همدان؛ وعده ای که محقق شد
تحقق فراتر از تعهد اشتغال در سمنان با درایت د تحقق فراتر از تعهد اشتغال در سمنان با درایت دولت امید حاصل شد
عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد پلی‌اتیلن پتروشیمی ایلام
افزایش تولید نفت ایران برای رقبای اوپکی مشکل افزایش تولید نفت ایران برای رقبای اوپکی مشکل ساز نیست
تحویل روزانه ۴۵۶میلیون مترمکعب گاز از میدان پ تحویل روزانه ۴۵۶میلیون مترمکعب گاز از میدان پارس جنوبی
مشمولان دلار مبادله‌ای آن را فراموش کنند
جعفرزاده: موضوع جلسه غیرعلنی فیلترینگ تلگرام نبود/دسترسی آزاد به اطلاعات محدود نمی‌شود
دو شرکت بیمه روی میز سازمان خصوصی سازی
همراهی همه مدیران شرکت های فعال درمنطقه پارس همراهی همه مدیران شرکت های فعال درمنطقه پارس برای اشتغال بومیان ضروری است
کشف بدافزاری خطرناک برروی گوشی‌های آسیایی
ابلاغ ممنوعیت ثبت سفارش با دلار به گمرکات کشور
بانک جهانی خواهان متصل شدن اقتصاد نوار غزه به جهان خارج شد
استاندار البرز:  اشتغالزایی محور فعالیت ها قر استاندار البرز: اشتغالزایی محور فعالیت ها قرار گرفته است
10 هزار و 576 میلیارد ریال به واحدهای تولیدی 10 هزار و 576 میلیارد ریال به واحدهای تولیدی زنجان پرداخت شد
استاندار گیلان: اشتغالزایی منطبق با برنامه ری استاندار گیلان: اشتغالزایی منطبق با برنامه ریزی های دولت باشد
زمستان داغ بازار ارز زمستان داغ بازار ارز
صدای پای رونق در بازار مسکن صدای پای رونق در بازار مسکن
راه اندازی تلگرام کودکان تا فروردین ۹۷
تولید روزانه بنزین داخلی به ۷۷میلیون لیتر رسی تولید روزانه بنزین داخلی به ۷۷میلیون لیتر رسید
Back to Top