شنبه 24 آذر 1397

نگاهی به مسائل و مشکلات اجرای طرح تفضیلی گناباد

گناباد- ایرنا- طرح جامع تفضیلی یکی از ضرورتهای برنامه ریزی هدفمند توسعه و عمران شهری محسوب می شود که منطقه بندی مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری، کشاورزی، تاسیسات و تجهیزات، اختصاص تسهیلات عمومی نوسازی، بهسازی و اولویتهای مربوطه و ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی از مصادیق آن است.

کسب و کار | ایرنا | 11 ماه پیش |1/14/2018 7:45:19 AM 966 بازدید

نگاهی به مسائل و مشکلات اجرای طرح تفضیلی گناباد
نحوه استفاده از زمینهای شهری در سطح محلات مختلف، موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها، وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری از اولویتهای اجرای طرح جامع تفضیلی هستند.
طرح تفصیلی شهر گناباد سال 1385 در قالب یک طرح بالادستی شهری به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید. بطور میانگین روندی 10 ساله برای تحقق این قبیل طرحها از نظر فنی‌،‌ علمی، ‌اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته شده اما اجرای طرح تفضیلی گناباد با گذشت 10 سال همچنان درگیر مشکلات و نیازمند تعامل و هم افزایی بیشتر مسئولان و دست اندرکاران ذیربط است.
رشد جمعیت ارتباط بسیار نزدیک با محقق شدن طرح تفضیلی دارد ولی پدیده مهاجرت، ‌رشد منفی جمعیت و ‌حاشیه نشینی موجب فاصله گرفتن این طرح در گناباد از اهدافش شده است.
پس از ثبت جهانی قنات قصبه، طرح جامع گردشگری گناباد به عنوان سومین شهر کشور امسال به تصویب کارگروه میراث فرهنگی کشور رسید و بازبینی طرح تفضیلی زیرمجموعه این طرح گردشگری قرار گرفت. بر این اساس توسعه و عمران شهری گناباد با رویکرد توسعه گردشگری اجرا می شود. با وجود تصویب طرح جامع گردشگری اعتبار اجرای آن هنوز تخصیص نیافته و طرح جامع تفضیلی این شهر در کش و قوس همین موضوع معطل مانده است.
جمعی از شهروندان، مسئولان و صاحبنظران گنابادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خواستار تعیین تکلیف و سرعت بخشی در اجرای طرح تفضیلی این شهر شدند.
یکی از صاحبنظران مسائل اجتماعی در گناباد به خبرنگار ایرنا گفت: توسعه نامتوازن شهری مشکلات زیادی برای شهروندان برای دریافت خدمات عمرانی شهری ایجاد کرده و هزینه این خدمات را افزایش داده است.
حسین کریمی شهری افزود: بخاطر برخوردار نبودن گناباد از جاده کمربندی خودروهای سنگین برای عبور از این شهر مجبور به ورود به محدوده شهری آن هستند که این مساله مشکلات زیادی برای شهروندان گنابادی ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: همچنین مساحت قابل توجه زمینهای کشاورزی در بافت شهری گناباد علاوه بر ظاهر نامتوازن تنگناهایی برای مردم از جمله حضور حیوانات خانگی در بخش مسکونی بدنبال داشته است.
علی سعیدی دیگر شهروند گنابادی گفت: تعداد زیادی زمینهای کشاورزی و تغییر کاربری آن نتیجه اجرای نامناسب طرح تفصیلی شهری است اما با متخلفان تغییر کاربری و ساخت وساز غیر قانونی به صورت جدی برخورد نمی شود.
یک زن خانه دار ساکن قصبه شهر نیز گفت: بافت فرسوده در برخی مناطق ساماندهی نشده و مالکان آنها را بدون استفاده رها کرده اند که علاوه بر زشت شدن منطقه به محلی برای تجمع حیوانات ولگرد و بعضی وقتها پاتوق خلافکاران تبدیل شده است.
نجمه حیدریان شهری از مسئولان خواست با پرداخت تسهیلات از متقاضیان نوسازی بافتهای فرسوده شهری حمایت کنند.
شهروندی دیگر گفت: عرض کم خیابانهای اصلی گناباد در برخی ساعات منجر به ترافیک زیاد و کندی رفت و آمد در محدوده مرکزی شهر شده است. توسعه نامتناسب و جانمایی نادرست بخشهای مختلف از جمله بازار گناباد از دیگر مشکلات بافت شهری است.
حسن سالاری افزود: تعداد زیادی از مدارس و بانکها در محدوده مرکزی شهر و محدوده خیابان امام خمینی(ره) قرار دارند که در زمان اوج رفت و آمدها ترافیک زیادی را در خیابان ناصر خسرو تا میدان امام خمینی (ره) سبب می شود.
رئیس نظام مهندسی ساختمان گناباد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: طرح تفصیلی فعلی این شهر تا 60 درصد پاسخگوی نیازها است اما به دلیل فقدان ثبات در مدیریت شهرداری، نظارت بر عملکرد شهری تا حد زیادی مغفول مانده است.
محمد مرادی موازیکاری در حوزه بافت فرسوده را از مشکلات عمده توسعه و عمران شهری در گناباد ذکر و بیان کرد: باید با برنامه ریزی مناسب از گسترش بی قاعده شهر به حومه آن جلوگیری شود.
مسئول اداره اراضی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد هم بر لزوم جلوگیری از خرد شدن زمینهای کشاورزی حریم و خارج از شهر با اجرای قوانین حفظ کاربری تاکید و بیان کرد: وجود زمینهای کشاورزی و قنات قصبه در داخل شهر گناباد محدودیتها و مشکلات زیادی برای شهروندان ایجاد کرده است.
نعمت غفوری کاخکی افزود: ساخت باغ ویلا و باغ در داخل محدوده قانونی شهر هیچ مشکلی ندارد و ساخت و ساز مجاز و تعیین دقیق کاربری در طرح جامع تفصیلی شهر ضروری است. ساخت و ساز غیرمجاز در برخی زمینهای کشاورزی حاشیه شهر موجب ایجاد حاشیه نشینی، مسائل امنیتی، افزایش بار مالی خدمات شهری و از بین رفتن ریه های تنفسی گناباد می شود.
وی به ثبت جهانی قنات قصبه و لزوم توجه به آن در طرح جامع تفصیلی نیز اشاره و بیان کرد: قنات قصبه زمانی ارزش تاریخی خواهد داشت که سبک سنتی باغها و زمینهای کشاورزی برای گردشگران حفظ شود. در غیر این صورت فقط به عنوان منبع آبی جذابیت زیادی ندارد.
رئیس شورای اسلامی شهر گناباد نیز کمبود اعتبار را از مشکلات مهم اجرای طرح جامع گردشگری این شهر عنوان و بیان کرد: یک میلیارد ریال برای اجرای این طرح اختصاص یافته که بسیار ناچیز است. برای اجرای طرح حداقل شش میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
سید حسین پورهاشمی افزود: طرح تفضیلی شهری زیرمجموعه طرح جامع گردشگری گناباد قرار می گیرد و توسعه و عمران شهری با نگاه توسعه گردشگری مورد توجه قرار می گیرد.
وی ادامه داد: 30 درصد طرح تفصیلی گناباد نیازمند بازنگری است. از جمله مسائل و مشکلات توسعه و عمران شهری گناباد مرکزمحوری، تعریض نشدن خیابانها و ترافیک در معابر اصلی این شهر است. شهرداری به دلیل کمبود اعتبار توان خرید املاک حاشیه خیابانهای اصلی را ندارد لذا از مسئولان ذیربط می خواهیم با ایجاد تهاتر با شهرداری برای تامین اعتبار مورد نیاز بدین منظور اقدام کنند.
رئیس شورای شهر گناباد گفت: بیشتر شهروندان تمایل به سکونت و کار در محدوده مرکزی شهر را دارند و همین بر حجم ترافیک در این منطقه افزوده است. فضاهای خالی زیادی در داخل بافت شهری وجود دارد که با ایجاد خیابانهای محوری به موازات خیابانهای اصلی به بهبود توسعه متوازن شهری کمک می شود.
وی افزود: به دلیل نبود جاده کمربندی نیز وسایل نقلیه سنگین برای عزیمت به دیگر نقاط مجبور به عبور از برخی معابر عمومی شهر گناباد از جمله بلوار عدالت می شوند که این امر تنگناهایی برای شهروندان ایجاد کرده است.
معاون عمرانی شهردار گناباد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود مشکلات متعدد 52 درصد از طرح تفضیلی این شهر در یک دهه گذشته محقق شده اما تمام مشکلات با اجرای این طرح رفع نمی شوند. توسعه و عمران مناسب شهری نیازمند هم افزایی بیشتر مسئولان ذیربط است.
مهران حسین زاده افزود: در بسیاری از مواقع خود طرح مصوب باعث ایجاد مشکل و رکود شده است. به عنوان مثال در موارد متعدد بلوکهای دارای کاربری مسکونی یا باغ مسکونی به جهت عدم تعریف یا بیان مفصل ملزومات شهری زمینهای بلاتکلیف مانده است و جهت اجرایی شدن نیاز به طراحی، پیگیری و تصویب مجدد دارند.
وی ادامه داد: بازنگری طرح تفضیلی می بایست توسط متولی قانونی یعنی وزارت مسکن و شهرسازی انجام شود که پیگیری آن از سال 1393 با مکاتبات متعدد صورت گرفته و به جهات مختلف تا سال 1396 موضوع در دستور کار قرار داشته است.
معاون شهردار گناباد علت قرار گرفتن بازار در محدوده مرکزی گناباد را نیز توجه به معماری اسلامی در سالهای گذشته ذکر و بیان کرد: در علم جدید شهرسازی این وضعیت منسوخ شده و تمرکززدایی جای تمرکزگرایی را گرفته است.
وی وجود سنتها در شهر گناباد و تمرکز در یک خیابان یا میدان را امری مشهود توصیف و بیان کرد: این موضوع مشکلات متعدد به دنبال دارد و رفع آن نیازمند مطالعه دقیق و ایجاد یک برنامه مدون است.
حسین زاده گفت: شهر گناباد دارای رشد طولی و ناهمگن به لحاظ اصول شهرسازی است. میزان اعتبارات شهرداری متناسب با وسعت دو هزار هکتاری این شهر نیست. وسعت زیاد بزرگترین هزینه خدماتی را بر مدیریت شهری تحمیل کرده که نتیجه آن کاهش اعتبارات عمرانی است.
وی توجه به فرهنگ و ویژگیهای بومی گناباد را در بازنگری طرح تفصیلی آن ضروری ذکر و بیان کرد: اگر بازنگری با این ملاکها صورت گیرد مشکلات در یک چهارچوب مشخص دربرنامه مدون زمان بندی شده رفع می شوند. اجرای طرح تفصیلی شهرها به دلیل مشکلات مرتبط که مهمترین آن اقتصادی و اجتماعی است با تعاریف تدوین شده فاصله بسیار زیادی دارد.
شهر گناباد واقع در 287 کیلومتری جنوب مشهد با مساحت 20 کیلومترمربع بالغ بر 40 هزار نفر از جمعیت 88 هزار نفری شهرستان گناباد را در خود جای داده است.
گزارشگر: فهیمه نعمتی شهری **انتشار: حسین کریم زاده
7545/2095/1858
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟ آیا نرخ ارز در حال سرکوب است؟
طلا بازهم ارزان می‌شود؟ طلا بازهم ارزان می‌شود؟
راز از نفس افتادن قیمت دلار راز از نفس افتادن قیمت دلار
موج دوم فروش دلار در فردوسی
نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
چه اتفاقی در بازار ارز و سکه افتاد؟
بانک مرکزی:مردم به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز توجه نکنند
آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟ آیابساط بازار چندنرخی جمع می‌شود؟
آخرین قیمت‌ها از بازار ارز، طلا و سکه
پیشنهادات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
قطعه‌سازان خودرو 37درصد از نیروهای خود را تعدیل کردند
نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است
سکته‌های مکرر بازار ارز
تسهیلات بانکی با کارمزد 2درصد به زندانیان پرداخت می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت امروز طلا و سکه در بازار
شعبه ویژه بررسی پرونده های شب یلدا در قزوین تشکیل شد
بازار شب یلدا در سیستان و بلوچستان نظارت می شود
حمله بدافزاری به تجهیزات شرکت حفاری نفت حمله بدافزاری به تجهیزات شرکت حفاری نفت
بانک مسکن آماده تامین منابع مالی   پروژه های بانک مسکن آماده تامین منابع مالی پروژه های غیرفعال در کیش است
پرداخت 2710 میلیارد ریال تسهیلات اقتصادی توسط بانک سپه آذربایجان غربی
اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در استان فارس
"یارانه نقدی" ابزار فریب مردم شده است؟
برگزاری ۱۰جلسه شورای پول و اعتبار در ۵ماه اخیر
ریزش ادامه‌دار شاخص در ابتدای هفته/ بزرگان بازار باز هم عقب کشیدند
نخستین کوره ذوب القایی غرب استان در فریدن بهر نخستین کوره ذوب القایی غرب استان در فریدن بهره برداری شد
تامین سرمایه بنگاه‌های اقتصادی با تسهیلات مضاربه بانک ملی
برای خرید خودرو به چه نکاتی توجه کنیم؟
تامین مالی موفق صنعت طیور از مسیر بورس کالا
توزیع مرغ گرم در لرستان به حالت عادی برگشت توزیع مرغ گرم در لرستان به حالت عادی برگشت