دوشنبه 2 اردیبهشت 1398

خاورمیانه ؛ رکورددار فیلتر شبکه‌های اجتماعی

ممنوعیت دسترسی به اپلیکیشن‌های موبایلی و ارتباطی فقط محدود به عربستان نمی‌شود و آنگونه که مرکز تحقیقاتی گارتنر اعلام کرده است در خاورمیانه بیش از دیگر مناطق جهان این اپلیکیشن‌ها فیلتر هستند و به عبارت دیگر می‌توان گفت این منطقه جغرافیایی تمایل زیادی به ابزارهای ارتباطی اینترنتی ندارد.

بازار دیجیتال | اقتصاد آنلاین | 1 سال پیش |12/24/2017 8:58:34 AM 1473 بازدید

خاورمیانه ؛ رکورددار فیلتر شبکه‌های اجتماعی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، اواخر ماه سپتامبر بود که سازمان تنظیم مقررات رادیویی و مخابراتی عربستان (CITC) اعلام کرد که سرانجام محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای تمام اپلیکیشن‌های ارتباطی در اینترنت را برداشته است تا کاربران این کشور بتوانند در ابزارهای موبایلی مربوطه پیام‌های صوتی و تصویری خود را براحتی انجام دهند. این اقدام مورد استقبال گسترده کاربران سعودی قرار گرفت، زیرا آنها تا پیش از این به واتس‌اپ، تلگرام، اسنپ‌چت، اسکایپ، لاین و... دسترسی نداشتند و تمام این ابزارهای موبایلی برای آنها فیلتر بود.

ولی باید توجه داشت که ممنوعیت دسترسی به اپلیکیشن‌های موبایلی و ارتباطی فقط محدود به عربستان نمی‌شود و این طور که مرکز تحقیقاتی گارتنر روز گذشته اعلام کرد، در خاورمیانه بیش از دیگر مناطق جهان این اپلیکیشن‌ها فیلتر هستند و به عبارت دیگر می‌توان گفت این منطقه جغرافیایی تمایل زیادی به ابزارهای ارتباطی اینترنتی ندارد.

تاریخچه پرفراز و نشیب

عربستان تنها کشور خاورمیانه با این قبیل محدودیت‌ها محسوب نمی‌شود چرا که تابستان امسال کاربران کشور قطر که در همسایگی عربستان قرار دارد هم اعلام کردند برای استفاده از ابزارهای موبایلی اینترنتی با مشکل مواجه شده‌اند و پس از گذشت مدتی دولت این کشور به صورت رسمی اعلام کرد دسترسی آنها را محدود کرده است.

قطر از جمله کشورهایی محسوب می‌شود که تعداد کارگران بیگانه در آن بسیار زیاد است و بر اساس آخرین آمارهای موجود تنها 12.1درصد از جمعیت این کشور را قطری‌های اصیل تشکیل می‌دهند و مابقی خارجی هستند. به همین دلیل این قبیل سرویس‌های ارتباطی برای قطری‌ها اهمیت زیادی دارد تا با خانواده و اطرافیان خود ارتباط نزدیک برقرار کنند. بخصوص برای آن دسته از کارمندان کم‌درآمد خارجی از کشورهای هند، نپال، بنگلادش و فیلیپین به نوعی ابزارهای ارتباطی مذکور که تمام خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران می‌گذارند اهمیت بیشتری دارد. ساکنان این قبیل کشورها حدود 60درصد مردم قطر را تشکیل می‌دهند.

اقدام اخیر قطر برای محدودیت دسترسی به سرویس‌های ارتباطی اینترنتی باعث سردرگمی کاربران این کشور شد و در این راستا گفت‌وگوهای فراوان برای پیدا کردن راه‌حل در این زمینه به میان آمد، خارجی‌ها به تصمیمات دولت این کشور اعتراض کردند و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم مخالفت‌های خود را به گوش مقامات دولتی رساندند. ولی نتیجه آن شد که دولت قطر بدون توجه به این اتفاقات تصمیم خود را عملی کرد.

دیگر کشورهای همسایه قطر از جمله امارات متحده عربی که میزبان تعداد زیادی از افراد خارجی است هم تصمیم مشابه را اتخاذ کرد و دسترسی مردم خود را به این قبیل خدمات ممنوع ساخت. با این تصمیمات تماس صوتی و تصویری در اپلیکیشن‌های واتس‌اپ و اسنپ‌چت برای اماراتی‌ها ممنوع شد و پس از گذشت مدتی صاحبان گوشی هوشمند آیفون هم قابلیت ارتباطات تصویری فِیس‌تایم را از دست دادند.

لازم به ذکر است دیگر کشورهای عربی این منطقه نیز به منظور هماهنگی هرچه بیشتر با سیاست‌های موجود، با کاهش پهنای باند اینترنتی دسترسی به شبکه‌های اجتماعی ارتباطی را کاهش دادند و این تصمیمات برای دوره‌های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت در خاورمیانه اعمال شد.

در مارس 2016 دولت مراکش دسترسی به ابزارهای ارتباطی اسکایپ، وایبر، تانگو، واتس‌اپ و فیسبوک مسنجر را به صورت یکجا ممنوع کرد و البته با فشار گسترده مردم و فراخوان‌های تشکیل شده در شبکه‌های اجتماعی، این محدودیت پس از گذشت 8 ماه برداشته شد. در این میان الجزیره به صورت موقت چندین شبکه اجتماعی و ابزار ارتباطی اینترنتی را در تابستان 2016 فیلتر کرد و سپس گفته شد این اقدام به منظور جلوگیری از تقلب دانشجویان در امتحانات پایان ترم اعمال شده است.

اگر قرار باشد این فرآیند را به طور کلی بررسی کنیم باید گفت علت اصلی این اتفاق در منطقه خاورمیانه یکی از سه اتفاق زیر است: دسترسی به مجوزها، آزادی بیان و پول.

مقامات تنظیم مقررات رادیویی و مخابراتی عربستان سعودی اعلام کردند ممنوعیت دسترسی به خدمات ارتباطی اینترنت را به‌دلیل «تطبیق با الزامات قانونی کشور پادشاهی» لغو می‌کنند. آنها توضیح دادند پیش از هماهنگی‌های لازم ابزارهای یاد شده با قوانین دولت عربستان صورت نگرفته بود و البته بررسی‌ها نشان داد درحالی که سیاست‌های کلی استفاده از این اپلیکیشن‌ها هیچ تغییری نکرده است، احتمالاً دولت عربستان با شرکت‌های توسعه دهنده آنها به توافق مالی رسیده است.

در کشورهایی نظیر امارات متحده عربی و قطر مقامات قانونگذار مخابراتی این مسأله را برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی دشوار کرده‌اند تا به صورت مشابه در این زمینه گام بردارند. سازمان تنظیم قوانین ارتباطی قطر (CRA) چندی پیش در این خصوص گفت: «در حال حاضر هیچ قانون یا مقرراتی برای محدودسازی دسترسی به چنین فناوری‌هایی در قطر وجود ندارد. ولی ما این خدمات را با ملاحظات داخلی برای مردم ارائه می‌کنیم».

در ادامه این بیانیه گفته شد: «قانون 24 مخابرات قطر که در سال 2006 به تصویب رسید، ارائه هرگونه سرویس‌های ارتباطی عمومی با هزینه‌های مستقیم یا غیرمستقیم بدون داشتن مجوز از سازمان ictQATAR برای هر شخص یا گروهی ممنوع می‌کند. این سازمان هم‌اکنون دو مجوز در این زمینه ارائه کرده است تا این قبیل سرویس‌های صوتی در اختیار مردم قطر قرار بگیرند که این دو مجوز در اختیار شرکت‌های QTel و «ودافون قطر» است». اگر چه از ظاهر این قانون به نظر می‌رسد که دولت قطر دسترسی به چنین سرویس‌هایی را برای مردم خود می‌پسندد، ضمیمه قانون که در ادامه اعلام شده است آن را بی‌کاربرد می‌کند. بر اساس این ضمیمه گفته می‌شود: «هیچ شخص یا گروهی در کشور قطر نمی‌تواند خدمات تماس اینترنتی برای کاربران خانگی یا سازمانی ارائه دهد؛ مگر اینکه از سازمان ictQATAR مجوز دریافت کند».

زمانی که این سرویس‌ها از دسترس کاربران دور می‌شود، آنها مجبور می‌شوند به منظور برقراری تماس‌های بین‌المللی هزینه‌های زیاد پرداخت کنند و این اتفاق می‌تواند برای شرکت‌های مخابراتی داخلی سودده باشد. در این میان برای کشورهایی مثل عربستان، قطر، الجزیره و امارات که بخش اعظم سهام شرکت‌های مخابراتی در اختیار دولت است، اتفاق مذکور خوشایند خواهد بود. به‌عنوان مثال بیش از نیمی از سهام Ooredoo به‌عنوان بزرگترین اپراتور موبایلی قطر در اختیار دولت این کشور است، شرکت مخابراتی «اتصالات» نیز 60 درصد سهام خود را به دولت امارات واگذار کرده است و شرکت مخابرات سعودی (STC) با 70 درصد سهام خود در دستان دولت عربستان فعالیت می‌کند.

در مجموع باید گفت نگرانی‌ها برای حفظ حریم شخصی و ارائه خدمات مناسب به کاربران به یک چالش بزرگ برای دولت‌های خاورمیانه تبدیل شده است و مسدودسازی این سرویس‌ها نیز نگرانی‌ها را در این زمینه بیشتر می‌کند. باید توجه داشت که دلایل مربوط به عدم دسترسی به سرویس‌های اینترنتی همواره محدودسازی ارتباط نیست و در بسیاری از موارد سردرگمی در قوانین و مقررات داخلی این مشکلات را باعث می‌شود.

با توجه به اینکه میزان سازگاری کشورهای منطقه با نسل سوم و چهارم خدمات مخابراتی بسرعت در حال افزایش است، درخواست برای استفاده از این خدمات هم بیشتر شده است و هم‌اکنون شرکت‌های توسعه دهنده اپلیکیشن‌های ارتباطی از جمله واتس‌اپ، تلگرام، اسنپ‌چت، تانگو، فیسبوک مسنجر و... خاورمیانه را یکی از قطب‌های جهان برای رشد قابل ملاحظه می‌دانند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

تحلیل های مرتبط

فیلتر تلگرام و اینستاگرام، تعطیلی هزاران کسب‌وکار، صدها هزار نفر بیکار شدند، تشدید رکود

1 سال پيش
«فیلتر تلگرام 10 تا 15 هزار کسب و کار را تعطیل می‌کند» ادامه مطلب...

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود
عضو گروه مشاوران رشد جهانی: اقتصاد آمریکا رو به رکود است
کدام بازار در فروردین روی خوش به سرمایه‌گذاران نشان داد؟
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود بانکی دامنه تعیین شده خواهد داشت
رونمایی از علت اصلی تورم در اقتصاد ایران
آی‌ او اسی‌ها بیکار شدند
مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد
حباب نیم میلیونی سکه برای چیست؟ حباب نیم میلیونی سکه برای چیست؟
اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور؛ آری یا نه؟
چرا حال بازار خودرو خوب نمی‌شود؟
غول‌ لاکچری‌پسند
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز از زبان همتی
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زد سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زدگان
همه باید پاسخگوی سیل گلستان باشند همه باید پاسخگوی سیل گلستان باشند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تقاضای خودرو در حال حاضر از سوی دلالان است
بررسی فناوری‌های نوین در روسازی‌های بتنی
صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان 12 درصد افزایش یافت
توضیحات وزیر صنعت درباره واردات مواد اولیه
حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می‌کند؟
رشد مناسب در انتظار شرکت‌های دانش بنیان بورسی و فرابورسی
افزایش قیمت در نماد «سفارس» تابغ عرضه و تقاضا
جزئیات کمک‌ بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان سیل‌زده+عکس
پیشنهاد وزیر اقتصاد به بانک مرکزی برای کاهش نرخ سپرده
عربستان جبران سهم ایران در بازار نفت را مشروط کرد
ایلام، سومین استان کشور از نظر بیکاری ایثارگران است
بانک‌ها دلار را چند می‌خرند؟
ایرادات اساسی به سیاست بنزینی دولت/ناملایمات اقتصادی بر سر قشر ضعیف آوار می‌شود
وزیر صنعت:تهران - اسلام اباد خواستار رفع موانع تجارت شدند
هلدینگ «صدر تامین» چهارشنبه در بازار سرمایه عرضه می شود